Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Elektrik Üret...

Elektrik Üreticileri Doğalgaz Tarifelerinde Değişiklik Yapılmadı

Enerji sektöründeki gelişmelere dair haber ve gelişmeler ile sektörde faaliyet gösteren şirketlere etkilerine ait yorum ve analizleri bu sayfada bulabilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

26.12.2019 – Elektrik üreticileri doğalgaz tarifelerinde değişiklik yapılmadı, İş Yatırım

Botaş doğalgaz ile çalışan elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğalgaz tarifelerinde 1 Ocak 2020 itibari ile değişiklik yapmadığını açıkladı. Buna göre yılın ilk çeyreğinde elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğalgazın fiyatı bin metreküp için 1600 TL (yaklaşık 270 dolar) olarak uygulanmaya devam edecek. Haberi doğalgaz ile çalışan elektrik üreticileri ve Soda için nötr olarak yorumluyoruz.

 

Doğalgaza İkinci Zam

02.09.2019 – BOTAŞ 1 Eylül’den geçerli olmak üzere konutlara doğalgaz satış fiyatına %14,9 zam yaptı.

BOTAŞ, konut tüketicileri ve Kademe 1 tüketicileri (yıllık doğal gaz tüketimi 300.000 Sm3’ün altında olan tüketiciler) için nihai doğalgaz satış fiyatlarına ortalama %14,90 oranında artış yaptı. Fiyatlar bugün itibariyle geçerli olacak. Söz konusu doğalgaz fiyat artışından sanayide doğalgaz kullanan şirketler (örneğin Şişecam grubu şirketleri gibi.) etkilenmeyecektir. Uzmanlar söz konusu zammın enflasyon etkilerini inceledi.

İş Yatırım: Tüketici enflasyonu sepetinde doğalgazın ağırlığı %1,8 seviyesinde. Dolayısıyla %15’lik zammın enflasyona doğrudan etkisi 0,27 puan olacak. Ek olarak Merkez Bankası’nın enflasyon raporunda yer alan bir hesaplamaya göre %15’lik zammın enflasyon üzerindeki dolaylı etkisi (1 yıl içindeki birikimli) yaklaşık 0,18 puan olacak.

Vakıf Yatırım: Tüketici fiyat endeksi içinde %1,8 ağırlığı bulunan doğalgaz fiyatlarına yapılan zammın eylül ayı enflasyon oranını 0,27 puan yukarı yönde etkileyeceğini hesaplıyoruz.

Hatırlanacağı üzere doğalgaza 1 Ağustos’ta %15’lik bir zam yapılmıştı. BOTAŞ sanayide kullanılan doğalgaz fiyatında değişikliğe gitmezken, elektrik üreticilerinin tarifesinde %3’lük bir indirime gitti.

Doğalgaza Zam Geldi

01.08.2019 – Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) doğalgaz satış fiyatlarında yeni bir ayarlamaya gitti. BOTAŞ konut tüketicileri (evsel tüketiciler) ve kademe 1 aboneleri için nihai doğal gaz satış fiyatlarına 1 Ağustos itibariyle geçerli olmak üzere %14,97 zam yaptı. Kademe 2 olarak adlandırılan yıllık doğal gaz tüketimi 300 bin sm3’ün üzerindeki tüketiciler, Organize Sanayi Bölgeleri, CNG üretimi amaçlı doğalgaz kullanan tüketiciler için uygulanan fiyatlar ise ortalama %13,73 oranında arttırıldı.

Hatırlatmak gerekirse Temmuz ayında doğalgaz tarifelerine zam gelmesi bekleniyordu. Botaş ise Temmuz’da konutlar için tariflerde değişikliğe gitmemiş,elektrik üreticilerinin gaz kullanımına yüzde 6,5 zam getirmişti. Şimdi ise 1 ay gecikmeli gelen zamda konutlara yüzde 15, sanayiye yüzde 14 zam yapılmış oldu.

