Ana sayfa Haberler Hisar Hava Sa...

Hisar Hava Savunma Füze Sistemlerinde Son Gelişmeler

PAYLAŞ

Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-O); sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin imhasını sağlıyor.

 

HİSAR-A, hareket halindeki birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması amacıyla sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 15 km menzile kadar etkisiz hale getirilmesi için tasarlandı.

HİSAR-A; Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Füze Fırlatma Sistemi (FFS), HİSAR-A ve HİSAR-O Sistemlerinin ikisinden de atılabilen Alçak İrtifa Füzesi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

Hisar-O testinin iyi geçtiğini Milli Savunma Bakanlığı sosyal medyadan açıkladı. Hisar-A faaliyetlerinin 2020, Hisar-O’nun ise 2021 tarihine uygun olarak devam ettiğini tahmin ediliyor.

HİSAR-O, sabit birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması kapsamında sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 25 km menzile kadar etkisiz hale getirilmesini sağlıyor. HİSAR-O, dağıtık mimarisi sayesinde esnek konuşlanma avantajına sahip olup, Atış Kontrol Merkezi, FFS, Orta İrtifa Füzesi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro-Optik Sistem, Erken İhbar Merkezleri Arayüzü Link-16 Sistemi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

Hisar-U Uzun Menzilli Sistemlerde Son Durum

Uzmanların açıklamalarına göre uzun menzilli sistemlerin geliştirilmesindeki durum şöyle:

“Bir yandan milli Hisar-U HSS geliştirme çalıştırmalarına başladık. Diğer yandan o çalışma bitene kadar acil ihtiyaç için hazır alım yapıyoruz. Ayrıca ilk geliştireceğimiz sistemler S-400 seviyesinde olmayacaktır. Çalışmaya devam edip daha iyilerini de geliştirmeye çalışacağız.

Eurosam ile Hisar-U için birlikte bir ön çalışma yapmak için sözleşme yapıldı, S-400’de olduğu gibi hazır sistem alımına yönelik değil.”

2017 yılında HİSAR Projeleri kapsamında alt sistem entegrasyon test faaliyetleri tamamlanarak sistem seviyesi geliştirme ve test sürecine başlandı. Yine 2017 yılı içinde HİSAR Projelerinde sistemlerden ilk kez dik atış yapıldı ve 360 derece koruma özelliği başarıyla test edildi.

HİSAR Projeleri kapsamında uçuşlu (hedef uçak) ve atışlı test kampanyası gerçekleştirildi. Türkiye’nin hava savunmasında önemli görevler üstlenecek olan Milli Alçak / Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR’ın testleri, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri temsilcileri katılımlarıyla, ASELSAN ve ROKETSAN tarafından Aksaray’da gerçekleştirildi.

Yüksek manevra yapan HİSAR füzelerinin kontrol ve güdüm yeteneklerinin başarıyla test edildiği kampanyada, ilk defa HİSAR Sistemlerinin radar, komuta-kontrol/atış kontrol, elektro-optik ve haberleşme unsurları da yer aldı. Böylelikle sistem seviyesi entegrasyon ve testlere yönelik önemli ilerlemeler kaydedildi. Hedef uçak ile hedef tespit/takip, komuta kontrol/atış kontrol ve füzeye yönelik ara safha güdüm testleri başarıyla yapıldı.

Bu teknolojileri ülkemize kazandırmakta olan HİSAR Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projelerinde ASELSAN sistem çözümlerinden sorumlu ana yüklenici olarak görev yapıyor. Bu kapsamda sistem ve alt sistem gereksinimlerinin belirlenmesi, kullanılacak haberleşme, radar, elektro-optik, atış kontrol, komuta kontrol, füze ara safha güdümü için veri bağı, terminal güdüm için arayıcı başlık çözümleri ASELSAN sorumluğunda yürütülüyor.

HİSAR Sistemlerinin önemli unsurlardan biri olan füze geliştirme faaliyetini ROKETSAN yürütüyor. HİSAR, başta TÜBİTAK SAGE, METEKSAN, FNSS, Koluman, Savronik, YALTES, SDT olmak üzere yüzün üzerinde yerli çözüm ortağı ile birlikte geliştiriliyor.

Kaynak: Aselsan

Aselsan ASELS Hisse Analiz ve Yorumları

PAYLAŞ