Ana sayfa Haberler Dr. Bülent Ge...

Dr. Bülent Gedikli: Finans Çağının Sonu Geldi, Reel Sektör Çağı Başladı Demiştik

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. Bülent Gedikli, Jackson Hole toplantısı ve benzeri toplantılarda artık mezunun Trump’ın korumacı ekonomi politikaları ve Brexit ‘ın nasıl sonuçlanacağı olduğunu kaydetti. Gedikli,, bugün gelecek ABD işsizlik verilerinin de pek parlak olmayacağını gören piyasaların beklentileri yükseltmeme gayretinde olduğunu belirtti.

Ekonomilerin artık Merkez bankalarının sözlü yönlendirme ve para politikalarıyla yürüyecek durumda olmadığını açıklayan Gedikli sözlerine şöyle devam etti:

Finans çağının sonu geldi, reel sektör çağı başladı demiştik, şimdi Bitcoin ve benzeri sanal paraların şaibesine önlem almak gerekiyor. Kur savaşları yerini gıda savaşlarına bırakırken Türkiye gibi verimli ve üretim tecrübesi olan bir ülkenin öne çıkması ayrıca önemli.

Jackson Hole toplantısı ve benzeri toplantılarda artık mevzu Trump’ın korumacı ekonomi politikaları ve Brexit ‘ın nasıl sonuçlanacağı. Bugün gelecek ABD işsizlik verilerinin de pek parlak olmayacağını gören piyasalar beklentileri yükseltmeme gayretinde. Ekonomiler artık Merkez bankalarının sözlü yönlendirme ve para politikalarıyla yürüyecek durumda değil. Finans çağının sonu geldi, reel sektör çağı başladı demiştik, şimdi bitcoin ve benzeri sanal paraların şaibesine önlem almak gerekiyor. Kur savaşları yerini gıda savaşlarına bırakırken Türkiye gibi verimli ve üretim tecrübesi olan bir ülkenin öne çıkması ayrıca önemli.

PAYLAŞ