Ana Sayfa Haberler Hedef Portföy...

Hedef Portföy ile Kurumlar Vergisi Avantajı

15.06.2022 – Şirketler, kendi kategorisinde son bir yılın getiri birincisi HYV-Hedef Portföy Para Piyasası (TL) Fonu’ndan elde ettikleri kazançlar için kurumlar vergisi ödemeyecek.

Kendi kategorisinde son bir yılın getiri birincisi olan HYV-Hedef Portföy Para Piyasası (TL) Fonu’ndan şirketlerin elde ettikleri kazançlar, yeni düzenleme ile ‘Kurumlar Vergisi’nden istisna haline geldi.

15 Nisan 2022’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “7394 sayılı Kanun” ile vergi düzenlemelerinde önemli değişiklikler yapıldı. Bazı yatırım fonlarının katılma paylarının fona iadesi ile elde edilen gelirler, kurumlar vergisi istisnası kapsamına alındı. Buna paralel olarak, belirtilen yatırım fonları katılma belgelerinin dönem sonu değerlenmesinden kaynaklanan değer artış kazançları da kurumlar vergisinden istisna olarak düzenlendi.

İlgili düzenleme portföyünde sadece “TL varlıklar” bulunan yatırım fonları için getirildi.  Portföyünde yabancı para birimi cinsinden varlık ve altın ile kıymetli madenler ve bunlara dayalı sermaye piyasası araçları bulunan yatırım fonlarından elde edilen kazançlar hariç tutuldu.

“Şirketler için göz ardı edilemeyecek bir avantaj”

Hedef Portföy Genel Müdürü Ercan Güner, Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (“TEFAS”) verilerine göre, para piyasası fonları arasında son bir yıllık getiri sıralamasında uzun süredir birinciliğe yerleşen HYV- Hedef Portföy Para Piyasası (TL) Fonu’nun da yeni düzenleme kapsamına girdiğini ve Fon’dan elde edilen gelirler için kurumlar vergisi istisnası bulunduğunun altını çizerek şunları kaydetti: “Şirketler, TL cinsinden mevduat, borçlanma araçları ile diğer sabit getirili benzeri ürünlerden elde edilen gelirleri için yüzde 23 ila 25 oranında kurumlar vergisi ödemekte. Ancak yürürlüğe giren bu yeni kanun ile aynı enstrümanları portföyünde barındıran ve mevduat üzerinde getiri hedefi ile yönetilen HYV-Hedef Portföy Para Piyasası (TL) Fonu’nda ise bu oran yüzde sıfır oldu. Bu durum, şirketler için göz ardı edilemeyecek bir avantajdır.”

Kurumlar için teşvik

“Liralaşma stratejisi çerçevesinde değerlendirebileceğimiz bu düzenleme ile bazı yatırım fonlarında bireysel yatırımcılar için getirilen stopaj istisnasından sonra, kurumlar için de teşvik sunulmuş oldu. Bu durum, şirketlerin sermaye piyasalarındaki mevcudiyetini artıracağı gibi, ülke büyümesine destek ve sermaye piyasasının derinleşmesini sağlayacaktır” diyerek sözlerine devam eden Güner, bu avantaj kapsamında Hedef Portföy’ün kurucusu ve yöneticisi olduğu diğer fonların da dahil edilmesi için izahname düzenleme çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

Hedef Portföy Hakkında

Yönettiği portföy büyüklüğü, Mayıs 2022 itibariyle 7,1 milyar TL’yi aşan Hedef Portföy; finans, teknoloji, sağlık gibi birçok alanda yatırımları bulunan, en son 500 milyon TL sermaye ile “Hedef Yatırım Bankası” kurma aşamasında olan, Türkiye’nin önde gelen yatırım grubu Hedef Holding’in iştirakidir.