Ana sayfa Haberler E-Ticaretin 2...

E-Ticaretin 2019 Büyüme Hedefi: Yüzde 40

Avantajix.com Kurucu Ortağı Güçlü Kayral:  “Global indirim kampanyaları, 2018’de e-ticarete milyonlarca yeni müşteri kazandırdı.”

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

ABD ve Çin merkezli global indirim kampanyalarının etkisiyle milyonlarca yeni müşteri kazanan Türk e-ticaret pazarı, 2019’da yüzde 40’a yakın büyüme hedefliyor.

500’ü aşkın sanal mağazadan alışveriş yapan herkese nakit para ödeyen Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, 2018 rakamları henüz açıklanmasa da Türkiye’nin yıllık e-ticaret hacminin 50 milyar lirayı aşmasının öngörüldüğünü belirtti.

Dijital pazar büyüklüğünün, her yıl nisan ayında Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği’nce (TÜBİSAD) açıklanan araştırma ile kamuoyuyla paylaşıldığını aktaran Kayral, şunları söyledi:

“Elimizde bir de banka ya da kredi kartıyla internetten yapılan harcamalara ilişkin veriler var. Bu veri yeni açıklandı ve 2018’de yüzde 41’lik büyüme olduğu görüldü. Bu veriler, e-ticaret dışı harcamaları da kapsasa da büyüme oranı açısından TÜBİSAD’la benzer sonuçları veriyor. Son 3 yılda internetten kartlı harcamaların miktarı ortalama yüzde 33 artarken, TÜBİSAD’ın araştırmasında da e-ticaret pazarının aynı yıllarda ortalama yüzde 31 oranında büyüdüğünü görüyoruz. Yani bankaların rakamlarına çok yakın. Sektörün ortak öngörüsüne göre, 2018’de e-ticaret pazarı yüzde 40 büyüyerek 50 milyar lirayı aşacaktır.”

-İndirim günlerinde müşteri sayısında patlama

Black Friday, 11.11 Bekarlar Günü, Cyber Monday gibi global indirim günlerine Türk e-ticaret sitelerinin de katılmasının, dijital pazara ilgiyi artırdığını kaydeden Kayral, “Bu özel günlerde tüm dünyada alışveriş çılgınlığı yaşanıyor. Dünya çapında gerçekleştirilen kampanyalar Türkiye’de de karşılık bulmaya başladı. 2018’de online satışların 5-10 kat arttığı indirim günleri oldu. Milyonu aşkın kişi, bu indirim günlerinde ilk kez internetten alışveriş yaparak e-ticaretle tanıştı. E-ticaretin kolaylığını ve avantajlarını gören bu yeni kitlelerin kazandıracağı ivmeyle e-ticaret pazarı 2019’da da yüzde 40’a yakın büyüyecektir.

Özellikle çalışan kadınlar ve gençlerin alışveriş alışkanlıklarında dijital alışveriş lehine önemli bir değişim yaşanıyor. Günün 24 saati, dünyanın her yerinden alışveriş yapabiliyorlar. Çarşı, pazar gezmek yerine aradığı ürünün en uygun fiyatlısını birkaç saniye içinde karşılaştırma sitelerinde bulabiliyor; tatilini ve katılacağı etkinlikleri, fırsat sitelerini kullanarak çok ucuza getirebiliyor; ayrıca tüm bu alışverişlerini de Avantajix.com gibi alışveriş yaptıkça para veren siteler üzerinden geçerek ekstra kazançlar sağlıyorlar” diye konuştu.

 

 

Perakende sektörünün geleceği e-ticarette

E-Ticaret Sektörü Her Yıl Yüzde 30 Büyüyor

13.11.2017 – Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD)’e göre, perakendenin geleceği e-ticarette. E-ticaret sektörü de her yıl ortalama yüzde 30 oranında büyüyor. 700 milyar TL büyüklüğünde olan perakende sektörünü de büyütüyor. E-ticaret siteleri, ciro bazlı mağaza sıralamasında yukarılara doğru tırmanıyor. Önümüzdeki yıllarda perakendenin geleceğini e-ticaret belirleyecek ve online platformlardan yapılan alışveriş hacmi, fiziksel mağazadan yapılan alışveriş hacmini geçecek.

Teknolojik gelişmeler alışveriş alışkanlıklarını değiştiriyor. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de perakende sektörü dijital dönüşümden etkileniyor. Artık tüketiciler fiziksel mağazalar kadar online mağazalardan da kolayca alışveriş yapmak istiyorlar. Şirketler de müşterileriyle aralarındaki uzaklığı kompanse edebilmek için e-ticaret yönetimine başvuruyor.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD)’e göre, perakendenin geleceği e-ticarette. E-ticaret siteleri, ciro bazlı mağaza sıralamasında yukarılara doğru tırmanıyor. Önümüzdeki yıllarda, e-ticaret siteleri perakende markalarının pazarlama stratejilerini belirleyecek ve perakendenin geleceğini e-ticaret belirleyecek. Hatta online platformlardan yapılan alışveriş hacmi, fiziksel mağazadan yapılan alışveriş hacmini geçecek.

