Ana sayfa Haberler Fed’den Sınır...

Fed’den Sınırsız Parasal Genişleme Kararı

Fed’den Sınırsız Parasal Genişleme Kararı

Fed, ABD ekonomisine destek sağlamak amacıyla yeni tedbirler açıkladı, Ekin Akbaş yazdı…

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

24.03.2020 – Fed dün yaptığı açıklamasında, kötü durumdaki ABD ekonomisini desteklemek için, aralarında borçlanma maliyetlerini düşük tutmak için sınırsız tahvil alımı ve özel sektöre ve yerel yönetimlere kredi akışını sağlamak için programlar oluşturmanın da yer aldığı geniş çaplı ikinci dalga tedbir paketi açıkladı. Fed, dün yaptığı açıklamasında varlık alımlarına ticari mortgage’a dayalı menkul kıymetleri de ekleyeceğini duyurdu ve hanehalkı ve işletmelere kredi akışı ile maksimum istihdam ve fiyat istikrarını desteklemeye yönelik tüm araçlarını kullanmaya devam edeceğini belirtti. Fed’den gelen açıklamanın detaylarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1.Fed dün yaptığı açıklamasında, piyasa işleyişini sorunsuz hale getirmek ve para politikasının ekonomiye etkin yansımasını ve daha geniş finansal koşullara ulaşmasını sağlamak için Hazine tahvilleri ve mortgage’a dayalı menkul kıymetleri “ihtiyaç duyulan miktarda” satın alacağını açıkladı. Hatırlayacağımız üzere Fed, 17 – 18 Mart’ta gerçekleşecek olan FOMC toplantısı öncesinde, 15 Mart akşamında gerçekleştirdiği ikinci olağanüstü toplantı ile 100 baz puanlık faiz indirimine giderek faizleri %0 – %0,25 aralığına çekmiş ve varlık alımlarını alımlarını 700 milyar $ artıracağını duyurmuştu. Bunun en az 500 milyar $’lık kısmının Hazine tahvillerinden, yine en az 200 milyar $’lık kısmının ise mortgage’a dayalı menkul kıymet alımından oluşacağı ifade edilmişti. Fed, ihtiyaç duyulduğu kadar alım yapacağını ifade ederek limitsiz miktarda Hazine kağıdı ve mortgage’a dayalı menkul kıymet alacağını duyurdu.

2.QE’nin yanı sıra Fed, yeni programlarla birlikte işverenlere, tüketicilere ve şirketlere kredi akışını destekleyeceğini ve bu çerçevede 300 milyar dolara kadar yeni finansman sağlayacağını açıkladı.

3.Fed’den dün yapılan açıklamaya göre büyük şirketleri desteklemek için iki program daha oluşturuldu: Yeni tahvil ve kredi arzı için Birincil Piyasa Özel Sektör Kredi İmkânı ve mevcut özel sektör tahvilleri için likidite sağlamak amacıyla İkincil Piyasa Özel Sektör Kredi İmkanı.

4.Diğer üçüncü bir program olan Vadeli Varlığa Dayalı Menkul Kıymet Kredi İmkânının, öğrenci kredileri, otomobil kredileri, kredi kartı kredileri, Küçük İşletmeler İdaresi’nce garanti altına alınan krediler ve diğer belli varlıklar tarafından desteklenen varlığa dayalı menkul kıymet arzını sağlayacağı ifade edildi.

5.Fed ayrıca, mevcut Para Piyasası Yatırım Fonu Likidite İmkanı’nı da, aralarında “yerel yönetim değişken faizli talep bonoları” da dahil olmak üzere daha geniş yelpazede menkul kıymetleri içerecek şekilde genişleteceğini kaydetti. Bu adım eyaletlere ve kentlere mali destek sağlamayı amaçlıyor.

Son olarak, Fed mevcut Ticari Menkul Kıymet Fonlana İmkanı’nı da yüksek kaliteli yerel yönetim tahvillerini içerek şekilde genişleteceğini duyurdu. Bu adım da eyaletler ve kentleri desteklemek adına atıldı.

Fed’in açıklamasının ardından piyasaların ilk tepkisi olumluydu, ancak pozitif hava uzun sürmedi. Fed’in açıklaması sonrasında ABD vadelileri yükselerek kayıplarını telafi ederek pozitife döndüyse de küresel borsalardaki satış hareketi dün de etkili olmaya devam etti. Dolar endeksi 102,80 seviyesinden 101,58 seviyesi altına inerken, EURUSD ve ons altın yükseldi.

