Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Aralık Ayında...

Aralık Ayında Havaalanlarını Kullanan Yolcu Sayısı 14 Milyona Ulaştı

11.02.2019 – Devlet Hava Meydanları’nın yayınladığı verilere göre, Aralık ayında Türkiye’de havaalanlarını kullanan yolcu sayısı 14.0 milyona ulaşarak %4.8’lik düşüş gösterdi. 

Ayrıca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Antalya ve Gazipaşa’nın ardından kente yapılacak yeni havalimanını 2022 yılına kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Deniz Yatırım‘ın verilere dair yorum ve hisse bazında değerlendirmeleri şu şekilde oldu:

Devlet Hava Meydanları’nın yayınladığı verilere göre, Aralık ayında Türkiye’de havaalanlarını kullanan yolcu sayısı 14.0 mln’a ulaşarak %4.8’lik düşüş gösterdi. Toplam yolcu sayısındaki düşüş bizim %6.0 düşüş beklentimiz ile uyumlu gerçekleşti. Toplam yolcu sayısının düşüşünde, iç hat yolcu sayısındaki %11’lik düşüş etkili olurken (bizim beklentimiz %13 düşüş), dış hat yolcu trafiği %6 ile güçlü bir performans göstermiştir (Deniz Yatırım beklentisi +%7). Ocak 2018’de iç hat yolcu sayısındaki %28’lik yükselik, Ocak 2019 için yüksek bir baz oluşturmaktaydı. Bu nedenle, Ocak 2019’daki %11’lik yolcu trafiği düşüşünün, yüksek baz etkisi olmayan Kasım ve Aralık aylarına göre aynı seviyede kalmasını, iç hat yolcu sayısı düşüş trendinin dengelendiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle, Ocak ayı yolcu trafiği verisini hafif olumlu olarak yorumluyoruz.

TAVHL: Ocak ayında, TAV Havalimanları Holding’ın amiral gemisi ve Türk Hava Yolları’nın ana üssü olan İstanbul Atatürk Havalimanı’nın iç hatta %12’lik düşüş, dış hatta ise %2’lik artış ile toplam yolcu sayısında %2.5 geri çekilme yaşadı. Toplam rakam bizim beklentimize paralel gerçekleşirken, dış hat yolcu sayısındaki artışı TAVHL ve THYAO için olumlu olarak değerlendiriyoruz.

PGSUS: Pegasus Havayolları’nın baz merkezi olan Sabiha Gökçen Havaalanı’nda ise beklentilerimiz dahilinde yurt içi yolcu ve yurt dışı yolcu sayısında sırasıyla %4 düşüş ve %15’lik yükselme yaşadı. Bu havalimanında da zayıf iç hat performansına karşılık, güçlü dış hat yolcu sayısı artışı göze çarpıyor.

Havacılık sektörü için olumlu görüşümüzü TAVHL, PGSUS ve THYAO için AL tavsiyelerimizle koruyoruz.

 

DHMİ Aralık Ayı Verileri

07.01.2019 – Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Aralık ayına ait Havalimanları verilerini açıkladı.

Aralık ayında Türkiye’deki toplam yolcu sayısı, yıllık bazda %5 azaldı ve detaylarına baktığımızda, yurtiçi yolcu sayısı %12 gerilerken yurtdışı yolcu sayısı ise %8 artış kaydetti. 2018 yılının genelinde ise yolcu sayısı %9 arttı.

Aralık ayında TAV tarafından Türkiye’de işletilen havalimanlarından geçen toplam yolcu sayısı yıllık bazda %5 azalırken, yurtiçi yolcu sayısı %15 geriledi ve yurtdışı yolcu sayısı ise %6 arttı. 2018 yılının genelinde ise TAV tarafından Türkiye’de işletilen havalimanlarından geçen toplam yolcu sayısı yıllık bazda yolcu sayısı %10 arttı.

 

Dış Hatlardaki Güçlü Trafik, Kasım Ayını Dengede Tuttu

07.12.2018 – Dış hatlardaki güçlü yolcu trafiği, Kasım ayı toplam hava yolcu sayısını dengede tuttu

Deniz Yatırım Havacılık Verileri Yorumu

Devlet Hava Meydanları’nın yayınladığı verilere göre, Kasım ayında Türkiye’de havaalanlarını kullanan yolcu sayısı 13.9 mln’a ulaşarak %2.4’lük düşüş gösterdi. Toplam yolcu sayısındaki düşüş bizim %1.0 artış beklentimizin hafif altında gerçekleşti. Ancak bu farkın oluşmasında iç hat yolcu sayısındaki %12’lik düşüş etkili olurken (bizim beklentimiz %3 düşüş), dış hat yolcu trafiği %14 ile oldukça güçlü bir performans göstermiştir (Deniz Yatırım beklentisi +%9). Bu nedenle, Kasım ayı yolcu trafiği verisini hafif olumlu olarak yorumluyoruz.