E-ticaret perakende sektörünü büyütüyor

E-ticaret büyürken perakende sektörünü de büyütüyor. Bugün Türkiye’de perakende sektörünün yaklaşık 700 milyar TL büyüklüğünde olduğu tahmin ediliyor. 2018 yılında ise bu rakamın yaklaşık 900 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Perakende sektöründe büyüme rakamları ise hâlâ iki basamaklı.

ETİD, e-ticaret sektörünün büyümesini yüzde 30’un üzerindeki oranlar ile gerçekleştirmeye devam etiğini açıkladı. E-ticaret sektörü, benzerine az rastlanır büyüme oranları ile her yıl kendini büyütürken, perakende sektörünü de geliştirip dönüştürerek büyümesine katkıda bulunuyor.

Toplam perakendeden alınan pay yüzde 3,5

Dünya genelinde perakende içerisinde e-ticaretin payı 2011 yılında yüzde 3,6 iken 2016’da bu oran yüzde 8,5’e yükseldi, 2021’de ise yüzde 13 seviyelerini yakalaması bekleniyor. TUSİAD’ın bu yıl açıkladığı “Dijitalleşen Dünyada Ekonominin İtici Gücü: E-Ticaret” raporuna göre, ülkemizde e-ticaretin toplam perakende içerisinden aldığı pay yüzde 3,5 seviyelerinde. 2021 itibarıyla bu oranın yüzde 4,3 seviyelerinde kalacağı öngörülüyor.

ETİD Yönetim Kurulu Emre Ekmekçi, perakende sektörünün yapmış olduğu yatırımlar ve dijitalleşme sürecinin hız kazanmasıyla birlikte bu rakamın yüzde 5’lerin üzerine çıkacağını söyledi. Ekmekçi, “Biz ETİD olarak perakendedeki değişim sinyallerini üyelerimiz arasında da görüyoruz. 2007 yılında sadece internet üzerinden hizmet veren markalardan oluşan dernek üyelerimiz arasında perakende sektörünün pek çok büyük markası bulunuyor” dedi.

“Dijital dönüşüm şirketlerin geleceği”

Fiziksel mağazaları olan perakendeciler ve online mağazalar arasındaki sınırlar gittikçe bulanıklaşıyor. İlerleyen yıllarda tek bir alanda hizmet veren online perakendecilerin, fiziksel mağazalarda da satış yapmayı sürdüreceği düşünülüyor. Dijital çağda perakendeye yön veren IoT, mobil ödeme, omnichannel commerce, social commerce, özelleştirme gibi trendler de yükselişe geçecek gibi görünüyor.

E-ticaretin geleceği hakkında açıklamalarda bulunan Emre Ekmekçi, “Dijital dönüşüm, perakende pazaryeri (retail marketplace) adına çok ciddi fırsatlar sunuyor. Dijital dönüşüm dediğimiz şey, şirketlerin geleceği demek. Şirketlerin dijitalleşmemesi de e-ticaretin büyümesini engelliyor. Önümüzdeki yıllarda pazaryeri mantığında çalışan e-ticaret şirketlerinin yerini, doğrudan kendi ürünlerini online alışverişe açan şirketlerin alacağını düşünüyoruz. E-ticaretin önüne geçen şirketler ise bu yarışı hep geriden takip edecek. Biz dönüşüm gerçekleştirmek isteyen tüm markaların, kurumların yanındayız ve onları desteklemeyi sürdüreceğiz” dedi.

ETİD hakkında:

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD), 2007 yılında e-ticaret sektöründeki öncü firmalar tarafından, sektörün büyümesini sağlamak için gerekli hukuki düzenlemelerin sağlanması, firmaların ve hedef kitlenin sektör ile ilgili eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi amacıyla kurulmuştur. Hakan Orhun başkanlığında 2010’da ikinci yönetim kurulu oluşturulmuş ve başkanlık görevini Temmuz 2017’de Emre Ekmekçi üstlenmiştir. ETİD, Türkiye’de e-ticarete ilişkin hukuki altyapının oluşturulmasında mevzuattaki eksikliklerin ve ihtiyaçların çözümlenmesinde sektöre katkı sağlamak, yol gösterici olacak çalışmalarda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

ETİD üyeleri şöyle sıralanmaktadır: Altıncı Cadde, Alve, Amerikadaniste, Avansas, Bonvagon, Dekorazon, Ebebek, Efinans, E-Glober, EPttAVM, Ereyon, Evmanya, Genpa, Gittigidiyor, Hepsiburada, Hızlıal, iyzico, Kiğılı, Markafoni, Media Markt, MedyaNet, Metrics34, Micro Ödeme, Morhipo, N11.com, Neodigital, Outletim, Positive, QNET, PayU, Sahibinden, Sanalpazar, TeknoSA, Tekzen, Trendyol, TTNET, Turkcell, Webloyalty, Yemek Sepeti.