Fed’in dün, aralarında borçlanma maliyetlerini düşük tutmak için sınırsız tahvil alımı ve özel sektöre ve yerel yönetimlere kredi akışını sağlamak için programlar oluşturmanın yer aldığı geniş çaplı bir ikinci dalga tedbir paketi açıklamasına rağmen küresel piyasalardaki satıcılı seyrin devam ettiği görüldü. ABD ve Avrupa borsaları yeni haftanın ilk işlem gününü düşüşle tamamlarken, BİST-100 endeksi de %1,8’lik kayıpla 84.246 seviyesinden kapandı.

• VIX endeksi 70 seviyesi üzerinden 60,46 seviyesine kadar geriledi.

Dolar endeksi Fed’in açıklamasının ardından 102,81 seviyesinden düşüşe geçti ve Asya seansında düşüşünü hızlandırarak 101,58 seviyesine kadar indi.

• Dolar endeksindeki düşüş ve piyasalarda artan güvenli liman talebi ile birlikte kayıplarını önemli ölçüde telafi eden ons altın fiyatları ise yeniden 1500 seviyesi üzerine çıkarak 1584 seviyesi üzerini test etti.

• 1,0660’lı seviyelerden yükselişe geçen EURUSD paritesi ise, dolar endeksindeki gerileme ile birlikte 1,0827 seviyesine kadar yükselmesinin ardından 1,0730 – 1,08 seviyeleri arasında dalgalandı.

 

Fed Faizi İndirdi, Tahvil Alımlarını Artıracağını Açıkladı

Fed’den Sınırsız Parasal Genişleme Kararı16.03.2020 – Fed 100 baz puan faiz indirirken, tahvil alımlarını en az 700 milyar $ artıracağını ifade etti.

Dün akşam saatlerinde FED olağanüstü toplanarak 100 baz puanlık indirimle faizi %0’a çekti. Faiz indirimlerine ek olarak 700 milyar dolarlık ilave varlık alımı, zor durumdaki bankalara likidite penceresinden fonlama, munzam karşılık oranlarında indirim ve diğer gelişmiş ülke Merkez Bankaları’nın dolar ihtiyacını karşılamak için swap imkanını içeren adımlar da attı. Powell’ın toplantıda eksi faizi düşünmediklerini söylemesi faiz silahının tamamen kullanıldığı anlamına geliyor. (ABD Bankaları için eksi faizin olamayacağı olumlu bir haber). Varlık alımları sadece hazine bonoları ve mortgage’a dayalı kıymetleri içerdiğinden, zor durumdaki şirketlere ve nakit ihtiyacı olan hane halkına doğrudan bir etkisi olmayacak. Büyük bankaların ise likidite penceresi imkanını kullanması beklenmiyor. Karşılık oranlarındaki indirimin de kredi büyüme oranlarını mevcut ortamda arttırması zor gözüküyor

Fed, bu hafta 17 – 18 Mart’ta gerçekleşecek olan FOMC toplantısı öncesinde ikinci defa gerçekleştirdiği olağanüstü toplantı ile faiz indirimine gitti. Fed, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada 100 baz puanlık faiz indirimine giderek faizleri %0 – %0,25 aralığına çektiğini ve tahvil alımlarını en az 700 milyar $ artıracağını duyurdu. Bunun en az 500 milyar $’lık kısmının Hazine tahvillerinden, yine en az 200 milyar $’lık kısmının ise mortgage’a dayalı menkul kıymet alımından oluşacağı ifade edildi. Fed Başkanı Powell, bu toplantının ek bir toplantı olmadığını, bu hafta Salı – Çarşamba günlerin gerçekleştirilmesi planlanan toplantının yerine yapıldığını belirtti. Dolayısı ile bu hafta Çarşamba günü Fed’den başka bir faiz kararı gelmeyecek.

Fed Başkanı Jerome Powell, koronavirüsün ABD ekonomisi ve tüm dünyada güçlü bir etkisinin olduğunu belirtti. Enflasyonun bu yıl virüs nedeniyle büyük bir ihtimalle baskılanacağını ifade eden Powell, Hazine tahvili piyasası ve diğerlerinin güçlü stres ve düşük likidite sinyalleri verdiğini belirterek, Fed’in 700 milyar dolarlık ek Hazine tahvili ve mortgage’a dayalı menkul kıymet alımı planladığının altını çizdi.

