Ana sayfa Haberler Kuşak ve Yol ...

Kuşak ve Yol Projesi Ekonomistleri İkiye Böldü

Çin’in Bir Kuşak Bir Yol Projesi Nedir? Söz konusu projede Türkiye’nin yeri ve projenin Türkiye’ye faydaları nelerdir. Türkiye-Çin arasındaki ticaret yolları,stratejik işbirlikleri ve bunlar ile gelişmelere dair haberleri, yazı ve makeleleri bu sayfada bulabilirsiniz.

 

Çin’in “Bir Kuşak Bir Yol” diğer adı ile “Yeni İpek Yolu” Projesi

Çin’in hızlı trenlerle yeni ipek yolu olarak tanımlanabilecek olan “Kuşak ve Yol” projesi ekonomistleri ikiye böldü. Çin’den çıkacak olan hızlı trenlerin 12 gün gibi kısa bir sürede Londra’ya ulaşmasını hedefleyen proje Türiye açısından avantajlı mı yoksa dezavantalı mı olacağı konusu tartışması hızlanmış durumda. 2013 yılında Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in dünyaya duyurduğu proje hakkında Türk Çin Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Karslı önemli açıklamalarda bulundu.

En Büyük Satın Almacı: Çin

En büyük satıcı konumunda olan Çin’in aynı zamanda da her sektörde en büyük satın almacı konumunda olduğunu da unutmamak gerektiğini belirten Karslı, Kuşak ve Yol Projesi’nin hayata geçeceği zamana hazırlıklı olunması gerektiğini ifade ederek günümüzde Çin’e ihracat yapan birçok Türk firmasının da bulunduğunu, satılacak ürünlerin kalem sayısının artırılmasının mümkün olduğunu dile getirdi. Ayrıca bu projenin sadece Çin ve Türkiye arasında olmayacağının altını çizerek Avrupa’ya ve Türk Cumhuriyetlerine ihracatın da bu sayede geliştirilebileceğini belirtti.

Çince Sorunu Çözülmeli

Türkiye ve Çin arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesinde en önemli sorunlardan biri de Çince bilen personel sayısının azlığı. Bu konuda da açıklamalarda bulunan Karslı, kariyer kriterlerinin başında artık Çince bilmenin geldiğini belirtti. Çince bilen personel sayısının artırılması konusunda en hızlı yöntemin Çin’de eğitim alan öğrencilerin sayısının artırılması ile sağlanabileceğini belirten Karslı, Çin’de eğitim için Türk kurumlarından burs kazanan öğrencilerin Türkiye’deki ön eğitimlerini dernek çatısı altında ücretsiz olarak sağladıklarını dile getirdi.

Türk – Çin Kültür Derneği hakkında

Temelleri 1999 yılında atılan Türk – Çin Kültür Derneği ülkemizde benzeri olmayan bir faaliyet yelpazesine sahiptir. Çince kurslarının başlangıç tarihi olan 2002, Türk – Çin Kültür Derneği’nin kuruluş tarihi olarak kabul edilmiştir. Dernekte Çince, Çin Kültürü, Çin Turizmi, Çin’le ticaret, Çin Sporu, Çin Sanatları, Çin Mutfağı, Çin Tıbbı, Çin Çayı, Çin Oyunları gibi Çin ile ilgili neredeyse her konuda eğitim, seminer, turizm ve organizasyonlar düzenlemektedir. Çin Kültür Hizmetleri Çinliler için düzenlediği Türkçe kursları ile dilimizi Çinlilere öğretmekte ve sevdirmektedir. Çin’de ve Türkiye’de gerek yazılı gerek sözlü çeviriler yaparak İşadamlarımızın riskini en aza indirmektedir.

