Ana sayfa Haberler İhtiyaç Kredi...

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2019

İhtiyaç Kredisi Nedir? 

İhtiyaç kredisi en basit tabirle, kısa vadeli ve düşük miktarlı nakit ihtiyaçları karşılayabilmek için alınan bir kredi türüdür. Bankacılığın gelişmesi ve cep telefonlarımıza kadar gelmesiyle birlikte, kredi sahibi olmak çok daha kolay hale geldi. Oldukça düşük faizlerle de ihtiyaç kredisi almak mümkün. İhtiyaç kredisi öyle popülerleşti ki bankalar alışveriş için dahi ufak miktarlarda krediler vermeye başladılar.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? 

İhtiyaç kredisi başvurusu yapmadan önce, ilk etapta etraflıca bir araştırma yapmakta fayda var. Size en uygun ödeme planına ve faiz oranlarına sahip ihtiyaç kredisini bulduktan sonra sıra başvuru kısmına gelir. İhtiyaç kredisi için bir takım şartlar yer alıyor ve kredi çekecek kişinin bu şartları karşılıyor olması büyük önem taşıyor. Krediye başvuran kişinin, istenen evrakları zamanında temin etmesi gerekiyor. Evrakları eksiksiz getirmek ve kredi şartlarını karşılıyor olmak, kredi başvurunuzun boşa gitmemesi için büyük önem arz ediyor.

İhtiyaç kredi başvurusu yapabilmek için ilk etapta kanunen reşit olmanız gerekiyor. 18 yaşını doldurmamış olan herhangi bir kişinin ihtiyaç kredisi başvurusunun onaylanması mümkün değildir.

İhtiyaç kredisi başvurusu için istenilen evrakları da zamanında temin etmek gerekiyor. İstenilen evraklar arasında maaş bordonuz, vergi levhanız, SGK dökümünüz gibi evraklar yer alıyor.

İhtiyaç kredisinde vade üst sınırı da bulunuyor. En fazla 60 aya kadar uzayan vadeler ile ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz.

Ödeme planınızda yine kurallara tabi. Kredi taksitleriniz aylık resmi gelirinizin %50’sini geçemez. Bu durum kanunen sabittir.

Sizler de sitemiz aracılığıyla en düşük faizli kredi veren bankaları görebilir, faiz hesaplaması yapabilir ve online başvuruda bulunabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda İstenilen Belgeler Hangileridir?

Kendinize en uygun krediyi bulduktan sonra başvurunuzu yaptınız ve ön onaydan geçtiyse sıra evrakları temin etmeye gelmiş demektir. İhtiyaç kredisi için gerekli olan belgeler;

1. Kimlik Belgesi

İhtiyaç kredisi evraklarından birincisi kimlik belgesidir. Bunun haricinde pasaport ya da ehliyet de kullanılabilir.

2. İkametgah

Nerede ikamet ettiğinizi yazılı bir biçimde gösteren ikametgah belgesi. Muhtarlıktan ya da e-devletten temin edebilirsiniz.

3. Gelir Belgesi

Çalışanlar kişiler için maaş bordosu, esnaflar ve serbest meslek işi yürütenler için ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ya da bilanço tablosu; çiftçiler için arazi tapusu, çiftçilik belgeler ve müstahsil makbuzu gerekir. Emekli olup da kredi çekmek isteyen kişiler için ise maaş cüzdanının gösterilmesi gerekir. Bunun haricinde eğer kirada mülkünüz varsa ve geliriniz buraya bağlıysa, hesap hareketlerini gösteren bir belge temin etmeniz gerekir.

İhtiyaç kredisinin çıkması kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bu kredi puanınızla doğrudan ilişkili bir durumdur. Bankalar gerek gördükleri takdirde, ihtiyaç kredi çekebilmeniz için kefil isteyebilirler. Kefil isteme işi bankanın şubesine bağlıdır. Krediyi alacağınız şube kefil ihtiyacı olup olmadığına karar veren kurumdur. Bankalar yine gerek gördükleri takdirde SGK hizmet dökümü de talep edeceklerdir. Daha fazla bilgi almak ve ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yapmak için Enuygun.com ya da Hangikredi.com gibi güvenilir web sitelerini tercih edebilirsiniz.

