Ana Sayfa Haberler Enver Erkan: ...

Enver Erkan: Twitter ve Elon Musk…

Twitter ve Elon Musk… Enver Erkan yazıyor…

15.0.2022 – Yönetim kurulu, Tesla CEO’su milyarder Elon Musk’ın sosyal medya platformu Twitter’ı 43 milyar dolar olarak değerlendiren agresif teklifine karşı olası savunma stratejilerini tartışıyor. Konuya yakın kaynaklara göre Twitter Yönetim Kurulu, Musk’ın önerisine karşı “zehir hapı” stratejisi uygulayabilir. Zehir hapı terimi, potansiyel bir düşmanca devralmayı önlemek veya caydırmak için bir hedef firma tarafından satın alan bir şirket tarafından kullanılan bir savunma stratejisini ifade eder. Potansiyel hedefler, potansiyel koleksiyoncuya daha az çekici görünmelerini sağlamak için bu taktiği kullanır. Bir şirketi savunmanın her zaman ilk ve en iyi yolu olmasalar da, zehirli haplar genellikle çok etkilidir. Zehir hapları, mevcut hissedarlara indirimli ek hisse satın alma hakkı vererek yeni, düşman bir tarafın mülkiyet hissesini etkili bir şekilde azaltır.

Twitter ve Tesla hisse fiyatı grafiği… Kaynak: Bloomberg
Twitter ve Tesla hisse fiyatı grafiği… Kaynak: Bloomberg

Bir kaynağa göre Twitter Yönetim Kurulu için başka bir seçenek de teklifi çok düşük bularak reddetmek. Zaman içinde Twitter hisselerinin %9’undan fazlasını toplayan Musk, hisse başına 54.20 dolarlık teklifinin “en iyi ve son” teklifi olduğunu açıkladı. Twitter hisseleri, teklifin reddedileceği yönündeki piyasa hissini yansıtarak, yatırımcıların milyarderin teklifine şüpheyle bakabileceklerini gösterir şekilde %1,7 düştü. Musk’ın hisse başına 54.20$’lık teklifi, yatırımının kamuya açıklanmasından önceki günkü Twitter hissesinin değerinden %38 ve Çarşamba günkü kapanış fiyatından %18,2 daha yüksek.

4 Nisan’da Musk, Twitter hisselerini satın aldığını ve en büyük bireysel hissedarı olduğunu açıkladı. Musk’ın 260 milyar dolarlık serveti itibariyle normalde Twitter’ı almakta zorlanmayacağı düşünülüyor.