Ana sayfa Haberler Enerji Piyasa...

Enerji Piyasası Spot Fiyat Ortalamasında %2,6 Düştü

PAYLAŞ

Enexion Haftalık Enerji Piyasa Raporu verilerine göre spot piyasa fiyat ortalaması, %2.6 oranında bir düşüş göstererek 179.7 TL/MWh olarak gerçekleşti. 05.02.2018

Türkiye 5.02.2018 tarihli gerçekleşmiş üretim verileri ve gerçekleşmiş piyasa fiyatlarına göre bir önceki hafta 184.5 TL/MWh olarak gerçekleşen spot piyasa fiyat ortalaması, %2.6 oranında bir düşüş göstererek 179.7 TL/MWh olarak gerçekleşti.  Mart ayı baz yükü 173.5 TL/MWh, Nisan ayı baz yükü 178 TL/MWh, Mayıs ayı baz yükü ise 178 TL/MWh seviyelerinden işlem gördü. 2018 ikinci çeyrek 178 TL/MWh’ten işlem gördü.

Enexion Haftalık Enerji Piyasa Raporu’na açıklama yapan Enexion Enerji Danışmanlık Türkiye Genel Müdürü ve Enerji Uzmanı Ceren Özdal, “Dünyada enerji tüketimi hızla artarken güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek bu ihtiyacın karşılanması ve sürdürülebilirlik açısından önem taşıyor. Geçtiğimiz hafta toplam üretim içinde yenilenebilir kaynakların payı %28, doğalgazın payı %31.4, kömürün payı ise %40.2 oranında yer tuttu. KPMG’nin Enerji Sektörel Bakış 2018 Raporu’na göre küresel enerji tüketiminin 2040 yılına kadar yüzde 28 artacağı bekleniyor ve değişen coğrafi ve ekonomik dengeler enerji piyasalarını uzun dönemli çözümlere zorunlu kılıyor. Bu noktada yenilenebilir enerjinin dünyanın en hızlı büyüyen enerji kaynağı olarak ön plana çıkacağını öngörüyoruz. Ancak kömür, petrol ve doğalgazın 2040 yılına kadar ana enerji kaynağı kimliğini koruyacağını da not etmek gerekiyor” dedi.

Enexion Hakkında:

Enexion, Türkiye’yi toplam enerji maliyet yönetimi kavramıyla tanıştıran Almanya merkezli lider bir enerji danışmanlık firmasıdır. Enexion’un Türkiye dışında Almanya, İsviçre ve Hindistan’da ofisleri bulunuyor. Çin’den ABD’ye kadar dünyanın birçok ülkesinde projeler yürüten Enexion, Türkiye’deki faaliyetlerine 2014 yılında başladı. Enexion Türkiye, şirketlerin enerji maliyetlerini sürdürülebilir yöntemlerle azaltırken kârlarını sürdürülebilir bir şekilde artırmalarını sağlıyor. Enexion’un sunduğu hizmetler arasında; toplam maliyet ve risk yönetimi, enerji danışmanlığı, tedarik süreç yönetimi, toptan piyasalardan optimum fiyatla enerji tedarik edilmesi yer alıyor. 2016 yılsonu itibariyle Enexion’un yönettiği toplam enerji portföyü 1 milyar doların üzerindedir. Enexion Türkiye ise 2017 yılını yüzde 15 büyüme ile kapatmıştır.

 

 

“Elektrik Faturalarında Usulsüzlük” Haberleri Hakkında Basın Açıklaması

18.02.2018

Ülkemizdeki elektrik dağıtım şirketlerinin çatı kuruluşu ELDER (Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği) olarak; son günlerin gündeminde geniş yer bulan “elektrik faturalarında usulsüzlük” olabileceği konusu ile ilgili eksik bilgiden kaynaklı bazı yanlış anlamalar olabileceğini düşünüyoruz. Şeffaflık ilkemiz doğrultusunda halkımızı doğru bilgilendirmeyi kendimize görev biliyor ve konu ile ilgili hazırladığımız açıklamamızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Dağıtım Şirketleri Elektrik Satmaz

