Ana Sayfa Haberler İkinci El Oto...

İkinci El Oto Sektöründeki Fiyat Artışları ve Ceza Haberleri ile İlgili MASFED’den Basın Açıklaması

16.12.2021 – 2020 yılı ortasından bu yana artan fiyatlar binlerce kişiyi ikinci el otomobile yöneltti. Son günlerde basın yayın organlarında da yer bulan, bayilerdeki araçların toplanarak satıştan çekildiği; bu yolla araç fiyatlarındaki artışın körükledikleri haberleri sonrası, kayıtlı motorlu araç satıcılarına bu eylemlerinden ötütü cezai işlem uygulandığı haberleri ile ilgili Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu MASFED bir açıklama yaptı.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) tarafından, ikinci el otomobil sektöründeki fiyat artışlarına ve yaşanan sıkıntılara ilişkin yapılan basın açıklamasını aşağıdadır:

Basın ve kamuoyunun dikkatine;

Son günlerde basın yayın organlarında da yer alan, bayilerdeki araçları toplayarak tekel oluşturdukları ve araç fiyatlarındaki artışı etkiledikleri gerekçesiyle, kayıtlı motorlu araç satıcılarına cezai işlem uygulandığı haberlerine ilişkin Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) olarak basın açıklaması yapmamız zorunlu olmuştur.

70 bin motorlu araç satıcısını temsil eden Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu olarak uzun zamandır sektörde yaşanan sıkıntıları dile getirmekle beraber çözüm önerileri noktasında da aralıksız çalışmalar sürdürmekteyiz. Bir süredir gündemde olan 2. el araç fiyatlarındaki artış vatandaşlarımızla birlikte en başta bizlerin muzdarip olduğu konuların başında gelmektedir.

Mesleki etik kurallara uyarak çalışan, kayıtlı, vergisini ödeyen motorlu araç satıcıları stok yapacak kadar büyük sermayesi olan firmalar olmamakla birlikte sıfır araç satan bayilerden de araç alamamaktadırlar. Zira bayilerin satış yapması durumunda bayilik sözleşmelerinin tek taraflı iptal edilmesi söz konusudur. Bunun kamuoyunca bilinmesini isteriz.

Mesleğe, sektöre çeki düzen vermek ve mağduriyetlerin önüne geçmek için ciddi çalışmalar yürüten MASFED, bugüne değin meslekle ilgisi olmayıp araç alım satımı yapan ve fiyatların artmasına neden olan kişilerin karşısında olduğu gibi, haksız kazanç peşinde olan, varsa stokçuluk yapan kişilerin de karşısında olacaktır. Bununla birlikte zan altında kalan, işini layıkıyla yapan ve haksızlığa uğrayan meslektaşlarımızın da daima yanında olacağımızı paylaşmak isteriz.

Defalarca gündeme getirdiğimiz gibi 2020 yılında Türkiye’de 9 milyona yakın araç el değiştirmiş, bunun yalnızca 1 milyon 600 binini motorlu araç satıcıları ve otomobil bayileri gerçekleştirmiş. Çoğunluğunu devlete hiçbir vergi ödemeyen, ayaküstü tabir ettiğimiz kişiler alıp satmış. Bu kişiler bayilerden istedikleri gibi araç satın alıp fiyatların artışına sebep oluyor. Bu işi mesleği olarak icra eden ve Ticaret Bakanlığı’na kayıtlı olan esnaf sürekli denetleniyor, buna karşın kayıtlı olmayan kişiler için hiçbir işlem yapılmıyor. Bu hassas dönemde bu konuyu ilgililerin dikkatine sunuyor; araçları bayilerden kullanıcı gibi satın alıp, tekrar satış sitelerine yüksek bedelle ilan verip satmaya çalışan, kayıt dışı olarak karaborsacılık yapan bireysel satıcıların takip altına alınmasını ve gerekli işlemlerin yapılmasını Hazine ve Maliye ile Ticaret Bakanlığımızdan da talep ediyoruz.

Yine, ikinci el araç fiyatlarının yükselmesindeki en büyük sebeplerden biri olan yurt dışındaki büyük sermaye şirketlerinin Türkiye’ye toplu araç satın almak için giriş yaparak, tüm illerden toplu araç satın almak suretiyle İstanbul’da çeşitli AVM’lerin otoparklarını kiraladığını ve stokçuluk yaptığını da ilgili kanallara iletmeyi görev sayıyoruz.

