Ana sayfa Haberler Etkileyici ve...

Etkileyici ve Profesyonel Bir CV Yazma İpuçları

Etkileyici ve Profesyonel Bir CV Yazma İpuçları

Araştırmalar işe alım için CV inceleyen kişilerin bir CV’ye maksimum 20 saniye ayırdıklarını göstermektedir. İş verenler 20 saniyede dikkatlerini çekecek nitelikte olmayan özgeçmişlerini detaylı incelemezler. Bu nedenle hem ilk izlenim hem de detaylı bir şekilde incelendiğinde dikkat çekici bir CV hazırlamanız çok önemlidir. CV’nizi hem görünüm hem de içerik bakımından profesyonel ve etkileyici olması için https://www.cvmaker.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Beceri ve yeteneklerinizi en iyi şekilde vurgulayarak diğer başvuruları gölgede bırakabilir; işe alınma şansınızı ciddi anlamda arttırabilirsiniz.

Güçlü Bir Başlangıç Yapın

CV’nize başlarken beceri ve önemli başarılarınızın ufak bir özetine yer verin. Bu CV’nizi inceleyen işverenin ya da işe alım görevlisinin hemen dikkatini çekecektir. Bu nedenle her zaman CV’nizde bir kişisel profile yer vermeye gayret edin. Kişisel profil sizin kim olduğunuzu açıklayan, vurucu ve etkileyici bir kısım olup pek çok aday tarafından ihmal edilir. Bu sebeplerle kişisel profil etkileyici bir ilk izlenim yaratmanızda size oldukça yardımcı olacaktır.

Bir kişisel profil örneğine yer vermek gerekirse: Web sitesi ve veri tabanları oluşturma konusunda pek çok iş deneyimine sahip, kararlı, çalışkan ve çok yönlü biriyim. Güçlü teknik beceriler ve kişiler ararası yeteneklerimle bilişim sektöründe başarılı bir yer edinmek istiyorum. Kendimi bu konuda daha da geliştirmek ve bir ekibin parçası olduğumu hissetmek istediğim için iş başvurusunda bulunuyorum.

Sonuçları Vurgulamaya Özen Gösterin

Pek çok kişi CV denildiğinde bir çeşit eski iş deneyimi listesi olarak özgeçmişlerine yaklaşmaktadır. Ancak bu oldukça eksik bir yaklaşımdır. CV’nizde sadece eski iş sorumluluklarınızdan bahsetmek işvereniniz için yetersiz olacaktır. Bu nedenle bu iş deneyimlerinizden bahsederken ne kadar efektif olduğunuzu ortaya koyan ölçülebilir bilgilere yer vermelisiniz. Örneğin, A şirketi için sosyal medya hesap yönetimi yaptım demek yerine A şirketinin sosyal medyadaki etkinliğini %43 oranında arttırdım demek daha etkileyici olacaktır. Bu aynı zamanda işinizdeki verimliliğinizi ölçtüğünüzü göstereceğinden işinizdeki profesyonelliğinizi göstermenin bir yolu olacaktır.

Aradığınız İş İçin CV’nizi Özelleştirin

Her iş ilanında yazan kriterler ve iş tanımı aslında işverenlerin nasıl bir CV istediğinin bir anahtarıdır. Eğer iş tanımını ve iş kriterlerini ne kadar iyi analiz ederseniz, işverenin istediği ideal çalışan niteliklerine de CV’nizde yer vermeye o kadar yaklaşırsınız. Bunun için bu kısımları iyi analiz etmeye, iş için neden doğru aday olduğunuzu vurgulamaya özen gösterin. Bunun için başarılarınızı iş rolünün unsurları ile ilişkilendirebilirsiniz. Standart bir CV şablonu oluşturduktan sonra özellikle beceri, yetenek ve iş sorumlulukları kısmını başvurduğunuz iş ilanına göre güncellemenizi ve özelleştirmenizi öneririz. Çünkü işverenler adayların başvurdukları rolü tam olarak anladıklarını görmek ister. Bunda ne kadar başarılı olursanız özgeçmişiniz o kadar ön plana çıkma şansını elde edecektir.

