Ana sayfa Haberler DASK Hakkında...

DASK Hakkında Her Şey

DASK Hakkında Her Şey

1999 Marmara depreminden sonra oluşturulan deprem sigortası Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından zorunlu tutulan bir sigorta türüdür. DASK, deprem sonucu oluşabilecek zararlara karşı yaptırılan bir sigortadır. DASK ile bina tamamen teminat altında olur ve depremden kaynaklı oluşan hasarlar sigorta tarafından karşılanır.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

DASK Yaptırma Neden Önemlidir?

Ülkemiz bir deprem ülkesidir. Çok sık küçük depremler olmakla birlikte bazen yüksek şiddetli depremler gerçekleşebilmekte, bu da topluma ciddi zararlar verebilmektedir. Zorunlu Deprem Sigortası ’nın önemi burada ortaya çıkar. DASK yaptırmak depremden kaynaklı oluşabilecek zararların maliyetlerini sigorta aracılığı ile karşılarlar.

DASK ile bütün konutlar ve binalar deprem olasılığına karşı güvence altına alınır. Depremden kaynaklı oluşan giderler azalır, gelecekte olabilecek zararlara karşı da fon oluşturulur. Bu noktadan bakıldığında DASK ülke genelinde hem sigorta bilincini geliştirir hem de toplum genelinde depreme karşı bir çıkar dayanışması oluşturur.

DASK için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Sigortalının adı, adresi
  • İletişim bilgileri
  • T.C. kimlik numarası (tüzel kişiler için vergi numarası)
  • Sigortalanacak binanın tapu bilgileri, hasar durumu
  • Dairenin brüt yüz ölçümü ve kullanım şekli

DASK Yenileme Nasıl Yapılmalıdır?

DASK poliçesi yıllık olarak düzenlenir. Her yıl bu poliçenin mutlaka yenilenmesi gerekir. Bir mesken için DASK poliçe bedeli sabittir. Bu poliçe primi yılda 1 kez peşin olarak ödenir. DASK poliçesinin yenilenmesi, poliçe geçerlilik süresi bittikten 30 gün içerisinde yapılmalıdır. 30 günlük süreyi geçen ödemelerden sigortalı yenileme indiriminden faydalanamaz.

Türkiye, deprem bölgelerine göre 5 ayrı bölgeye ayrılmıştır. DASK primleri bu bölgelere göre belirlenir. Aynı koşullara sahip bir bina için DASK fiyatı sigorta şirketlerine göre değişmez ancak bina özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir.

5 deprem riski bölgesinde en riskli olan bölgedeki binaların DASK primi en yüksek, riskin daha az olduğu yerlerde ise prim daha düşüktür. Deprem bölgelerinin yanı sıra binanın yapı kalitesine göre de 3 değişken daha primleri etkiler. Hesaplama yapılırken binanın bulunduğu bölge ve yapı türüne bağlı değişkenler dikkate alınır.

Zorunlu Deprem Sigortası olası deprem risklerinin zararlarına karşı güvence altında olmanızı sağlar. Siz de Doğa Sigorta DASK ile kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here