Ana sayfa Haberler İskele Güvenl...

İskele Güvenliği Kadar Kalite Verir

İskele Güvenliği Kadar Kalite Verir

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

İskele ve kalıp ayrılmaz bir ikilidir. İnşaat işleri başta olmak üzere birçok sektör, iskele ve sistemlerini kullanır. İnsan gücünün, güven içinde ulaşamayacağı ve iş yapamayacağı yerler için tasarlanan bir alettir.

Sistemini Söyle Ne Kadar Güvenilir Söyleyeyim?

İskele sistemleri temelini emniyet oluşturur. Sektör kullanıcıları, sistemi iki ana nedenden ötürü kullanırlar.

  1. Fiziki Şartlar bakımından güvenli iş olanağı olmayan yüzeylerde güvenliğin sağlanması,
  2. Güvenli iş yapılmasının yanında, işin hızlı bir şekilde neticelenmesi,

Gibi iki ana unsur yer alır. Bu unsurlara, kalite de ilave edile bilir. Zira işin kaliteli yapılması, temel amaçtır. Onun için iskele sistemleri kullanılır.

İskele Sistemlerinden Bir Demet

İskele, zemin, yer ve yapı durumlarına göre çeşitlilik arz eder. İşin yapısı da iskele çeşitleri için belirleyicidir.

İskele çeşitleri olarak şunlar sıralanabilir;

  1. Yüzen İskele Sistemleri,
  2. Asansörlü İskele Sistemleri,
  3. Seyyar “Mobil” İskele Sistemleri,
  4. Flanşlı “kalıp” İskele Sistemleri,
  5. Güvenlikli Dış Cephe İskele Sistemleri,
  6. Portatif İskele Sitemleri,

Olarak sıralamaya tabi tutulabilir.

Kalıp İskele Sistemleri

İnşaat kalıp iskelelerine dair sistemler vardır. Sisteminde hem dikey hem de yatay elemanlar bulunur. Sistem üstünde ayrıca bağlantı noktaları da vardır. Sistemin üstüne bütünleştirilmiş sistem elemanları bulunur. Ayrıca, sisteme dair bağlantı noktaları aracılığı ile sistem kurulur. Flanş, en önemli bağlantı noktasıdır. Bu eleman kalıp iskelesi için vaz geçilmezdir. Kurt Ağzı ve Kama da kalıp iskele sisteminde en çok kullanılan bağlantı araçlarıdır. Bu üç bileşen, kalıp iskelesinin sistemini emniyetli hale dönüştürür.

Kalıp iskelesi kurmak için önce zeminin teraziye alınması gerekir. Alt kısmın ayarının iyi yapılıdır. Millerin kurulumuna dikkat edilmesi en zaruri bir durumdur. Hem döşemesinin hem de boyunduruk altı mutlaka teraziye alınması elzemdir.

İskele Tasarımındaki Ayrıntılar

İskelenin tasarımındaki en ayrıntılı nokta, yönüdür. Yön tayininden sonraki detayı, dikey elemanların standart olarak yerleştirilmesi alır. Sistemin standart edatı ve ebadı bulunmaktadır. Yatay elemanlar da sisteme dahil edilir. Gerekli belgeleri ihtiva eden ve sistemde belirtilen ebatta bulunan malzeme kullanılır. İskele sistemi, mutlaka, bir sürü fiziki testten de geçirilmiş olması zarureti vardır.

İskele sisteminin tüm boruları, flanş elemanı ile sisteme tutturulur. Ayrıca iskele sistemini en iyi hale getiren ayrıcalık, gaz altı adı verilen kaynak makinesi çeşidi de kullanılmasıdır. İskelenin sisteminin galvaniz ile korumaya alınması da bir avantajdır. Zira hem galvaniz hem de boya, sistemin yapısını güçlendiren ve üzerinde, pas gibi tahrifatın olmasını engelleyen işlemlerdir.

İskele sistemleri, inşaat sektörünün yapı taşlarıdır. İş yoğunluğunu azaltması ve işi süratlendirmesi, iskele sisteminin işlevi ile doğrudan alakalıdır. İskele sistemleri, yerine ve kullanım amacına göre çeşitlilik arz eder. Her kullanım amacına yönelik bir iskele sistemi bulunmaktadır. Yapılacak iş ile yerin durumuna münasip bir iskele sisteminin seçilmesi oldukça önemlidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here