Son olarak mağduriyet yaşanan bir diğer konuya da değinecek olursak, işi filo kiralama olan firmaların, kiraya verebilmek için satın aldıkları yeni araçlar için stokçuluk yaptıkları yönünde suçlanmamaları gerekiyor. Bu firmalar, araçlarını kiraya veriyor, akabinde de eskimiş kiralık araçlarını piyasada ikinci el olarak satıyorlar.

MASFED olarak mesleği sadece motorlu araç ticareti yapmak olan, bu işi dürüst ve ahlaklı bir ticaret anlayışıyla yapan, devlete vergisini ödeyen meslektaşlarımızın her zaman yanında olduğumuzu tekrar belirtir, tüm dünya ile birlikte hepimizi zorlayan bu dönemde bir an önce ülkemizdeki döviz fiyatlarının düşmesini, araç imalatını sınırlayan çip krizinin son bulmasını ve sektörde normalleşmenin gerçekleşmesini dileriz.

 

İkinci El Araç Alırken Boyalı Parçalara ve Airbag Durumuna Dikkat

18.01.2021 – Koronavirüs dönemiyle sıfır araç üretiminde yaşanan duraksama fiyatların yükselmesine neden oldu. 2020 yılı ortasından bu yana artan fiyatlar binlerce kişiyi ikinci el otomobile yöneltti. Ancak İkinci el otomobillerde, kilometre düşürme, boyalı parça ve yanlış hasar kaydı oluşturma gibi kullanılan pek çok yöntem alıcıları tedirgin ediyor. İkinci el otomobil piyasasına yönelik taleplerin arttığı bu dönemde, uzmanlar alım satım sırasında yapılan usulsüzlükler hakkında alıcıları uyarıyor.

TÜV SÜD D-Expert Genel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger, aracın geçmişinin ve mevcut durumunun öğrenilmesi amacıyla mutlaka ekspertiz hizmeti alınması gerektiğini vurgulayarak alıcıların yanlış veya eksik bilgi aktarımı sebebiyle mağduriyet yaşayabildiklerini söyledi.

‘’ Ekspertiz Yaptırmadan Araç Alınmaması Gerekiyor ‘’

Ayözger, ikinci el araç alımlarında özellikle aracın kilometresinin (km) düşürülüp düşürülmediği ve yanlış hasar kaydı bilgisi gibi konuların ekspertiz esnasında yapılan testlerde yanıt bulduğu için ekspertiz yaptırmadan araç alınmaması gerektiğini belirterek, istenmeyen durumlarla karşılaşmamaları için alıcılara, hizmet yeterlilik belgesi olan firmalardan ekspertiz hizmeti almalarını önerdiklerini ifade etti.

‘’ Boyalı Parçalar Sık Sık Karşılaştığımız Durumlardan Biri ‘’

Alıcıların en çok merak ettiği konulardan biri olan aracın boya durumuna ilişkin hususlara değinen Ayözger; ‘’Araçlardaki boyalı parçalar sık sık karşılaştığımız durumlardan biri. Boyasız olarak satışa sunulan bir araçta bir ya da birkaç parçada boya çıkma durumu veya satıcı tarafından boyalı olarak bildirilen parçaların değişmiş olduğunun tespit edilmesi gibi durumlarla yoğun şekilde karşılaşıyoruz. Araca talip olan kişiye araç sahibi tarafından verilen bilgilerle, bizim kontrollerimiz sırasındaki tespitlerimiz arasında büyük farklar oluşabiliyor ‘’ dedi.

‘’ Km Düşürme Maalesef Hala En Çok Başvurulan Yöntemlerin Başında Yer Alıyor ‘’

Km düşürmenin hala en çok başvurulan yöntemlerin başında yer aldığını söyleyen Ayözger; ‘’ Ekspertiz esnasında tespit edilemeyeceği düşünülerek, ekspertiz öncesinde araca katkı yapılarak motor arızalarının gizlenmeye çalışması ve ciddi soruna sebep olabilecek durumların küçük onarımlar yapılarak aracın satılmaya çalışılması da karşılaştığımız diğer önemli konular olarak öne çıkıyor ‘’ ifadelerini kullandı.