 

Modern İpek Yolu’nun Kalbinde Çifte Rekorlu Liman

 

Prof. Dr. Kerem Alkin yazdı:

Türkiye’ye “Bir Yol, Bir Kuşak” Çağrısı

05.01.2017 – Geçtiğimiz hafta Çin’e, Şangay ve Pekin’e gerçekleştirdiğimiz ziyaret, pek çok önemli tespiti yapmamıza imkan sağladı. Hem Şangay hem de Pekin’de Çin medyası ve Çin akademi dünyasından önemli isimler ile bir araya gelerek, Türkiye’nin Avrasya’daki ‘oyun kurucu’ gücünü, ‘kapsayıcı’ rolünü ve Türkiye ile Çin arasında güçlendirilmesi arzu edilen ekonomi-politik ilişkilerin sağlayacağı sinerji ve fırsatları konuştuk. Şangay’da kritik önemde araştırma merkezlerinin ve medya kuruluşlarının üst düzey yöneticileri ile görüşmeler gerçekleştirdik. Türkiye’ye ilgi yoğun. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderlik performansı, Türkiye’nin Avrasya’daki öncü rolü dikkatle ve merakla takip ediliyor. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in öncelik verdiği proje olan ‘bir yol, bir kuşak’ projesi için de Türkiye’nin üstleneceği role yönelik önemli çağrı aldık.

‘I dai, I lu’ olarak ifade edilebilecek olan bu proje, Çin’in dünya ekonomisi ve siyasetindeki yükselen rolü açısından, önümüzdeki 30 ile 50 yılı şekillendireceğini düşündüğü bir proje. Çin’in dünyadaki doğrudan yatırım büyüklüğü 1.2 trilyon dolara ulaşmış durumda. ‘Yeni İpek Yolu’ olarak da ifade edebileceğimiz bu proje, Şangay İşbirliği Örgütü’nü de öne çıkarıyor. Çinli muhataplarımıza, Türkiye’nin 2000’li yıllarda ekonomi ve siyaset alanında yakaladığı ‘özgüven’in, ülkemizi uluslararası ekonomi-politik ilişkilerde pek çok yeni fırsatı değerlendirme noktasına getirdiğini aktardık. FETÖ, DAEŞ ve PKK gibi dünyanın en tehlikeli terör örgütleri üzerinden yürütülen ‘vahşi savaş’ın, Türkiye’ye Çin ve Rusya gibi ülkeler ile daha güçlü ilişkiler kurma gayretleri nedeniyle, gözdağı ve caydırma amaçlı kullanıldığını ifade ettik. Türkiye’nin kararlılığına Çin ve Rusya’nın da aynı ölçüde cevap vermesinin zamanının geldiğini ifade ettik.

Türkiye, Yavuz Sultan Selim’den, Osmangazi’ye, 18 Mart Çanakkale’den Avrasya’ya, bir bir tamamladığı mega projeler ile Çin’in ‘bir yol, bir kuşak’ projesine önemli lojistik ve ulaşım fırsatı verecek bir ‘altın halka’ oluşturuyor. Türkiye Avrasya’nın dünyaya entegrasyonu adına, tarihi mega projeleri hayata geçirirken, Çin’in Türkiye ile daha güçlü ilişkiler kurmasının sağlayacağı avantajları daha sık aktarmalıyız. Nitekim, ‘bir yol, bir kuşak’ projesini önemli ve uzun bir süreç olarak tanımlayan Çin de Türkiye’ye ‘birlikte olma’ çağrısı yapıyor. Bununla birlikte, Türkiye’nin ‘yeni’ çok yönlü dış politika duruşunu, daha sık Çin’i ziyaret ederek ve onları Türkiye’de ağırlayarak, detaylı aktarmamız gerektiğini de atlamayalım.

ÇİN’DEN BÖLGEMİZ ‘KARIŞIK’ GÖZÜKÜYOR

Şangay, 400 milyar dolarlık bir katma değer üretimine, 750 bin düzeyindeki tekstil sektörü çalışanını 40 bine indirerek; buna karşılık bu 40 bin kişi ile tamamıyla dizayn, pazarlama ve teknolojiye yoğunlaşarak yakalamış. Şangay Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Merkezi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz panel ve sonrasında akademisyenlerle gerçekleştirdiğimiz beyin fırtınası toplantısı, hayli ilginç detaylar yakalamamızı sağladı. Her şeyden önce Çin, Türkiye’nin merkezde olduğu coğrafyayı ‘Batı Asya’ olarak tanımlamakta ve buradaki ülkelerin tümüyle ilişkileri ihmal etmiyor. Rusya’nın bu bölgede izlediği politikaları dikkatle takip ettiği gibi Türkiye ve İran başta olmak üzere Mısır, Tunus ve İsrail’le ilişkilere de dikkat ediyor.