Peki Doğalgaz Fiyatlarındaki Artış Enflasyonu Ne Kadar Etkileyecek?

İş Yatırım: Tüketici enflasyonu sepetinde doğalgazın ağırlığı %1,8 seviyesinde. Dolayısıyla %15’lik zammın enflasyona doğrudan etkisi 0,27 puan olacak. Ek olarak Merkez Bankası’nın yayınladığı son enflasyon raporunda yer alan bir hesaplamaya göre %15’lik zammın enflasyon üzerindeki dolaylı etkisi (1 yıl içindeki birikimli) yaklaşık 0,18 puan olacak. Temmuz ayındaki elektrik zammı sonrasında doğalgazda da artış bekleniyordu.

Vakıf Yatırım: Doğalgazın TÜFE içindeki %1,8’lik ağırlığı dikkate alındığında tüketici fiyatları üzerinde doğrudan 0,27 puanlık yukarı yönlü etkisi olmasını bekliyoruz. Daha önce doğalgazdan elektrik üreten santraller için gerçekleştirilen zam ardından bu kez sanayi şirketleri için de fiyat artışı görüyoruz. Enerji yoğun çalışan cam, çimento ve seramik gibi sektörler için fiyat artışlarının, kar marjlarını baskılamaya devam etmesi beklenmelidir.

Oyak Yatırım: BOTAŞ konutta ve sanayide kullanılan doğalgaz fiyatlarını sırasıyla %15 ve %14 arttırdı. Elektrik üreticileri için fiyatlar değişmediği için haberi halka açık elektrik şirketleri açısından nötr olarak değerlendiriyoruz. Öte yandan, toplam maliyetlerinde doğalgazın payının %8-10 olduğu Anadolu Cam, Trakya Cam ve Şişecam için gelişmeyi hafifçe olumsuz olarak yorumluyoruz.

 

BOTAŞ’ın, doğalgaz tarifeleri belli oldu

01.07.2019 – BOTAŞ’ın, 1 Temmuz’dan geçerli doğalgaz tarifeleri belli oldu. Böylece BOTAŞ, konut ve saniyede doğalgaza zam yapmazken, elektrik üretim şirketlerine sattığı doğalgazın fiyatını %6,5 arttırdığı belirtildi. Zam sonrasında her bin metreküp gazın fiyatı bin 500 TL’den bin 650 TL’ye çıktı. Kompozit kullanımda da fiyatlar %6,5 oranında arttı.

Vakıf Yatırım konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

Elektrik fiyatlarında yapılan %15’lik zammın ardından doğalgaz fiyatlarında daha düşük oranda bir zam görüyoruz. Sanayi tarafına zam yapılmaması, elektrik zammı sonrasında doğalgaza da zam gelmesini bekleyen cam ve çimento gibi enerji yoğun sektörler için pozitif algılanabilir. Elektrik üretim tarafında ise diğer üretim şirketlerine göre doğalgaz ağırlıklı üretim yapan Akenerji’nin (AKENR), marjlarının daha da kötüleşmemesi adına pozitif olarak değerlendirilebilir.

İş Yatırım konuyu enerji şirketleri hisseleri açısından değerlendirdi:

BOTAŞ elektrik üreticilerinin kullandığı doğalgaz tarifesine %6.45 oranında zam yaptı.
BOTAŞ 1 Temmuz itibariyle elektrik üreticilerinin kullandığı doğalgaz tarifesine %6.45 oranında zam uyguladı. Doğalgaz fiyat artışı Akenerji AKENR gibi doğalgaz portföyü yüksek olan şirketleri olumsuz yönde etkilemektedir. Doğal gaz zammının toplam kapasitesi 3.854MW olan üç adet doğal gaz çevrim santraline sahip Enka ENKAI için de olumsuz olacağını düşünüyoruz. Hatırlanacağı üzere, Enka yap-işlet modeli kapsamında geliştirilen Adapazarı ve Gebze doğalgaz kombine çevrim elektrik santrallerinin sözleşmelerinin sona ermesinin ardından yüksek doğal gaz maliyetleri nedeniyle üretimin geçici olarak durdurulduğunu açıklamıştı. Temmuz ayında İzmir santalinin sözleşmesinin sona ermesinin ardından üretime burada da ara verilmesi bekleniyor.

