Ana sayfa Haberler Yeşilay’dan B...

Yeşilay’dan Bağımlılık ile Savaşmak İçin Başucu Kitabı

10.12.2018 – Yeşilay, “101 Soruda Bağımlılık” kitabı ile alkol, tütün, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı alanında tüm merak edilenleri, alanında uzman isimlerin editörlüğünde soru-cevap formatında bir araya getirdi.

Kişinin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını olumsuz etkileyen bağımlılıkların engellenmesi, bağımlılığın başlanmadan önlenmesi için mücadelesini sürdüren Yeşilay, akademik bilgi ve birikimini toplumun her kesiminden insan ile paylaşmak için bağımlılık konusunda rehber niteliğinde olacak ‘101 Soruda Bağımlılık’ kitabını Yeşilay Yayınları’ndan yayınladı.

Kitabın hazırlığı; G.Melike Şimşek, Gizem Değirmenci, N. Kübra Solmaz, Mehmet Salih Saraç, Büşra Kahraman, Emre Yılmaz, Onur Aydın, Hilal Sönmez, Melekcan Kabil, Nur Kassem, Zülal Vatansever, Begüm Koçer ve Ömer Faruk Bozdoğan tarafından yapılırken; kitabın editörlüğünü Prof. Dr. Kültegin Ögel ve Gaye Kağan üstlendi.

Ebeveynler, alan çalışanları, öğretmenler, akademisyenler, doktor ve psikologlar, toplum bilimciler, kanaat önderleri ve gençler için başucu niteliğindeki kitap; “Bağımlılığa İlişkin Temel Sorular”, “Bağımlıların En Çok Kullandığı Cümleler”, “Bağımlılıkla İlgili Merak Edilenler”, “Tedavi Sürecine Dair Merak Edilenler”, “İyileşme Sürecine Dair Merak Edilenler”, “Yasal Süreçlere Dair Merak Edilenler”, “Sigara Bağımlılığı İle İlgili Merak Edilenler” ve “Diğer Bağımlılıklara İlgili Merak Edilenler” ana bölümlerinden oluşuyor.

Ayrıca kitapta; “Neler Bağımlılık Yapar”, “Sosyal İçicilik Nedir, Geriye Dönüş Mümkün Müdür?”, “Alkollü Az Kullanmak Yaralı Mıdır?”, “Madde Aklımdan Ne Zaman Çıkar” ve “Ayaktan Tedavinin Uygun Olduğu Durumlar Nelerdir?”, vb. soruların cevapları aranıyor.
Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk kitapla ilgili olarak; “Kişinin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını olumsuz etkileyen bağımlılıkların engellenmesi ise insan odaklı bir yaklaşımla mümkün olabilir. Biz de Yeşilay olarak 100 yıldır bağımlılıkla mücadelemizi bu bakış açısıyla sürdürüyoruz. Bağımlılık; neyin nasıl söylendiğinin, nasıl bir tutuma sahip olunması gerektiğine kadar hassasiyetle ele alınması gereken, kişiye uygun, doğru ve güvenilir bilgilerin verilmesinin çok önemli olduğu bir mesele… “101 Soruda Bağımlılık” kitabını bu yaklaşımla şekillendirdik.

Çalışma alanlarımız olan alkol, tütün, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı alanındaki tüm merak edilenleri alanında uzman isimlerin editörlüğünde soru-cevap sistemiyle bir araya getirdik. Bu kitabın birey, ebeveyn, alan çalışanları, öğretmenler, akademisyenler, toplum bilimciler, kanaat önderleri için bir başucu kitabı olacağına inanıyoruz. Bağımlılık, bilgi ile başlamadan önlenebilir” açıklamasında bulundu.

“101 Soruda Bağımlılık” kitabı D&R mağazalarında satışa sunuluyor.

 

Dünyada 29,5 Milyon İnsan Uyuşturucu Bağımlısı, İlk Kullanma Yaşı Ortalaması 13,8

10.10.2017 – Birleşmiş Milletler bir uyşturucu bağımlılığı hakkında bir rapor açıkladı. Dünya üzerinde 29,5 milyon uyuşturucu bağımlısının olduğu bildirilen raporda, 250 milyon insanın da hayatında bir kez uyuşturucu denediği tespit edildi. Yeşilay topyekun mücadele edilmesi gereken bu tehlikeye karşı önleme, koruma ve rehabilitasyon çalışmalarıyla dünyaya örnek oluyor

Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan raporda dünya üzerinde 29,5 milyon uyuşturucu bağımlısının olduğu bildirdi. Yine bu rapora göre 250 milyon insan da hayatında bir kere uyuşturucu denemiş. Merak, sınırlarını aşma çabası, özenti, duygusal boşluk içerisinde olan gençleri bekleyen en büyük tehlike uyuşturucu. Özellikle son zamanlarda kullanımı giderek artan sentetik uyuşturucuların ilk kullanımı dahi ölüme yol açabiliyor. Uyuşturucu, kullanan kişide fizyolojik, psikolojik ve sosyal anlamda ciddi yıkımlar meydana getiriyor. Yanı sıra toplumsal, ekonomik birçok zarara yol açıyor. Devlet, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, emniyet ve ailelerin topyekun mücadele etmesi gereken bu tehlikeye karşı Yeşilay, önleme, koruma ve rehabilitasyon çalışmalarıyla dünyaya örnek oluyor.

