Ana Sayfa Haberler Norveç İçin Y...

Norveç İçin Yapılan Akülü Feribot Denize İndirildi

Tersan Tersanesi’nde Norveç’li Fjord1 firması için inşa edilen akü enerjili Gloppefjord 2 isimli feribot düzenlenen törenle denize indirildi.

Norveç’li Multi-Maritime firması tarafından iki adet kardeş gemi olarak tasarlanan feribotlardan ikincisi de Tersan Tersanesi’nde düzenlenen törenle denize indirilirken, ilk feribot 2 hafta önce aynı tersanede denizle buluşmuştu.

100 akü enerjisi ile çalışacak

Gemi indirme törenine, Altınova Kaymakamı Zafer Engin, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Tavşanlı Belediye Başkanı Kadri Çiçek, AK Parti İl yöneticileri, Tersan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nurettin Paksu, Tersan Tersanesi Yönetim Kurulu üyeleri Mehmet Gazioğlu ve Engin Oktay ile davetliler katıldı.

Yapımı Tersan Tersanesi’nde tamamlanan ve işletme hakları Norveç’in en büyük lojistik firmalarından biri olan Fjord1’de bulunan feribotlar, Norveç’in Ande–Lote iskeleleri arasındaki hatta çalışacak.

Gemilerin en büyük özelliği yüzde 100 akü enerjisi ile çalışacak olması. Aküsünde depolanan enerji ile seyir ettikten sonra hem Anda hem de Lote iskelelerindeki şarj istasyonlarında tekrar enerji depolayacak, bu enerji güvenli bir şekilde karşı kıyıya geçmesine yetecek ve gemideki diğer elektrik yüklerini de karşılayacak. Norveç’in egzoz gazları salınımını azaltmak amacı ile başlattığı bu tip yeni feribot ihaleleri önümüzdeki yıllarda artarak devam edecek. İHA