Ana sayfa Haberler E-İrsaliye Ba...

E-İrsaliye Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-İrsaliye Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-irsaliye; sevk irsaliyesi belgesinin yerine elektronik ortamda düzenlenen ve kağıt irsaliyelerde olduğu gibi hukuki niteliklere sahip belgelerdir. 2020 itibari E-irsaliyeye geçiş zorunlu olacaktır. E-irsaliye başvurusu yapmak için gerekli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bunun için ilk olarak e-arşiv uygulamasında olduğu gibi e-fatura sistemine de kayıtlı olmak gerekmektedir. Aksi halde, E-irsaliye dönemine geçmek söz konusu değildir. E-İrsaliye başvurusu yapmak için; GİB portal, entegrasyon ya da özel entegrasyon yöntemlerini kullanabilirsiniz. E-irsaliye başvurusu için en çok tercih edilen yöntem ise GİB tarafından onaylanmış, kendi altyapısını kullanan özel entegratörler tarafından sağlanan e-İrsaliye uygulamasının kullanılmasıdır. Bu şekilde GİB’e ekstra olarak başvurmak gerekmemektedir.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

 E-İrsaliye Geçiş Zorunluluğu

E-İrsaliye, elektronik olarak oluşturulan ve gönderilen sevk irsaliyeleridir. E-irsaliye, yasalarca geçerliliği kağıt sevk irsaliyesi belgesi ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. E-İrsaliye, 1 Ocak 2018 tarihinde başlamasına rağmen, bu tarihten itibaren kullanımı gönüllü olarak yapılmaktaydı. Ancak 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle E-irsaliye kullanımı zorunlu olacak. Zorunlu olarak e-irsaliye kullanması gerekenler arasında; E-fatura uygulamasına kayıtlı olan ve 2018 ya da müteakip hesap dönemleri brüt satış hasılatı 25 milyon TL olan tüm mükellefler, E-fatura uygulamasına kaydı olan ithalatçı, ihracat yapan ya da imal görevlerini yerine getiren tüm mükellefler bulunmaktadır. E-irsaliye kullanımına geçmeden önce E-fatura uygulamasına dahil olmak ve tebliğ kapsamında açıklanan tüm usulleri yerine getirmek gerekmektedir.

E-İrsaliye Ne Zaman Zorunlu Olacak?

E-irsaliye, kağıt irsaliye zorluklarını ortadan kaldıran, elektronik ortam üzerinden hazırlanan ve kullanılan belgelerdir. E-irsaliye, kağıt irsaliyeler ile aynı hukuki nitelikleri taşır. 2018 senesinde yaygınlaşan E-irsaliye, gönüllü kullanım sistemine sahipti. Ancak 2020 tarihi itibari ile E-irsaliyeye geçmek zorunlu hale gelmiştir. E-fatura sistemine kayıtlı olan tüm firmalar, E-irsaliyeye geçmek zorundadır. Bunun yanı sıra E-irsaliye ile 10 sene süreyle dijital ortamda bu belgeleri muhafaza edebilirsiniz. Bu sayede verilere daha hızlı şekilde ulaşabilir ve arşivlerinizden en kısa sürede bulabilirsiniz. Firmaların E-irsaliyeye geçmesi için tebliğ edilen şartları yerine getirmeleri oldukça önemlidir. Buna göre firmaların e-Fatura uygulamasından yararlanma iznine sahip olması ve e-irsaliye düzenleme ve iletme yetkisine sahip olması gerekmektedir.

e-İrsaliye Geçiş için hemen şimdi tıklayın!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here