Ana Sayfa Haberler Dijital Dönüş...

Dijital Dönüşüm Hızına Yetişilemiyor!

30.07.2019 – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan yazılı medya istatistiklerine göre 2018 yılında basılı yayın sayısında azalma yaşandığı görüldü. Raporda, 2018 yılında yayımlanan gazete ve dergilerin sayısı 2017’ye göre yüzde 2,6 azalarak 5 bin 962 oldu. Bu yayınların yüzde 58,7’sini ise dergiler oluşturdu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Union Ankara Ajans Başkanı İrfan Erkmen, 2019 yılında da yazılı basında yer alan yayın sayısında fark edilir bir azalma olacağını öngördüklerini belirtti.

Anlık haber kaynağı olması dışında artık arama motorları herhangi bir ürün ya da hizmet almak isteyen tüketicilerin de ilk durakları haline geldi diye belirten İrfan Erkmen, “Sosyal medya araçları da tüketicilerin satın alma alışkanlıklarını değiştirmeye devam ediyor!” ifadesinde bulundu. Trendleri belirleyen mecraların hızına günümüzde yetişmenin zor olduğunu dile getiren Erkmen, “Değişim bu denli süratli olunca, yazılı basın özellikle tüketici nezdinde konvensiyonel mecralar olarak kalıyor” dedi.

2018 yılı resmi verilerine bakıldığında,  yaklaşık 82 milyon nüfusa sahip ülkemizde;

  • Nüfusun %72’sini oluşturan 59 milyon internet kullanıcısı
  • Nüfusun %63’ünü oluşturan 52 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı
  • Nüfusun %53’ünü oluşturan 44 milyon aktif mobil sosyal medya kullanıcısı bulunuyor.

Bu rakamlar dijital dünyanın artık nüfus üzerinde ne kadar etkin olduğunu ortaya koyarken, sektöre yön veren profesyonellerin de buralarda olma zorunluluğunu gözler önüne seriyor. Ülkemizde, bir kişi günde ortalama 2 saat 46 dakika sosyal medya platformlarında zaman geçiriyor. Pazar sahipleri de hedef kitlesine ulaşmak için doğal olarak dijital kanallarda olmayı tercih ediyor. Ülkemizin internet kullanıcı sayısına baktığımızda; son birkaç yıldan bu yana bireysel ve mobil internet abone sayısında kayda değer bir büyüme sergilediğimizi görüyoruz. Bu durum e-kanallarla yapılan alışverişler yeni norm olarak -özellikle mobil- vasıtasıyla her geçen gün gücünü katlarken; sosyal medya mecralarının tüketicinin alışveriş kararındaki etkinliğini giderek arttırıyor.

Tüketici için tercih edilme noktasında ‘hız’ çok önemli

Bununla birlikte, dünyadaki gelişmelere benzer olarak, Türkiye’de de dijital para, araçtan inmeden yakıt ödeme gibi uygulamalar başta olmak üzere, gelişmiş ödeme yöntemleri gün geçtikçe tüketiciler tarafından daha çok kullanılmaya başlandı. Union Ankara Dijital Ajans Başkanı İrfan Erkmen, “Diğer taraftan bu gelişimin sürdürülebilmesi için bazı alanlarda değişim yapılması gerekliliği doğdu. Lojistik hizmetlerinin e-ticaret müşteri deneyimine odaklanacak şekilde dönüştürülmesi, Kişisel Verilerin Korunması Kanun’una uygun hareket edildiğinin şeffaf bir şekilde ortaya konulması, kullanıcı deneyimlerini göz önüne alarak tüm dijital alanların revize edilmesi gibi konularda ileri seviyede gayret gösterilmesi gerekliliği gibi…” diyor.

İrfan Erkmen, “Genel olarak değerlendirildiğinde ise, dünya dijital satın alma alışkanlıkları konusunda her geçen gün ilerleme kaydetmektedir ve kullanıcılar da bu yaklaşıma ayak uydurmaktadır. Dünya ülkelerini analiz ettiğimizde ülke olarak biz de bu değişime hızlı ayak uyduranlar arasında yer alıyoruz. Dolayısı ile dünyanın dijitalleşme hızını ticari olarak da yakalayacağımızı öngörmek kaçınılmaz olur. Bu sebeple de ülke olarak, sektör olarak ve firma olarak dönüşüme hazır olmakta fayda olduğunu düşünüyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Dijital Dönüşüm Nedir?

