Ana sayfa Haberler İş Fikirleri ve Girişimcilik Haberleri Genç Girişimc...

Genç Girişimciler İçin Tarımda Yeni İş Fikirleri

Genç Girişimciler İçin Tarımda Yeni İş Fikirleri

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Türkiye’nin en çok istihdam sağlayan sektörlerinden biri olan tarım sektöründe birçok iş fikri potansiyeli bulunuyor. Bu iş fikirlerinin birçoğunda ise bakanlıklar aracılığıyla destek ve teşvik de almak mümkün.

Düşük sermayeye sahip girişimciler için tarım sektörüne girmek ilk etapta zor olabilir, ancak düşük sermayeye rağmen giriş yapılabilecek birçok tarımsal yeni iş fikri bulunuyor. Üstelik Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla genç girişimcilere çok ciddi teşvik ve hibeler veriliyor.

Tarım sektöründe değerlendirilebilecek yeni iş fikirleri…

1- Mantar Yetiştiriciliği

Tarım sektöründe en düşük sermayeli olarak en yüksek potansiyel mantar sektöründe yer alıyor. Birçok girişimci özel olarak nitelendirilen ve özellikle sağlık sektöründe kullanılan mantarların yetiştiriciliğine odaklanarak ciddi bir potansiyel elde edebilir.

2- Tavşan Yetiştiriciliği

Tavşanlar çok sık üreyen hayvanlar. Bu nedenle düşük sermayeli olarak bile birkaç tavşan ile bu hayvanların yetiştiriciliğine odaklanmak mümkün. Tavşanları beslemek ise çok kolay, özellikle bir yem masrafınız dahi olmayacak. Kendi mutfağınızdaki hemen hemen her şeyi tavşanlar da tüketmektedir.

3- Salyangoz Yetiştiriciliği

Yine tavanlar gibi çok hızlı üreyen salyangozların yetiştiriciliğine odaklanabilirsiniz. İlk etapta ise Türkiye’de salyangoz yetiştiriciliği yapan firmalardan iş almanız sizi risklerden koruyacaktır. Çünkü piyasası birkaç firmanın elinde olan bir iş fikridir.

4- Özel Gübre Üretimi

İnsanlar artık evlerinde çok farklı ve özel gübreler isteyen bitkileri yetiştiriyor. Bu bitkiler için araştırmalar çerçevesinde gübre üretimi yapabilirsiniz. Ancak bu gübreleri doğru bir şekilde üretebilmek için bu konuda kendinizi geliştirmeniz gerekir. Aksi durumda bitkilere zarar verebilirsiniz.

5- Çim Kesimi

Fiyatı bin liranın altında olan bir çim kesim makinesi satın alarak, çimli bahçeye sahip evler veya apartmanlar için çim kesim hizmeti verebilirsiniz. Elbette bu iş fikri için nispeten büyük bir şehirde yaşamak daha fazla potansiyel sağlayacaktır.

Kaynak: https://www.karliisfikirleri.com/genc-girisimciler-icin-tarim-is-fikri/