Ana Sayfa Haberler “Ev sahibi ol...

“Ev sahibi olmak isteyen vatandaşın gözü kulağı konut kredi faizlerinde” 

“Ev sahibi olmak isteyen vatandaşın gözü kulağı konut kredi faizlerinde” 

19.04.2022 – Konut fiyatlarının artmaya devam ettiğini söyleyen İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, yüksek kira vermek istemeyen vatandaşın krediyle ev almanın yolunu aradığını söyledi. Çulhalık “Alıcılar yaz öncesinde konut kredi faizlerinde bir süreliğine de olsa faiz oranı yüzde 1 ve altına çekilmesini bekliyorlar. Daha önce böyle bir uygulamanın olumlu sonuçlarını görmüştük. Şimdi yine vatandaşın gözü kulağı konut kredi faizlerinde” dedi.

Tüm sektörlerde yaşanan maliyet artışları ve mevcut piyasa koşulları nedeniyle konut fiyatlarının artmaya devam ettiğine dikkat çeken İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, ev sahibi olma hayali içindeki vatandaş için konut satın almanın her geçen gün çok daha zor hale geldiğini söyledi.

Yatırım için konut alanlar birikimlerini konuta yönlendirseler de vatandaşın düşük kredi beklentisi içinde olduğunu hatırlatan Çulhalık “Artan maliyetler, her gün gelen zamlar, geçtiğimiz yılın son çeyreğindeki anormal döviz artışı ve yeterli yeni konut üretiminin olmayışı gibi etkenler konut fiyatlarını hem kirada hem de satılıkta çok yukarılara çekti. Önümüzdeki dönemde de bu durum bu şekilde devam edecek gibi görünüyor. Maddi gücü olan inşaat şirketleri maliyetlere rağmen konut üretimine devam ediyorlar. Beklemedeki bazı yatırımcılar da fiyatların daha da artacağı ihtimalini düşünerek birikimlerini konuta çeviriyorlar. Ancak birikimi olmayan ve barınma amaçlı konut almak isteyenlerin konut sahibi olmaları için tek yola ise konut kredisi kullanmak olarak karşımıza çıkıyor. Bunun için de yaz öncesi konut kredi rakamlarında bir süreliğine de olsa faiz oranların yüzde 1 ve altına çekilmesini bekliyorlar. Daha önce böyle bir uygulamanın olumlu sonuçlarını görmüştük. Şimdi yine vatandaşın gözü kulağı konut kredi faizlerinde” diye konuştu.

Ev sahibi olmanın yolu destekten geçiyor

Yatırımcıların bir kısmının varlıklarının değerlerini koruma amacıyla konuta rağbet gösterdiğini kaydeden İhsan Çulhalık, oturum amaçlı konut sahibi olmayı bekleyenlerin harekete geçmek için birtakım destekleri beklediklerinin unutulmaması gerektiğinin altını çizdi. Çulhalık “Konut kiralarının da çok yükseldiğini görüyoruz. Bu kiraları vermektense kendi evinin kredi borcunu ödemenin daha mantıklı olduğunu düşünenlerin sayısı hiç de az değil. Dolayısıyla fiyatların daha da artacağı inancı ve konut yatırımının her zaman güvenli liman olması nedeniyle satışlar artacaktır. Beklemede olanlar konut kredi faizlerinde düşüş bekliyor. Devletin arsa üretmesi ve yeni konut üretimini teşvik edecek vergi düzenlemelerini hayata geçirmesi de sürece büyük katkı sağlayacaktır. İçinde bulunduğumuz dönemde ev sahibi olmanın yolu destekten geçiyor” dedi.

 

Çulhalık: “Konut kredi faizinin yüzde 1’in altına inmesi ve tapu harcı muafiyeti sektöre doping olur”

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık:  “Konut kredi faizinin yüzde 1’in altına inmesi ve tapu harcı muafiyeti sektöre doping olur” 

30.11.2021 – İnşaat maliyetlerindeki artışa bağlı olarak yükselen konut fiyatlarının vatandaşın ev sahibi olmasını engellediğine dikkat çeken İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, buna bağlı olarak konut satışlarının da istenilen seviyeye gelemediğini hatırlattı. Çulhalık, bu sorunların konut kredi faizlerinin yüzde 1’in altına düşmesi ve tapu muafiyeti gibi alınacak birtakım tedbirlerle aşılabileceğini söyledi.