İkinci El Araç Fiyatlarında Düşüş Sürüyor

22.12.2020 – MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç: ‘’Yılın son dönemine girdiğimiz bugünlerde ikinci el araç fiyatlarında yüzde 3 ila 10 oranında bir düşüş yaşandı, araç almayı düşünen vatandaşlarımız için şimdi tam zamanı…’’

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, 2020 yılı ikinci el araç pazarını değerlendirdi. Bu yılın ilk 10 ayında 5 milyon 671 bin 444’i otomobil, 1 milyon 434 bin 484’ü hafif ticari olmak üzere toplamda 7 milyon 105 bin 928 aracın el değiştirdiğini ifade eden Erkoç, ‘’Pandeminin olumsuz etkilerine rağmen ikinci el pazarında geçen seneye göre yüzde 18,9 oranında bir artış yaşandı. İkinci el araç pazarının bu yılı 8.7 milyon adet ile kapatmasını bekliyoruz. Her zaman olduğu gibi ağırlık yine 7 milyona yaklaşan rakamı ile ikinci el otomobil satışlarında olacaktır’’ dedi.

Pandemi sebebiyle sıfır araç temininde yaşanan problemlerin yıl boyunca ikinci el araç fiyatlarının artmasına sebep olduğunu, ancak Kasım ayı itibariyle fiyatlarda bir düşüş yaşandığını söyleyen Erkoç, ‘’Yılın son dönemine girdiğimiz bugünlerde fiyatlar gevşemeye başladı. Önümüzdeki dönemde de pandeminin etkisiyle üretim ve tedarikte yaşanabilecek belirsizlikler nedeniyle fiyatlarda da değişkenlik görülebilir. Şu an ikinci el araç satın almak isteyenler için uygun bir zamandayız’’ dedi.

Erkoç, yıl sonu itibariyle sıfır araçta arz talep dengesinin sağlanmasının ve bayiler tarafından yapılan yeni yıl kampanyalarının ikinci el fiyatlarının geri gelmesini sağladığını belirterek ‘’Salgın dolayısıyla ekonomide yaşanan sıkıntılara rağmen ikinci el araç sektöründe yıl boyunca artış yaşandı. Bu artış fiyatlarda spekülatif artışları da beraberinde getirmişti. Ancak şu an fiyatlarda yüzde 3 ile yüzde 10 oranında bir düşüş yaşanıyor’’ diye konuştu.

Erkoç, önümüzdeki dönemde de aşılanma çalışmaları ve vakaların düşmesi ile ötelenen ve bekleyen ikinci el talebinin de artacağını düşündüklerini belirterek şunları söyledi:

‘’Talepte olabilecek yükseliş, geçtiğimiz yaz boyunca yaşadığımız gibi bir fiyat artışını da beraberinde getirebilir. Ayrıca 2021 yılında pandemi sürecinin devamıyla ilintili olarak otomotiv firmalarında olası bir üretim kısıtlaması olduğu takdirde de fiyatlar artış gösterebilir. Bu durumda şu an araç almak isteyenler için çok uygun bir dönem.’’

 

İkinci El Araç Düzenlemesi Piyasaya Hareket Kattı

21.10.2020 – 15 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayınlanan, 2. el otomobil ticaretine ilişkin ekspertiz yönetmeliği alıcıyı da satıcıyı da mutlu etti. Yönetmelikle birlikte geride bırakılan bir aylık süreçte sektörde yaşanan birçok aksaklık ve mağduriyet sona erdi. Arıza ve hasarlarda uygulanan garanti kapsamı, güvenli para transferi sistemi, firmalara getirilen yetki belgesi şartı ikinci el araç ticareti yapan vatandaşları memnun bıraktı.

Yeni düzenlemeyle birlikte araç alım satımının önemli bir halkası olan “oto ekspertiz” firmalarında da yoğunluk her geçen gün artıyor. Kurumsal ve bağımsız ekspertiz firmalarından alınmış raporlar tüketiciye güven verirken, alıcının araç konusunda soru işaretlerinin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

Yeni Dönemde, Ekspertiz Merkezleri Daha Da Önem Kazandı

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan TÜV SÜD D-Expert Genel Müdür Yardımcısı Ayözger, ‘’ İkinci el otomobil ticareti sektörün hem rakamsal hem de işlevsel konular bakımından büyük bölümünü kapsıyor. İkinci el otomobil ticaretinde ekspertiz zorunluluğuyla başlayan yeni dönemde, ekspertiz merkezleri daha da önem kazandı ‘’ dedi.

