Ana Sayfa Haberler İnternet Alış...

İnternet Alış Verişlerinde Satın Alma Kararlarında Genel Eğilimler

1428590681_info_2

E-ticarette satın alma kararının en zor verildiği sektör giyim

Tüketicilerin internet alışverişlerindeki alışkanlıklarını inceleyen intelliAd araştırmasına göre, kişisel bakım ürünlerinde 54 saat olan satın alma kararının verilme süresi, giyim alışverişlerinde 195 saati buluyor.

Online ve offline kampanyaların ölçümlenmesini ve optimizasyonunu sağlayan Performans Pazarlama Platformu’nu sunan intelliAd, internetten giyim alışverişi yapan tüketicilerin alışkanlıklarını inceledi.

1428590678_info_1
Araştırma ile ilgili bilgi veren intelliAd’in Türkiye temsilcisi Metrics34’ün Yönetim Kurulu Başkanı Levent Karaçam, 270 bini aşkın internet kullanıcısının e-ticaret alışkanlıklarının incelendiğini söyledi. Online giyim alışverişinde satın alma kararının diğer sektörlere göre daha uzun olduğunu belirten Karaçam, “Moda sektöründe ortalama satın alma kararı süresi 195 saat ile 1 haftanın üzerinde bulunuyor. Ulaşım sektöründe 139 saat olan bu süre, ev eşyası alışverişlerinde 90 saate, güzellik ve kişisel bakım ürünleri alışverişlerinde ise 54 saate kadar düşüyor” dedi.

Hafta sonları mobil cihazlar revaçta

Online giysi alışverişlerinin hafta içinde ağırlıklı olarak bilgisayarlar aracılığıyla yapıldığını kaydeden Karaçam, “Hafta sonları bu eğilimin değiştiğini görüyoruz. Örneğin cumartesi günleri, akıllı telefonla yapılan moda alışverişleri hafta içine kıyasla yüzde 22 oranında artıyor. Mobil cihazlar arasında en yüksek dönüşüm oranını sağlayanın ise tablet olduğunu görüyoruz. Hafta sonlarında tablet üzerinden yapılan giyim alışverişleri yüzde 27 oranında artış kaydediyor” diye konuştu.

1428590685_info_3

Pazar ve pazartesi araştırma günleri

Levent Karaçam, intelliAd’in araştırmasının, tüketicilerin pazar ve pazartesi günlerinde alışverişten çok, satın almayı planladıkları ürünlere yönelik araştırma yaptıklarını ortaya koyduğunu söyledi. Bu nedenle reklamveren açısından bu iki günün ideal “prospect targeting” günleri olduğuna dikkat çeken Karaçam, “En çok satışın gerçekleştiği ve dönüşüm oranının en yüksek olduğu çarşamba ve perşembe günleri ise retargeting için en uygun günler olarak öne çıkıyor” dedi.

1428590688_info_4

intelliAd hakkında:

Bir Deutsche Post DHL şirketi olan intelliAd, ajansların ve reklamverenlerin TV ve telefon dahil, online/offline kampanyalarını ölçümlemelerini ve optimize etmelerini sağlayan Performans Pazarlama Platformu’nu sunmaktadır. Şirketler, intelliAd Multichannel Tracking’i kullanarak müşteri yolculuğunu analiz edebilirler. intelliAd tarafından geliştirilen Beacon teknolojisi, online ve offline verilerin birleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Bu teknoloji, online platformlardan olduğu kadar TV ve telefon gibi farklı kanallardan, gerçek dünyadaki etkinliklerden, mağazalardan ve metro duraklarından da müşteri ve ziyaretçi akışı elde edilmesine ve bu kişilerin de online pazarlama aktivitelerinin bir parçası olmasına yardımcı olmaktadır. Merkezi Münih’te bulunan şirketin Türkiye temsilciliği Metrics34 tarafından sürdürülmektedir.