Ana sayfa Güncel Piyasa Yorumları Citigroup: De...

Citigroup: Deutsche Bank için Sermaye Artırımı Kaçınılmaz

PAYLAŞ
By © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons), CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12171
By © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons), CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12171

Citigroup geçtiğimiz haftanın sonunda Deutche Bank ile ilgili bir rapor yayınladı. Raporda öne çıkan sonuç Deutche Bank için bedelli sermaye artımının kaçınılmaz olduğuydu.

28 Kasım tarihli Citigroup analizinde Deutche Bank borç ödeme yeteneğini güçlendirmek için piyasaya yönelmeli. Analize göre banka için 1.68-6.48 milyar euro (1.79$-6.91$ milyar) arasında bir sermaye genişlemesi kaçınılmaz. Ve bu seçenek varlık satımına göre tercih edilebilir bir opsiyon.

Analize göre, varlık satışı sermayedarların onayına bağlı. Bu nedenle Citigroup, Deutche Bank sermayedarlarının bedelli sermaye artırımı ile hisse değerinde oluşacak bir miktar düşüşü orta ve uzun dönemli pozisyonlar için daha iyi olacağını düşünerek tercih edeceklerini söylüyor.

Söz konusu sermaye artışının Deutche bank’ın büyüklüğü ile karşılaştırıldığında küçük bir miktar ve borç ödeme yeteneğini güçlendirecek bir potansiyel oldupu da notlar arasında.

 

Euro Dolar Yorumları, Güncel EUR/USD Paritesi Analizleri

Güncel Euro Döviz Kuru EUR/TRY Yorumları ve Analizleri

 

KONU İLE İLGİLİ GEÇMİŞ YORUMLAR – Deutsche Bank İçin Ne Diyorlar?

İş Yatırım – Deutsche Bank Yorumu – 03.10.2016

Deutsche Bank’taki satış fırsat mı tehdit mi?…

Ne Fed’in faiz artırması ne Çin’in yavaşlaması küresel piyasaların gündeminde bu aralar bir tek konu var: Deutsche Bank ABD Adalet Bakanlığının ipotek bonolarıyla ilgili verdiği 14 milyar dolarlık cezayı nasıl ödeyecek?

Deutsche Bank €1,8 trilyon büyüklüğünde bilançosu, 20 milyon müşterisi ve 100,000 çalışanı ile Almanya’nın en büyük bankası. Normal koşullar altında Avrupa’nın en büyük ve rekabetçi ekonomisinin en büyük bankası ile ilgili söylentilere itibar edilmemesi gerekir.

Ancak sekiz yıl önce Lehman’ın batışı sırasında kazanılan acı tecrübe güvenin zayıflaması ve Merkez Bankası’nın gereken desteği vermemesi durumunda her bankanın likidite sıkışıklığına düşebileceği ve batabileceğini gösteriyor.

Deutsche ve Lehman arasında karşılaştırma yapmak çok doğru değil. Deutsche bilançosunun %12’sine (€220 milyara) ulaşan likiditesi ile dışardan gelecek şoklarla kolaylıkla başa çıkabilecek bir konumda. Uzun süreli bir şok karşısında Avrupa Merkez Bankası’ndan ilave likidite sağlayacak teminat yapısına sahip.

Bankanın mevcut sermaye yeterlilik oranı ve likiditesi bankacılık işlemlerini yürütmek için yeterli. İngiliz sigorta şirketi Abbey ve Çin bankası Hua Xia’daki payların satılması işleminin sonuçlandırılması durumunda sermaye yeterliliği yeterince güçlendirilmiş olacak.

Verilen cezanın pazarlık sürecinde daha önceki örneklerde olduğu gibi üçte biri dörtte biri gibi bir seviyeye çekilmesi durumunda bankanın borcunu rahatlıkla ödemesi ve bankacılık işlemlerine sorunsuz bir şekilde devam etmesi bekleniyor.

Cuma günü ABD borsasında işlem gören Deutsche hisselerinde görülen %14’lik yükselişin arkasında bu gerekçe yatıyor. Bankanın ABD Adalet Bakanlığıyla € 5 milyarlık ceza için anlaştığı söylentisi küresel piyasalara yeniden iyimser havanın hakim olmasını sağladı.

 

Deutsche Bank Buzdağının Görünen Yüzü, Eren Can Ümüt – 30.09.2016

[insert page=’deutsche-bank-buzdaginin-gorunen-yuzu-eren-can-umut’ display=’content’]

 

Deutche Bank Neden Bu Durumda? Aytun Bilgin’in Yorumları

Alman ekonomisi muhteşem, faizler 0 ve bankalarının durumu… Nasıl oluyor bu işler? Hani Almanlar şöyle çalışır böyle disiplinli vs vs…

Deutsche Bank’ı aşağılara iten bir başka sofistike sorun: CoCo’lar.

CoCo COntingent COnvertible Bonds Belirli şartlarda hisse senedine dönüştürülebilir bono diye tarif edilebilir sanırım..CoCo, bankanın sermaye rasyolarını tutturamaması, Kupon ödemelerini  yapamaması gibi hallerde hisse senedine çevrilebilen tahviller….