Ekspertiz Rakamlarında Rekor Artışlar Yaşandı

Düzenlemeyle birlikte artan ekspertiz rakamlarına dikkat çeken Ayözger, ” 2020 yılının ilk yarısında otomotiv sektörüne damga vuran pandemi sebebiyle Ocak-Mart döneminde normal seyrinde devam eden ikinci el araç satışları, Nisan-Mayıs döneminde oldukça düşük seyretti. Normalleşme süreciyle beraber Haziran ve Temmuz aylarında ise rekorlar kırıldı. Ağustos ayında yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte sektördeki hareket devam ederken yapılan Ekspertiz işlemleri de paralel bir seyir gösterdi. İlk 8 ayda gerçekleştirdiğimiz toplam 43.000 adet ekspertiz işleminin önemli bir bölümü de ikinci el araç satışlarının zirve yaptığı normalleşme sürecinde gerçekleşti. Yıl sonuna kadar 65.000 adet araca dokunmuş olacağımızı düşünüyoruz.

 

İkinci El Araç Ticaretinde Soru İşaretleri Kalkıyor

24.09.2020 – Yılda milyonlarca vatandaş, sahip olmak istediği aracı kontrol ettirmek amacıyla ekspertiz firmalarının yolunu tutuyor. Peki alıcılar araç ticaretinde herhangi bir sürprizle karşılaşmamak adına nelere dikkat etmeli? Her ekspertiz firması güvenilir mi? Hangi belgelere mutlaka dikkat edilmeli? Ekspertizle ilgili alıcıların kafasında soru işareti oluşturan tüm soruların yanıtlarını TÜV SÜD D-Expert son blog yazısında sizler için derledi.

Alıcılar ekspertiz raporunda karşılaştıkları yanlış veya hatalı tespitler sebebiyle mağduriyet yaşayabiliyorlar. İşte bu mağduriyetlerle uğraşmak istemeyen alıcıların dikkat etmesi gereken başlıklar…

TSE Belgesi Çok Önemli

Araç sahibi olmak isteyenler için dikkat edilmesi gereken en önemli konu TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi. İstenmeyen durumlarla karşılaşmamaları için alıcıların, hizmet yeterlilik belgeleri tam olan firmalarla çalışmaları öneriliyor. Bu sayede araç alımından sonraki süreçte yaşanabilecek kötü sürprizlerle önüne geçilebiliyor.

Ekspertiz Raporu Noter Satışından Hemen Önce Alınmalı

Yönetmelik kapsamında olan ikinci el araçlarda ekspertiz raporu alınmadığı takdirde noterlerde araç satışı ve devir işlemleri yapılamıyor. Ekspertiz raporları aracın anlık durum bilgisini verdiği için yönetmelik raporun noter satışından en fazla 3(üç)gün içerisinde alınması şartını getirdi.

Aracı Satan Firma Garanti Vermek Zorunda

Hazırlanacak ekspertiz raporunda aracın özellikleri, arıza-hasar durumu ve km bilgilerine yer veriliyor. Boya, kaza, göçük, dolu hasarı şanzıman, motor, fren sistemi vb gibi parçaların durumu raporda yer almakta. Raporla ilgili yaşanabilecek sorunda raporu veren yetkili firma ve satışı yapan kişi sorumlu tutulabiliyor. İKİNCİ EL araçların ticareti hakkında yönetmelikteki diğer bir dikkat çekici konu ise ikinci el araca 3 ay veya 5.000 km (hangisi önce dolarsa) garanti verme zorunluluğu. Garanti ile birlikte aracı alan kişiler araçlarında ortaya çıkabilecek sorunlarda artık muhatap bulma güveni sayesinde ticaretlerini güven içerisinde tamamlayabilecekler.