Her defasında altını çizdiğimiz bir konu var ki; son yapılan bazı haberlerden sonra bir kez daha vurgulamakta yarar görüyoruz. Elektrik faturaları ve elektrik fiyatı konusu elektrik dağıtım şirketlerinin sorumluluğunda olan bir konu değildir. Dağıtım şirketleri olarak biz elektrik satmıyor; dağıtıyoruz. Hane ve işyerlerindeki elektriğin satışını perakende şirketleri yapmaktadır. Belirlenen elektrik tarifeleri üzerinden perakende şirketleri elektriğin tüketicilere satışını gerçekleştirir ve fatura edilir; tüketici olarak kullandığımız elektriğin bedelini ilgili perakende şirketine öderiz… Bu süreçte dağıtım şirketlerinin rolü elektrik sayaçlarını okumak ve aylık tüketimleri perakende şirketlerine bildirmektir. Dağıtım şirketlerinin asli işi evlerimize işyerlerimize ülkemizin dört bir köşesine elektriği ulaştırmak, bunun için gerekli yatırımları yapmaktır.

Ocak Ayı Tarifesi Aralık Tüketimine Yansımaz

EPDK tarafından yapılan açıklamada da belirtildiği üzere Ocak ayı itibari ile geçerli olacak tarifenin Aralık ayı tüketimlerine yansıtılması yasal olarak mümkün değildir. Faturanın Aralık ayındaki kısmı 2017 tarifelerinden, Ocak ayındaki kısmı 2018 tarifelerinden hesaplanarak tüketiciye yansıtılmaktadır. Bu hesaplamaların nasıl yapılacağı da Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği ile düzenlenmiştir.

Tereddütü Olanlar Faturalarını Kontrol Edebilir

Halkımızın bu konuda endişe yaşamasını gerektirecek bir sebep olmadığını bir kez daha vurgularken tereddütü olan kullanıcıların Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) web sayfasında http://www.epdk.org.tr/TR/Tuketici/Elektrik/FaturaHesaplama adresine ulaşarak faturasını kontrol edebileceklerini belirtmek isteriz. Sayaçların okumasını gerçekleştiren taraf olarak biz elektrik dağıtım şirketleri de, vatandaşlarımızla bu konuyla ilgili her türlü bilgiyi paylaşmaya hazır olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarız.

Günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan elektrikle ilgili böylesine önemli bir konunun iletişiminde tüm tarafların daha hassas davranacağına inanıyoruz.

 

EPDK Limitleri Düşürdü, Hane Halkına İki Faturaya Yakın Tasarruf Geldi!

• Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 2018 yılında elektrik tedarik şirketi değiştirebilecek tüketicilerin tüketim limitini 2000kWh’ye indirmesiyle birlikte 14 milyona yakın kişi bu kapsama girdi.
• Buna göre ayda yaklaşık 70 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyenler numara taşır gibi tedarik şirketi değiştirip ev giderlerinde tasarruf edebiliyor.

İstanbul, 15 Ocak 2018 – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan son karara göre 2018 yılında aylık ortalama 70 TL ve üstünde elektrik faturası ödeyen yaklaşık 14 milyon tüketici cep telefonu numarası taşır gibi elektrik tedarikçisini değiştirebilecek. Tedarikçi değişikliği yapan tüketiciler ise daha düşük fiyattan elektrik kullanabildiği gibi, daha önceki tedarikçilerine ödedikleri güvence bedelini geri alarak bir aylık fatura tutarından daha fazla tasarruf edebiliyor.

Tedarikçi değiştiren %5.03 daha az fatura ödedi

Türkiye’nin ilk elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi EnCazip’te yapılan tedarikçi değişikliklerine göre geçtiğimiz ay tedarikçi değiştiren ev tüketicileri Ocak ayında ortalama %5 tasarruf ederken, en yüksek tasarruf oranı %5.03 oldu. Böylece 70TL aylık fatura ödeyen bir tüketici indirimli birim fiyatla 36TL’ye kadar tasarruf etmiş oldu. EnCazip verilerine göre piyasada öne çıkan elektrik fiyatları Ocak ayında ise aşağıdaki tablodaki gibi oluştu.