Doğalgaz zammı spot elektrik fiyatlarını yükseltecektir. Doğalgaz portföyü düşük seviyede olan ya da hiç olmayan Alarko Holding ALARK gibi enerji şirketlerinin olumlu etkileneceğini düşünüyoruz. Bu arada Zorlu Enerji ZOREN ve Odaş ODAS gibi şirketler üzerindeki etkinin daha nötr olacağını düşünüyoruz. Zam haberinin Soda’yı hafif olumuz etkilemesini bekliyoruz. Değerleme tarafında ise, Soda’nın doğalgaz maliyetini modelimizde 1000 metreküp için 270 dolar olarak kullanıyoruz, dolayısıyla yapılan zam, bizim kur öngörülerimiz çerçevesinde beklentilere paralel.

 

Elektriğe Yüzde 15 Zam Geldi…Değerlendirmeler

28.06.2019 – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu elektrik fiyatlarını 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere yüzde 15% artırdı.

EPDK 1 Temmuz 2019’dan itibaren elektrik tarifelerine %14.98 zam yaptı. Elektik fiyatlarının enflasyon sepetindeki ağırlıkları göz önüne alındığında manşet enflasyona etkisinin 0,45 yüzde puan kadar olacağı hesaplanıyor.

Hatırlatmak gerekirse EPDK 11 Haziran’da “Elektriğe 1 Temmuz itibarı ile %34 Zam” gelecek haberini yalanlamış ve henüz  tedarik edilen birim enerji miktarı başına öngörürülerinin nihai güncellenmesinin yapılmadığı belirtilmiş. Keza mevzuat gereği her sene 1 Temmuz itibari ile perakende elektrik satış tarifeleri açıklanmaktadır.

Elektrik fiyatları 2018’de dört kez arttırılmış ve son artırım %9-14 ile 1 Eylül 2018’de gerçekleşmiş, 25 Aralık 2018’de Berat Albayrak tarafından indirim müjdesi verilmiş ve yüzde 10 indirimli fiyatlar 1 Ocak 2019 itibari ile devreye gelmişti.

Bunun yanında, doğalgaz fiyatlarında da fiyat artışı bekleniyor. Doğalgaz dağıtım şirketi BOTAŞ’ın bilançosunda daha fazla bozulmaya izin vermeyecek şekilde tüketici fiyatlarını arttırması beklentiler dahilinde.

Konu ile ilgili olarak İş Yatırım şu değerlendirmede bulundu:

Elektrik fiyat artışının enerji şirketleri üzerinde etkisinin sınırlı olumlu olması beklenirken doğalgaz fiyat artışı Akenerji gibi doğalgaz portföyü yüksek olan şirketleri olumsuz yönde etkilemektedir. Olası bir doğalgaz zammı spot elektrik fiyatlarını yükseltecektir. Doğalgaz portföyü düşük seviyede olan ya da hiç olmayan Alarko Holding gibi enerji şirketlerinin olumlu etkileneceğini düşünüyoruz. Bu arada Zorlu Enerji ve Odaş gibi şirketler üzerindeki etkinin daha nötr olacağını düşünüyoruz.

Toplam üretim maliyetleri içerisinde elektriğin payının %20-25 oduğu çimento şirketleri için ise elektrik zammından olumsuz etkilenecek şirketler arasında.

