Ana sayfa Haberler Faydalı Bilgiler Türkiye İnova...

Türkiye İnovasyon Haftasına 40 Bin Kişi ile Rekor Katılım

04.05.2019 – Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda 3-4 Mayıs 2019 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Türkiye İnovasyon Haftası” sona erdi. İki gün süren etkinlik boyunca katılımcılar, Shazam Kurucu Ortağı Chris Barton gibi alanında uzman konuşmacıların katıldığı inovasyon odaklı konferansları takip etmenin yanı sıra inovatif sergi ve atölye çalışmalarını da yakından görme fırsatı buldu. “Türkiye İnovasyon Haftası”, bu yıl ilk günü 20 bin 800 olmak üzere yaklaşık 40 bin kişinin katılımıyla bugüne kadarki en yüksek katılımcı sayısına ulaştı. TİM Başkanı İsmail Gülle, “Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak düzenlediğimiz bu etkinlik inovasyonun tek adresi olduğunu perçinledi. Her platformda dile getirdiğimiz ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefimize, ihracatta rekorların kalıcı bir hale gelmesine, ancak inovasyonu ve teknolojik dönüşümü üretimimize ve ihracatımıza entegre ederek elde edebiliriz” dedi.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

İnovasyon ekosisteminin en büyük buluşması olan “Türkiye İnovasyon Haftası”nın son gününde Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın katılımıyla “Darüşşafaka İnovatif Gençliğe Katkı Ödül Töreni” düzenlendi. Törende konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “İnovasyon Haftamıza, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Bakanlarımızın teşrifleriyle, çok değerli konuşmacılar ve paneller ile start verdik. Muhteşem bir gün yaşadık. Salonlarımız, yenilik peşinde koşan arzulu gençlerimizle, firmalarımızla doldu taştı. Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak düzenlediğimiz bu etkinlik, inovasyonun tek adresi olduğunu perçinledi. Her platformda dile getirdiğimiz, ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefimize, ihracatta rekorların kalıcı bir hale gelmesine, ancak inovasyonu ve teknolojik dönüşümü üretimimize ve ihracatımıza entegre ederek elde edebiliriz. Bugün bu salonu dolduran misafirlerimizin önemli bir kısmının genç arkadaşlarımızdan, İnovaTİM ailemizden oluştuğunu görmek, son derece memnuniyet ve umut verici. Geleceğe uzanan yolu bugünden inşa etmek istiyorsak, gençlerimizin sürecin merkezinde yer alması hayati bir önem taşıyor. Çünkü geleceğe sizlerin dinamik ve yenilikçi bakış açıları ile ulaşabiliriz. Yeni hikayeleri sizlerin bitmek bitmeyen enerjileriniz ile yazabiliriz” dedi.

Gülle: “Teknoloji ihraç eden bir ülke konumuna gelmeliyiz”

TİM Başkanı Gülle sözlerine şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanımızın her mecrada şöyle der: ‘Teknolojiye hakim olmadan, bağımsızlığımızı sürdüremeyiz.’ Nitekim Türkiye olarak, veri üretiminden güvenliğine, savunma, sağlık, eğitim, bilişim teknolojilerinden yapay zekaya kadar her alanda, kendi ayaklarımızın üzerinde durmak mecburiyetindeyiz. Teknolojiye hakimiyet konusunda gereken önemi vermeli, teknolojiyi sadece kullanan değil, tasarlayan, üreten ve hatta ihraç eden bir ülke konumuna gelmeliyiz. Bu süreci de ülkeler arasındaki karşılıklı bağımlılığın bilincinde, kazan – kazan prensibi ile kolektif bir şekilde yürütmeliyiz. “

Darüşşafaka İnovatif Gençliğe Katkı Ödülü sahibini buldu

Darüşşafaka İnovatif Gençliğe Katkı Ödül Töreni’nde, yüksek mühendislik ve robotik başarılarıyla uluslararası alanda Türkiye’nin göğsünü kabartan Darüşşafaka Lisesi FRC Robot Kulübü ödül aldı. Türkiye’nin ilk robot kulübü unvanının sahibi olan ve bu yıl kuruluşunun 10’uncu yılını kutlayan Darüşşafaka Robot Kulübü ‘Sultans of Türkiye’ adına ödülü takım üyeleri Aytek Aksu, Güller Yazgı Akata, Ahmet Burhan Yücel, Ahmet Utku Yılmaz, Ceren Ulusoy, Aysun Yıldız Yılmaz, Şevval Öztürk Dudunur Özdamar, Mert Aykutlu, Mutlu Demir ve Belsu Seyran aldı.

