Ana sayfa Haberler Burs Veren Va...

Burs Veren Vakıf ve Kurumlar Açıklandı! 2020-2021 KYK Burs Ücretleri Ne Kadar?

Burs Veren Vakıf ve Kurumlar Açıklandı! 2020-2021 KYK Burs Ücretleri Ne Kadar?

Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu(KYK) burs sonuçları duyuruldu. Sonuçlarını öğrenen ve burs hakkı kazanamayan adaylar, 2020-2021 eğitim öğretim dönemi içerisinde karşılıksız burs vermekte olan vakıfları, kurumları araştırmaya başladılar. Yeni eğitim öğretim yılı öncesi burs başvurusunda bulunmak isteyen öğrenciler bu haberimizde yer alan Vakıf ve Kurumlar’a göz atarak gerekli bilgilere ulaşabilirler. Özellikle maddi durumu olmayan vatandaşların yanı sıra başarılı öğrencilere de birçok burs imkanı sunulmaktadır. Detaylar haberimizde sizlerle…

Üniversite öğrencilerinin yaşadığı sorunlardan biri olan maddi sıkıntılarını aşabilmeleri adına devlet tarafından burs ya da kredi ödemeleri sağlanmaktadır. Kredi bütün herkese verilirken burs sadece maddi durumu iyi olmayan aileler baz alınarak verilmesi gerçekleştirilmektedir. Ancak nüfusun giderek yükseldiği düşünülürse devletin her öğrenciye burs verme olasılığı imkansızdır. 2020-2021 eğitim ve öğretim sürecinde KYK bursu için hak kazanan adaylar, burs verebilecek kurumları araştırmaya başladı.

2020 KYK BURS ÜCRETİ MİKTARI

Burs ya da kredi tutarı Ocak ayından itibaren lisans için aylık 550 TL, yüksek lisans için aylık 1.100 TL, doktora için 1.650 TL olarak ödemesi gerçekleştirilecek.

KYK BURSU DIŞINDA NERELERDEN BURS ALINABİLİR?

ilan365 Gündem Haberlerine göre, 30 kurumun verdiği burs tutarı 115 milyon 839 bin 400 TL miktarında. Bu tutar 33 bin 943 öğrentiye dağıtılmıştır. Lisans öğrencileri için öğrenci başına düşmekte olan aylık burs tutarıysa 418 TL’dir. Yani üniversiteyi kazanmış olan adaylar için burs bulabilmek en büyük ihtiyaçlardan bir tanesi olmuş durumda. Kredi Yurtlar Kurumu bursları herkes için olumlu sonuçlanamayabiliyor ve 4 yıl faiziyle birlikte üniversite biter bitmez yüksek bir bütçeyle geri ödenmesi gerekmekte. Bu nedenle öğrenciler tarafından krediye olumlu bakılmıyor.

İLİM YAYMA VAKFI

Yüksek lisans öğrencileri için İlim Yayma Vakfı bünyesinde Burs Komisyonu tarafınca belirlenmiş şartlar kapsamında yıllık olarak burs verilmektedir. Burs tutarı 2019-2020 akademik yılında aylık 1.250 TL miktarında olup süresi 12 ay olarak belirlenmiştir.

ENSAR VAKFI

Ensar Vakfı kurulduğu 1979 tarihinden itibaren üniversite öğrencilerine maddi destekler sağlamaktadır. Kuruluş tarihinden beri eğitime odaklanan vakıf bu kapsamda Lisans ve Lisansüstü öğrencilerini bir çok alanda desteklemektedir. Burs koşullarını sağlayan yurt içindeki ve yurt dışındaki ihtiyaç sahibi öğrencilere her yıl düzenli olarak maddi destek sağlanmaktadır.

ÖNDER

TOPLUM GÖNÜLLÜLER VAKFI

MEHMET ZORLU VAKFI

Burs dahilinde belirlenmiş devlet üniversiteleri, devlet konservatuarlarıyla %100 burslu bir şekilde vakıf üniversitelerinde okuyan, başarı ve ihtiyaç koşullarını yerine getiren öğrencilere verilmekte olan burslardır. Belirlenmiş olan bu üniversitelerde 2015-2015 döneminden itibaren bölüm sınırlandırılması getirilmiş olup bu dönemden başlayarak

İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri, Mühendislik, Endüstriyel, Hukuk, Tasarım, Matematik, Fizik, Kimya, Tıp, Sosyoloji, Psikoloji, Mimarlık bölümlerinde okumakta olan öğrencilere burs verilmektedir.

VEHBİ KOÇ VAKFI

ANADOLU VAKFI

TÜBİTAK

ETİ

DARENDELİLER EĞİTİM VAKFI

YÜZYIL EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI

HACI ÖMER SABANCI VAKFI

İSTANBUL SANAYİ ODASI VAKFI

İSTANBUL TİCARET ODASI VAKFI

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

KIZILAY GENÇLİK MÜDÜRLÜĞÜ

ALARKO EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI

Yukarıda yer alan Vakıflar da başarılı öğrencilere ve maddi durumu olmayan öğrencilere yönelik burs programları başlatmaktadır. Bu vakıflarla ilgili araştırmalar yaparak, gerekli şartları taşımanız halinde sizde burs başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kaynak: ilan365.net