Ana sayfa Haberler Brezilya&#821...

Brezilya’da Binlerce Öğretmen Öğrenciler Tarafından Dövülüyor

By chensiyuan – chensiyuan, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14872516

Brezilya’da binlerce öğretmen, öğrenci şiddetine maruz kalıyor

BRASILIA (İHA) – Brezilya’da eğitim sistemi ile ilgili yayınlanan raporda, yaklaşık 20 binden fazla öğretmenin, öğrencilerden şiddet gördüğü açıklandı.

Brezilya eğitim sistemi ile ilgili veri toplayan QEdu platformu tarafından, 2015 verileri baz alınarak dün yayınlanan bir raporda, Brezilya’da ülke genelinde 20 binden fazla öğretmenin kendi öğrencileri tarafından şiddet gördüğü ve 4 binden fazlasının da eğitim verdikleri okulda saldırıya maruz kaldığı açıklandı.

QEdu platformu tarafından hazırlanan raporda, şiddet olaylarının sadece öğretmenler veya idarecileri arasında yaşanmadığı ayrıca öğrenciler arasında da görüldüğü ifade edildi. Araştırmaya katılan öğretmenlerin ifadesine göre, öğrenciler arasında hem sözlü hem de fiziksel saldırıların yaşandığı kaydedildi.

Öte yandan öğrencilerin, bıçak ve çakının yanı sıra, silahla derse girdiğine de yer verilen raporda birçok öğrencinin de alkol veya uyuşturucu kullanımından dolayı sarhoş olarak okula geldiği belirtildi. Eğitimle alakalı araştırmalar yapan bir diğer Brezilya kuruluş olan Lemann çalışanı Ernesto Faria olayla ilgili olarak, şiddet olaylarının kaynağını sadece okulda aramanın doğru olmadığını, kötü muhitin de okulu etkilediğini ifade etti.