Makro cephede yapılacak zammın enflasyon üzerinde olumsuz etkisi yapmasını bekliyoruz. Elektrik ücretinin tüketici fiyatı enflasyonu sepetindeki ağırlığı %3 seviyesine yakın. Dolayısıyla %15’lik bir zammın yıllık enflasyon üzerindeki etkisi yaklaşık 0,45 puan. Enflasyon tahminimizde yılın kalanında elektrik ve doğalgaza bir zam öngörmüyorduk. Öte yandan, son dönemde enflasyonun seyri (özellikle gıda), %18’lik yıl sonu enflasyon tahminimiz üzerinde aşağı yönlü risk oluşturuyor. Bu bağlamda yıl sonu enflasyon tahminimizdeki revizyonu doğalgaza yönelik olası zammın netleşmesi ardından yapacağız.

 

EPDK Yüzde 34 Zam Haberini Yalanladı

11.06.2019 – EPDK bir gazetede yer alan elektriğe 1 Temmuz itibarı ile %34 zam gelecek haberini yalanladı.  Buna göre EPDK’dan yapılan açıklamya göre tüm bedeller ve vergiler dahil perakende elektrik satış tarifelerinde herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

 

Doğalgaz ve Elektrik Fiyatlarına 1 Ocak İtibari ile İndirim

25.12.2018 – Bugün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonrasında ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından 2019 yılına dair yapılan değerlendirmeler kapsamında doğalgaz ve elektriğine %10 indirim yapılacağı duyuruldu.

Berat Albayrak tarafından yapılan açıklama ile söz konusu indirimlerin detayları belli oldu. Buna göre yılbaşından itibaren konutlarda kullanılan elektriğte yüzde 10 indirim olacak. Aynı zamanda konutlar, küçük-orta ölçekli işletmeler ve ticarethaneler yani KOBİ’ler için de geçerli olmak üzere kullanılan doğalgaza yüzde 10 indirim uygulanacak. İndirimler 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak.

 

BOTAŞ Doğalgaz İndirimi Açıkladı

14.12.2018 – Beklentiler dahilinde BOTAŞ Ocak-Mart 2019 dönemi için santrallerde geçerli olmak üzere %4’lük bir indirim açıkladı. USD/TL kurundaki gerileme ve petrol fiyatlarındaki düşüş indirimde etkili.

Oyak Yatırım konu ile ilgili yorumunda şu noktalara değindi: “Borsada işlem gören enerji şirketleri arasından Akenerji doğalgaz santrallerinin portföyündeki yoğunluğu göz önünde bulundurulduğunda en olumlu etkilenecek şirketlerden. Kendi enerji üretim tesisleri olması nedeniyle elektrik üreticisi kapsamında olan Soda için de gelişmeyi olumlu olarak değerlendiriyoruz. Yurtiçi doğalgaz fiyatlarındaki her %10’luk düşüş, Şirket’in FAVÖK marjına yaklaşık 120 puan katkı sağlamaktadır.”

İş Yatırım da konuyu halka açık şirketler açısından değerlendirdi: “Soda Sanayii SODA, Akenerji AKENR, Aksa Enerji AKENR, Aksa Enerji AKSEN ve Odaş ODAS gibi doğalgazdan elektrik üreten şirketler için olumlu bir haber.

Haberde doğal gaz ihtiyacının %70’ine kadar inidirimli fiyat uygulanacağı belirtilmiş. Kalan %30 Botaş’tan alındığı durumda mevcut fiyatın %10 üzerinden satılacak. Dolayısıyla tüm doğalgaz ihtiyacını BOTAŞ’tan karşılayan şirketler için herhangi bir indirim söz konusu olamayacak.”

 

11.12.2018 – Basında yer alan haberlere göre Ocak-Mart 2019 dönemi için doğalgaz fiyatlarında indirim BOTAŞ’ın gündeminde. Dolar kurundaki gerileme ve petrol fiyatlarındaki düşüş söz konusu olası indirimde etkili. İndirimin santralleri, sanayii ve konutu kapsaması bekleniyor.