Kredi maliyetinin herkes için arttığını, borsaların ise dünya genelinde sert bir şekilde düştüğünü anlatan Powell, hızla gelişen durumun finansal piyasalarda yüksek dalgalanmalara neden olduğunu ifade etti.

Powell, genel olarak ekonomik faaliyetin ılımlı bir genişleme gösterdiğini belirterek, güçlü Amerikan bankalarının yüksek sermaye ile likidite seviyesini barındırdığını ve hanehalkıyla işletmelere kredi sağlayacak konumda olduğunu ifade etti.

Powell, “Bu tahvil alımlarının öncelikli amacı piyasa işleyişini iyileştirmek olsa da alımlar daha uyumlu finansal koşulları da geliştirecektir.” diye konuştu. Bunun yanı sıra Powell, ekonominin son olayları atlattığından ve maksimum istihdam ile fiyat istikrarı hedefinin tutturulabileceğinden emin olana kadar faizleri bu seviyede sürdürmeyi umduklarını ifade etti.

Fed’in kararının ardından piyasalarda yeniden panik havasının etkili olmaya başladığını görüyoruz. Fed’in kararının ardından bu sabah saatlerinde ABD endeks vadelilerinde %4’ü aşan kayıpların yaşandığını görüyoruz. Asya borsalarında ise karışık bir görünüm hâkim.

Fed’in kararının ardından ABD tahvil faizlerinin yeni haftaya satıcılı bir başlangıç yaptığını görüyoruz. Cuma günü %0,9 seviyesi üzerine çıkan ABD’de 10 yıllık tahvil faizi bugün piyasa açılışında %0,64 seviyesine kadar gerilerken, gösterge tahvil faizi ise %0,2740’a kadar indi.

Cuma gününü 98,50 seviyesi üzerinde tamamlayan dolar endeksi, Fed’in sürpriz faiz indirim kararının ardından haftaya 97,70 seviyelerden başladı. Ancak bu sabah saatleri itibarıyla endeksin kayıplarını telafi ettiğini ve piyasa açılışında gerçekleştirdiği aşağı yönlü fiyat boşluğunu kapatmış olduğunu görüyoruz.

ABD Başkanı Trump ülke genelinde ulusal acil durum ilan etti

ABD Başkanı Donald Trump, Cuma günü Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında ülke genelinde ulusal acil durum ilan ettiğini belirtti. ABD’nin aldığı erken önlemler nedeniyle virüsün daha da yayılmasının önüne geçtiklerini savunan Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) virüsün yeni kriz merkezinin Avrupa olduğunu açıkladığına da işaret etti. Trump, 50 milyar dolara kadar acil durum fonunun erişime açılacağını kaydetti. Cuma günü piyasa kapanışının ardından ABD Başkanı Trump’ın ülke genelinde ulusal acil durum ilan ettiğini duyurması ile birlikte ABD borsaları %9’u aşan yükselişler kaydederken, Avrupa borsaları da günü yükselişle tamamladı.

 

Fed’den Piyasalara 5 Trilyonluk Likidite Enjeksiyonu

13.03.2020 – New York Fed piyasalara 5 trilyon doların üzerinde likidite enjekte edileceğini açıkladı.

New York Fed dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, dün gerçekleştirdiği 3 ay vadeli repo işlemiyle piyasaya 500 milyar dolarlık likidite sağladığını açıkladı. Banka ayrıca bugün de 3 ay ve 1 ay vadeli 2 repo işlemiyle piyasaya 500’er milyon dolarlık likidite sunacağını duyurdu. Bankanın 500 milyar dolarlık 3 ay ve 1 ay vadeli repo işlemleri ayın geri kalanında haftalık olarak gerçekleştirilecek. New York Fed önümüzdeki bir aylık dönemde her biri aynı miktarda 10 operasyon daha gerçekleştirmeyi planlıyor. Dolayışı ile Fed’in programladığı bu kısa vadeli repo ihaleleri ile birlikte piyasaya verilecek toplam tutar 5,4 trilyon doları bulacak. Repo ihalesi ile sürülen bu meblağ piyasadan bir süre sonra çekilecek bir para olacağı için bu hamleyi ekonomiyi canlandıracak bir önlemden ziyade piyasadaki likiditeyi geçici olarak rahatlatacak bir adım olarak görebiliriz.

New York Fed’in likidite enjeksiyonu haberi sonrasında dolar endeksi akşam saatlerinde kazançlarının bir kısmını geri vererek 98 seviyesi üzerinden 97,15 seviyesine kadar geriledi ve Asya seansında 97,50 seviyesi civarında dalgalandı.

