Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri ECB Draghi: &...

ECB Draghi: “Ek Parasal Teşviklere İhtiyaç Duyulabilir…”

Draghi açıklamaları: Görünüm iyileşmezse, ek parasal teşviklere ihtiyaç duyulur… Enver Erkan

18 Haziran 2019 – ECB Başkanı Mario Draghi, Sintra konferansındaki konuşmasında risk görünümünün aşağı yönlü kalacağını belirtti, görünüm iyileşmezse daha fazla teşvik gerekeceğini de sözlerine ekledi. Draghi, faiz oranlarında indirim ve daha fazla varlık alımının politika alımının bir parçası olduğunu ve varlık alımları için yer olduğunu söyledi: ““Risklerin uzamasının ihracat üzerinde ve özellikle de imalat üzerinde etkisi oldu. İyileşme olmazsa, enflasyonu hedef yoluna kalıcı olarak geri getirme hedefimiz tehlikeye girerse, ilave teşvikler gerekecektir.” diyen Draghi, ECB’nin sözlü yönlendirmesinin de genişletileceğini söyledi.

Draghi’nin daha fazla faiz indirimi olabileceğini belirtmesi ve eğer görünüm düzelmez ise daha fazla destek lazım olacağını belirtmesi ile beraber EUR ve Alman faizleri geriliyor. Draghi’nin açıklamaları beklenti üzerinde güvercin ve aslında son dönemdeki küresel ve lokal ekonomik riskleri bir arada içeriyor. Dünyada büyük merkez bankalarının faiz indirme ve ekonomiyi destekleme furyasında olduğu ve Fed’den faiz indirimleri beklenen bir ortamda ECB, bundan ayrışım gösteremezdi zaten. 

 

Draghi kozlarını oynamaya devam ediyor…Enver Erkan

09 Nisan 2019 – ECB’nin Mart ayında ileriye dönük büyüme ve enflasyon beklentilerini aşağı yönlü revize etmesi ve TLTRO kredi imkanlarını devreye sokması, ekonomideki olumsuz gidişin Banka tarafından kabullenildiğini ve bunun üstesinden gelinmeye çalışıldığını göstermektedir.

ECB’nin son toplantısından bu yana EUR üzerindeki; Almanya’nın frene basması, İngiltere Brexit belirsizliği gibi faktörler çerçevesinde baskı sürmektedir. Draghi de bu kapsamda EUR’yu desteklemek adına iletişimini sürdürmek çabasındadır. İki toplantı arasındaki zaman dilimi kısa olduğundan dolayı, ECB’nin bu toplantıda yeni büyümeyi destekleyici teşvik önlemleri öne çıkartmasını beklemeyiz. ECB ilk etapta, düşük TLTRO maliyetlerinin bankalar için negatif faiz oranlarından kaynaklanan olumsuzluğu hafifletmesi faktörüne ve kredi imkanlarındaki gevşeme itibariyle ekonomiye vereceği desteğe bakacaktır. Dolayısıyla Nisan toplantısı mevcut durumun değerlendirildiği, sonraki Haziran toplantısı ise yeni önlemlerin alınabileceği veya mevcut önlemlerin derinleştirilebileceği toplantı olabilir.

ECB’nin bir ana odak noktası da enflasyon baskıları ve büyüme görünümü olacaktır. Büyüme konusunda, politika yapıcılar sürekli olarak yavaşlamanın geçici olacağının altını çiziyorlar, ancak risk dengesi halen aşağı yönlü olmayı sürdürmektedir. Mayıs ayındaki Avrupa Parlamentosu seçimleri kapsamında siyasi risk ve Trump’ın ticaret konusunda Asya tarafını hallettikten sonraki hedefinin Avrupa olabilecek olması, bu ekonomik risk dengesinin aşağıya bakmaya devam etmesine yol açabilir. 

 

 

ECB Draghi: “Euro Bölgesi’nde Büyüme Görünümü Aşağı Döndü”

24.01.2019 –Avrupa ekonomileri yavaşlıyor.

