Ana sayfa Haberler Fed’in ...

Fed’in Kritik Hamlesi Temmuz’da mı Gelecek?

Fed’in kritik faiz hamlesi Temmuz’da mı gelecek? Enver Erkan

30.07.2019 – Fed’in kritik görülen Temmuz FOMC toplantısı 31 Temmuz’da sona erecek ve faiz/politika kararları 31 Temmuz Çarşamba günü TSİ 21.00’de açıklanacak. Piyasaların öngörüleri ve Fed vadeli fonlarının fiyatlaması 25 baz puanlık bir faiz indirimi beklentisine işaret ediyor. Fed’in politika ve faiz açıklamasından sonra Başkan Jerome Powell, TSİ 21.30’da basın toplantısı yapacaktır.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

FOMC’nin 31 Temmuz’daki toplantısında küresel büyüme görünümü üzerinde artan aşağı yönlü riskler çerçevesinde “sigorta” mahiyetinde bir faiz indirimine gitmesi beklenebilir. Büyümede Temmuz başına kadar olan süreci kapsayan 2Ç19’da ekonomik büyüme hızının zayıflaması ve 3Ç19’da da baskı altında kalmasına dair olarak olası bir “resesyon” ihtimalinin de garanti altına alınmak istenmesi beklenebilir. Bu noktada ekonomi üzerindeki aşağı yönlü riskleri de ana hatlarıyla ticaret savaşı ve küresel büyümede zayıflama endişeleri görülmektedir.

Fed, veri bağımlılığını korurken piyasa beklentilerini de karşılamak yolunda hassas bir noktadadır. Fed vadeli fonları Temmuz toplantısında 25 baz puanlık bir indirimi %100 oranında fiyatlamıştır. ABD ekonomik verilerinin genel durumu ise daha fazla bir gevşeme olasılığını düşürmekle beraber, aslında 25 baz puanlık faiz indirimi de sorgulanır durumdadır. Çünkü ABD halen %2-3 bandında büyümesi, %3,5 civarında işsizlik oranı ve ekonomik aktivite itibariyle Avrupa ve Çin gibi rakiplerine göre iyi durumdadır. Bu yüzden faiz indirimi, kötüye giden bir ekonomi nedeniyle değil, piyasaların önünden giden bir faiz indirimi mahiyetinde olacaktır.

 

Trump Fed’in Faiz İndirimi Yapması Gerekliliğine dair Konuştu, Dolar 5,60’ı Test Etti

29.07.2019 – ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya hesabından Fed’in faiz indirmesi gerekliliğine dair konuştu. Bilindiği üzere çarşamba günü Fed toplantısı var ve piyasada da faiz indirimi beklentisi bulunmaktaydı. Ancak son gelen ABD verilerinin güçlü oluşu bu konuda acaba Fed faiz indirir mi yoksa bu defa pas mı geçer sorusunu akıllara getirdi. Trump bu konudaki tavrını açık şekilde bir kez daha dile getirmiş oldu ve dolar kurundaki düşüş hızlandı. Kur 5,605 seviyesini test etti, şu anda 5,61li seviyelerden işlem görmekte… İşte Trump’ın açıklamaları

TRUMP: “Fed, çok erken ve çok fazla faiz arttırdı, niceliksel sıkılaştırmaları büyük bir hataydı. ABD’de durum iyi iken, potansiyel zenginlik yaratma fırsatı kaçırıldı. Özellikle de borcumuz ile karşılaştırma yapınca sendeledik. Biz (ABD’yi kast ediyor) diğer ülkeler ile rekabet etmek durumundayız. O ülkeler ki, ABD’ye karşı oyun oynamayı biliyor. Avrupa Birliği bu yüzden oluşturulmuş bir topluluk (AB, ABD’ye karşı) ve Çin… Şimdiye kadar ABD, AB ve Çin için kolay lokma oldu. Fed bütün yanlış hamleleri yaptı, küçük bir faiz indirimi yeterli değil, yine de kazanacağız.”

Trump’ın bugün bir önceki açıklamaları ise şu şekilde olmuştu: “AB ve Çin faizlerini daha da düşürerek sistemlerine para pompalayacaklar, böylelikle (üleklerindeki) üreticilerin iş-satış yapmaları kolaylaşacak. Bu arada bizde enflasyon son derece düşükken, bizim Fed hiç birşey yapmıyor ve muhtemelen de onlara kıyasla pek az birşey yapacak. (faiz indirimini kast ediyor) Ne yazık!”

 

Fed Beklenen Faizi Artırdı

19.12.2018 – ABD’de Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) bugün yaptığı toplantıda beklentilere paralel şekilde federal fon faiz oranını 25 baz puan artırarak yüzde 2,25 -2,50 seviyesine çıkardı.

Faiz artırım kararı FOMC üyelerinin oybirliği ile alındı. Fed üyeleri 2019 yılı için faiz artırım sayısını medyan tahmin olarak 3’ten 2’ye indirirken, federal fon faizi için uzun vadeli tahmini yüzde 3,0’dan 2,8’e düşürdüler.

FOMC toplantısından sonra yapılan açıklamada, “Federal fon faizi için hedef aralık içinde daha fazla kademeli artırım” sürdürülebilir ekonomik aktivite, güçlü istihdam piyasası ve hedefli enflasyon ile tutarlı olacağı ifadeleri korundu. Sadece “bazı” hareketler ifadesi buraya eklendi.

Açıklamada ayrıca, ekonomik görünüm için risklerin “aşağı yukarı dengeli” olduğu değerlendirmesi korundu ve küresel ekonomik ve finansal gelişmelerin ekonomik görünüm üzerine etkisinin yakından izlenmeye devam edileceği tekrarlandı.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri bu yıl ve gelecek yıl için ekonomik büyümeye ilişkin tahminlerini aşağı çekti.   

