Ana Sayfa Haberler Gıda Perakend...

Gıda Perakende Sektöründeki Gelişmelerde Son Durum ve Değerlendirmeler

02.11.2021 – Geçen haftanın son günü, Rekabet Kurulu, 4’ü Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan 5 perakende şirketine rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle toplam 2,7 milyar TL para cezası verdi.

Karara göre Bim 958,1mn TL (piyasa değerinin %2,5’i), A101 TL646.6mn TL, Migros 517,7mn TL (piyasa değerinin %8,1’i), Şok Marketler 384.4mn TL (piyasa değerinin %5,7’si), CarrefourSA 142,5mn TL (piyasa değerinin %2.8’i) ve Savola Gıda 33,3mn TL para cezasına çarptırıldı.  Bim, CarrefourSA, Migros ve Şok Marketler rekabet kurulu kararına karşı iptal davasına başvuracakalrını açıkladılar.

Sürece ilişkin yatırımcılardan gelen sorular üzere Migros dün bir webinar düzenledi. Oyak Yatırım, Şirketin webinarda anlatılan konuya açıklamalarını değerlendi:

Migros, Rekabet Kurulu’nun cezasına ilişkin düzenlediği dün öğleden sonraki webinarda açıklanan karardaki hususların kesinlikle kabul edilmediğini ve bu çerçevede, gerekçeli kararın Migros’a tebliğini takiben, yasal hak süresi içinde kullanılarak kararın iptali için dava açılacağını belirtmiştir. 517mn TL’lik ceza erken ödeme indirimiyle 388mnTL olmaktadır. Şirket gerekçeli kararın ardından 30 günde bu cezayı ödeme hakkına ve 60 günde dava açma hakkına sahiptir. Üçüncü çeyrek finansallarını etkilemeyecek bu durum dördüncü çeyrek özkaynak rakamında baskı yaratabilir. Gelecekteki hukuki süreçten olumlu sonuç çıkması durumunda ödenen para faiziyle geri alınabilecektir. Hukuki sürecin ne kadar olabileceği belirsiz olmakla birlikte yöresel ve daha yüksek mahkemelerin varlığı ve Rekabet Kurulu’nun bazı kararları daha yüksek mahkemeye taşıma hakkı süreci daha da uzatabilir.

 

Rekabet Kurulu Sıruşturması Tamamlandı, 5 Perakende Şirketine Ceza Kararı Verildi

01.11.2021 – Rekabet Kurulunun 07.05.2020 tarih ve 20-23/298-M sayılı kararı uyarınca COVID-19 salgını sürecinde, perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile iştigal eden zincir marketler ile bunların tedarikçileri konumunda olan üretici ve toptancı seviyesindeki teşebbüslerin fiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelik olarak açılan soruşturmada sözlü savunmalar 27 Ekim 2021 tarihinde alındı. Rekabet Kurulu 29 Ekim 2021 tarihinde BIMAS, CRFSA, SOKM ve MGROS hakkında para cezası kararlarını açıkladı.

Rekabet Kurulu, 5 perakendeci ve 1 bitkisel yağ üreticisine (A101, Bim – BİMAS TI, CarrefourSA – CRFSA TI, Şok Market – SOKM TI, Migros – MGROS TI ve Savola Gıda) rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle toplam 2,7 milyar TL para cezası verdi. Cezalar BIMAS için 958.1 milyon TL, CRFSA için 142.5 milyon, SOKM için 384.3 milyon TL ve MGROS için 517.7 milyon TL şeklinde oldu. Cezalar, perakendecilerin 2020 cirolarına göre belirlendi (2020 cirolarının ~%1,8’ini oluşturuyor).

Buna göre Bim 958,1mn TL (piyasa değerinin %2,5’i), A101 TL646.6mn TL, Migros 517,7mn TL (piyasa değerinin %8,1’i), Şok Marketler 384.4mn TL (piyasa değerinin %5,7’si), CarrefourSA 142,5mn TL (piyasa değerinin %2.8’i) ve Savola Gıda 33,3mn TL para cezasına çarptırıldı.  Bim, CarrefourSA, Migros ve Şok Marketler rekabet kurulu kararına karşı iptal davası açacaklarını KAP’ta bildirdiler.

