Ana sayfa Haberler Prof Dr Ünsal...

Prof Dr Ünsal Ban: Var Olmak İstiyorsanız Üreten Ülke Olacaksınız

unsal-ban-2

Ekonomist Prof. Dr. Ünsal Ban, Merkez Bankası’nın son faiz indirim kararlarına ilişkin, “Ülkenin ileriye doğru gidebilmesi için artık zincirlerin kırılması gerekiyor. Bu prangaların kırılması gerekiyor. Aksi takdirde karşınızda büyüyen, karşınızda üreten bir ülke olamaz. Çünkü faiz bir fırsat maliyetidir. Bu fırsat maliyetinin hızla aşağı doğru indirilmesi gerekiyor” dedi.

Ekonomist Prof. Dr. Ünsal Ban, Merkez Bankası’nın son faiz indirim kararını değerlendirdi. “Cumhurbaşkanı görüşlerini açıkladı diye ben Merkez Bankası’nın faiz oranlarını indirdiğine asla inanmıyorum” diyen Prof. Dr. Ban, “Eğer öyle bir şey olsaydı Merkez Bankası bugün radikal bir faiz indirimine giderdi veya bir önceki toplantıda radikal bir faiz indirimine giderdi. Bugün Merkez Bankası’nın yapmış olduğu küçük bir indirimi, hatta indirim bile demeyebilirsiniz ona, bir indirim hükümetin zorlamasıyla yapıldı şeklindeki açıklamanın pek doğru olduğuna inanmıyorum. Eğer bir Merkez Bankası bir faiz oranını radikal bir şekilde çok yüksek oranda arttırıyorsa radikal bir şekilde aşağı doğru da indirebilir. Bunda hiçbir sıkıntının olmaması gerekiyor” diye konuştu.

“VAR OLMAK İSTİYORSANIZ ÜRETEN ÜLKE OLACAKSINIZ”

“Çocuklarımız için hepimiz daha iyi bir ülke, refah düzeyinin çok daha yüksek olduğu bir ülke ve üreten bir Türkiye istiyoruz” diyen Ban, sözlerine şöyle devam etti:

“Çünkü dünyada var olmak istiyorsanız üreten bir ülke olmanız lazım. Üreten bir ülke olmanın yolları da faiz indiriminden geçer. Eğer siz faiz indirimini bir fırsat maliyeti olarak yatırımcının, girişimcinin karşısında tutarsanız yatırımcı, girişimci risksiz faiz oranı, bir başka ifadeyle karı yüksek olan alanlara doğru gitmeye başlar. Nihayetinde de Türkiye’de siz faiz oranlarını bu şekilde yüksek tuttuğunuz zaman kişi üretim yapmaktansa, herhangi bir işyeri açmaktansa, herhangi bir alanda faaliyette bulunmaktansa bu şekilde bir alana doğru yüklenir. Bakınız Türkiye’de bir oyunun farkında olalım. Bu oyun da şu; Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına yakın dönemlerde döviz kuru hep yukarı doğru çıkarılır ki Merkez Bankası faiz indirim oranını sınırlı tutsun veya indirmesin veya yükseltsin diye. Artık Türkiye’nin bu tezgahları görmesi gerekiyor. Artık Türkiye’nin Merkez Bankası’nın bu olaylarını görmesi gerekiyor. Merkez Bankası’yla hükümetin koordinasyonlu gitmesi gerekir. Merkez Bankası bağımsızlığıyla bizim ülkenin gelişmişlik düzeyini ayırmamız gerekiyor. Merkez Bankası bağımsızlığı özellikle son yıllarda bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde bir vesayet aracı olarak kullanılıyor. Bu tuzağa asla düşmememiz gerekiyor. Bir başka ifadeyle faiz lobisinin artık bu tür enstrümanları kullanarak bir ülkedeki faiz oranını yüksek tutmaya çalıştığının bilincinde olmamız gerekiyor. Aksi takdirde Türkiye kaybeden ülkeler sınıfında yer alacaktır.”

“MERKEZ BANKASI BAĞIMSIZLIĞINI VESAYET ARACI OLARAK KULLANIYOR”

Merkez Bankası bağımsızlığı diyerek Türkiye’de özellikle faizlerin yüksek tutulduğunu söyleyen Prof. Dr. Ban, “Dikkat edin faizler indirilecekken veya indirilmeye yakınken özellikle bazı basın yayın organlarında Merkez Bankası’nın bağımsızlığı elden mi gidiyor şeklinde açıklamalar yapılıyor. Bunların hepsi küresel finansal güçlerin bir şekilde bu ülkede faizleri yüksek tutmak veya sabit tutmak amaçlı gayretleridir. Bu nedenle bu anlamda çok uyanık olmamız lazım. Türkiye’deki zenginliğin yavaş yavaş eşitlenmesi gerekiyor. Eğer biz faiz oranlarını buralarda tutarsak paradan para kazanan insan sayısı hala artmaya devam edecektir. Ve Türkiye üretemeyen ülke konumuna yavaş yavaş sokulacaktır. Bu anlamda benim itirazlarım var” ifadesini kullandı. İHA