Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Draghi Eylül’...

Draghi Eylül’de Parasal Genişlemeye Hazırlanıyor…

Draghi Eylül’de parasal genişlemeye hazırlanıyor… Enver Erkan

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

25.07.2019 – Avrupa Merkez Bankası, Frankfurt’ta yapılan Temmuz MPC toplantısında faiz oranlarını değiştirmedi. Politika açıklamasından satır başları:

  • Yönetim Kurulu ECB’nin faiz oranlarının, enflasyonun orta vadede hedefine yakınlaşmaya devam etmesini sağlamak için 2020’nin ilk yarısı boyunca mevcut veya daha düşük seviyelerinde kalmasını beklemektedir. (Faiz oranları “şu andaki seviyelerinde” kalmaya devam etmek yerine, “şimdiki seviyelerde veya daha düşük seviyelerde kalacağını gösteriyor, bu faiz indirimine sinyal demek)
  • Yönetim Kurulu, ayrıca para politikasının hem gerçekleşen hem de öngörülen enflasyonun hedeflerin altında kalması nedeniyle uzun süre genişlemeci tutulması gerektiğinin altını çizmektedir. Buna göre, orta vadeli enflasyon görünümünün hedefinin altında kalmaya devam etmesi durumunda, Yönetim Kurulu’nun enflasyon hedefindeki simetri taahhüdüne paralel hareket etmesi kararlaştırılmıştır. Bu nedenle enflasyonun amacına doğru sürekli hareket etmesini sağlamak için uygun olan tüm araçlarını düzenlemeye hazırdır. (Enflasyon hedefinde revizyon)
  • Politika oranları konusunda ileriye dönük yönlendirme, mevduat faiz oranlarında kademeli bir sistem ve potansiyel yeni net varlık alımları düşünülüyor. (Eylül ayında varlık alımları yeniden başlayabilir)

ECB açıklamaları, mevduat faizinin daha aşağı çekilebileceğini belirterek bir söylem değişikliği içeriyor. Aynı zamanda da ek varlık alımlarının yakında başlayacağına dair de güçlü bir işaret veriyor. ECB’nin bir sonraki politika adımında mevduat faiz oranını 10 baz puan düşürmesi ve QE’yi bir sonraki politika toplantısında 45 milyar EUR’luk bir hızla yeniden başlatması öngörülüyor. Bu önlemlerin yanı sıra, Merkez Bankası’nın varlık alım programı kurallarını değiştirmesi (sorunlu banka bonolarını da alabilir) bekleniyor. Temmuz ayına dair alınan ve sık frekanslı olan PMI verilerinin ekonomik büyümenin yılın ikinci yarısında da ivme kazanma konusunda yetersiz olduğunu gösteriyor ve son veriler ister istemez OIS fiyatlamasına da yansıyarak “faiz indirimi aksiyonunu” bu toplantı için de oyuna sokmuştu. İş Eylül toplantısına bırakılmış görünüyor.

Sert bir Brexit, ABD ile Avrupa arasında bir ticaret savaşı ve Çin’in sorunları, ekonominin mevcut durumuna daha fazla aşağı yönlü risk teşkil ediyor, dolayısıyla baştaki teknik detaylar olmadan da aslında Draghi’nin parasal genişleme için yeterince dayanak noktası var.

Birazdan gözler Draghi’de… 

Alman 10 yıllıkları dip yapmayı sürdürüyor, EUR da trend olarak onu takip ediyor.

 

Draghi açıklamaları: Görünüm iyileşmezse, ek parasal teşviklere ihtiyaç duyulur… Enver Erkan

18 Haziran 2019 – ECB Başkanı Mario Draghi, Sintra konferansındaki konuşmasında risk görünümünün aşağı yönlü kalacağını belirtti, görünüm iyileşmezse daha fazla teşvik gerekeceğini de sözlerine ekledi. Draghi, faiz oranlarında indirim ve daha fazla varlık alımının politika alımının bir parçası olduğunu ve varlık alımları için yer olduğunu söyledi: ““Risklerin uzamasının ihracat üzerinde ve özellikle de imalat üzerinde etkisi oldu. İyileşme olmazsa, enflasyonu hedef yoluna kalıcı olarak geri getirme hedefimiz tehlikeye girerse, ilave teşvikler gerekecektir.” diyen Draghi, ECB’nin sözlü yönlendirmesinin de genişletileceğini söyledi.

Draghi’nin daha fazla faiz indirimi olabileceğini belirtmesi ve eğer görünüm düzelmez ise daha fazla destek lazım olacağını belirtmesi ile beraber EUR ve Alman faizleri geriliyor. Draghi’nin açıklamaları beklenti üzerinde güvercin ve aslında son dönemdeki küresel ve lokal ekonomik riskleri bir arada içeriyor. Dünyada büyük merkez bankalarının faiz indirme ve ekonomiyi destekleme furyasında olduğu ve Fed’den faiz indirimleri beklenen bir ortamda ECB, bundan ayrışım gösteremezdi zaten. 

 

Draghi kozlarını oynamaya devam ediyor…Enver Erkan

09 Nisan 2019 – ECB’nin Mart ayında ileriye dönük büyüme ve enflasyon beklentilerini aşağı yönlü revize etmesi ve TLTRO kredi imkanlarını devreye sokması, ekonomideki olumsuz gidişin Banka tarafından kabullenildiğini ve bunun üstesinden gelinmeye çalışıldığını göstermektedir.

