Ana sayfa Haberler Dr. Bülent Ge...

Dr. Bülent Gedikli: Enflasyonda Belirgin Düşüş Eğilimi İle Birlikte Kurda İstikrar Sağlanmıştır

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı başdanışmanı Dr. Bülent Gedikli bugün açıklanan dış ticaret istatistikleri hakkında sosyal medya hesabından açıklamalar yaptı. Dr. Bülent Gedikli şöyle dedi:

Türkiye’nin dış ticaret açığı Haziran’da %9.1 azalarak 6.01 milyar dolara geriledi. İhracat %2,3 arttı, ithalat %1,5 azaldı. Yüksek teknolojili ürünlerin imalat sanayi ihracatı içindeki payı %5,5 olması önemli ithalat rakamlarını aşağı çekmek için milli üretim ve milli sanayi önlemleri önümüzdeki dönemde sanayimizi daha güçlü hale getirecektir.

İmalat sanayi ürünlerinin toplam ithalattaki payının %84 olduğunu düşünürsek, bu oranın azalmasının ülke ekonomisinin geleceğine katkısını anlayabiliriz.15 Temmuz’dan itibaren Almanya ile yaşanan sıkıntılardan kaynaklanan ihracat oranı düşüşü ise yine Almanya’nın söylem ve eylemlerini düzeltmesi ile normalleşebilir. AB ile ekonomik ilişki gerçeğini yadsıyamayız; ancak alternatif pazarların mevcut oldugunu Türkiye’yi kimsenin ekonomi üzerinden sıkıştıramayacağını herkes bilmeli. Enflasyonda belirgin düşüş eğilimi ile birlikte kurda istikrar sağlanmıştır

PAYLAŞ