Ana sayfa Haberler Dr. Bülent Ge...

Dr. Bülent Gedikli: ABD’de Resesyon Riski Konuşulmaya Başlarsa Şaşırmayın!”

ABD’nin Artık Süper Güç Olmadığı Görünür Hale Geliyor

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. Bülent Gedikli, dün piyasaların merakla beklediği Jackson Hall konferansı öncesi Yellen’in yeni birşey söyleyemeyeceğinin açık olduğunu belirtmiş ve Fed başkanının ABD ekonomisine dair son gelen kötü verileri göz ardı edemeyeceğini söylemişti. Gedikli şunları söylemişti:

“Yellen son gelen kötü verileri göz ardı ederek mesaj vermesi ise mantıksız olacağı için toplantı sonucunun piyasalara çok etkisi olmayacaktır. Siyasi çalkantılarını bir türlü dindiremeyen ABD, önce iç sorunlarına odaklanmalı. Zira güç kaybı yaşadığı ve artık süper güç olmadığı görünür hale geliyor.”

Jackson Hall sonrasında Yellen’in faiz artışına dair yeni birşey dememesi sonrasında ise sözlerinde haklı çıkan Gedikli mesajlarına devam etti:

“ABD’de dayanıklı tüketim malı siparişleri Temmuz’da %6.8 düştü.Rakamlar çakılmayı gösteriyor ekonomileri kapanma tehtidi altında! Hala artış? `Fed`in bilanço küçültmesi gelişenler için 3 faiz artışına bedel`şeklinde açıklamalar da panik atak amaçlı.”

ABD’de Hastalık İlerliyor…

“Peki sormak gerek ABD kendi ekonomisinin sonunu hazırlayacak ve resesyona sokacak bu hamleyi,neden yapsınBu sorunun cevabını verdiğinizde zaten herşeyi anlayabilirsiniz Büyük güç veya hegemonik güç artık zayıflamaya başladığında hırçınlaşır .. Maçolaşır.. Sağa sola saldırır.. Eski paradigmanın etki tepki mekanizmaları çalışmaz hale gelir.. Faiz de olduğu gibi..Yeni bir paradigma da oluşturamazlar…Bir sürü toplantılar YAPILIR layihalar YAZILIR.. Bunlar genelde tutarsız ve birbiriyle çelişir.. Sonuç değişmez.. (Jacksan hall gibi) Hastalık ilerler..”

“Ama biz yeni bir paradigma için ipucu verelim; paylaşım efendim, paylaşım odaklı ekonomi! %1 değil %100 KALKINSIN. Yellen beklediğimiz gibi suya sabuna dokunmayan bir açıklama yaptı.  ABD’de resesyon riski konuşulmaya başlarsa şaşırmayın!”