Bağımsız Firmalar Tercih Edilmeli

Yeni ortaya çıkan ve büyüme potansiyeli olan tüm sektörlerde olduğu gibi ekspertiz sektöründe de birçok küçük ve büyük ölçekli firma ortaya çıktı ve farklı markalar oluştu. Bu sebeple ikinci el araç ekspertiz hizmeti almak isteyen tüketicilerin kaliteli, tarafsız ve bağımsız hizmet veren, kurumsal firmalardan hizmet alınması büyük önem taşıyor.

Fiyatlar Kapsamına Göre Değişiyor

İkinci el araç alıp satarken yaptırılan testler belirli paketlerle müşterilere sunuluyor. İhtiyaca göre belirlenen paketler, ekspertiz fiyatı alacağınız aracın doğru değerlendirilmesi açısından önemlidir.

 

İkinci El Araçta Yönetmelik Tarihi Yeniden Uzatıldı

22.01.2020 – Otomotiv sektöründeki sıfır otomobil satışlarınınazalması ile yükselen ikinci el piyasası, ekspertiz sektörünün de genişlemesinekatkıda bulunuyor. İkinci el araç alacak olan vatandaşın güven içinde alımsatım yapmasını hiç şüphesiz ki kurumsal ekspertiz firmaları sağlıyor. Ancakikinci el otomobil satışına yetki belgesi ve zorunlu garanti gibi çeşitlidüzenlemeler getiren ve 31 Aralık 2019’ a hayata geçirilmesi beklenenyönetmeliğin yeniden ertelenmesi sektörde olumsuz bir hava yaratıyor.

AlıcılarArasındaki Güven Ortamı Zedeleniyor

Yönetmelikleilgili detaylar hakkında merak edilenleri yanıtlayan TÜV SÜD D-Expert GenelMüdür Yardımcısı Ozan Ayözger ‘’ Nisan 2019’ da yapılan ekspertizdüzenlemesiyle ilk defa meşru bir zemin oluşturulan sektörde, ikinci el motorlukara taşıtlarının ticareti hakkındaki yönetmeliğin yürürlüğe girmesininerteleniyor olması bizler adına büyük problem teşkil ediyor. TSE’ den yetkibelgesi almış ekspertiz merkezi sayısının istenen seviyeye ulaşmamış olmasısebebiyle üzülerek söylüyorum ki geçiş süreci tamamlanamıyor. Şuan da ekspertizraporu olmadan noterlerde satış işlemlerinin yapılmaya devam ediyor olmasıalıcılar arasındaki güven ortamının oluşturulamamasına zemin hazırlıyor. Bugeçiş sürecinin bir an önce tamamlanması sektörümüzdeki kurumsallaşma sürecinekatkı sağlayacaktır ‘’ dedi.

İkinci El AraçtaPazar Payı Yüzde 92’ ye Ulaştı

Türkiye’ninlokomotif sektörleri arasında yer alan otomotiv sektöründe, ikinci el araçsatışlarının payı özellikle 2018 yılındaki artışla dikkat çekti. 2018’de 6.9milyon ikinci el araç, 620 bin sıfır araç satıldı. Son yılın rakamlarıylaikinci el araç satışı, otomotiv pazarında yüzde 92’lik bir paya sahip. Bukapsamda yetki belgesiyle başlayacak yeni dönemin, sektörde büyük bir dönüşümsürecini de başlatması bekleniyor.

 

İkinci El Araç Ticaretinde Sektörün Durumu

14.05.2019 – İkinci el otomobil ticaretinde ekspertiz zorunluluğuyla başlayan yeni dönemde, ekspertiz merkezleri otomotiv sektörünün yönlendirici ve tamamlayıcı unsuru olmaya başladı. Ekspertizde TÜV SÜD güvencesini müşterilerine sunan TÜV SÜD D- Expert’in Genel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger ‘’ İkinci el otomobil ticareti sektörün hem rakamsal hem de işlevsel konular bakımından büyük bölümünü işgal ediyor. İkinci el, sektörde yeni bir trend haline geldi. Pahalı otomotiv fiyatlarına rağmen 1 milyona yaklaşan ikinci el otomotiv satışları, sektördeki olumlu havanın devam ettiğini bizlere gösteriyor ‘’ açıklamasında bulundu.

Ekspertiz sektöründe büyüme artışı ne durumda?