BOTAŞ en son Ekim ayında elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğal gaza %30, konutta kullanılan doğalgaza %9 ve sanayide kullanılan doğalgaza %14 zam yapmıştı. Ekim sonunda ise elektrik santrallerinde kullanılan doğalgaza %9 indirim yapmıştı. Şu anda sene başından bu yana doğalgaz fiyatında görülen artış sırasıyla elektrik üretim santrallerinde (elektrik fiyatlarına dolaylı olarak yansıyan) %114, konutta %19 ve sanayide %62 oldu.

Haberi Oyak Yatırım borsaya açık şirketler açısından değerlendirdi:

“İşlem gören enerji şirketleri arasıdan Akenerji doğalgaz santrallerinin portföyündeki yoğunluğu göz önünde bulundurulduğunda en olumlu etkilenecek şirketlerden. Doğalgazı yoğun olarak kullanan cam üreticileri arasından ise Soda Sanayii’nin olası bir indirimden olumlu etkilenmesi beklenmektedir. Yurtiçi doğalgaz fiyatlarındaki her %10’luk düşüş, Şirket’in FAVÖK marjına yaklaşık 120 puan katkı sağlamaktadır. İlaveten Anadolu Cam ve Trakya Cam için yurtiçi doğalgaz fiyatlarındaki %10’luk düşüş FAVÖK marjında 60 puanluk iyileşme getirirken, Şişecam için ise bu rakam 70 puan olarak hesaplanmaktadır. Ocak-Mart 2019 dönemini kapsayacak yeni tarifenin bu hafta açıklanması bekleniyor.”

 

BOTAŞ elektrik üretim şirketlerinin kullandığı doğalgazın fiyatını %9 indirdi

31.09.2018 – BOTAŞ tarafından yarından itibaren geçerli olmak üzere özel sektöre ait doğal gaz santrallerinin fiyatında %8,8, kojenerasyon tesislerinin kullandığı gazın fiyatında da %3,3 indirim yapıldı. Böylece doğalgazın fiyatı 1.70 TL/Sm3’ den 1.55 TL/Sm3’e geriledi, bununla beraber 2018 sene başından bu yana yapılan toplam fiyat artışı %103’e geldi.

Konu ile İlgili Kurum Yorumları

Oyak Yatırım: BOTAŞ son dönemdeki dolar/TL kurundaki gerilemeye paralel olarak elektrik üreticileri için doğalgaz fiyatlarında %9 indirim yaptı. Haberin etkisini halka açık enerji şirketleri arasında Akenerji AKENR için pozitif, Odaş ODAS ve Zorlu Enerji ZOREN için hafifçe pozitif, Aksa Enerji AKSEN için de nötr olarak yorumluyoruz. Kendi enerji üretim tesisleri olması nedeniyle elektrik üreticisi kapsamında olan Soda için de gelişmeyi olumlu olarak değerlendiriyoruz.

Ak Yatırım: BOTAŞ doğalgazdan elektrik üreten santrallerin kullandığı doğalgaza %9 indirim yaptı.  Ayrıca, kojenerasyon tesislerinin kullandığı doğalgazın fiyatında da %3 indirime gidildi. Eylül ayında doğalgazdan elektrik üreten santraller için ABD Dolar’ına sabitlenen doğalgaz fiyatında son dönemde TL’deki güçlenmeyle birlikte indirim yapıldığı anlaşılıyor. Portföyünde doğalgazın payı yüksek olan elektrik üreticilerinin söz konusu indirimden en fazla etkilenen şirketler olması beklenebilir.

Bu kapsamda, haber akışı Ak Enerji, Aksa Enerji, Zorlu Enerji ve Enka İnşaat için olumlu karşılanabilir. Diğer yandan, buhar üretimi için kullandığı kojenerasyon tesisi nedeniyle söz konusu indirim Soda Sanayi için de olumlu karşılanabilir.

Vakıf Yatırım: Son dönemde TL’de yaşanan değer kazancının etkisiyle gerçekleştiğini düşündüğümüz söz konusu fiyat indirimini elektrik üreticileri açısından destekleyici buluyoruz.

