Ana sayfa Haberler Finansal Veri...

Finansal Verilerinizi Nasıl Güvende Tutarsınız?

Finansal Verilerinizi Nasıl Güvende Tutarsınız?

Bankacılık işlemlerini günümüzde mobil telefonlardan ya da bilgisayarlardan da gerçekleştirebiliyoruz. Peki, bu işlemleri gerçekleştirirken kredi kartı numarası veya şifresi gibi verilerimizin güvenliğini nasıl sağlıyoruz?

Bankacılık işlemleri yaparken kesinlikle ortak ağları kullanmayın. Bu ortak ağ, işyerinizin, kahve içmeye gittiğiniz bir kafenin, seyahat etmek için kullandığınız havaalanının ya da bir alışveriş merkezinin olabilir. Bu ve benzeri ortak ağların kimler tarafından nasıl izlendiği, gizliliğinin ve güvenliğinin nasıl sağlandığını bilemezsiniz. Bu ağlara bağlanmak tek çareniz ise, VPN ile ortak ağlara bağlanın.

Akıllı telefonunuzdaki ya da bilgisayarınızdaki VPN programını aktifleştirdiğinizde ve herhangi bir ortak ağa bu şekilde bağlandığınızda, size özel sanal özel ağ üzerinden internete bağlanmış olursunuz. Ortak ağın internet servis sağlayıcısı ya da ortak ağa bağlanan internet kullanıcılarının bilgilerini çalmak için bekleyen kötü niyetli bilgisayar korsanları siz VPN programı ile bağlandığınız zaman sizin aktivitelerinizi ya da verilerinizi göremez.

İnternet üzerinden bankacılık işlemleri yaparken HTTPS olan web siteleri kullandığınızdan emin olun. HTTPS, sitenin SSL adı verilen güvenli soket katmanı sertifikasına sahip olduğu anlamına gelir. Tarayıcı link bölümünde bu uzantıya sahip web sitelerine gönderilen şifre, IP adresi ve benzeri gibi veri ve bilgileriniz şifreli bir şekilde gönderilir. Bu şekilde, bu web site sizin veri ve bilgilerinizi göremez. HTTP olan web sitelerinde ise tarayıcı link bölümünde ‘’Güvenli Değil’’ -Not Secure- yazısını görürsünüz. Bu web sitenin verilerinizi şifrelemediği ve onları rahat bir şekilde görebildiği anlamına gelir.

Bankacılık işlemlerini telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan gerçekleştirirken yanınızda kimsenin olmamasına dikkat edin. Kötü niyetli biri sizin bankacılık işlemleriniz için kullandığı şifre ve diğer bilgilere sahip olduktan sonra hesabınızı kullanabilir.

Finansal olarak internet kullanıcılarını zarar uğratan diğer bir saldırı yöntemi de e-dolandırıcılık adı verilen ‘’phishing’’ yöntemidir. Phishing ile internet kullanıcıları e-posta, arama ya da mesaj yoluyla bir banka ya da polis tarafından iletişime geçilmiş gibi kandırılır. Aldığınız e-postaların gönderici adresinin doğru adres olduğundan emin olmak için adresi kopyalayıp Google’da araştırın. Kesinlikle ‘’banka hesabınızda doğrulanamayan bir işlem yapıldı, aşağıdaki linke tıklayın’’ ve benzeri gibi sizi linklere yönlendiren ya da dosya ekini indirmenizi isteyen e-postalara itibar etmeyiniz. Kontrol için direkt olarak web site üzerinden giriş yapınız ve bu linkleri kullanmayınız. Bu link ya da dosya eklerinin içinde ‘’ransomware’’ adı verilen fidye yazılımı ya da Trojan adı verilen Truva Atı virüsü olabilir. Fidye yazılımı bilgisayarınızı siz ödeme yapana kadar kitleyen kötü amaçlı bir yazılımdır. Truva atı ise bütün şifre, parola ve diğer bilgilerinizi ele geçiren kötü amaçlı bir yazılımdır.

2009 yılında elektronik fatura ödeme sistemi olan CheckFree Corp siber suçlular tarafından ele geçirildi ve faturalarını ödemek isteyenler başka bir web siteye yönlendirildi. Bu şekilde faturalarını online olarak ödemek isteyen 5 milyon kişinin kredi kartı bilgileri çalındı. Bu rakam çok daha yüksek olabilir çünkü veri ihlali sırasında yaklaşık olarak 42 milyon kişi o web siteyi kullandı.

2014 yılında ise Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük bankası olan JPMorgan Chase, 7 milyon küçük işletmeyi ve 76 milyon hane halkını etkileyen bir veri ihlali saldırısına uğradığını belirtti. JPMorgan Chase, 1 milyon kişinin verilerinin çalındığını iddia ediyor. JPMorgan Chase gibi bir bankanın bu şekilde sisteminin saldırıya uğraması aslında bankacılık sisteminin güvenli olmadığını ortaya çıkardı.