 

 

Fed’den Ani Faiz İndirimi

03.03.2020 – Fed, Şubat ayı toplantısını beklemeden ani bir şekilde faiz kararı açıkladı. ABD’nin faiz ve ekonomo politikası beliryeicilerinden Federal Rezerv kurumu faizleri yüzde yarım yani 50 baz puan indirdi.

Karar, Korona virüsünün küresel ekonomiye olan yavaşlatıcı etkisine karşı alındı. Fed, karara ilişkin açıklamasında piyasaları yakında izlediklerini; yeni gelişmelerin ekonomik görümüne olan etkilerinin dikkate alınarak uygun araçlar ve müdahaleler ile ekonominin destekleneeğini belirtti.

 

Fed’in Ocak Ayı Toplantı Tutanakları Yayınlandı

20.02.2020 – Fed’in 28 – 29 Ocak tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantısının tutanakları dün akşam saatlerinde yayınlandı. Fed, Ocak ayı toplantısında faiz aralığını %1,5 – %1,75’te korurken, para politikasında bekle-gör döneminin sürdüğünün sinyalini vermişti. Fed’in Ocak ayı toplantı kararının ardından dolar endeksinde önemli bir hareketlilik oluşmamıştı. Tutanaklardan sürpriz niteliğinde bir ifade çıkmazken, genel olarak mevcut para politikası duruşunun bir süre daha korunacağına yönelik ifadeler göze çarptı.

  • Mevcut politika duruşunun bir süre daha uygun olmaya devam edeceğinin belirtildiği tutanaklarda, ekonomide gelen verilerin ekonomik görünümle büyük ölçüde uyumlu olduğuna işaret edildi.
  • Tutanaklarda, ABD’deki ekonomik büyümenin ılımlı bir hızda devam etmesinin beklendiği kaydedildi. Küresel büyümede de istikrara ilişkin bazı bulgular olduğu ifade edilirken, buna rağmen koronavirüs salgınının ortaya çıkmasıyla görünüme ilişkin belirsizliklerin sürdüğü vurgulandı. Koronavirüs tehdidinin, insanların yanı sıra, küresel büyüme görünümüne yönelik de yetkililerin yakından takip etmesi gerektiği yeni bir risk olarak ortaya çıktığı ifade edildi.
  • Tutanaklarda, Fed yetkililerinin bir takım aşağı yönlü risklerin belirgin kalmaya devam etmesine rağmen, ekonomik faaliyetlere yönelik risk dağılımını bir önceki toplantıya göre daha olumlu gördükleri bildirildi.
  • Ticaret belirsizliklerinin ticaret anlaşmasına rağmen sürdüğü açıklanan tutanaklarda, “Fed uzmanları 2020’de ve 2021’de potansiyel üzerinde büyüme bekliyorlar. Yetkililere göre komite repo olanaklarını tartışmaya devam etmeli” denildi.

 

Fed Ocak Ayı Toplantısı Koronanın Gölgesinde Kaldı…

30.01.2020 – Fed Ocak toplantısından öne çıkanlar ve Powell… Enver Erkan

Piyasaların koronavirüs endişelerini taşıdığı ve Çin’deki durum kötüleştikçe küresel ekonominin de tehdit altında olduğu bir ortamda aslında Fed’in toplantısı önemli bir olay olmaktan çıkmıştı. Repo operasyonları konusunda beklediğimiz ayrıntıları da Powell açıklamalarında bulamayınca, Fed’den öncesi ile Fed’den sonrası arasında fazla bir fark oluşmadı.

Fed’in 2019’da yapmış olduğu 3 faiz indiriminden sonra pozisyonunu korumaya geçtiğini ve gerekli görmedikçe de bu pozisyonu değiştirmeyeceğini biliyoruz. Bu konudaki eşik ise enflasyonda istikrarın sağlanamaması ve verilerde bozulma olacaktır. Bu faktörler değişime uğramadığı sürece Fed 2020 ve 2021’in ilk yarısı boyunca faizleri sabit tutma eğiliminde olacaktır. Trump’ın yine konuya ilişkin eleştirileri öne çıkıyor ve Fed korkak olmakla eleştiriliyor. Ancak şu bilinmeli ki, Fed 2019’da küresel ekonomideki artan riskler ve ılımlı enflasyon nedeniyle sigorta niteliğinde faiz indirimleri yaptı, Trump istediği için değil… Yine bir faiz indirimi yapacaksa, ekonominin durumu itibariyle bunu gerekli göreceği şartlar oluştuğu zaman yapacaktır. Trump seçim döneminde biraz daha Amerikan şirketlerinin çıkarına çalışacaktır, o yüzden borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda sert eleştirilerini sürdürecektir. Bu alanda değişen bir şey olmayacak.