İş Yatırım: Haberin elektrik üretim şirketleri ve Soda Sanayi SODA üzerinde hafif olumlu etkisinin olacağını düşünüyoruz.

 

 

Enerji Sektörü Hisseleri Analizi, Ak Yatırım

03.09.2018

Elektrik ve doğalgaz fiyat artışlarının hisseler üzerindeki etkisi

BOTAŞ elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğal gaza %30, konutta kullanılan doğalgaza %9 ve sanayide kullanılan doğalgaza %14 zam yaptı. Sene başından bu yana doğalgaz fiyatında görülen artış sırasıyla %123, %19 ve %62 oldu. EPDK da konutta ve sanayide kullanılan elektriğe sırasıyla %9 ve %14 zam yaptı. Konut ve sanayi tarafında tüketicilerin sene başından bu yana elektrik maliyet artışı sırasıyla %40 ve %54 oldu.

Bu zamlardan kaynaklanacak etkiyi en yüksek hissedeceğini tahmin ettiğimiz şirketler şunlardır:

Elektrik üreticilerinin kullandığı doğalgazda yapılan %30’luk fiyat artışı doğalgaz çevrim santrallerinin toplam portföy içerisindeki payının yüksek olmasından Akenerji’nin marjları açısından olumsuz olabileceğini değerlendiriyoruz. Aksa Enerji’de ise yıllık faaliyet karının yaklaşık üçte ikisinin Afrika’daki operasyonlarından sağlanması dolayısıyla etki sınırlı olacaktır. Türkiye’de bulunan ve aktif olarak çalışan doğalgaz çevrim santrallerinin Zorlu Enerji’nin toplam kurulu gücü içerisindeki payının sadece %1 civarında olmasından kaynaklı olarak olumsuz etkinin sınırlı olması beklenebilir. Ayrıca, maliyet artışlarından dolayı spot elektrik fiyatlarındaki artış söz konusu marj baskısını bir miktar telafi edebilir.

Enka İnşaat’ın Türkiye’de kurulu 4bin MW kapasiteli doğalgaz çevrim santralleri dolayısıyla söz konusu doğalgaz maliyet artışından olumsuz etkilenmesi beklenebilir. Ayrıca, Şirket’in 2018 sonundan itibaren al ya da öde kapsamındaki satışlarının sona erecek olması da enerji segmenti karlılığını baskılayacak bir diğer unsur olarak ön plana çıkacaktır.

Doğalgaz fiyat zammı Şişe Cam grup şirketlerinin karlılığını da olumsuz etkileyebilir. Zamlar sonrasında cam üreticisi Anadolu Cam ve Trakya Cam Türkiye operasyonlarının doğalgaz maliyetlerinde %14’lük zamla karşı karşıya kalırken bir doğalgaz çevrim santraline sahip olan Soda Sanayi için maliyet artışı %30 olmaktadır (şirket üretimde girdi olarak kullandığı buharı iki kaynaktan elde etmektedir: doğalgaz çevrim santralindeki elektrik üretimi sürecinde yan ürün olarak ve kömürle çalıştırılan buhar kazanından). Ancak doğalgaz çevrim santrallerinde kullanılan doğalgaz fiyatı geçtiğimiz ay Dolar’a fikslenmiş olduğundan, burada sözkonusu olan zammın Dolar/TL paritesinden kaynaklanmış olduğunu hatırlatırız. Kabaca, doğalgaz maliyetlerinde ortaya çıkacak %10’luk bir artışın Şişe Cam’ın FAVÖK marjında yıllık olarak yarım puanlık bir olumsuz etki yaratacağı söylenebilir.

Çimento şirketleri elektrik tüketimi yoğun (toplam maliyetlerin %20-25’i elektrik) olan sektördür. Elektriğe yapılan %14’lük zam diğer değişkenlerin sabit kalması kaydıyla, çimento şirketlerinin FAVÖK marjını yaklaşık 1.5 puan düşüreceğini hesaplıyoruz.

