Ana sayfa Haberler Dr. Bülent Ge...

Dr. Bülent Gedikli: Almanya, Türkiye’yi Ekonomi İle Tehdit Edemeyeceğini İdrak Edecektir

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. Bülent Gedikli başta bugün açıklanan Tüketici Güven Endeksi verileri, Fed’in faiz artırım süreci ve Almanya hakkında açıklamalarda bulundu. Dr. Bülent Gedikli sosyal medya hesabından şöyle dedi:

Tüketici güven endeksi Ağustos ayında bir önceki aya göre %0,3 oranında azaldı, 71,1 oldu. Ancak maddi durum beklentisi endeksi aynı düzeyde.

Toplumun genel ekonomik beklentisi ise Ağustos ayında %2,3 oranında artarak 97,9 değerine yükseldi. Bizim için önemli olan bir diğer rakam işsiz sayısı beklentisi endeksi ve bir önceki aya göre %2,6 oranında azalarak Ağustos ayında 72,4 oldu. Sonuç olarak yaz aylarının etkisiyle cüzi miktarda azalış söz konusu. Ancak ekonomiye genel anlamda bakışın istikrarlı olduğunu görebiliyoruz. Mali disiplini sağlam ve alınan teşvikleri yine ekonomiyi canlandıracak şekilde yatırıma dönüştüren özel sektör iki sac ayağını oluşturuyor.

Fed faiz artışının ve bilanço azaltma ihtimalinin her geçen gün azaldığı ancak aynı zamanda Trump belirsizliği ve korumacı ekonomi politika-ları piyasaları genel anlamda tedirgin ediyor. Bu süreçte Türkiye yine dünyadaki bu krizleri fırsata çevirecek şekilde ekonomi de alternatif pazarlar ile rotasından sapmayarak devam edecek. Türkiye %7 büyüme potansiyeline sahip bir ülke Ancak bunun üreterek, ihraç ederek olması yani büyümenin kalitesi de bizim için önemli.

Suni gündemlerle Türkiye ekonomisini baltalamak isteyen Almanya ise Türkiye’yi ekonomi ile tehdit edemeyeceğini, kısa zamanda seçimleri bitiminde idrak edecektir. Etmemesi durumunda en az Türkiye kadar hatta daha fazla kendi ekonomisinin zarar göreceğini unutmamalıdır.Tehditlere pabuç bırakmayız.

PAYLAŞ