Konut satışlarının özellikle iç piyasada istenilen rakamlara ulaşamadığını hatırlatan İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, sektörün yıl sonu hedeflerine ulaşmaktan uzak olduğunu belirtti. Yatırım yapmak ya da oturmak için ev almak isteyen ciddi bir kesimin varlığına işaret eden Çulhalık, ancak mevcut ekonomik şartlar nedeniyle bu kesimin beklemede kalmaya devam ettiğini söyledi.

Sektörde yıl sonuna doğru konut satışlarını arttırmaya yönelik bazı teşvik ve desteklerin sağlanmasıyla ilgili beklenti olduğunu dile getiren İhsan Çulhalık “Daha önceki yıllarda devlet destekli bir takım kampanya ve uygulamaların ne kadar işe yaradığını gördük. Şimdi yine gayrimenkul sektörünün desteğe ihtiyacı olduğu bir dönemden geçiyoruz. Eğer beklenen destek sağlanırsa, potansiyel konut alıcısı harekete geçecek ve satışlar yukarı doğru ivmelenecek. Konut üreticisi de azalan konut stoğunu desteklemek üzere yeni projeler açacak. Böylece sektör ihtiyacı olan dengeye kavuşacak” dedi.

Faiz indirimi umutlandırdı

Geçtiğimiz günlerde 1 milyon üstü konutlarda kamu bankalarında aylık 1.43 olan faiz oranı 1.34’e, 1 milyon altı konutlarda aylık 1.37 olan aylık faiz oranının da 1.29’a indirildiğini hatırlatan Çulhalık, bu aşağı yönlü hareketin sektör temsilcilerini umutlandırdığını belirtti.

Sektörün ihtiyacı olan destek ve uygulamalarla ilgili konuşan İhsan Çulhalık şunları söyledi: “Faiz indiriminin kampanya tarzında bir çalışma ile desteklenip, faizin psikolojik rakam olan yüzde 1’in altına çekilmesi sektöre çok büyük doping olur.

Bu şekilde düşük seyreden banka finansmanlı konut satışlarının payı artışa geçecek. Özellikle kamu bankalarının attığı bu adımı, özel bankalar da takip ederse konut satışları canlanır. Hatta geçen yılki 1,5 milyon seviyesine ulaşmak da mümkün olabilir. Öte yandan; tapu harcı muafiyeti ile ilgili de bir takım düzenlemenin hayata geçmesi çok yerinde olacaktır. Tapu masrafları da en az konut kredisi kadar önemli. Bunlarla ilgili birtakım çalışmalar olduğunu duyuyoruz. Eğer uygulamaya geçerse, sektöre ciddi katkı sağlayacaktır.”

İnşaat maliyetinin önemli bir kısmının dövize endeksli olduğunu hatırlatan İhsan Çulhalık, bu durumun müteahhitlerin fiyat artışına gitmesine neden olacağına dikkat çekti. Konut arz talep dengesiyle ilgili kalıcı çözümün ancak nitelikli arsa üretmekten geçtiğini belirten Çulhalık, “Devletin bir konut politikası olmalı diye düşünüyoruz” dedi. 

İnsay Yapı hakkında:

Grubun temelleri 1979 yılında ağırlıklı mobilya sektörüne toptan boya, vernik, tiner, polyester malzemeleri tedariki yapan İhsan Boya San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin kuruluşu ile atıldı. 1994 yılında grubun amiral gemisi Kolsuzlar Kimya San. ve Tic. AŞ. ile bir çok endüstriyel tesisin ana girdisi konumunda olan 50’yi aşkın kimyevi maddenin dış ticareti, depolanması ve lojistiğinin sağlanmasına yönelik yatırım yapıldı.1997 yılına gelindiğinde grubun üretici firması olan İhsan Kimya Boya San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.’nin kuruluşu tamamlandı. Böylelikle sanayi tipi endüstriyel ve sentetik tinerlerin üretimine başlandı. Daha sonra 40 yıllık tecrübe ve sermaye birikimini gayrimenkul sektöründe kazandırmak üzere, 2011 yılında İnsay Yapı San. ve Tic. AŞ’yi kuruldu. Ankara’da 119 konuttan oluşan Elit Manzara Beytepe projesi ile İstanbul Pendik’te 252 konutluk Ondörtüç projesini hayata geçirdi. Önümüzdeki dönemde yeni projelerin hazırlıklarını da sürdüren İnsay Yapı, güçlü kadrosu ile sektörde söz sahibi aktörler arasında yer almaktadır.