Uluslararası piyasalarda bu haftanın önemli başlıklardan biri Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantıları ve sonrasında ECB Başkanı Mario Draghi’nin açıklamalarıydı. Draghi 2019 yılının ilk toplantısında Avrupa’daki ekonomik görünüm ve buna ilişkin projeksiyonlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Draghi’nin açıklamalarından notlar şu şekilde oldu:

  • Gelen veriler beklenenden zayıf. Veriler, zayıf dış talebi, ülke ve sektörlere özel faktörleri yansıtıyor. Hala ciddi teşviklere ihtiyaç var
  • Euro Bölgesi büyümü görünümü için riskler aşağı doğru döndü. İşgücü piyasasının performansı güçlü. İvmenin zayıflığı, risk dengesinin değiştiği konusunda oybirliği içindeyiz.
  • Brexit konusu belirsizlikte artışa neden oluyor.
  • Eğer faktörler bu şekilde devam ederse, uzun süreli bir bir zayıf ivme sürebilir. Bununla birlikte bir resesyon olasılığı düşük.

Risk dengesindeki aşağı eğilim ECB’nin faiz artırımlarının gecikeceği anlamına geliyor… Enver Erkan

Avrupa Merkez Bankası (ECB) beklendiği gibi yılın ilk toplantısında para politikası aksiyonlarına ilişkin değişiklik sinyali vermedi ve politika açıklamasında da Euro Bölgesi ekonomisinde ortaya çıkan zayıflık konusunda da daha fazla endişe duyulduğu görülebiliyor. Mevcut ekonomik dinamikler çerçevesinde, zayıflayan ekonomik büyüme ve yukarı gidemeyen enflasyon görünümü Banka’nın sıkılaştırıcı adımların devamını getirememesine neden olmakta, bu nedenle 2019’un sonundan önce faiz artırımı beklememekteyiz.

Draghi’nin risk dengesinin aşağıya doğru olduğunu konuşmasında yinelemesi ve ekonomik verilerin beklenenden kötü olduğunu belirtmesi çerçevesinde ekonomik tahminlerin revize edileceği Mart toplantısında büyüme ve enflasyon tahminleri biraz daha kesilebilir. Yani çok daha temkinli bir ECB göreceğiz. Aralık ayı tahminlerinin yayınlanmasından sonraki süreçte gelen PMI verileri cari durum ve beklentiler konusunda daha temkinli olmamıza neden olmaktadır. AB’de iç talep dinamikleri yavaşlıyor, bu çerçevede daha zayıf büyüme görünümü işgücü piyasasındaki sıkılaşmayı da bozabilir. Dolayısıyla ekonomik aktivite ve enflasyon konusunda da aşağı yönlü riskler ağırlıkta olmayı sürdürmektedir.

ECB, ilk sıkılaşma adımını mevduat faizine ılımlı bir artış getirerek yapacak ve mevduat faizleri 0 noktasına getirildikten sonra referans oranları artırma yoluna gidecektir. Ancak ekonomideki zayıflık bu aksiyonun zamanlamasının mümkün oldukça geç olacağını göstermektedir. ECB’nin yönlendirmesi yaz aylarından önce faizlerin düşük kalmaya devam edeceği yönünde, ancak biz 2019’un genelinde de aksiyon alınmasını zor görmekteyiz. Düşük büyüme ve enflasyon yaratamama sorunu ECB’nin parasal teşviklerden çıkmış olduğu bu dönem içerisinde durumunu zorlaştırmaktadır ve faiz artırımı yapmasını engellemektedir. TLTRO’lar ile ilgili karar alınmadığını da söyledi Draghi, ancak Banka yakın süreçte uzun vadeli refinansman operasyonları ile likidite enjeksiyonu yaparak piyasalara ve ekonomiye destek olma yoluna gidecektir. TLTRO operasyonlarıyla alakalı olarak Mart ayındaki toplantıda daha somut açıklamalar yapılabilir.