Powell açıklamalarında yeni bir durum görünmüyor. Koronavirüsün bir tehlike olduğu belirtilmiş, etkiler yavaş yavaş büyüse de Fed henüz eldeki verilerle harekete geçmez. Ancak Amerikan şirketlerinin Çin’deki üretim ve yatırım etkinlikleri çok uzun bir süre etkilenirse o zaman durum yeniden değerlendirilmek zorunda… Enflasyon ılımlı seyrini koruyor ve halen hedefin altında bir eğilim sergiliyor. Buna karşılık Amerikan halkının tüketim davranışları iyileşiyor, bunun henüz enflasyon tarafına yansıması kırılganlık gösteriyor. Repo operasyonları konusuna gelecek olursak; rezervler dengelenene kadar devam edeceği dışında doyucu bir ayrıntı yok. Repo ihalelerinin miktarı Şubat 2020 itibariyle 35 milyar USD’den 30 milyar USD’ye düşüyor, ancak kademeli çıkış sinyali alamadık. Bununla alakalı daha fazla ayrıntıyı ilerleyen toplantılarda alabiliriz.

Fed, Ocak ayı toplantısı sonucunda para politikasında bir değişikliğe gitmedi, Ekin Akbaş

Dün akşam Türkiye saatiyle 22:00’da açıklanan Fed’in Ocak ayı toplantı kararına göre Banka faizlerde bir değişikliğe gitmeyerek faiz aralığını %1,5 – %1,75’te korurken, para politikasında bekle-gör döneminin sürdüğünün sinyalini verdi. Faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliği ile alındığına dikkati çekilen açıklamada, iş gücü piyasasının güçlü olduğu ve ekonomik aktivitenin ılımlı biçimde arttığı kaydedildi. Açıklamada, son aylarda istihdamda artış gerçekleştiği ve işsizlik oranının düşük seyrettiği belirtildi. Yatırım ve ihracatın zayıf kalmaya devam ettiğine vurgu yapılan açıklamada, ekonomik verilerin, küresel gelişmelerin ve enflasyon baskısının yakından takip edildiği söylemi yinelendi. Fed başkanı Powell ise toplantı kararının açıklanmasının ardından yaptığı basın açıklamasında tahvil alımlarının en erken Nisan ayına kadar süreceğini ve ilk çeyrekte alım miktarında ayarlamaya gideceklerini ifade etti. Powell ticaretteki bazı belirsizliklerin son zamanda azaldığını ve 2018’in ortalarındaki azalışın ardından küresel büyümede bazı dengelenme işaretleri oluştuğunu vurgularken, bununla birlikte yeni koronavirüsünden kaynaklananlar da dahil olmak üzere görünümdeki belirsizliklerin sürdüğünü ifade etti. Virüsün son derece ciddi bir mesele olduğunun ve koronavirüsünün Çin’deki ekonomik aktiviteyi etkileyeceğinin altını çizen Powell, makroekonomik etkilerinin ise ne olacağının belirsiz olduğunu ve virüsü yakından takip ettiklerini belirtti.

Fed kararının ardından dolar endeksinde önemli bir hareketlilik oluşmadı. Dün gün içerisinde 98 – 98,15 bandında hareket eden endeks karar sonrasında bu bant içerisindeki hareketini sürdürdü.

Dün dolar endeksindeki yatay seyre rağmen USDTRY paritesinin yükseliş hareketini hızlandırdığını gördük. Dün akşam saatlerinde 5,97 seviyesi üzerine çıkarak 5,9731 seviyesini test eden kur, Asya seansında 5,9650 seviyesi civarında dalgalandı.

EURUSD paritesi ise Fed açıklamaları sonrasında 1,10 – 1,1020 seviyeleri arasında dalgalandı.

Salı günü dolar endeksinde görülen sert yükseliş nedeniyle yaşadığı kayıpları, dolar endeksinde dün görülen yatay seyir ile birlikte telafi eden ve dünü yükselişle tamamlayan ons altın, bu sabah saatlerinde 1580 seviyesi sınırında hareket ediyor.