Değişme ve Büyümeleri Vurgulamalısınız

CV’nizde en çok odaklanmanız gereken konulardan birisi de kişisel gelişiminizdir. İş rollerinde nasıl büyüyüp değiştiğinizi adım adım göstermelisiniz. Bu özellikle işverenin verilen iş pozisyonunda stabil kalmayıp ne kadar çok şey öğrenip beceriler geliştirdiğinizi anlamasını sağlayacaktır. Aynı zamanda her yeni iş yeni bir yetenek ve beceri öğrenme süreci olduğundan bu konuda da istekli ve öğrenmeye açık bir aday olduğunuzu vurgulayacaktır.

Güncel CV Oluşturma Kriterlerini Takip Edin

İşe başvuru süreci zaman içerisinde değişip dönüşebilir. Bu nedenle özellikle ilk kez iş başvurusu yapacaksanız ya da uzun bir süre sonra yeni bir iş pozisyonuna geçmek istiyorsanız mutlaka güncel CV oluşturma yöntemlerini incelemelisiniz. Hem ülkemizde hem de uluslararası platformlarda CV hazırlama kriterlerinin yer aldığı https://europass.gov.tr/ bu konuda size pek çok fikir verecektir. CV oluşturma sırası, vereceğiniz bilgiler vb. konularda pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bağlantılarınızı Gösterin

İster geçmiş iş deneyimleri ister üniversite olsun pek çok farklı kişiyle tanışmış olma şansınız oldukça yüksektir. Tanıdığınız bu kişilerle olan bağlantınızı CV’nizde göstermekten çekinmeyin. Ağ oluşturma, güçlü iletişim becerileriniz olduğunu gösterdiğinden işvereninizi etkileme konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Ancak verdiğiniz bağlantıların başvurduğunuz iş pozisyonu ile ilişkili olmasına özen göstermelisiniz.

Sektörle İlgili Bilginizi Gösterin

Başvurduğunuz sektör konusunda bilginiz olması işvereninize sektörle ilgili bilgili olduğunuzu gösterecektir. Mevcut sektör değişiklikleri, haberler vb. konulardaki bilgilerinize mümkünse CV’nizde yer verin. Eğer CV’nizde yer veremiyorsanız bu durumda bu konudan mülakatınızda mutlaka bahsedin. Özellikle sektör hakkında tecrübeniz varsa bunu vurgulamanız da işvereninizi etkileme konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Ancak sektör değişikliği yapıyorsanız ya da başvurduğunuz ilk iş ise, sektör hakkındaki teorik bilgi de işvereninizin azimli bir çalışan olduğunuzu düşünmesini sağlayacaktır.

Güçlü Kelimeler Kullanın

CV’nize ekstra bir etkileyicilik katmak ve başarılarınızı vurgulamaya ne dersiniz? Güçlü kelimeler kullanarak işvereninizi etkileyebilirsiniz. Yenilikçi, uygulanabilir, başarılmıl gibi kelimeleri mutlaka CV’nize ekleyin. Pek çok şirket işe alım için yazılım kullanmaktadır. Bu durumda da istenen anahtar kelimelere yer verilmeyen CV’ler otomatik olarak inceleme dışı kalmaktadır. İş için istenen anahtar kelimeleri iş tanımından çıkararak mutlaka CV’nize eklemelisiniz.

Mevcut CV Örneklerini İnceleyin

Bir CV hazırlama konusunda en çok bilgi ve fikir alabileceğiniz araçlardan birisi de mevcut CV’leri incelemektir. Özellikle başvurduğunuz sektörle ilgili CV örneklerini incelemeniz işverenlerin genel beklentileri konusunda size bilgi verecektir. Adayların hangi noktalara vurgu yaptığı, bilgilere ne sırada ne şekilde yer verdiği başvuru sürecinde size oldukça yardımcı olacaktır. Aynı zamanda CV hazırlama kılavuzları ve iş mülakatına hazırlanma konusunda size bilgi sunan kariyer.istanbul.edu.tr adresi ile de CV’nizi hazırlama konusunda pek çok ipucuna ulaşabilirsiniz. Bu platform üzerinden boş Türkçe ve İngilizce CV örneklerine ulaşabilirsiniz.