Ana sayfa Haberler Google’da Bir...

Google’da Bir Türk Mühendis, Hale Dönertaşlı : Beyin Göçüne Son Vermek İstiyorum

PAYLAŞ

hale-donertaslı-01

Google’da Network Mühendisi olarak görev alan ve çok başarılı işlere imza atan Hale Dönertaşlı ile gerçekleştirdiğimiz özel röportaj MAG Mart sayısında…

İki üniversite, üç master ve şimdi doktora… Beş yıldır Google’da Network Mühendisi olarak görev alan ve yaklaşık 46 projenin yönetiminden sorumlu olan başarılı iş kadını Hale Dönertaşlı ile MAG Mart sayısında özel bir röportaj gerçekleştirdik. Bilim ve teknolojiye olan ilgisi orta öğretim yıllarında başlayan Dönertaşlı, başarı için şansın çok önemli bir faktör olduğunu fakat çok çalışmadan elimize geçen fırsatı değerlendirebilmenin kolay olmayacağını söylüyor. 2011 yılında Amerika’da “Yılın En Başarılı Bilim Adamı” seçilerek büyük bir başarıya imza atan Dönertaşlı, yakın zamanda Kariyer Yönetimi ve Motivasyon adlı kitabı ile okuyucularla buluşacak.

Okurken keyif alacağınız MAG Mart sayısı, ünlü ve başarılı isimlerle gerçekleştirilen özel sohbetleriyle yine dopdolu.

Hale Dönertaşlı kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz?

1981 yılında İstanbul’da doğdum. İki üniversite ve üç master bitirdim. Şu anda doktorama devam etmekteyim. Geçtiğimiz on yılı Amerika’da ve son bir yılı da İrlanda’da geçirdim. Son beş yıldır Google’da Network Mühendisi olarak çalışıyorum ve yaklaşık 46 projenin yönetiminden sorumluyum.

Teknolojiye olan tutkunuz ne zaman başladı?

Bilim ve teknolojiye olan ilgim, orta öğretim yıllarında başladı. Kriptografi ve yapay zeka konularını yakından takip ettim. Teorilerimi uygulamaya dökmek için, üniversitede matematik ve bilgisayar bölümlerini bitirdim. Aynı anda hem İstanbul Teknik Üniversitesi’nde matematik mühendisliği hem de Bahçeşehir Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği konularında master yapmaya başladım ve Amerika’dan kariyerime devam etmem için teklif geldi.

Bilişim dünyasına girişiniz nasıl oldu?

Amerika’da burslu olarak teknoloji kalitesi masterımı bitirdim ve dünyada PHP Zend Certified Engineer sertifikasını alan ilk 100 mühendis arasına girdim. Kent State Üniversitesi başta olmak üzere, Amerika’daki birçok üniversitede bilgisayar algoritmaları dersi verdim. Network Mühendisliği’nde uzmanlaşmak için Cisco’nun en top sertifikası olan CCIE sınavını yüksek derece ile geçtim. Amerika’da Bilişim sektöründe tanınır duruma geldim ve Silikon Vadisi’nde Google’da çalışmaya başladım.

Sizin için başarı nedir?

Şans çok önemli bir faktör başarı için. Fakat çok çalışma olmadan elde edilen fırsatları elimizde tutmak kolay olmayacaktır. Şanstan ziyade zamanlama çok önemlidir. Zamanlama aslında her şeydir. Doğru zamanda, doğru insanların bizi fark etmesi, başarıya ulaşmada çok önemlidir. Bunun için kendimizi meydana çıkarabilmeli, çalışmalarımızı dünyaya duyurmalıyız. Çalışmaktan kastım, çok ders çalışmak değil; toplumun direk faydalanabileceği projelere imza atmaktır.

Bir mühendisin bilmesi gereken en önemli şey nedir?

Yapacağı proje ile ilgili en son atacağı adımı, ilk attığı adımda görebilmesidir. Filmin ilk karesinde, son karesini görmek gibi… Bir köprü düşünün. İki tarafa dikeceğiniz ayak ve atacağınız kablo, ömür boyu hizmet edecektir. Onun için, bu noktalar çok önemli.

hale-donertaslı-02

İş hayatınızdaki prensipleriniz nelerdir?

Başarılı olmak için istek önemlidir ama istenilene ulaşmak daha önemlidir. Hiçbir projemde, emniyetten, kaliteden ve zamandan hiç ödün vermedim. Beni sonsuz başarıya götürecek olan bu ilkelerimden asla vazgeçmedim.