 

Enerji Sektöründeki Zamlarınınn Hisselere Etkisi, Oyak Yatırım

03.09.2018

1 Eylül itibarı ile doğalgaz fiyatlarına konutlarda %9, sanayide %14 zam geldi. Elektrik fiyatlarına ise %15 zam yapıldı. Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına geçen ay da %9 zam yapılmıştı. Enerji sektörü hisseleri arasında ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji üretimi yapan Zorlu Enerji ve FAVÖK’ünün büyük kısmı kömür santralinden gelecek Odaş Enerji’nin elektrik fiyatlarındaki artıştan hafifçe olumlu etkilenebileceğini düşünüyoruz. Cam üreticileri arasında Soda Sanayi, Anadolu Cam, Trakya Cam ve Sisecam’ın toplam giderlerinin ortalama %10-15’ini oluşturan doğalgaz fiyatlarındaki artıştan, çimento üreticilerinin ise toplam maliyetlerinde %20-25 payı olan elektrik fiyatlarındaki artıştan olumsuz etkilenebileceğini değerlendiriyoruz. Öte yandan, 6 aylık finansallara göre enerji maliyetleri Tüpraş’ın toplam maliyetlerinin %2’sini, Petkim’in de %6’sını oluşturmaktadır.

 

Enerji Sektörü Gelişmeleri ve İlgili Hisselere Etkileri

Enerji Piyasasında Yeni Düzenleme Resmi Gazetede Yayınlandı, İlgili Hisselere Etkileri

22.01.2018

Enerji Piyasasını Düzenleme Kurulu, son kaynak tedarik tarifesi ve enerji piyasasındaki teşviklerle ilgili düzenlemeleri resmi gazetede yayınladı. Daha önce basında ve kurum analizlerinde yapılacak yeni duruma ilişkin tahmin ve yorumları yayınlamıştık. Şimdi kesinleşen ve yürürlüğe giren yeni düzenlemenin sektöre ve hisselere olan etkilerini yine uzmanların kaleminden okuyabilirsiniz…

Oyak Yatırım – Enerji Sektörü Haber Analizi – 22.01.2018

Enerji piyasası kapasite mekanizması resmi gazetede yayınlandı. Daha önce de açıklandığı gibi mekanizmanın amacı elektrik santrallerini teşvik ederek elektrik arz problemlerinin önüne geçmek. Devletin %50’den fazla payı olan, yap-işlet-devret anlaşmaları olan ve uluslararası anlaşmalara dayalı nükleer enerji santralleri mekanizmaya dahil edilmeyecek.

Teşvikten yararlanmak için başvurular 31 Ocak’a kadar yapılacak ve TEIAS kararını 15 Şubat’ta açıklayacak. Daha önce gazetelerde çıkan haberlere göre söz konusu teşvik tutarı yerli kömür santralleri için 21-22 kuruş ve doğalgaz santralleri için de 20 kuruş olabilir. Teşvikten en çok Odaş’ın faydalanmasını beklemekle birlikte, Enka Enerji, Alarko Holding, Aksa Enerji, Akenerji ve Enerji’nin de yararlanabileceğini düşünüyoruz. Öte yandan, portföyleri daha çok yenilenebilir enerji ağırlıklı olan Ayen Enerji ve Zorlu Enerji için herhangi bir etki beklemiyoruz.

Deniz Yatırım – Enerji Sektörü Haber Analizi – 22.01.2018

EPDK, elektrik perakende şirketlerinin lehinde bir düzenleme olan son kaynak tedarik tarifesine yönelik tebliği Resmi Gazete’de yayınladı.

Tebliğ ile yıllık 50 milyon KWh üstü elektrik tüketimi yapan serbest tüketiciler için artık elektrik perakende tarifesi fiyatları geçerli olmayacak. Yeni düzenleme ile birlikte, elektrik enerjisini ikili anlaşmalarla temin etmeyen büyük tüketiciler bundan sonra ancak son kaynak tarifesinden faydalanarak elektik tedarik edebilecek. Son kaynak tedarik tarifesi de serbest elektrik piyasasında oluşan bütün maliyetler üzerine %12.8 makul kar marjı uygulanarak elde edilecek fiyat üzerinden oluşacak. Mevcut perakende tarifesinde kar marjı %2.38 olarak uygulanıyordu.