Uyuşturucu sorunu hepimizin ortak meselesi

Uyuşturucu bağımlılığı sadece kullananı değil, ailesini, çevresini de son derece olumsuz etkileyen bir hastalık. Uyuşturucu kullanım oranlarının artış sebepleri ve bununla mücadele için yapılacakların herkesin ortak meselesi olduğunu ifade eden Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “Devletin idarî tedbirlerle ve kolluk kuvvetleriyle yürüttüğü bir mücadele var. Son zamanlarda yapılan operasyonlar, ele geçirilen yüklü miktarda uyuşturucu binlerce gencimizin hayatını kurtarıyor. Yanı sıra tedavi alanında yapılan, arzı azaltan uygulamalar da her geçen gün daha da gelişme gösteriyor. Aynı zamanda toplumun duyarlı kesimlerinin bir araya geldiği sivil kuruluşlar da değişik vasıtalarla uyuşturucu ile mücadele etmekteler. Uyuşturucu maddenin ekonomik ve siyasal boyutu da unutulmamalı. Ortada dönen rantın büyüklüğü ve uluslar arası ayağı çok güçlü yapılarla mücadeleyi gerektiriyor” diye konuştu.

YEDAM sayısı 10’a çıkarılacak

Uyuşturucu bağımlılığına karşı önleme, koruma ve rehabilitasyon çalışmalarını Türkiye geneline yaygınlaştırdıklarını belirten Prof. Öztürk, “Türkiye geneline yaygınlaştırdığımız eğitimlerle anaokulundan yetişkin dönemine kadar herkes kendi yaş gruplarına göre bilgi sahibi oluyor. Türkiye genelinde başlatmış olduğum bağımlılık önleme temelli Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı dünyada benzeri olmayan dev bir çalışma. Bugüne kadar TBM ile 11 milyon çocuğumuza ve 2 milyon yetişkine ulaştık, dokunduk. Bunların yanı sıra bağımlılara ve ailelerine ücretsiz psiko-sosyal ve rehabilitasyon desteği verdiğimiz YEDAM ile bağımlılarımızı hayata tekrar kazandırıyoruz. İstanbul’da 3, Urfa’da 1 olan YEDAM sayısı yıl sonuna kadar 10’a ulaşacak. Ayrıca telefon ucunda uzman psikologlarımızın yer aldığı 444 79 75 Danışma Hattımızı da uyuşturucu sorunu ve sorusu olan herkes arayabilir” şeklinde konuştu.

Uyuşturucunun özgürlüğün sonu olduğunu ifade eden Öztürk , “Merak, özenti, kendini ispat etme, aile sevgisinden yoksun olma, boşlukta olma maalesef gençlerimizi uyuşturucuya itebiliyor. Ailelerimizden isteğimiz çocuklarıyla ilgilensinler, onlarla konuşsunlar. Bağımlılık hakkında bilgi sahibi olsunlar, tedavi olması gereken çocuklarına bir suçlu gözüyle değil iyileşmesi gereken bir hasta gibi baksınlar ve tedavide asla yalnız bırakmasınlar. Bağımlılıklara dair her türlü doğru bilgilere tbm.org.tr sitemizden ulaşabilirler” dedi.

RAKAMLARLA UYUŞTURUCU GERÇEĞİ

– Dünya genelinde 15-64 yaş arasında 250 milyon kişi en az bir kere uyuşturucu madde denemiştir.

– 2016’da dünyada 207 bin kişi uyuşturucudan dolayı hayatını kaybetmiştir.

– Dünya genelinde 29,5 milyon uyuşturucu bağımlısı bulunmaktadır.

– Her 10 madde kullanıcıdan biri maddeye bağlı hastalıklara maruz kalıyor.

– Uyuşturucu maddeyi ilk kullanma yaşı ortalaması 13,8 olarak tespit edilmiştir.

– Yatarak tedavi gören bağımlıların yaklaşık üçte birinin 15-24 yaş grubunda olduğu görülmüştür.

– Gençler arasında doğrudan kana karışan uyuşturucu madde kullanımı daha yaygındır. Bu sebeple hap kullanımı, bağımlılığın ilerlemesinin temel nedenlerinden biridir.

– Türkiye’de geçtiğimiz yakalanan esrar miktarı 94 tondur.