Hayatımın dönüm noktası dediğiniz bir olay var mı?

Amerika’da master yapmak için Kent State University’e kabul edildiğimi duyduğumda çok mutlu olmuştum. Kabul edilme haberinden kısa bir süre sonra, hiç bilmediğim bir ülkede yaşayacaktım. Yeni arkadaşlarım, yeni evim ve eşyalarım olacaktı. Amerika’ya sürekli yaşamak için gitmek, benim için başka bir ülkeye gitmek gibi değil; sanki uzaya çıkmak gibiydi. İşte bu zaman aralığı benim için hayatımın dönüm noktası oldu. 10 yıl yurt dışında yaşadıktan sonra, artık vatan hasretine dayanamadığımı farkettim ve Türkiye’ye temelli dönüş kararı aldım. İşte o gün de, benim için daha büyük bir dönüm noktası oldu.

İrlanda’dan Türkiye’ye dönmenizin özel bir sebebi var mı?

Evet, çok özel… Türkiye’ye temelli dönüş yapmaya, Özcan Ata ile tanıştıktan sonra karar verdim. Onunla tanışınca ayaklarım yerden kesildi diyebilirim. Başlarda, yurt dışında yakaladığım iş hayatımı ülkemde kurmakta kaygılarım vardı. Kısa sürede, ülkemde de aynı standartları yakaladım ve birçok alanda kapılar açıldı.

Bir gününüzü nasıl geçirirsiniz, neler yaparsınız?

Gün içerisinde işlerim çok zamanımı alıyor. Sürekli bilişim dünyasıyla iç içeyim. Hayatıma sanatsal etkinlik katmak adına piyano dersi almaya başladım. Piyano çalmayı öğrenmek, sandığımdan daha zor çıktı. Sürekli pratik yapıyorum, piyano çalmayı çok ama çok seviyorum. Sevgilimle birlikte büyüttüğümüz, şu anda beş aylık olan bir golden retriever köpeğimiz var. Onunla birlikte akşamları sinema keyfi yapmayı çok seviyoruz.

Çoğunlukla erkeklerin tercih ettiği bilgisayar sektöründe bir kadın olarak yer almak sizi nasıl etkiliyor?

Bulunduğum takımlarda tek kadın olduğum çok oldu. İş arkadaşlarımdan arkadaşlık teklifleri aldığım zamanlarda çizgimi korumaya, iş hayatım ile özel hayatımı birbirinden ayırmaya her zaman özen gösterdim. Çoğunlukla otorite sahibi bir pozisyonda olduğumdan; kadın olmak, erkeklerin domine ettiği bir sektörde çalışmamı olumsuz yönde etkilemedi.

2011 yılında Amerika’da “Yılın En Başarılı Bilim Adamı” seçildiniz. O anda neler hissettiniz?

Projemin bilim açısından en başarılı proje seçilmesini beklemiyordum. Bunu öğrendiğimde dünyalar benim oldu. O anda tüm dünyamın değişeceğini anlamıştım. Emeklerimin “Yılın Bilim Adamı” ödülü ile taçlanması, beni ve ailemi çok gururlandırdı. Bu ödül sayesinde tüm dünyayı etkileyen yeni nesil projelere imza atma şansım oldu.

Şu anda üzerinde çalışıyor olduğunuz kitabınızdan bahseder misiniz?

Kariyer Yönetimi ve Motivasyon adlı kitabımı en kısa zamanda okuyucularımla buluşturmayı hedefliyorum. Yeni mezun olmuş ve kariyerlerine yön vermek isteyen genç arkadaşlarımızdan, uzun yıllar sonrasında kariyerlerinde motivasyon problemi yaşayan bireylerin bulunduğu yelpazeye hitap eden kitabımda, Amerika’da edindiğim tecrübelerime ağırlık verdim. 

Gelecek ile ilgili plan ve projeleriniz nelerdir?

Gelecekte ülkeme faydalı projelerde yer almak istiyorum. Silikon Vadisi’ndeki mühendislerin çalışma ortamını İstanbul’da yaratmak ve beyin göçüne bir son vermek adına çalışmalarım var. Yakında çıkacak kitabım ve seminerlerimin yanı sıra, kariyer adına haftalık TV programı yapacağım.

PAYLAŞ