ECB’nin son toplantısından bu yana EUR üzerindeki; Almanya’nın frene basması, İngiltere Brexit belirsizliği gibi faktörler çerçevesinde baskı sürmektedir. Draghi de bu kapsamda EUR’yu desteklemek adına iletişimini sürdürmek çabasındadır. İki toplantı arasındaki zaman dilimi kısa olduğundan dolayı, ECB’nin bu toplantıda yeni büyümeyi destekleyici teşvik önlemleri öne çıkartmasını beklemeyiz. ECB ilk etapta, düşük TLTRO maliyetlerinin bankalar için negatif faiz oranlarından kaynaklanan olumsuzluğu hafifletmesi faktörüne ve kredi imkanlarındaki gevşeme itibariyle ekonomiye vereceği desteğe bakacaktır. Dolayısıyla Nisan toplantısı mevcut durumun değerlendirildiği, sonraki Haziran toplantısı ise yeni önlemlerin alınabileceği veya mevcut önlemlerin derinleştirilebileceği toplantı olabilir.

ECB’nin bir ana odak noktası da enflasyon baskıları ve büyüme görünümü olacaktır. Büyüme konusunda, politika yapıcılar sürekli olarak yavaşlamanın geçici olacağının altını çiziyorlar, ancak risk dengesi halen aşağı yönlü olmayı sürdürmektedir. Mayıs ayındaki Avrupa Parlamentosu seçimleri kapsamında siyasi risk ve Trump’ın ticaret konusunda Asya tarafını hallettikten sonraki hedefinin Avrupa olabilecek olması, bu ekonomik risk dengesinin aşağıya bakmaya devam etmesine yol açabilir. 

 

 

ECB Draghi: “Euro Bölgesi’nde Büyüme Görünümü Aşağı Döndü”

24.01.2019 –Avrupa ekonomileri yavaşlıyor.

Uluslararası piyasalarda bu haftanın önemli başlıklardan biri Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantıları ve sonrasında ECB Başkanı Mario Draghi’nin açıklamalarıydı. Draghi 2019 yılının ilk toplantısında Avrupa’daki ekonomik görünüm ve buna ilişkin projeksiyonlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Draghi’nin açıklamalarından notlar şu şekilde oldu:

  • Gelen veriler beklenenden zayıf. Veriler, zayıf dış talebi, ülke ve sektörlere özel faktörleri yansıtıyor. Hala ciddi teşviklere ihtiyaç var
  • Euro Bölgesi büyümü görünümü için riskler aşağı doğru döndü. İşgücü piyasasının performansı güçlü. İvmenin zayıflığı, risk dengesinin değiştiği konusunda oybirliği içindeyiz.
  • Brexit konusu belirsizlikte artışa neden oluyor.
  • Eğer faktörler bu şekilde devam ederse, uzun süreli bir bir zayıf ivme sürebilir. Bununla birlikte bir resesyon olasılığı düşük.

Risk dengesindeki aşağı eğilim ECB’nin faiz artırımlarının gecikeceği anlamına geliyor… Enver Erkan

Avrupa Merkez Bankası (ECB) beklendiği gibi yılın ilk toplantısında para politikası aksiyonlarına ilişkin değişiklik sinyali vermedi ve politika açıklamasında da Euro Bölgesi ekonomisinde ortaya çıkan zayıflık konusunda da daha fazla endişe duyulduğu görülebiliyor. Mevcut ekonomik dinamikler çerçevesinde, zayıflayan ekonomik büyüme ve yukarı gidemeyen enflasyon görünümü Banka’nın sıkılaştırıcı adımların devamını getirememesine neden olmakta, bu nedenle 2019’un sonundan önce faiz artırımı beklememekteyiz.

Draghi’nin risk dengesinin aşağıya doğru olduğunu konuşmasında yinelemesi ve ekonomik verilerin beklenenden kötü olduğunu belirtmesi çerçevesinde ekonomik tahminlerin revize edileceği Mart toplantısında büyüme ve enflasyon tahminleri biraz daha kesilebilir. Yani çok daha temkinli bir ECB göreceğiz. Aralık ayı tahminlerinin yayınlanmasından sonraki süreçte gelen PMI verileri cari durum ve beklentiler konusunda daha temkinli olmamıza neden olmaktadır. AB’de iç talep dinamikleri yavaşlıyor, bu çerçevede daha zayıf büyüme görünümü işgücü piyasasındaki sıkılaşmayı da bozabilir. Dolayısıyla ekonomik aktivite ve enflasyon konusunda da aşağı yönlü riskler ağırlıkta olmayı sürdürmektedir.

ECB, ilk sıkılaşma adımını mevduat faizine ılımlı bir artış getirerek yapacak ve mevduat faizleri 0 noktasına getirildikten sonra referans oranları artırma yoluna gidecektir. Ancak ekonomideki zayıflık bu aksiyonun zamanlamasının mümkün oldukça geç olacağını göstermektedir. ECB’nin yönlendirmesi yaz aylarından önce faizlerin düşük kalmaya devam edeceği yönünde, ancak biz 2019’un genelinde de aksiyon alınmasını zor görmekteyiz. Düşük büyüme ve enflasyon yaratamama sorunu ECB’nin parasal teşviklerden çıkmış olduğu bu dönem içerisinde durumunu zorlaştırmaktadır ve faiz artırımı yapmasını engellemektedir. TLTRO’lar ile ilgili karar alınmadığını da söyledi Draghi, ancak Banka yakın süreçte uzun vadeli refinansman operasyonları ile likidite enjeksiyonu yaparak piyasalara ve ekonomiye destek olma yoluna gidecektir. TLTRO operasyonlarıyla alakalı olarak Mart ayındaki toplantıda daha somut açıklamalar yapılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here