Kasım ayında, TAV Havalimanları Holding’ın amiral gemisi ve Türk Hava Yolları’nın ana üssü olan İstanbul Atatürk Havalimanı’nın iç hatta %13’lük düşüş, dış hatta ise %7’lik artış ile toplam yolcu sayısında %1.0 artış yaşadı. Toplam rakam bizim beklentimize paralel gerçekleşirken, dış hat yolcu sayısındaki artışı TAVHL ve THYAO için olumlu olarak değerlendiriyoruz.

Pegasus Havayolları’nın baz merkezi olan Sabiha Gökçen Havaalanı’nda ise beklentilerimiz dahilinde yurt içi yolcu ve yurt dışı yolcu sayısında sırasıyla %4 düşüş ve %16’lık yükselme yaşadı. Bu havalimanında da zayıf iç hat performansına karşılık, güçlü dış hat yolcu sayısı artışı göze çarpıyor.

Nisan ayı ile beraber düşük baz etkisi ile desteklenen yüksek yıllık büyüme rakamları, sene içinde TL’nin değer kaybı ve artan petrol fiyatları nedeniyle yükselen bilet fiyatlarının iç hat yolcu sayısındaki hızlı daralma yaratmış olması nedeniyle Eylül ayından beri baskı altında kalmaktadır. Ancak, hava yolu şirketleri ve havalimanı operatörü olan TAV’ın operasyonel karlılıkları için yurt dışı yolcu trafiğinin daha önemli olduğunu düşündüğümüzde, Kasım ayı verilerini sektör oyuncuları için hafif olumlu olduğunu düşünüyoruz.

Havacılık sektörü için olumlu görüşümüzü PGSUS ve THYAO için AL tavsiyelerimizle koruyoruz.

 

Havacılık’ta 14 Milyon Yolcuya Hizmet Verildi

06.12.2018 – Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, 2018 yılının kasım ayına ilişkin havayolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıkladı.

DHMİ’nin açıkladığı bilgilere göre Kasım 2018’de Türkiye’de havalimanlarına iniş-kalkış yapan uçak trafiği iç hatlarda 64.745, dış hatlarda ise 41.826 oldu. Aynı ayda üst geçiş (overflight) trafiği 38.435 olarak gerçekleşti.  Böylece hava yolunda hizmet verilen toplam uçak trafiği üst geçişler ile birlikte 145.006’ya ulaştı.

Bu ayda Türkiye geneli havalimanları iç hat yolcu trafiği 8.122.448, dış hat yolcu trafiği ise 5.815.463 oldu. Böylece söz konusu ayda direkt transit yolcular ile birlikte toplam yolcu trafiği 13.952.818 olarak gerçekleşti.

Kargoda Büyüme

Havalimanları yük (kargo, posta ve bagaj) trafiği kasım ayı (aylık veri) itibarıyla iç hatlarda 59.645 ton, dış hatlarda 221.246 ton olmak üzere toplamda 280.891 tona ulaştı.

2018 Yılı kasım sonu (11 aylık) gerçekleşmelerine göre ise Hizmet verilen toplam uçak trafiği (üstgeçişler dâhil) 1.876.054, toplam yolcu trafiği (direkt transit dâhil) 196.662.680, yük (Kargo+Posta+Bagaj) trafiği ise 3.538.533 tona ulaştı.

Verilere bakıldığında, Türkiye hava kargoda hızlı bir büyüme gösterdi. World Air Cargo Data’nın (WACD) açıklanan son küresel hava kargo pazar verilerine göre; bu yılın ilk dokuz ayında globalde yüzde 2.8 ile son beş yılın en düşük büyüme ortalaması gerçekleşti. Türkiye ise bu dönemde 10.2 büyüdü.

Türkiye’nin ihracattaki artışına paralel yılın son aylarında bu büyümenin daha da hızlanması bekleniyor. En hızlı büyüyen hava kargo markalarından biri olan bayrak taşıyıcı şirket Turkish Cargo 2018 yılının ilk dokuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla gelirini yüzde 29, taşıdığı kargoyu yüzde 25 artırdı.

