Ana Sayfa Haberler E-Arşiv Fatur...

E-Arşiv Fatura Nedir, Mükellefleri Kimlerdir?

E- ARŞİV FATURA NEDİR, MÜKELLEFLERİ KİMLERDİR?

İnternet teknolojileri hızla gelişmeye devam ediyor. Hayatımızın her alanında olduğu gibi iş yaşamımıza da yansıyan bu hızlı gelişim yeni E-Dönüşüm uygulamalarıyla karşımıza çıkıyor. Bu E-Dönüşüm uygulamalarından biri olan E-Arşiv Fatura uygulaması kullanıcılarına zaman ve maliyet başta olmak üzere birçok alanda tasarruf imkanı sunar. E-Arşiv Fatura uygulamasının sağladığı bu avantajlara birlikte gereksiz iş yükü azalırken işten alınan verimlilik en üst seviyeye taşınır.

Peki, E-Arşiv Fatura nedir, mükellefleri kimlerdir? Tüm bunlar için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

E-Arşiv Fatura Nedir?

E-Arşiv Fatura Vergi Usul Kanunu’na göre kağıt üzerinde oluşturulma, raporlanma ve ibraz edilme zorunluluğu olan tüm faturaların elektronik ortamda oluşturulmuş versiyonlarıdır. E-Arşiv fatura, müşterilerinize faturalarını elektronik ortamda düzenleyip gönderebileceğiniz ve 2. nüshalarını yine elektronik ortamda güvenle saklayabileceğiniz dijital bir uygulamadır. Alıcı ve gönderici arasında güvenli bir köprü işlevi gören E-Arşiv Fatura ile bilgilerinizi güvenli bir şekilde saklayabilir, yer ve zamandan bağımsız olarak dilediğiniz an kolayca ulaşabilirsiniz.

E-Arşiv Fatura Mükellefleri Kimlerdir?

2020 yılı içerisinde yıllık cirosu 5 milyonu aşan ve 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle E-Arşiv ve E-Fatura sistemine geçen firmalar, E-Arşiv fatura mükellefleridir. Bununla birlikte hiçbir zorunluluğu olmaksızın E-Arşiv Fatura sisteminin sağladığı avantajlardan yararlanmak isteyenler de gönüllü olarak bu sisteme geçiş yapabilirler.

E-Arşiv Fatura Nasıl Kesilir?

E-Arşiv Faturalarınızı kesebileceğiniz 3 farklı yöntem vardır. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

GİB Portal: Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sunduğu Portal üzerinden E-Arşiv Faturalarınızı kesebilirsiniz.

Entegrasyon: E-Arşiv Fatura süreçlerini kendileri yönetmek isteyen işletmelerin tercih ettiği bir yöntemdir. İşletmeler kendi fatura sistemlerini geliştirip onay aldıktan sonra gerçekleşen entegrasyon yöntemi ile E-Arşiv Fatura işlemlerini gerçekleştirebilir.

Özel Entegratörler: E-Arşiv Fatura süreçleri için pratik bir yöntem olan Özel Entegratör yöntemi ile işletmeler, ek bir yazılım ve donanıma ihtiyaç duymadan kullanıma hazır bir sisteme dahil olabilirler.

E-Arşiv Fatura Nereden Görüntülenir?

E-Arşiv fatura görüntüleme işlemini, Gelir İdaresi Başkanlığı E-Arşiv Fatura sorgulama ekranından mükellefin vergi kimlik numarasını ya da T.C. kimlik numarasını girerek yapabilirsiniz. Bu işlemi aynı zamanda fatura numarası veya firma adı ile de gerçekleştirebilirsiniz. Mevcut bilgilerle sistemdeki bilgileri karşılaştırabilir, bilgilerinizin doğruluğunu yine bu sistem üzerinden kontrol edebilirsiniz.