İnovatif Gençliğe Katkı Özel Ödülleri verildi

İnovaTİM’in uluslararası başarıya sahip dört proje takımı METU Formula Racing, ATAÜNİ Formula Racing, İTÜ APİS, İTÜ AUV Takımı öğrencilerine Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında İnovatif Gençliğe Katkı Özel ödülleri takdim edildi. Türkiye’nin 72 ilindeki 150 üniversitede inovasyonu odak noktasına alan 2 bin 920 kişilik dev bir aile olarak tanımlanan İnovaTİM’in yenilikçi öğrencileri uluslararası projeler üreterek yarışmalara katılıyor, Ar-Ge projeleri geliştiriyor, Türkiye’nin geleceğini oluşturacak liseli gençlere ülke genelinde gönüllü eğitimler veriyor.

Shazam Kurucu Ortağı İstanbul’da konuştu

“Türkiye İnovasyon Haftası”nın son gününde “Akıllı Şehirlerden Bilinçli Şehirlere”, “Dijital Dönüşümden Üretim Dönüşümüne: Sanayide Yeni Ufuklar”, “Uzayda Neler Oluyor?”, “İhracatın Yeni Rotası: Fiyat Rekabetinden Bilgi Rekabetine” ve “Finansta İnovasyon: Fintech ve Blokzincir Teknolojileri” başlıklı paneller düzenlenerek inovasyonla ilgili son gelişmeler ele alındı. Panellerde Shazam Kurucu Ortağı Chris Barton, Human Works Kurucu Ortağı Fütürist Rudy de Waele, Nasa CIO Omar Hatamleh, Nasa Eski Roket Mühendisi Kevin J. Debruin ve Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız gibi dünyada ve Türkiye’de alanında uzman isimler konuştu.

 

İnovasyon Haftası’nda Misyon Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 2012 yılından bu yana düzenlenen “Türkiye İnovasyon Haftası”, 3-4 Mayıs 2019 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. Türkiye’de inovasyon kavramının yerleşmesine ve gelişmesine büyük katkı sağlayan ve inovasyon ekosisteminin en büyük buluşması olan “Türkiye İnovasyon Haftası”nın resmi açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi. 2018 yılı inovasyon şampiyonlarının ödüllendirildiği Türkiye’nin İlk İnovasyon Geliştirme Programı, “İnovalig Ödül Töreni”nin gerçekleştiği etkinlikte; TÜPRAŞ inovasyon stratejisi kategorisinde birinciliği elde etti. Etkinlikte ayrıca, dünyada ve Türkiye’de fark yaratan uluslararası profesyoneller, sanayiciler, akademisyenler ve üniversite öğrencileri inovasyon odaklı konferans, deneyim alanları, sergi ve atölye çalışmaları ile bir araya geldi.

TİM Başkanı İsmail Gülle, açılış töreninde yaptığı konuşmada göreve geldikleri günden itibaren “Dış ticaret fazlası veren Türkiye” misyonuyla hareket ederek, inovasyonun önemine vurgu yaptıklarına, bu kapsamda İnovasyon Haftası’nı daha köklü bir şekilde ele aldıklarına dikkat çekti.

“Geleneklere sahip çıkmak, bizi verimsizliğe iten üretimleri, yaklaşımları ve anlayışları muhafaza edeceğiz anlamına gelmemeli” diyen Gülle, şöyle konuştu,

“Değişmek kolay değil. Söyleyince de olmuyor. Ancak bir gerçeği de hatırlayalım: Değişmemiz gerekiyor, çünkü buna mecburuz. Son 17 yılda, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, sürekli zenginleştirilen teşvik ve yatırım destekleriyle, Türkiye’nin dört bir yanında organize sanayi bölgelerine ve ihtisas bölgelerine yönelik büyük hamleler gerçekleşti. On binlerce fabrikanın açılışına şahit olduk. Ancak geldiğimiz noktada, artık çağın gereği neyse onu yapmalı, bize duyulan güveni boşa çıkarmamalıyız. Çünkü 21. Yüzyıl mal üretimi değil, çözüm üretimi yüzyılı.”

Bir yandan “çok kutuplu” bir sürece doğru güç dengesi batıdan doğuya kayarken, diğer yandan da teknolojinin nimetlerini keşfetmiş olanların yeni bir kolonileşme faaliyeti başlattıkları bir süreçte olduklarını vurgulayan Gülle, “Bu nedenle; önümüzdeki 4.5 yılı, Türkiye’nin Avrasya’daki oyun kurucu gücünü perçinleyen, küresel büyüme ve ticaretteki payımızı yüzde 1.5’e çıkaracak şekilde, son derece verimli kullanmamız gerekiyor. İş Dünyasının, Bilim Dünyasının ve Sanat-Tasarım Dünyası’nın “siyasi istikrar”dan güç alan bu şansı doğru kullanarak, inovasyon ve 5G sürecine dâhil olması gerekiyor. Türkiye İnovasyon Haftası’nın, yeni tasarımı ile, bu beklentilerin gerçekleşmesine imkan sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin, bölgede ve dünyada gelişimi, kalkınması için pusula arayan pek çok gelişmekte olan ülke için bir referans noktası olduğunu da kaydeden Gülle “Bizler de,

Türkiye’nin ticaret diplomasisinin saha neferleri olarak, ülkemizin ürün ve hizmetlerini dünyanın her noktasına taşımaya kararlıyız” dedi.