Uluslararası hava kargo pazarı bilgi sağlayıcısı olan WACD verilerine göre dünyanın 122 ülkesine hizmet sağlayan ve 300’den fazla noktaya uçan Turkish Cargo THYAO bu başarılı performansıyla WACD’nin listesinde 8. sıradaki yerini korudu.

Şirket, İstanbul Havalimanı ile birlikte 2 milyon ton kapasiteye ulaşmayı ve ilk etapta dünyanın kargoda en büyük ilk 5 havayolu arasına girmeyi hedefllediğini daha önce de belirtmişti. THY’nin 2023 hedefi 4 milyon tona çıkarak dünyada ilk 3’te yer almak.

Konu ile ilgili İş Yatırım şu değerlendirmede bulundu:

Kasım ayında Türkiye geneli yolcu trafiği güçlü dış hat yolcu büyümesine rağmen zayıf iç hat yolcu trafiği nedeniyle %2 düştü

DHMİ’nin açıkladığı verilere göre, Kasım ayında Türkiye geneli toplam yolcu sayısı zayıf iç hat yolcu sayısı nedeniyle %2 düşüşle 13.95 milyona geriledi. Kasım ayında iç hat yolcu sayısı %11 düşüş gösterirken, dış hat yolcu sayısı %14 artış kaydetti. Kasım ayı verisi Ocak-Kasım toplam yolcu tarfiği verisini yıllık bazda %10 artışla 196.7 milyona taşıdı. Daha karlı olan dış hatt yolcu sayısında devam eden büyümenin THYAO ve TAVHL için olumlu olduğunu düşünüyoruz.

 

Kalkışa Geçtik, Türkiye İlk 10 Yolcusu

01.10.2017 – Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı ( IATA) 2036 öngörülerini bir rapor ile açıkladı. Bu rapora göre Türkiye, havacılıkta en büyük 10 pazardan biri haline gelecek…THY genel müdürü Bilal Ekşi’nin de dikkat çektiği raporda Türkiye ile ilgili önemli öngörüler yer almakta.

2036 yılına gelindiğinde tüm dünyadaki hava trafiğinin şu andakinin 2 katına çıkarak 7.8 milyara ulaşacağını öngören raporda havacılığın geleceği küresel bazda analiz edilerek ülkeler bazında önemli öngörülere yer verilmiş.

Raporda yer alan en önemli ara başlıklardan biri ise ” Trafikte Doğuya Kayış ve Gelişmekte Olan Pazarlara Odaklanma” Bu başlık altında gelecekteki en büyük talep büyümesinin Asya-Pasifik bölgesinden geleceği söyleniyor.

“Asya Pasifik bölgesi önümüzdeki 20 yıl boyunca yeni yolcuların katılımı ile global talebin büyüttüldüğü ana kaynak olacak. Bu noktada Çin, ABD’yi en büyük sivil havacılık pazarı olma konusunda geçecek. Şu andaki projeksiyonlara göre Çin 2022 yılında ABD’yi yakalamış olacak. Havacılık sıralamasında 2025 yılına gelindiğinde Hindistan ve2030 yılında  Endonezya tarafından geçilecek olan İngiltere 5 sıraya düşecek. Fransa ve İtalya sıralamda 11 ve 12 sıraya ineceklerken Tayland ve Türkiye en büyük 10 pazardan biri haline gelecek.

Raporda “Hızlı Büyüyen Pazarlar” başlığında 2016 ve 2036 yılları karşılaştırılmış ve çıkan sonuç oldukça çarpıcı

Hava yolcuları sayısında 2016’dan 2036’ya projeksiyonlar

  • Çin 21 milyondan 1.5 milyara
  • ABD 01 milyondan 1.1 milyara
  • Hindistan 337 milyondan 478 milyona
  • Endonezya 235 milyondan 355 milyona
  • Türkiye 119 milyondan 196 milyona çıkacak

Raporun tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.iata.org/pressroom/pr/Pages/2017-10-24-01.aspx?__prclt=1n1VnZgS

 

Türk Havayolları THYAO Hisse Analiz ve Yorumları

Tav Havalimanları TAVHL Hisse Analiz ve Yorumları

Pegasus Hava Taşımacılığı PGSUS Hisse Analiz ve Yorumları