Fed tarafından açıklanan “Ekonomik Projeksiyon” raporuna göre, 2018 yılı için büyüme tahmini yüzde 3,1’den yüzde 3,0’a indi. Fed 2019 için büyüme tahminini yüzde 2,5’ten 2,3’e indirirken, bankanın 2020 beklentisi yüzde 2,0, 2021 yılı beklentisi yüzde 1,8 seviyesinde kaldı. Kurumun daha uzun dönem için ise beklentisini yüzde 1,8’den yüzde 1,9’a çıktığı görüldü.

Fed’in bu yıl için işsizlik oranı tahmini yüzde 3,7, 2019 beklentisi yüzde 3,5 olarak sabit bırakılırken, 2020 için beklentisinin yüzde 3,5’ten yüzde 3,6’ya 2021 beklentisinin yüzde 3,7’den yüzde 3,8’e çıkarılmış olduğu görüldü. Uzun dönem tahmini yüzde 4,5’ten yüzde 4,4’e indi.

Bankanın PCE enflasyon beklentisi bu yıl için yüzde 2,1’den yüzde 1,9’a, gelecek yıl için yüzde 2,1’den yüzde 1,9’a çekilirken,2020 ve 2021 tahmini yüzde 2,1, uzun dönem tahmini yüzde 2,0 olarakkaldı.

Çekirdek PCE için tahmin bu yıl için yüzde 2,0’den yüzde 1,9’a, gelecek yıl, 2020 ve 2021 için yüzde 2,1’ten yüzde 2,0’a çekildi. Banka yetkililerinin faiz tahmini bu yıl için yüzde 2,4 olarak bırakırken, gelecek yıl için yüzde 3,1 olan tahmini yüzde 2,9’a,2020 ve 2021 için yüzde 3,4 olan tahmini yüzde 3,1’e ve uzun dönem için yüzde 3,4 olan tahmini yüzde 2,87’e çekti.

Konu ile ilgili olarak İntegral Yatırım’dan Tuncay Turşucu şu yorumu yaptı:

Güvercin ama Ekonomiye Yönelik Zayıf Beklentiler

ABD Merkez Bankası Fed faizlerini beklendiği yönde 25 baz puan arttırarak %2.25-2.50 aralığına yükseltti. Faiz artırımının piyasalar için sürpriz niteliği yok. Projeksiyonlara bakıldığında 2019 yılında beklenen 3 faiz artışı beklentisi, 2 ye düşmüş durumda. Yani daha az faiz artışı beklentisi resmi şekilde oluşmuş durumda. Büyüme beklentisinde 2019 için %2.5’den %2.3’e ve Çekirdek PCE enflasyon beklentisinde ise %2.1’den %2’ye aşağı yönlü bir revize var. İşsizlik beklentisi %3.5 seviyesinde aynı kalmış durumda. Genel olarak beklentiler güvercin bir görünüme sahip. Ancak ekonomiye yönelik yavaşlama beklentileri ön plana çıkmış.

Karar metninde işsizlik oranının düşmesine yönelik ifade, düşük seyrediyor şeklinde değişmiş. Bu güvercin olarak alınabilir. İkinci paragrafta ekonominin genel olarak dengelendiğini ifade ediyor. Diğer yandan global ekonomik ve finansal gelişmelerin ve bunların ekonomiye etkilerinin yakından izleneceğini bildirmiş. İkinci paragrafta önemli bir değişiklik olduğu net. Burada küresel gelişmelere daha fazla bakılacağı sonucu çıkıyor. Fed burada küresel ekonomik görünüme yönelik bir belirsizlik içerisinde.

Piyasalar Kararı Beğenmedi

Genel olarak hem karar metni hem projeksiyonlar açısından güvercin bir Fed olduğunu söylemek mümkün. Ancak piyasalar bu durumdan fazla olumlu etkilenmedi. Dow Jones endeksi karar sonrasında satışlara gerilerken, EURUSD paritesinde ise 1.1420 sınırından 1.1388 seviyesine doğru gerileme oluştu. Başka deyişle sanılanın aksine dolar pozitif bir fiyatlama oldu ve hisse piyasaları bu karardan fazla hoşlanmış değil.

Bu ifadeler piyasalarda Fed’in bu tonlamasından 2019 yılında ekonominin daha fazla yavaşlayacağına yönelik beklentileri güçlendirmiş olabilir. Bu beklentiyle hisse piyasasında satışlar etkili oluyor diyebiliriz. BIST100 için çok olumlu bir gelişme değil. 2.paragraftaki değişiklik aslında TL varlıklar için iyi bir haber ancak küresel ekonomik görünüme yaptığı vurgu baskı yaratabilir. DolarTL kurunda ise buna paralel 5.30 seviyesine yükseliş görülüyor. EURUSD’daki düşüş TL içinde negatif etki yarattı ve kurda yükseliş var. Bu hareketler şimdilik geçici olabilir. Ancak DolarTL kurunda yukarıda 5.50 sınırının önemi devam ediyor. Bu sınır üzerine yerleşme olmadıkça yukarı hareketin kalıcı olmasını beklemiyoruz. Borsa endeksi içinde 94500 seviyesinin üzerine yükselmedikçe kalıcı bir yükseliş olmayabilir. Borsa yarın kar satışları ile gerileyecek görünüyor.

Sonuç olarak piyasalar daha az faiz artışından daha çok, ekonomideki yavaşlama beklentilerini ön plana çıkarmış bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here