Tedarikçi ŞirketBirim FiyatUlusal Tarifeden Alınan İndirim
EWE Enerji0,219375%5
Aksa Elektrik0,221690%4
Kolen Enerji0,228618%1
Elektra Enerji0,228618%1

Kaynak: EnCazip

Toplam tasarruf iki fatura tutarına yakın

Konu ile ilgili değerlendirme yapan EnCazip Yönetici Ortağı Çağada KIRIM, elektrik tedarik şirketi değiştirmenin yalnızca ucuz fiyattan elektrik kullanmak anlamına gelmediğini belirterek, “Tedarikçi değiştiren tüketici eski tedarikçisine verdiği güvence bedelini geçişin ardından geri alabilir. Çoğu zaman bu güvence bedeli bir aylık fatura tutarından daha yüksek olduğundan ve genellikle yeni tedarikçiye güvence bedeli ödenmediğinden toplam tasarrufu bu tutarla birlikte düşünüp, tüketicinin toplamda iki aylık fatura tutarına yakın bir tasarruf elde ettiğini söyleyebiliriz. Bunun yanında, oluşan rekabetin tüketicilere daha iyi hizmet olarak geri döndüğünü ifade etmemiz gerekir.” şeklinde konuştu.

 

Yılın Son Haftasındaki Enerji İhalelerine Eksi Fiyatlar Damga Vurdu

29.12.2017

2017’nin son haftasına Türkiye’nin 32 bölgesi’nde yenilebilir enerji yatırımı kapsamındaki 67 adet Rüzgar Enerjisi Santrali için 4 gün süren yarışmalar damgasını vurdu. Borsa İstanbul’daki enerji şirketlerinde de hareketliliğin izlendiği günlerde katılımcılar arasında kıyasıya bir mücadele yaşandı. Kazananların genellikle yabancı ortaklı şirketler olduğu ihalelerde uzmanlar toplam 2.5 milyar dolarlık yatırım olacağını tahmin ediyorlar.

2015 yılında müracaatları yapılmış olan 3.000 MW’tan geriye kalan 2.130 MW’lık tahsisini toplamda 29 firma aldı. Kazanan projeler arasında en yüksek teklif 7.29 $cent/KW ile Bayburt-Gümüşhane-Giresun bölgesinde Erimez RES için ve yine aynı fiyatla Ardahan-Kars Bölgeleri için verildi. En düşük teklif ise -2.87 $cent/KW ile Çanakkale’de 71,40 MW’lik tahsis alan Köseler Rüzgar Enerjsisi Santrali için PNE Wind Ltd. Şirketi’nden geldi.

Fiyatlar Ekside

32 bölgenin ve 67 adet RES’in olduğu ihalelere eksi fiyatlar damgasını vurdu. Kazanan tekliflerin yalnızca 12 tanesi artı fiyatta yani Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.’de (EPİAŞ) oluşan piyasa fiyatının üstünde kaldı. Bu durum artık yenilebilir enerji üretiminin mevcut alışılagelmiş (HES, doğalgaz çevrim, termik santral vb.) sistemlerle rekabet edebildiğini ve tüketicinin de bu durumdan kârlı çıkabileceğini gösterdi. Keza bu ihaleleri kazanan üreticiler EPİAŞ’da oluşan piyasa fiyatının altında bir fiyata üretecekleri elektriği sisteme vermeyi taahhüt etmiş oldular.

RES İhalelerinin Kazanan Ana Firmalar Şu Şekilde Gerçekleşti:

 • Polat Enerji (7 RES – 462,90 MW)
 • Borusan Enbw Enerji (8 RES – 275,60 MW)
 • Ataseven Group (8 RES – 241,80 MW)
 • Özgül Holding (5 RES – 199 MW)
 • Polimeks  (5 RES – 170 MW)
 • Türkerler  (5 RES – 98 MW)
 • Res Anatolıa  (2 RES – 85 MW)
 • Pne Wind (1 RES – 71,40 MW)
 • Yel Rüzgar Enerjisi
 • Erdem Holding
 • Arapgir Elektrik Enerjisi
 • Ber Enerji Ür. A.Ş.
 • Yapı Yol Grup
 • Selin İnşaat
 • Knot Enerji Elektrik Üretim
 • Best
 • Dere Enerji
 • Doğtaş (Kocatepe Arslanlar Elektrik Üretim A.Ş.)
 • Beres Elektrik
 • Difer Enerji
 • Ceres Elektrik Üretim
 • İs Kur Tekstil-Mado
 • Ekores Enerji
 • Ntp Elektrik Üretim
 • Baysal Elektrik Üretim
 • Elkin İnşaat
 • Sarı Kanat Enerji
 • Merkom Enerji
 • Özmen Enerji

Güncel Enerji Sektörü Haberleri

Botaş, Sanayi Sektörü Tarifelerine Zam Yaptı

Türk Akımı Projesi ile İlgili Son Gelişmeler

 

PAYLAŞ