Bu ceza tutarlarının ödenmesinin ardından dava süreci takip edilecek. Dava süreci ceza ödemelerinin %25 indirimli olması ihtimalini getirebilir.

Gelişmeyi aracı kurumlar ilgili hisseler açısından değerlendirdi:

Vakıf Yatırım: Şirketlere verilen idari para cezası tutarlarının, 2020 yılı satış gelirlerinin yaklaşık %1,8’i seviyesinde gerçekleştiğini görüyoruz. Halka açık gıda perakende şirketlerinden ilk yapılan açıklamalarda, kararın şirketlere tebliği ardından yasal hakların süresi içinde kullanılacağı ve idari para cezasının iptali için yargı yoluna başvurulacağı belirtildi. Yapılan açıklamalardan, şirketlerin, Rekabet Kurumu’nun kestiği idari para cezalarına karşı yasal indirimden yararlanarak %25 indirimle para cezalarının ödeyerek yargı yoluna gideceğini değerlendiriyoruz. Rekabet Kurumu’ndan 27 Eylül tarihinde yapılan, yürütülen soruşturmada sözlü savunmaların 27 Ekim tarihinde yapılacağı açıklaması sonrasında, gıda perakende şirketlerinin MGROS hariç endeksten negatif ayrıştıklarını görmekteyiz.

Vakıf Yatırım
Vakıf Yatırım, perakende şirketlerine ceza tutarları tablosu

Dolayısıyla, Rekabet Kurumu’ndan verilen cezaların, şirket hisselerine etkisinin ilk aşamada negatif olacağını düşünsek de, son bir ayda MGROS hariç bu fiyatlamanın kısmen de olsa gerçekleştiği görüşündeyiz. Açılışta görmeyi beklediğimiz negatif fiyatlamaların ardından, MGROS hariç diğer gıda perakende şirketlerinde, satış baskının kalkmasıyla yukarı yönlü tepkiler görülmesini bekliyoruz.

Deniz Yatırım: Perakende sektörüne yönelik cezai beklentinin sonuçlanması ve karara bağlanması açısından düşünüldüğünde belirsiz ortadan kalktığı için haberin etkisinin sınırlı olumsuz olarak değerlendiriyoruz. Ceza tutarlarının piyasa değerine etkisi düşünüldüğünde tek seferlik etkinin en yüksek MGROS, SOKM ve BIMAS sırasıyla olacağını tahmin ediyoruz.

Ak Yatırım: 1Y21 sonu itibariyle; Bim 1.410mn TL net kar, CarefourSA – 208mn TL net zarar, Migros 211mn TL net kar ve Şok Market 196mn TL net kar açıkladı. Son üç aylık dönemde BİST-100’e göre Bim, %10, CarrefourSA %6, Migros %8 ve Şok Market %14 altında performans gösterdi. Dolayısıyla bu hisselerin rekabet kurulu cezalarının olumsuz sonucunu kısmen fiyatlandığını düşünüyoruz. Bununla birlikte, cezaların boyutu göz önüne alındığında, olumsuz piyasa tepkisinin devam etmesini ve kısa vadede hisse senedi performansları üzerinde baskı oluşturmasını bekliyoruz.

Migros MGROS Hisse Analiz ve Yorumları

Bim Mağazalar BIMAS Hisse Analiz ve Yorumları

Şeker Yatırım: Rekabet Kurumu’nun COVID-19 salgını sürecinde, perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile iştigal eden zincir marketler ile bunların teda rikçileri konumunda olan üretici ve toptancı seviyesindeki teşebbüslerin fiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelik olarak yürütülen soruşturması sonucunda Kurul, 2020 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin takdiren %1,8’i oranında olmak üzere Migros’a (MGROS) 517.7mn TL, BİM Birleşik Mağazalar’a (BIMAS) 958.1mn TL, Şok Marketler’e (SOKM) 384.4mn TL ve CarrefourSA’ya (CRFSA) 142.5mn TL idari para cezası verilmesine karar vermiştir (Negatif).