Ana Sayfa Haberler EBRD, Türkiye...

EBRD, Türkiye Ekonomisine dair Tahminlerini Açıkladı

13.05.2020 – EBRD Türkiye ekonomisinin bu sene %3,5 küçüldükten sonra, 2021’de %6,0 büyümesini bekliyor. EBRD, Kovid-19 nedeni ile Avrupa’da olduğu gibi duraklayan Türkiye ekonomisinde V şeklinde bir toparlanma beklediklerini söyledi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nin yeni tahmini Kasım 2019’da yaptığı %2,5 büyüme öngörüsüne göre 6 yüzde puan düşüşe işaret ediyor. EBRD faaliyet gösterdiği 37 ülkedeki 2020 yılı ortalama büyüme beklentisini de %2,9 büyümeden %3,5 daralmaya çekerken, 2021 yılında %4,8 büyüme beklediğini açıkladı. EBRD yılın ikinci yarısında tedbirlerin kademeli olarak gevşetildiği bir senaryoyu baz aldıklarını, ancak sosyal mesafe öngörülenden çok daha uzun bir süre devam ederse resesyon çok daha derin olabileceğini belirtiyor.

EBRD ayrıca, Kovid-19 salgını kaynaklı belirsizlik döneminde Enerjisa’ya ENJSA yatırım planlarını desteklemek için 125 milyon dolar karşılığı TL finansman sağlayacak.

 

EBRD, Tureeff Programı ile Türkiye’de Enerji Verimli Konutlara Yatırım Yaptı

26.11.2019 – EBRD, AB ve CIF tarafından fonlanan 350 milyon USD’lik kredi programı ulaştığı sonuçları açıkladı:

  • 50,000’den fazla aile EBRD tarafından yürütülen TuREEFF programından yararlandı
  • 2,800 kişi, yerel bankalar aracılığı ile bireysel krediler ve konut kredileri yoluyla çevre dostu konutlara yatırım yaptı
  • TuREEFF projeleri, 330,000 ağaca eşdeğer karbon miktarı kadar salımın engellenmesine destek oldu

50,000 aile, EBRD, Avrupa Birliği (AB), İklim Yatırım Fonları (CIF) altındaki Temiz Teknoloji Fonu (CTF) tarafından geliştirilen kredi programı sayesinde, çevre dostu konutlara yatırım yaptı.

Türkiye Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Programı (TuREEFF), bireyler, inşaat şirketleri ve enerji tasarruflu ekipman bayilerine kullandırılmak üzere, Garanti BBVA, Şekerbank, Türkiye İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası’na, 350 milyon USD’ye kadar fon sağladı.

2800 kişi çevre dostu konutlar satın almak veya mevcut konutlarını enerji tasarruflu teknolojilerle donatmak için TuREEFF konut kredileri veya tüketici kredileri kullandılar.

50,000’i aşkın aile TuREEFF tarafından finansman desteği sağlanan uzman bayilerden satın aldıkları enerji verimli ısıtma veya soğutma sistemleri, pencereler veya beyaz eşyalar ile evlerini yenilediler. Ek olarak, program çevre dostu yeni konut projelerinden, eski binaların enerji verimliliğini arttırmaya ve bayilere kaynak sağlayan satıcı kredilerine kadar değişen çeşitlilikte 430 projeyi finanse etti.

Programın başladığı 2015 yılında bu yana TuREEFF yatırımları 29.3 GWh/yıl enerji tasarrufu ve 7,390 ton CO2’ye, veya 330,000 ağaca eşdeğer karbon miktarı kadar salımın engellenmesine destek oldu.

Türkiye’de bina sektörünün nihai enerji tüketimindeki payı sanayiyi aşmakta ve konut nitelikli binalar da tüm bina sektörünün %50 elektrik tüketimini gerçekleştirmektedir.

TuREEFF sonuçlarının vurgulandığı forumda konuşan EBRD Türkiye Ülke Başkanı Arvid Tuerkner, “İklim değişiyor ve bununla birlikte bizim hayatlarımız da. Hepimiz, eko- tüketici olmalıyız ve tabii ki buna başlamak için en iyi yer evlerimiz. AB ve CTF fonu katkılarıyla EBRD tarafından geliştirilen TuREEFF, bu değişimi gerçekleştirmek için gerekli kaynağı Türk hanehalkının kullanımına sunmuştur EBRD’nin bu finansman programına öncülük etmekte oynadığı rolden gurur duyuyor ve beraberce eriştiğimiz bu sonuçlara katkısı olan herkesi kutluyorum.”

Etkinlikte, sera gazı emisyonunun azaltılmasına ve yeşil ekonomiye geçişe katkıları nedeniyle yedi projenin ödüllendirildiği bir tören de yer aldı.

İstanbul merkezli inşaat firmaları Zafer Hakan Yapı İnşaat ve Hun Perakende İnşaat, çevre dostu konut kompleksi Tema İstanbul, Eskişehir merkezli beyaz eşya bayii Eldem A.Ş., Antalya merkezli soğutma sistemleri satıcısı Modern Klima, İstanbul merkezli ısıtma sistemi satıcısı Elvan İnşaat ve Ankara merkezli pencere bayii Neyka Nakliyat firmaları, ödüle layık görüldüler.

TuREEFF’in takip ettiği Yeşil Ekonomi Finansman Programı (GEFF) modeli, bugüne dek 26 ülkedeki 140’tan fazla yerel finansal kurum aracılığıyla 130,000 müşteriye yönelik yaklaşık 4.2 milyar EUR EBRD finansmanı sağlamıştır.. Bu projeler, CO2 salımında yıllık 7 milyon tondan fazla azalış gerçekleştirmiştir.

