Ana sayfa Haberler İş Fikirleri ve Girişimcilik Haberleri İş Fikirleri ...

İş Fikirleri – İneklere Yaşam Koçu Uygulaması

1475767028_kurtsan_tasmaİnekler için üretilen ve Türkiye’de de satışa sunulan akıllı tasma sayesinde, ineklerin sağlık durumları, beslenme biçimleri, günlük hareketleri, süt verme oranları anlık olarak raporlanıyor, çiftlik sahibine anlık bilgi veriliyor.

Türkiye’de Kurtsan Tarım tarafından satışa sunulan akıllı tasmalar sayesinde hem ineklerin yaşam kalitesi hem de çiftliğin karlılığı arttırılıyor. Kurtsan Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kurt, tasmanın ineklerin adeta “yaşam koçu” olduğunu belirterek, tasmalar sayesinde sürünün süt verimliliğini yaklaşık %15 arttırmanın da mümkün olduğunu belirtiyor. 

Son yıllarda hayvancılık alanında otomasyon sistemlerine yatırımların arttığını belirten Kurtsan Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kurt, geliştirilen yenilikçi ürünlerle birlikte hayvancılığın teknoloji ile entegre hale geldiğini ifade ediyor. Kurt, satışa sundukları akıllı tasmayı özellikle sürü verimliliğini arttırmak isteyen çiftlik sahiplerinin tercih ettiğini belirtiyor.

İneğin sağlık durumunu, yemini beğenip beğenmediğini, ne kadar süt verdiğini raporluyor!

İstatistiklere göre sağlıklı bir ineğin, her gün 8-9 saat geviş getirdiğini ve bu sürenin hayvanın sağlığı ve genel durumu hakkında en net gösterge olduğunu ileten Ahmet Kurt, satışa sundukları akıllı tasmada bulunan sensörler sayesinde hayvanların günlük geviş getirme verisinin kaydedilerek rapor haline getirildiğini belirtiyor.

“Bir inek hastalanmak üzereyse, akıllı tasma bunu öncesinde yani hastalık olmadan, süt üretimi azalmadan önce tespit ederek çiftlik sahibine bilgi veriyor. Böylelikle önleyici tedbirler alınabiliyor, erken tedavi imkanı oluşarak, hayvanların daha uzun ve daha kaliteli bir yaşam sürmesi sağlanıyor.” diyen Ahmet Kurt, ineklerin beslenme biçimlerini de bu akıllı tasma sayesinde inceleyebildiklerini söylüyor.

“İneklerin yemini beğenip beğenmediğini, ne kadar süt verdiğini ve yaptığı tüm fiziksel aktiviteler takip edilebiliyor.” diyen Ahmet Kurt, elde edilen veriler doğrultusunda hayvanların tüm ihtiyaçlarının anında karşılanabildiğini vurguluyor.

Aynı zamanda hayvanlar, doğum öncesi ve sonrası oluşabilecek tüm risklere karşı da akıllı tasmalar ile gözlemleniyor.

Kanal Finans’taki diğer iş fikirleri ve girişimcilik haberleri