Ana sayfa Haberler EBRD Borsa İs...

EBRD Borsa İstanbul’un %10 Payını Halka Arz Öncesi Satın Alacak

Borsa-IStanbul-GM-Tuncay-Dinc-2

Borsa İstanbul Genel Müdürü/CEO’su Tuncay Dinç Mondo Visione Borsalar Forumu’nda Türkiye sermaye piyasaları ve Borsa İstanbul’un 2016 için planlanan halka arzı ile ilgili konuşma yapacak.

Mondo Visione Borsalar Forumu güncel konularda görüş alışverişinde bulunmak üzere borsaların, müşterilerinin, tedarikçilerinin ve düzenleyici kurumların üst düzey yöneticilerini son dokuz yıldır bir araya getiriyor. Bu yılki Borsalar Forumu 12 Kasım 2015 tarihinde Londra’da gerçekleşecek.

Mondo Visione Borsalar Forumu’nda konuşma yapacak olan Borsa İstanbul Genel Müdürü/CEO’su Tuncay Dinç, Türkiye sermaye piyasalarındaki son gelişmeler, Borsa İstanbul’un 2016 içinde yapılması planlanan halka arzı, ve Borsa İstanbul pay endeksi türev ürünlerinin Londra Borsası’nda işlem görmeye başlaması gibi uluslararası stratejik iş birlikleri konularında bilgiler sunacak.

Dinç; “Sektörün uzmanları ile bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunma fırsatı sağlayan Mondo Visione Borsalar Forumu’nda konuşma yapacak olmak bizi memnun ediyor. Bu forum nasıl borsalar arasında iletişim sağlanmasına katkıda bulunuyorsa, Borsa İstanbul’da farklı piyasalar için bir köprü olmayı hedeflemektedir” dedi.

Borsa İstanbul ve EBRD arasında imzalanan ön protokol ile, Hazine Müsteşarlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun onayına tabi olmak üzere, EBRD’nin Borsa İstanbul’un %10 payını halka arz öncesinde satın almasının önü açıldı. Ayrıca Nasdaq %5 ile halihazırda Borsa İstanbul’un ortağı durumunda.

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) Grup Müdürü Muammer Çakır da, “Ortadoğu Piyasalarının Açılımı” konulu Forum paneline katılım sağlayacak. Diğer panelistler; Tahran Borsası CEO’su Hasan Ghalibaf Asl, Dubai Altın ve Emtia Borsası CEO’su Gaurang Desai, ve İran Fara Borsa CEO’su Amir Hamooni olacak.