Bankaların ekstra olarak sizden isteyebilecekleri bir başka şey de hayat sigortasıdır. Genellikle yüklü miktardaki kredilerde bankalar hayat sigortası yaptırmanızı isteyeceklerdir. Ancak küçük miktarlardaki kredilerde bu tip bir istekte bulunulmaz.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Neden Onaylanmaz? 

İhtiyaç kredisi, paraya sıkıştığımız anlarda kısa vadede hayat kurtaran bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle kredi başvurularının tek tıkla yapılabilmesi ihtiyaç kredisi başvurularının artmasında önemli bir neden olarak karşımıza çıkıyor.

Büyük bir sıklıkla ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak, ret cevaplarının artmasına neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda ret cevabı aldıktan 21 gün sonra kredi başvurunuzu yenilemenizi tavsiye ediyoruz.

İhtiyaç kredisi, nakit para ihtiyacı olduğu anlarda oldukça yardımcı olabiliyor. İyi bir araştırma yaptıktan sonra ihtiyacınız olan miktarda kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak kredi başvurusunda bulunabilmek için bazı şartları yerine getirebilmeniz gerekiyor. Bu şartları yerine getiremediğiniz takdirde, kredi başvurunuz reddedilebilir.

İhtiyaç kredisinden faydalanabilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması önem arz eder. Kredi notunuz ne kadar yüksekse, başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali o kadar artar.

Eğer başvurunuz onaylanmadıysa, aklına gelmesi gereken ilk durum kredi puanınızdır. Kredi puanınız ihtiyaç kredisi başvurunuzun onaylanması için büyük öneme sahiptir. Kredi puanınızı etkileyen en önemli unsur ödeme geçmişinizdir. Mevcut bir kredi kartı borcunuz varsa ya da yasal takip altında olan bir borcunuz bulunuyorsa, kredi puanınızın düşük olması beklenebilir. Yine gelir miktarınız da kredi puanınızı etkileyen önemli unsurlar arasında yer alır.

KKDF VE BSMV Nedir? 

İhtiyaç kredisi çekerken bir takım masraflar da ortaya çıkacaktır. Kredi maliyet kalemlerinden bir tanesi olan KKDV “Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu” anlamına gelmektedir. İhtiyaç kredisi çekerken faiz oranı üzerinden bir miktar hesaplanır ve %15’lik miktar tüketiciden kesilerek devlet hazinesine aktarılır.

BSMV’nin açılımı ise “Banka Sigorta Muameleleri Vergisi” şeklindedir. Uygulanan faizin %5’i kredi çeken kişi tarafından kesilir ve maliyeye aktarılır. BSMV kredi çeken her kişiden kesilir. KKDF’de ise tüzel kişiler muaf tutulur.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

Yüksek miktarda ihtiyaç kredisi arayanlar için ipotekli ihtiyaç kredisi önerilir. Diğer kredilerde olduğu gibi vade süresi yine 5 yıl olarak karşımıza çıkar. Kredilendirme oranı, ipotekli olan taşınmazın değerine göre farklılık gösterir. Konut ve iş yerleri için oran %75 değerindeyken imarlı arsalar için ise %50 oranın değer biçilir.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama 

İhtiyaç kredisine başvurmadan önce etraflıca bir araştırma yapmak ve ne kadar borç ödeneceğini dikkatli biçimde hesaplamak gerekir. Faiz oranları ve taksit oranı belirlenerek dikkatlice hesaplama yapmak, bütçenizin sarsılmaması açısından önem taşır. İhtiyaç kredilerinde vade süresi toplamda 60 aydır. Bu süre yasalarla belirlenmiş bir süredir. Kendiniz isteseniz dahi kanunen 60 ayın üzerinde bir borca girmeniz söz konusu değildir.

İhtiyaç kredilerinde miktar olarak da bir üst limit mevcuttur. İhtiyaç kredilerinde üst limit 50 bin TL’dir. Verilecek faiz oranları bankalardan bankalara farklılık gösterse dahi alt ve üst limitler Merkez Bankası tarafından belirlendiği için bunun da bir sınırı söz konusudur.

Bu nedenlerle tüketiciler için düşük faizli ve uzun vadeli kredi bulmak önem arz eder. Zira ödeme kolaylığı ihtiyaç kredilerinin en çok aranan özelliklerinin başında gelir.