Gülle, TİM olarak inovasyon ve girişimciliğe verdikleri önem ve değerin en somut örnekleri olan; Türkiye’nin ilk inovasyon geliştirme programı İnovaLİG ,üniversite sanayi işbirliğini güçlendiren mentorluk programı İnoSuit, Türkiye’nin en genç ve inovatif ailesi İnovaTİM ve Türkiye’nin en büyük girişimcilik ailesi TİM-TEB Girişim Evlerimiz projelerinin artık “TİM İnovasyon ve Girişimcilik Akademisi” adı altında faaliyetlerini sürdüreceğini hatırlattı.

2018’in inovasyon şampiyonu TÜPRAŞ

2018 yılı inovasyon şampiyonlarının açıklandığı “İnovalig Ödül Töreni”nde İnovasyon Stratejisi kategorisinde TÜPRAŞ birinciliği elde ederken, ikinciliğe Kastamonu Entegre Ağaç, üçüncülüğe ise Tusaş – Türk Havacılık ve Uzay Sanayi şirketi layık görüldü.

İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü kategorisinde ilk sırayı Wiser Wash Konfeksiyon alırken, Beyçelik Gestamp Otomotiv ve Latro Kimya ikinci ve üçüncü sırada yer aldı. İnovasyon Döngüsü kategorisinde Asis Otomasyon ve Akaryakıt Sistemleri birinci olurken, Bead Teknoloji ikinci, Chef Seasons Gıda üçüncü oldu. İnovasyon Kaynakları kategorisinde Havelsan Hava Elektronik Sanayi ve Ticaret birinci, DYO Boya ikinci, Sedef Gemi İnşaatı üçüncü oldu. İnovasyon Sonuçları kategorisinde Estaş Eksantrik Sanayi birinci sırayı alırken, Birleşik Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para ile Okyanus Teknoloji Bilgisayar ikinci ve üçüncü sırada yer aldı.

İnovaLİG Özel Ödülleri sahiplerini buldu

İnovaLİG Özel Ödülleri’nde Ar-Ge Liderliği Özel Ödülü’nü Arçelik adına Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Girişimcilik Özel Ödülü’nü TEB adına Genel Müdür Ümit Leblebici, Teknoloji Geliştirme Özel Ödülü’nü Turkcell adına Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça ve Uluslararası Başarı Özel Ödülü’nü THY adına Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı aldı.  

Dünyaca ünlü isimleri ağırlıyor

“Türkiye İnovasyon Haftası” ilk gününde Estonya Eski Devlet Başkanı Toomas Hendrik Ilves, National Geographic CTO’su Marcus East, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha KOÇ, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Medya Sanatçısı/ Yönetmen Refik Anadol gibi dünyada ve Türkiye’de alanında uzman isimleri ağırladı. Ziyaretçiler, “Teknolojik İlerlemede Çarpan Etkisi: Savunma Sanayi” ve “Hayata Dokunan İnovasyon” başlıklı panellerde inovasyonla ilgili son gelişmeleri dinleme fırsatı yakaladı.

 

“Türkiye İnovasyon Haftası”nda paralel olarak uluslararası arenada güçlü iş birlikleri kurarak Türkiye’nin sahip olduğu üretim gücü ve kapasitesi e-ihracat ile gelişmesine katkı sunan ulusal ve uluslararası organizasyon “World E-Commerce Forum” da düzenleniyor. www.turkiyeinovasyonhaftasi.com ‘dan online kayıtın zorunlu olduğu inovasyon ekosisteminin bu en büyük buluşması, ücretsiz ziyaret edilebilecek.

 

 

İnovasyon Ne Demek? İnovasyon Çeşitleri ve Örnekler

İnovasyonun kelime anlamı yenilik, yenilikçiliktir. İnovasyon “yenilik yaratmaktır”. Bu kapsamda bağsedilen yenilik, farklı bir fikir, üretim ya da süreçtir. Yani yeniliğin nihai bir ürün olması gerekmez. İnovasyon bir üretim sürecinde yapılan bir değişiklik, iyileştirme olabildiği gibi teknoloji, imalat, kimya, biyo-kimya, tıp alanlarında farklı bir yaklaşım ile yeni bir ürün ya da süreç tanımlamak da olabilir.