Ana Sayfa Haberler Ferdi Kaza Si...

Ferdi Kaza Sigortası Hakkında Her Şey

Beklenmedik durumlara karşı her an yanınızda olan sigorta türüne ferdi kaza sigortası adı verilir. Geleceğinizi güvence altına alan ferdi kaza sigortası, bir kaza sonucu oluşan vefat veya sakatlık durumlarında hem sizin hem de sevdiklerinizin yanında olur. Kısacası geleceğinizin teminatıdır.

Ferdi kaza sigortasının hayat sigortasından farkı, hayat sigortalarında vefat teminatı her türlü ölüm karşısında sigorta tarafından ödenirken ferdi kaza sigortasında vefat teminatı yalnızca kaza sonucunda oluşabilecek ölümler karşısında ödenmesidir. 

Ferdi Kaza Sigortası Nedir? 

Ferdi kaza sigortası, sigorta süresi içerisinde eğer bir kazaya maruz kalırsanız size maddi açıdan destek verir. Bu kaza sonucunda vefat etmişseniz sevdiklerinizin yaşamı maddi olarak desteklenir ve hayat standartları yükseltilmeye çalışılır. Bedensel bir zarara uğradıysanız maddi açıdan zararlarınız karşılanır. 

Ferdi Kaza Sigortasının Genel Şartları Nelerdir? 

Ferdi kaza sigortası genel şartları içerisinde kazadan sayılan haller:

 1. Aniden ve beklenilmeyen bir şekilde ortaya çıkan gazların solunması
 2. Yanık gibi durumlar, kasların ve sinirlerin kopması veya incinmesi, burkulma ve kopmalar
 3. Yılan veya böcek gibi haşerelerin ısırması veya sokması
 4. Bir hayvanın ısırığı sonucu kuduza yakalanıp vefat etme veya bedensel zarara uğranması

gibi durumlar ferdi kaza sigortası kapsamında kazadan sayılan hallerdir.

Ferdi kaza sigortası kapsamı içerisinde kazadan sayılmayan hallerden bazıları:

 1. Sigorta kapsamı içerisine giren kazalar dışında oluşmuş hastalıklar ve bu hastalıkların sonuçları
 2. Sigorta kapsamı içerisine giren kazalar dışında hararet, güneş çarpması veya donma gibi durumlar
 3. Ne şekilde olduğu önemsenmeksizin intihar veya intihara teşebbüs etme
 4. İlaç veya zararlı maddelerin kullanımı
 5. Aşırı sarhoşluk
 6. Sigorta kapsamı içerisine giren kazalar dışında bir ameliyat veya tedaviden sonra vefat etme veya bedensel zarara uğrama
 7. Havada yolcu olma haricinde herhangi bir nedenle uçuş
 8. Balıkçılık ve avcılık
 9. Tüm spor karşılaşmaları ve süratli yarışlar
 10. Sigorta kapsamı içerisine giren kazalar dışında meydana gelen suda boğulmalar

gibi durumlar kaza dışında kaldığı için ferdi kaza sigortası kapsamında bulunmaz ve zararınız karşılanmaz. 

Ferdi Kaza Sigortasının Sağladığı Güvenceler 

Sizi başınıza gelecek kazalardan ve bu kazaların sonuçlarından dolayı oluşabilecek zararlarınızdan koruyan, sizi güvencesi altına alan ferdi kaza sigortası, sizlere bazı güvenceler de sağlamaktadır.

Temel olarak ferdi kaza sigortası size ölüm teminatı ve daimi maluliyet teminatı verir. Ölüm teminatında kazanın meydana geldiği tarihte veya bu 1 sene içerisinde vefat meydana gelirse yakınlarınıza sigorta bedeli ödenir. Bu teminat sayesinde, yakınlarınıza maddi açıdan destek verilir. Daimi maluliyet teminatı ile de kazanın olduğu tarihte veya iki sene içerisinde herhangi bir sakatlık durumu meydana gelirse ferdi kaza sigortası, sigorta bedelini sakatlığın durumu ve şekline göre belli oranlar dahilinde size öder.

Bu iki temel teminat dışında, sigorta şirketleri size bazı güvenceler sağlayabilir. Bunlardan birincisi gündelik tazminatıdır. Eğer kısmen çalışabilecek durumda olursanız da sigorta bedelinin yarısı ferdi kaza sigortası tarafından size ödenir. Gündelik tazminatın ödemesi tedavinin başladığı gün başlar ve tedavinin bittiği gün son bulur. İkinci güvence ise tedavi masrafları teminatıdır. Bir kaza durumunda, eğer sigorta poliçenizde belirtilmişse kaza gününden itibaren bir yıllık süreçte hastane, tedavi ve ilaç masraflarınız sigorta tarafından karşılanır.

Her türlü kaza riskine karşı geleceğinizi güvence altına almak isterseniz siz de Cigna Finans aracılığı ile ferdi kaza sigortasına sahip olabilirsiniz.