EBRD ve CIF, iklim değişikliği ile mücadele, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğine yönelik yatırımlarda on yıldır birlikte çalışmaktadırlar. CIF, 2009-2019 arasında, 90’dan fazla EBRD projesini, teknik işbirliğine yönelik yaklaşık 450 milyon USD tutarında ayrıcalıklı krediler veya hibeler ile desteklemiştir. 2008’de kurulan CIF, Temiz Teknoloji Fonu (CTF) ile birlikte Stratejik İklim Fonları’nı (SCF) da kapsamaktadır.

EBRD, Türkiye’de lider bir kurumsal yatırımcı olup, 2009’dan beri 300 projeye 11.5 milyar EUR’dan fazla finansman sağlamıştır. Türkiye’deki EBRD yatırımlarının büyük çoğunluğu, özel sektöre yöneliktir. Banka’ya ait projelerin yarısından fazlası, kaynakların sürdürülebilir kullanımını desteklemektedir.

 

EBRD ve Dünya Bankası’nın Sorunlu Kredilere dair Toplantısı Bugün

01.07.2019 – Türk bankacılık sektöründeki sorunlu kredileri görüşmek üzere Dünya Bankası ile Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) bugün bir araya gelmesi bekleniyor. İki kurum ortaklığında düzenlenecek bir toplantıda uluslararası finans kuruluşları, bankalar, varlık yönetim şirketlerinin temsilcilerinin yer alacak ve sorunlu kredilerde uluslararası örneklerin paylaşılacağı belirtilmekte…

 

EBRD: Türk Bankalarını Desteklemeye Hazırız

26.04.2019 – EBRD: Türk bankaların bilançolarını temizlemede yardıma hazırız

EBRD (Avrupa Kalkınma ve Yatırım Bankası) Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, Türk bankalarının TGA’lardaki artış nedeniyle kredi kapasitelerinin sınırlandığını, Türk bankalarını desteklemeye hazır olduklarını belirtti.

  • EBRD’nin sitesinde Türkiye’ye yönelik değerlendirmelerinin olduğu bir yazı yayımlayan Tuerkner, 2019’da Türkiye’de TGA alımı yapan Hayat Varlık’a finansmanı genişlettiklerini, şirkete yeni kaynak sağlanacağını belirtti
  • Tuerkner EBRD’nin Türk bankalarının bilançolarını temizleyerek yeni krediler için alan açılmasına yardım etmeye hazır olduklarını ifade etti.

EBRD’nin Türkiye’ye 2018 yılında 1 milyar Euroluk yatırımı bulunyor ve Arçelik, Migros ve Modanisa bankanın yatırım yaptığı şirketler arasında.

Hatırlatmak gerekirse EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, 5 Nisan’da Türkiye’de sorunlu krediler alanında çalışmalarını derinleştirmekle ilgilendiklerini, henüz bir sorunlu kredi aracına veya özel maksatlı kuruluşa yatırım yönünde bir teklif almadıklarını ifade etti.

EBRD, Türkiye’deki Sorunlu Kredilere Yatırım Yapacak

05.04.2019 – EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, Türkiye’de sorunlu krediler alanında çalışmalarını derinleştirmekle ilgilendiklerini, henüz bir sorunlu kredi aracına veya özel maksatlı kuruluşa yatırım yönünde bir teklif almadıklarını ifade etti.

 

EBRD, Borsa İstanbul’un %10 Payını Halka Arz Öncesi Satın Alacak

Borsa-IStanbul-GM-Tuncay-Dinc-2

27.11.2015 – Borsa İstanbul Genel Müdürü/CEO’su Tuncay Dinç Mondo Visione Borsalar Forumu’nda Türkiye sermaye piyasaları ve Borsa İstanbul’un 2016 için planlanan halka arzı ile ilgili konuşma yapacak.

Mondo Visione Borsalar Forumu güncel konularda görüş alışverişinde bulunmak üzere borsaların, müşterilerinin, tedarikçilerinin ve düzenleyici kurumların üst düzey yöneticilerini son dokuz yıldır bir araya getiriyor. Bu yılki Borsalar Forumu 12 Kasım 2015 tarihinde Londra’da gerçekleşecek.

Mondo Visione Borsalar Forumu’nda konuşma yapacak olan Borsa İstanbul Genel Müdürü/CEO’su Tuncay Dinç, Türkiye sermaye piyasalarındaki son gelişmeler, Borsa İstanbul’un 2016 içinde yapılması planlanan halka arzı, ve Borsa İstanbul pay endeksi türev ürünlerinin Londra Borsası’nda işlem görmeye başlaması gibi uluslararası stratejik iş birlikleri konularında bilgiler sunacak.

Dinç; “Sektörün uzmanları ile bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunma fırsatı sağlayan Mondo Visione Borsalar Forumu’nda konuşma yapacak olmak bizi memnun ediyor. Bu forum nasıl borsalar arasında iletişim sağlanmasına katkıda bulunuyorsa, Borsa İstanbul’da farklı piyasalar için bir köprü olmayı hedeflemektedir” dedi.

Borsa İstanbul ve EBRD arasında imzalanan ön protokol ile, Hazine Müsteşarlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun onayına tabi olmak üzere, EBRD’nin Borsa İstanbul’un %10 payını halka arz öncesinde satın almasının önü açıldı. Ayrıca Nasdaq %5 ile halihazırda Borsa İstanbul’un ortağı durumunda.

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) Grup Müdürü Muammer Çakır da, “Ortadoğu Piyasalarının Açılımı” konulu Forum paneline katılım sağlayacak. Diğer panelistler; Tahran Borsası CEO’su Hasan Ghalibaf Asl, Dubai Altın ve Emtia Borsası CEO’su Gaurang Desai, ve İran Fara Borsa CEO’su Amir Hamooni olacak.