Ana Sayfa Haberler Dünyanın En G...

Dünyanın En Gizemli, Doğa Harikası Adası Kiraya mı Veriliyor?

ada-deniz-tatil-sokotra-01

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi’nin ülkenin güneyindeki Sokotra adasını 99 yıllığına kiralamak için hazırlık yaptığı öne sürüldü. Adanın, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) de başkenti olan Abu Dabi Emirliği’ne kiralanacağı iddia edildi.

Lübnan merkezli al-Mayadeen televizyonun haberine göre, Yemen, Hint Okyanusu’nda bulunan Sokotra adasının 99 yıllığına Abu Dabi Emirliği’ne kiralanması için hazırlık yapıyor. Adanın BAE’nin Yemen’deki savaşa destek vermesi karşılığında vaat edildiği belirtildi. Haberde, adanın doğrudan ABD’nin yönetimi altında olacağı da iddia edildi. Anlaşmanın adaya turistik, ekonomik ve denizcilik alanlarında yatırımlar yapılması için kiralanacağı aktarıldı.

YERYÜZÜNÜN GİZEMLİ ADASI “SOKOTRA”

2010969_20Sokotra Adası, Arap Yarımadası’nın 350 kilometre güneyinde Hint Okyanusu’nda Yemen’e bağlı adacıklardan oluşuyor. Uzun yıllar Aden iline bağlı olan Sokotra, 2004 yılında Hadramut iline bağlandı. Ada son olarak 2013 yılında yapılan düzenleme ile tek başına Sokotra eyaleti oldu.

Sokotra adası, 3 bin 796 kilometrekare alana ve bin 503 rakıma sahip. Adada 800’den fazla bitki yetişiyor. Bu bitkilerin üçte birinden fazlasının ise dünyada sadece bu adada yetiştiği ifade ediliyor. Ayrıca adanın ekoturizm merkezi olması açısından büyük bir öneme sahip olduğu aktarılıyor.

Sadece Sokotra adasında yetişen ejderin kanı ağacı, ilaç ve boya yapımında hammadde olarak kullanılıyor. Ayrıca zengin bir kuş faunasına sahip olan Sokotra adasında sadece o bölgede yaşayan kuş türlerinin de bulunduğu bildiriliyor.

Öte yandan, Sokotra adasına ulaşım bazı Avrupa ülkelerinden direkt seferlerle veya başkent Sana’dan aktarma yapılarak sağlanıyordu. Yemen’deki iç savaşın şiddetlenmesinin ve Suudi Arabistan’ın müdahelesinin ardından hava sahası kapatıldı. CİHAN