Bu düzenleme ile hedeflenen gelişmenin elektrik tedarik piyasasını liberalleştirerek sanayi ve yüksek elektrik kullanımında bulunan ticari şirketlerin ucuz elektriğin temini için perakende şirketleri ile pazarlık yapmaya zorlamak ve perakende şirketlerine de üretim maliyetini önemli ölçüde etkileyen yakıt fiyatları, mevsimsel yağış miktarları ve döviz kurları gibi faktörleri elektrik fiyatlarına yansıtabilme olanağı sağlamak olduğunu söyleyebiliriz.

Haberin elektrik perakende faaliyet gösteren iştirakleri olan Alarko Holding, Zorlu Enerji, Aksa Enerji ve Sabancı Holding gibi hisselerde bugün olumlu bir etkisi olabilir.

 

Garanti Yatırım – Enerji Sektörü Haber Analizi – 15.01.2018

Medyada çıkan bir habere göre beklenen ‘kapasite mekanizması’nın ilişkin düzenleme Başbakanlığa gönderildi. Habere göre santrallara yıllık ödemenin 2mlr TL’yi aşması bekleniyor. Desteklenecek santrallerde kurulu güç ve verimliliğe ile değerlendiren başta linyit olmak üzere yerli ve yenilenebilir kaynaklarla çalışan santrallara öncelik verilecek. Doğalgaz ve ithal kömürle çalışan santrallar da ihtiyaçlar doğrultusunda kapasite mekanizmasına dahil edilecek. Habere göre yerli kömür için kilovatsaat başına 21-22 kuruş, doğalgaz için 20 kuruş düzeyinde birim kapasite bedeli üzerinde duruluyor. Henüz detaylar kesinleşmemesine rağmen haberden yerli kömür ve doğalgaz santral sahibi şirketlerin (AKSEN, EÜ; ODAS,EÜ) olumlu etkilenmesini bekliyoruz.  

Oyak Yatırım – Enerji Sektörü Haber Analizi – 15.01.2018

Basında çıkan habere göre TEIAS tarafından kömür ve doğalgaz santrallerine sağlanacak fiyat teşviki santrallerin verimliliği ve gücüne göre verilecek. İlk gelen bilgilere göre yerli kömür için kilovatsaat başına 21-22 kuruş, doğalgaz için 20 kuruş düzeyinde birim kapasite bedeli üzerinde duruluyor. Teşvik arz fazlası nedeniyle sıkıntı yaşayan doğalgaz ve kömür bazlı elektrik santrallerini desteklemek için getiriliyor. Seçim kriteri tam olarak açıklanmadığı için hangi santrallerin bundan faydalanacağını şu aşamada bilemiyoruz.

Ancak portföylerindeki doğalgaz ve kömür ağırlıkları baz alındığında teşvikten en çok Odas ve Enka İnşaat’ın faydalanmasını bekliyoruz. Ayrıca, Alarko Holding, Aksa Enerji, Akenerji ve Enerjisa da olumlu etkilenebilir. Öte yandan daha çok yenilenebilir enerji üretimi yapan Zorlu Enerji ve Ayen Enerji için ciddi bir etkisi olmasını beklemiyoruz.

Aksa Enerji AKSEN Hisse Analiz ve Yorumları

Zorlu Enerji ZOREN Hisse Analiz ve Yorumları

Ak Enerji AKENR Hisse Analiz ve Yorumları

Turcas TRCAS Hisse Analiz ve Yorumları

Alarko Holding ALARK Hisse Analiz ve Yorumları

Ulusoy Elektrik ULUSE Hisse Analiz ve Yorumları