Dijital dönüşüm, global pazarda, yeni teknolojileri benimseyen marka ve işletmelerin iş süreçlerine teknolojiyi adapte ederek, organizasyon ve üretim süreçlerindeki verimliliği arttırmasını sağlamaktadır. Endüstri 4.0 ile birlikte son dönemde popüler olan bu kavram, Büyük veri, yapay zeka ve entegre sistemlerin organizasyonlara adapte olması olarak düşünülebilir. Bu sayede markalar ve üreticiler üretim rakamlarını ve başarı çizgisini arttırabilir.

Sanayinin Dijital Dönüşümü

Ürün gelişim süreci kapsamında, büyük verinin kaynakları kullanılabiliyor. Bu sayede tüketici özelinde geniş çaplı analizler ve kullanıcı eğilimleri ölçülüp karar alınabiliyor. Dijital’e dönüşüne, markalar ve şirketler, organizasyonların başarısı kriterlerini çoğunlukla sektörünün global sıralamada öncülerinin adımlarını takip ederek, gelişiyorlar.

Bu işleyişi daha iyi hale getirmek için global alandaki yenilikleri ve süreçleri nasıl adapte etmeleri gerektiğini ve yerel pazarda kendilerini test etmiş oluyorlar. Bu şekilde İş süreçlerindeki performanslarını artıyor ve global marka olma yolunda gelişiyorlar. Ayrıca, otonom teknolojisi ve yapay zeka sayesinde sektör özelinde organizasyonların, arge, üretim ve pazarlama kollarının gelişimi için büyük önem taşıyor.

Dijital dönüşüm Artificial Intelligence (Yapay zeka) ve big data(Büyük Veri) teknolojileri ile birlikte Simülasyonlar, Sistem Entegrasyonları, Siber Güvenlik, AR/VR, 3D Yazıcılar, Bulut Bilişim, Kripto Paralar, Dijital Pazarlama, Otonom Robotlar, Internet of things, dijital dönüşümü içeren tüm kollardır. Sanayinin dijital dönüşümü her sektör için ayrı ayrı değerlendirilebilir. Tekstil, Sağlık, Sinema, Makine gibi sektörler, üretim, yönetim ve gelişim kapsamında değerlendirilmelidir.

Global takibi ve gelişim raporları dijital dönüşümün bir parçasıdır. Globalde influencer firmalar, dijital’i kullanarak satışlarını arttırmak ile beraber yeni teknolojilerde üretirler. Endüstri 4.0 prensiplerini iyi anlamak, dijital dönüşümü iç pazarda iş süreçlerine uyarlamak global rekabet için iç piyasada öngörü sağlayacaktır. Günümüzde üretim ve pazarlama süreçleri birleşmeye başladı, organizasyonların birlikte hareket etmesi, iletişim sürecinin hızlı olması oldukça önemlidir. Bu sayede iş süreçlerindeki beklemeler ve üretimdeki verimlilik artış gösterir.

Dijital Dönüşümün Avantajları Nelerdir?

Dijital Dönüşümü, Kobiler üzerinden değerlendirecek olursak, üretimde entegre sistemlerin ve big data verilerinin kullanımı, maliyetleri doğrudan etkilerken, verimliliği de arttırıyor.

Gelişmiş entegre sistemler ile şirket içerisinde bilgi akışının süreçleri artıyor. Üretilen ürün seçenekleri üç boyutlu yazıcılar ile zenginleşirken, rekabet ortamındaki başarı ihtimali de artıyor. Bu sayede, üretimde düzenli bir çizgi yakalama ve markaların global rekabet alanında başarı ihtimalleri artış gösteriyor.

Sanayinin Dijital Dönüşümü hakkında detaylı bilgiye ulaşmak Sanayinin dijital dönüşümü sitesini ziyaret edebilirsiniz.