Önemli not: Finansal piyasalarda yanlışın ülkesi olmaz. Yanlış her ülkede yanlıştır.

Deutsche Bank CEO’su; “Piyasa güçleri bankaya olan güveni zedeliyor” Sen yaparken “ticaret” kendine yapılınca “dram”. Yok öyle dünya..! “Piyasa gücü” iken yaptıkların “piyasa güçlerince” sana yapılıyorsa, ağlarken odanın kapısını kapat

Belirtmek gerekir ki; Deutsche Bank’ın “başına bir şey gelmesine”izin vereceklerini düşünmem. Bu iyi de olmaz. Ama “finansal kibir” kötüdür.

Deutsche Bank’ın bir yere gitmesine Almanya’nın izin vermesi zor ama sorunun çözümünün bedeli sadece finansal olmayabilir….

Bu arada işin diğer bir yönü Deutsche Bank uzun yıllar en yüksek Türkiye pozisyonu taşımış bir kuruluş olarak bizim için özel bir yerde.

Volatilite. Deutsche Bank…

Bankaların 5 Yıllık CDS risk primleri; ön planda Deutsche, geride yakalamaya çalışan Commerzbank
Bankaların 5 Yıllık CDS risk primleri; ön planda Deutsche, geride yakalamaya çalışan Commerzbank

Deutsche Bank Karamsarlığı Piysaları Sardı, Hisse 10 Euro’nun Altını Gördü, Forex Koçu – 30.09.2016

Haftanın son Asya seansında Japonya’dan bolca veri açıklandı. Japonya Merkez Bankası BoJ’un yükseltmek için üç yıldır elindeki bütün silahları kullandığı enflasyon Ağustos ayında da gerilemeye devam etti. BoJ’un hedeflediği ulusal çekirdek TÜFE %-0.5 ile beklentiden kötü gelirken Tokyo çekirdek TÜFE %-0.5 ile yine beklenti altı kaldı.

Diğer yandan hem gıda hem de enerji fiyatlarını dışarıda tutan çekirdek çekirdek TÜFE diyebileceğimiz rakam da piyasalar %0.3 beklerken %0.2 ile beklentinin altında kaldı. Öte yandan BoJ’un kendi hesapladığı TÜFE de sadece %0.4 artarak beklenti altı kalmaktan kurtulamadı.

Yani bütün farklı çekirdek enflasyon hesaplamalarında rakamlar BoJ’un %2 hedefinin hala çok uzağında ve ileriye dönük de çok fazla umut vermiyor. BoJ’un ultra gevşek para politikası uzun bir süre daha sürecek. En son geçtiğimiz haftaki para politikası toplantısında düşük enflasyonla mücadelede strateji değişikliğine gitmişti BoJ. Bir sonraki para politikası toplantısı 31 Ekim’de.

Japonya’dan açıklanan diğer verilere döndüğümüzde ise hane halkı harcamalarının %-4.6 ve işsizlik oranının %3.1 ile beklentiden kötü geldiğini görüyoruz. %1.5 ile beklentiden daha fazla artan sanayi üretimi ise gecenin Japonya açısından tek olumlu verisi.

USDJPY için bir kaç gün önce söylediklerimiz hala geçerli. 100.00 bölgesinden alıcıların devreye girmesiyle 101.80’lere doğru bir hamle geldi fakat 102.00 – 101.80 bölgesi asıl geçilmesi gereken direnç. Bu direnç altında kaldığı sürece alış konusunda iyimser değiliz. Son günlerde Deutsche Bank kriziyle çalkalanan piyasalarda güvenli liman arayışındaki yatırımcıların yene sığınması USDJPY’deki yükselişlerin kalıcı olmamasının en önemli engellerden biri.

İflas riskiyle karşı karşıya olan Deutsche Bank’a bir şok da hedge fonlardan geldi. On hedge fonun Deutsche Bank’ta bulunan türev araçları enstrümanlarının bir bölümünü diğer finansal kurumlara taşıdığı haberleriyle bankanın hissesi güne %7 aşağıda başladı ve Avrupa seansı başında 10 euro altını gördü.

Asya endekslerine de Deutsche Bank karamsarlığı yansımış durumda. Haftanın son gününde Çin endeksleri dışındaki borsalar satıcılıydı. Japonya Nikkei endeksinde kayıplar %1.46’yı bulurken Avustralya ASX %0.65, Güney Kore KOSPI %1.21 ve Hong Kong HSI %2.00’ye yakın düşüş yaşadı. Ortalamada %0.20 yükselen Çin endeksleri ise pozitif ayrışıyor.

Avrupa’nın hatta dünyanın en önemli bankalarından biri olan Deutsche Bank’ta yaşanan krizin EURUSD üzerinde yarattığı baskı daha belirginleşmeye başladı. Avrupa borsalarının açılmasıyla birlikte EURUSD 1.1170 altına gerileyerek hafta dibini tazeledi. 1.1120 – 1.1100 bölgesi destek ve bu bölgenin kırılmasıyla birlikte 1.10’lara doğru bir düşüş gelebilir.

 

 

PAYLAŞ