Dünyada Müslüman nüfusun yüzde 90’ı Sünni, yüzde 10’u Şii. Bununla birlikte, Türkiye’nin çevresindeki coğrafyada Sünni ve Şii nüfus neredeyse eşit. Çin, bu nedenle, kendisini Suudi Arabistan ile İran arasında işbirliği imkanı oluşturabilecek bir ülke olarak görüyor. Enerji ve bilhassa nükleer enerjide, bölgedeki pek çok ülke ile çalışma imkanı olabileceğini öngörüyor. Ancak Arap ülkelerinde bir siyasi ve ekonomik zayıflama süreci gözlemliyor ve bu zayıflamanın daha da derinleşeceğini düşünüyor. Bu nedenle ‘oyun kurucu’ gücünü ve bölgede ağırlığını artıran Türkiye ile ilişkiler çok önemli. Körfez ülkeleri de özel hassasiyetinde.

TÜRKİYE’NİN YÜKSELİŞİNİ HİÇ BİR KÖTÜ NİYET DURDURAMAYACAK

Çin’in 25 milyon kişinin yaşadığı başken Pekin’de Renmin Universitesi Chongyang Finansal Çalışmalar Enstitüsü’nde gerçekleştirdiğimiz panelde, Çin tarafı, diplomasinin yanı sıra yüksek öğretim ve medya alanında da karşılıklı işbirliği için Türkiye’ye çağrıda bulunuyor. ‘Türkiye-Çin Forumu’ için de bir çağrı aldık. 16 Nisan’daki referandum başarıyla geçildikten sonra, Türkiye’nin Avrasya’daki tartışılmaz rolü, yeni ‘partner’ ile birlikte, oyun kurucu gücümüze hız verecek ve Türkiye’nin yükselişini hiç bir güç ve kötü niyet durduramayacak. Umarız, Türkiye’nin Avrasya’daki ‘iletişim ağı’ gücünü, kimi ülkeler çok geç kalmadan fark ederler.

Kaynak: İTOHABER

https://www.itohaber.com/koseyazisi/205782/turkiye_ye_bir_yol_bir_kusak_cagrisi.html

 

“Yeni İpek Yolu” Tren Seferleri Başladı

26.05.2016 – İlk “Yeni İpek Yolu” tren seferi bugün sabah Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’den hareket ederek 39,5 saatlik yolculuktan sonra Kazakistan’ın Astana kentine ulaşacak.

“Yeni İpek Yolu” uluslararası tren hattının haftada bir kez sefer düzenleyeceği bildirildi.

Şu an Xinjiang’dan Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan’a giden tren seferleri bulunuyor. Önümüzdeki yıllarda, Xinjiang’dan Gürcistan, Türkiye, Rusya, İran ve Polonya’ya gidecek tren seferlerinin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu (CRI)

 

Çin-Türkiye Demiryolu Bağlantısıyla Yeni İpek Yolu Canlanıyor

22.12.2015 – Hava, deniz ve karayolu taşımacılığının dünya lideri DHL Global Forwarding Çin ve Türkiye arasında kurduğu yeni demiryolu hattının açılışını yaptı. Hattaki ilk sefer geçtiğimiz hafta tamamlandı ve yüklerin teslimi sağlandı. Uzun ve detyaylı olan haberin tümünü buradan okuyabilirsiniz.

yeni-ipek-yolu-hatti-01

 

 

Dr. Yang Jin: Türkiye’nin Tam Üyeliği SİÖ’nün Etkisini Artırır