İhtiyaç kredisi hesaplaması yaparken, dosya masraflarını da aklınızdan çıkarmamanızı öneririz. Kredi tutarının binde 5’i olan dosya masrafları, aklınızda bulunması gereken bir durumdur. Bankadan bankaya göre bu durum da değişkenlik gösterebilir. Bazı bankalar dosya masraflarını talep etmemektedirler. Bu durum tamamen bankaların inisiyatifine kalmıştır.

Sitemiz aracılığıyla ihtiyaç kredisi hesaplayabilir ve nasıl ödeme yapacağınızı kolaylıkla görebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Türleri Arasında Ne Gibi Farklılıklar Bulunur? 

Kredi seçenekleri pek çok farklı unsur için meydana getirilmiş durumda. Evlilik kredisi, öğrenci kredisi, tatil kredisi v.b. gibi pek çok kredi türü yer almaktadır.

Kredi seçeneklerine göre bankalar ödeme kolaylıkları da sağlayabiliyor. Ödeme kolaylıkları, faiz oranları v.b. gibi seçenekler kredinin türüne göre farklılık gösterebiliyor.

İhtiyaç Kredisi Masrafları Nelerdir?

İhtiyaç kredisinde çeşitli masraf kalemleri yer alır. Bunlar dosya masrafı ve hayat sigortasıdır. Bu masraf kalemleri her türlü kredide geçerli değildir. Özellikle hayat sigortası, genellikle yüksek meblağlı kredilerde aranan bir şart olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle ihtiyaç kredisi başvurusu yapmadan önce, masrafları da göz önünde bulundurmakta fayda var.

Dosya Masrafı Nedir? 

Dosya masrafı, kredi işlemlerinin halledilmesi için bankaların talep etmiş olduğu ek ücretler arasında yer alır. Dosya masrafları çekilen kredinin belirli bir oranında temin edilebilir. Tüketici istediği takdirde Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunarak dosya masrafının kendisine geri ödenmesini isteyebilir.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma

Çeşitli nedenlerden ötürü ihtiyaç kredinizi ödeyemeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda bankanızla iletişime geçerek, borçlarınızı yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Kredi yapılandırma işlemleri, kalan borcunuzun tekrardan vadelendirilmesi işlemine verilen isimdir. Bu şekilde aylık ödeme miktarınız azalır ve ödeme kolaylığına erişirsiniz.

Ancak yapılandırma yapmak yasalarla belirlenmiş bir durum değildir. Bu sebeple, bankanız istemediği takdirde borçlarınızı yapılandırmama şansına sahiptir.

Kredi Borcumu Ödemezsem Ne Olur? 

Kredi borcunuzu ödemediğinizde ne olacağı sorusu en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Eğer borcunuzu 90 gün boyunca ödemezseniz, bankanız tarafından bir haftalık ek süre tanınacaktır. Bu ek süre zarfında, bankanızdan yapılandırma talep etmeniz mümkündür. Eğer yapılandırma yapmazsanız veya yapılandırma talebiniz reddedilirse hakkınızda yasal takip başlatılacaktır.

Yasal takip başladığında, dosyanız avukatlara ya da varlık şirketine aktarılacaktır. Avukatla veya varlık şirketleriyle de anlaşma yaparak yapılandırma talep etme şansına sahipsiniz. Eğer avukatla ya da varlık şirketiyle de anlaşamazsanız, yasal takip süreci devam edecektir. Bu süreç sonucunda haciz ya da hapis cezası kararı çıkabilir. Hapis cezası çıkması için ödeme taahhüdünde bulunmak ve sonra ödeme yapmamış olmanız gerekir.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir? 

İhtiyaç kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterse de bu faizlerin de üst ve alt limitleri bulunur. Bu faiz limitleri ise Merkez Bankası tarafından belirlenir. Bu belirlenen aralık çerçevesinde bankalar faiz uygulama hakkına sahip olur.

İhtiyaç Kredisi mi Nakit Avans mı? 

Nakit ihtiyacını karşılayabilmek için sıklıkla başvurulan iki yöntemler ihtiyaç kredisi ya da nakit avans çekmektir. İhtiyaç kredisinde ödeme kolaylığı bulunur ve vade süresi yüksektir. Nakit avansta bu süre daha kısadır ancak ihtiyaç kredisine göre çok daha kolay alınabilir. Nakit avans çekerken hiçbir belge getirme ihtiyacınız yoktur. Tek tıkla nakit avans çekme şansına sahipsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here