Türkiye’deki yeni ortaya çıkan ve büyüme potansiyeli olan tüm sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde de birçok küçük ve büyük ölçekli firma ortaya çıktı ve farklı markalar oluştu. Bu sebeple ikinci el araç ekspertiz hizmeti almak isteyen tüketicilerin kaliteli, tarafsız ve bağımsız hizmet veren, bizim gibi firmalara olan ihtiyacı arttı. Otomobil sektöründe geçmişi ve tecrübesi olmadan ikinci el araç ekspertiz hizmeti veren firmalarda, tüketicilerin karşılaşabilecekleri hata oranının yüksekliği nedeniyle TSE’den Hizmet Yeterlilik Belgesi almış kurumsal firmalardan hizmet alınması büyük önem taşır hale geldi.

Sektörde kurumsallaşma adına getirilen düzenlemeler alıcıyı memnun etti mi?

Sektörde yapılan düzenleme sayesinde ekspertiz merkezi açma standartları belirlenirken, kurumsallaşma yolunda ilk adım atılmış oldu. Atılan bu önemli adımın devamında Hizmet Yeterlilik Belgesi sahibi ekspertiz merkezleri için denetim standartlarının oluşturulması, oluşturulan standartlar ışığında ekspertiz merkezlerinin denetimlerinin düzenli olarak yapılması ve bu denetimler sonucunda karşılaşılan olumsuzluklara karşı cezai yaptırımlar getirilmesiyle sektörde kurumsallaşma süreci büyük ölçüde tamamlanmış olacaktır. Dolayısıyla ikinci el araç ekspertiz sektörü hem alıcılar hem satıcılar için şeffaflığın hâkim olduğu bir sektör haline gelmiş olacaktır. Kurulduğu ilk günden itibaren kurumsal yapısıyla sektörde varlığını sürdüren TÜV SÜD D-Expert’in her şubesinin denetimi, gücünü 150 yıllık güvenlik, kalite ve sürdürülebilirlik tecrübesinden alan ve Türkiye’nin en önde gelen kuruluşlarından olan TÜV SÜD tarafından yapılmaktadır. Bu sayede markamız sektördeki yolculuğunun en başından beri müşterilerine güven ortamını sağlayarak, hak ettikleri bağımsız ve tarafsız hizmeti sunuyor.

İkinci el araç almak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Aracın mevcut durumunun öğrenilmesi araç alım kararında büyük rol oynamaktadır. Bu nedenle en önemli tavsiyem alıcıların ikinci el araç almaya karar verdikten sonra mutlaka kurumsal bir ekspertiz firmasına aracı götürüp ekspertizini yaptırması olacaktır. Ayrıca yönetmelikle birlikte ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden gerçek ve tüzel kişilerin son kullanıcıya yapmış oldukları satışlarda aracı satan firma tarafından en az 3 ay veya 5.000 km garanti uzatımı verilmesi zorunluluğu gelmiştir (8 yaş ve 160.000km üzerindeki araçlar kapsam dışındadır) . İkinci el aracını bu firmalardan alan tüketiciler garanti uzatımlarını mutlaka talep etmelilerdir. Bireysel satış işlemlerinde garanti zorunluluğu olmamasına karşın motor, şanzıman, tork konvektörü diferansiyel ve elektrik sistemini kapsayacak olan garanti uzatımının en az 6 ay/10.000 km olarak yaptırılmasını tavsiye ediyorum. TÜV SÜD D-Expert’in Garanti uzatım paketleri sayesinde tüketiciler bu hizmeti ekspertiz sonrası merkezlerimizden 3 ay/5.000km, 6ay/10.000km veya 12ay/20.000 km olarak alabilmektedirler.

Alıcılar için hayata geçirdiğiniz güncel uygulamalarınızla ilgili bilgi verir misiniz?

İlk kurulduğumuz günden bu yana hizmetimizi en üst seviyelere taşımak ve sektörde öncü olmak amacıyla çalışıyoruz. Bunun için hizmet ağımızı ve ürün çeşitliliğimizi genişletmenin yanı sıra müşterilerimize en hızlı şekilde hizmet verebilmek adına da geliştirmeler yapıyoruz. Randevu sistemimizde yaptığımız son geliştirmeler sayesinde müşterilerimiz kendilerine uygun gün, saat, lokasyon ve paketleri hızlı bir şekilde tercih ederken şubelerimizde sıra beklemeden işlemlerini tamamlayabiliyorlar.

Müşterilerimizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde anlayıp oluşturduğumuz ekspertiz paketlerimize ek olarak Garanti Uzatımlı Paketlerimiz sayesinde ekspertiz sonrasında garanti altına alınmış araçlarda oluşacak arızalarda kapsam süresi içerisinde üst limit olmadan zararları karşılanıyor.

Çok yakında sigortaladım.com ile başlayacağımız iş birliği sayesinde müşterilerimiz 21 farklı sigorta şirketinden trafik sigortası ve kasko teklifi alabilecek ve kendilerine en uygun poliçeyi taksitlendirme imkanıyla anında satın alabilecekler. Sektörümüzde güven noktası olma yolundaki hedefimize her geçen gün yaklaşırken, ikinci el araç alıcılarının işlerini kolaylaştıracak sürprizlerimizin devam edeceğini de müjdeleyebiliriz.

Yeni getirilen ikinci araç ticareti düzenlemesiyle ilgili vatandaşların dikkat etmesi gerekenler neler?

Yeni yönetmelik 2. El araçların kimler tarafından, nerede ve nasıl satılacağını düzenlerken, alıcıların da aldıkları araçları daha iyi tanımalarına olanak sağlıyor. Alıcıların bu haklarını bilerek alacakları araçları kendi istedikleri ve güvendikleri TSE’den Hizmet Yeterlilik Belgesi almış ekspertiz merkezlerine götürmelerini tavsiye ediyorum. Bu sayede sonraki süreçte yaşanabilecek kötü sürprizler önlenebilecektir.

Önümüzdeki bir yıl içerisinde ikinci el araç sektörü nasıl bir gelişim izleyecek?

Yönetmeliğin yansımalarının net bir şekilde gözlemlenebileceği bir yıl içerisinde, sektörde kurumsallıkla ilerleyen firmaların avantajlı olacağını söyleyebilirim. Hizmet kalitesini tescilleyerek, güven sağlayanların güçlenerek yollarına devam edeceklerini düşünüyorum.

 

Yeni Düzenlemeden Sonra Sıfır Araç mı İkinci El Araç mı?

16.04.2019 – Araç satın almak isteyenler, aracını değiştirmek için fırsat kollayanlar, sıfır araçların pahalı olması nedeniyle alternatif olarak ikinci el araç piyasasına yöneldiler. Araç hakkında yeterli bilgi donanımına sahip olmadığından ikinci el piyasasına güvenemeyen alıcılar, 1 Nisan’da çıkan yeni ekspertiz düzenlemesiyle birlikte gönül rahatlığıyla kendilerine ikinci el araç bakmaya başladı.

Konuyla ilgili TÜV SÜD D-ExpertGenel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger ‘’ Yeni düzenlemeyle birlikte alıcılar ikinci el araç ticaretinde sürprizlerle karşılaşmayacağı gibi profesyonel ekspertiz hizmetinin sağladığı avantajlar sebebiyle de güven içinde ikinci el otomobil sahibi olabilecekler ‘’ dedi.

İkinci el araba alırken en çok çekinilen nokta aracın bakım geçmişi. Bu sebeple insanlar hasarlı araçları satın aldıkları gibi, tam tersine ikinci el almaktan tamamen de vazgeçebiliyorlardı.Yeni düzenlemede getirilen ikinci elde ekspertiz raporu zorunluluğuyla,alıcılara güven ortamı yaratmak istenirken ikinci el araç piyasasına da hareketlilik sağlanması hedefleniyor.

Konuyla ilgili TÜV SÜD D-ExpertGenel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger ‘’ İkinci el otomobillerle ilgili en büyük sorun, aracın kaza, tamir ve bakım geçmişi hakkında yeterli bilgiye sahip olunmamasıydı. Yani sıfır araba aldığınızda ilk kullanıcı siz olacağınız için daha önce yaşanmış kazalar ve aracın geçmiş bakımı gibi konularda aklınızda bir şüphe olmuyor. Artık ikinci el araç satın alırken güvenilir bir kuruma ekspertiz raporu hazırlatılacağı için bu kaygılar tamamen ortadan kalkıyor. Oto Ekspertiz sayesinde aracın güncel durumu tespit ediliyor. Ekspertiz raporunda, aracın kaza geçmişi, değişen parçaları ve benzer bilgileri görüldüğü için alıcılar artık araçlarını güvenle satın alabiliyor.İkinci el piyasasına yeni yönetmelikle gelen güvenilirlik ortamı ise alıcıları ikinci el otomobile yönlendiriyor ‘’ dedi.

 

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Oto Ekspertiz Uzmanı Carcheckup Genel Müdürü Alper Konan, ikinci el otomobil alırken mutlaka oto ekspertiz yaptırılması gerektiğini söyledi.

Oto Ekspertiz Uzmanı Carcheckup Genel Müdürü Alper Konan, araç alırken dikkat edilmesi gereken noktalara değindi. Konan, araç alırken mutlaka oto ekspertiz yaptırılması konusunda vatandaşları uyardı. Konan ruhsat bilgilerinin araç alınırken kesinlikle kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı. Aynı kasa araçlarda model yılı ilana 2014 girilip müşterinin ruhsata dikkatli bakmamasından dolayı 2012 model bir aracı alabildiğini belirten Konan “Sadece dikkatsizlikten oluşan bu durumla karşılaşmayın, ruhsattaki şase numarası ve motor numarasının , araçla aynı olmasına dikkat edin” dedi.

Doktordan veya memurdan satılık ibarelerine önem verilmemesi gerektiğinin altını çizen Konan, “Ben şu hastanede çalışıyorum deyip doktor olmadığı halde doktor önlüğüyle sizi hastanenin bahçesine randevu verip güven oluşturan bazı dürüst olmayan uyanık satıcılara güvenip hızlı hareket edip hemen notere gitmeyin” ifadelerinde bulundu.

Konan, ikinci el alırken dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıraladı: “Ekspertiz yaptırdığınız aracı satın alana kadar yanından ayrılmayın noterle anlaşmalı ekspertiz merkezleriyle çalışmaya dikkat edin. Aynı renk ,aynı plakalı biri kazalı biri orjinal olan aracı siz notere gidene kadar değiştirebilen kişilerle karşılaşmaktayız,

Geçici Ruhsat Çıkmadan EFT Yapmayın

Satış esnasında satış gerçekleştiği sırada EFT geçici ruhsat çıkmadan EFT yapmayın, çünkü ilk attığınız imza sadece satış sözleşmesi ,geçici ruhsata atacağınız imza satışı gerçekleştirecektir,

Yedek anahtar olmayan araç aldığınız zaman muhakkak aracın yetkili servisine gidip yedek anahtar kodunu iptal ettirin,

Hiç tanımadığınız kişilerden araç almaktansa, mekan sahibi oto galerilerden araç almayı tercih edin, güvenilir firmaları araştırın,

Değerinin çok altında olan araçları alırken çok daha dikkatli olun ucuz diye acele etmeyin,

Uzun süre yatmış araçları alırken muhakkak az km de olsa motor bakımını yaptırın,

Test sürüşü yapan ekspertiz merkezlerini tercih edin,

Şehir dışından internetten satışı yapıp, hayırlı olsun dediğiniz araçlara yüksek meblağlı kapora göndermeyin,

Araç aldığınız galericilik yaptığını söyleyen ofis tarzı ticarethaneyi araştırın aynı gün ofise çevrilip bir günlük elindeki aracı satıp terkedebilir, bu olaylarla bu sıralar çok karşılaşılıyor güvenip EFT’yi ofisten yapın araçla notere gidelim söylemlerine aldanmayın,

Unutmayın ki her aracın tramer bilgisine ulaşamazsınız, sıfır araçlarda dahi aldığınız gün boya ekspertizini her hangi bir ekspertiz merkezinde yaptırın,

Tramer kaydı yüksek gözüküyor olabilir detaylı sorgulamanızda kaza yapan araçtan farzedelim sigorta 20 bin lira lik hasar rakamı ödemiş sigorta eksperi yenisiyle değişecek parçaları yazmış ama aracı yapan tamirci yeni orjinal parçaları kullanmadan ucuza maal edip çıkma parçalarla derme çatma toplayıp gelen yeni parçaları satabiliyor bu durum son zamanlarda çok karşımıza çıkmaktadır tramer kaydına kesinlikle güvenmeyelim o yüzden ekspertiz merkezlerini tercih etmekte fayda bulmaktayım”. İHA