Ana sayfa Haberler E-İmza Sayısı...

E-İmza Sayısı 3 Milyonu Geçti

BTK tarafından açıklanan verilere göre e-imza sayısı 3 milyon 92 bin 381’e yükseldi. Mobil imza sayısı ise 535 bin 740’a ulaştı.

11.01.2018 – BTK, Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 2018 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin Pazar Verileri Raporu’nu yayımladı. Üretilen e-imza sayısı 3 milyon 92 bin 381’e yükseldi. Mobil imza sayısı 535 bin 740’a ulaştı. Toplamda 3 milyon 628 bin 121 sertifika oluşturuldu. 2018 yılının ikinci çeyreğine oranla e-imza sertifika sayısında % 3,3 artış, mobil imza sertifika sayısında ise % 3,4 yükseliş gerçekleşti.

Mobil imza sayısı % 3,4 arttı

2018 yılının ikinci çeyreğinde 2 milyon 992 bin 301 olan e-imza sertifika sayısı, 2018’in üçüncü çeyreğinde yüzde 3,3 artarak 3 milyon 92 bin 381’e ulaştı. 2018’in ikinci çeyreğinde 518 bin 160 olan mobil imza sertifika sayısı ise yüzde 3,4 artarak sayısı 535 bin 740’a ulaştı. Toplamda üretilen elektronik sertifika sayısı ise çeyrek dönemde yüzde 3,4 artmış oldu.

Maliyetleri yüzde 50 azaltıyor

E-imza’nın ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip olduğunu belirten E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, “Elektronik ortamda gerçekleşen işlemlerde kişilerin kimlik bilgilerinin doğruluğunu garantiliyor. Kamudan özel sektöre, bankacılıktan e-ticarete, kurum içi sözleşmelerden ihale süreçlerine her türlü işlemin tasarruflu, güvenli ve hızlı yapılmasını sağlıyor. E-imza ve mobil imza çözümlerimizle kâğıt ve kargo maliyetlerinde yüzde 50’ye varan tasarruf elde edilmesini sağlıyoruz.” dedi.

E-GÜVEN hakkında:

E-GÜVEN, 2003 yılında kurulan Türkiye’nin ilk elektronik sertifika ve mobil imza hizmet sağlayıcısıdır. Bireylere ve kurumlara bilgi güvenliği ve elektronik imza konusunda dünya pazarında öncü çözümler sunmaktadır. Kurumlara özel projeler geliştirmenin yanı sıra gelişen teknolojiye uygun kullanıcı dostu ürün ve hizmetler sağlamaktadır.

 

E-imza ile onay süreçleri bir saatten daha az sürüyor 

Türkiye’nin e-imza röntgeni çekildi

15.01.2018 – E-imza kullanım alışkanlıklarını araştırmak için uluslararası araştırma şirketi Ipsos tarafından E-GÜVEN için gerçekleştirilen “Elektronik İmza Kullanım Alışkanlıkları” araştırmasının sonuçları açıklandı. Verilere göre, e-imza, en çok yüzde 50 oranıyla e-Devlet uygulamalarında kullanılıyor. Kamu projeleri yüzde 49 oranıyla ikinci sırada yer alırken, bankacılık işlemleri ve KEP yüzde 23 oranıyla üçüncü sırada.

Ana odağında e-imza olmak üzere, e-imzanın kullanılabileceği uygulamaları geliştiren E-GÜVEN, yaptığı araştırmalarla e-dönüşüme katkıda bulunmayı sürdürüyor. Elektronik imza algısını ve kullanım alışkanlıklarını araştırmak üzere yapılan “Elektronik İmza Kullanım Alışkanlıkları” araştırmasına göre, e-imzası olan profesyonel meslek sahiplerinin yüzde 40’ı her gün e-imza kullanıyor. Haftada birkaç kez kullananların oranı ise yüzde 22 iken ayda birkaç kez kullananların oranı yüzde 17.

Islak imza için basılan kâğıt gereksiz bir maliyet  

Katılımcıların yüzde 81’ine göre resmi işler için basılan kâğıt gereksiz bir maliyet kalemi. Islak imza toplamanın zaman ve emek kaybından dolayı iş süreçlerini yavaşlattığını ve kesintilere yol açtığını düşünenlerin oranı yüzde 78. Islak imza toplamak için çok fazla zaman harcandığını belirtenlerin oranı ise yüzde 76.

Yetkili kişi ofis dışındaysa işler ortalama 3,5 gün gecikiyor 

Dikkat çeken diğer sonuçlardan biri, yetkili kişiye ulaşılamaması nedeni ile imza ve onay süreçlerinde ortalama 3,5 günlük gecikmelerin yaşanması. Katılımcıların yüzde 43’ü projeye onay verecek kişinin ofis dışında olmasının 1-2 günlük gecikmeye neden olduğunu belirtirken, yüzde 29’u gecikmenin 2 ila 4 gün arasında olduğunu, yüzde 9’u ise 5-6 gün sürdüğünü ifade ediyor. Yüzde 20’ye yakın bir kesim ise bir hafta veya üzerinde gecikmeler yaşandığını dile getiriyor.

E-imza ile onay süreçleri bir saatten daha az sürüyor

Araştırmada ortaya çıkan diğer bir bulgu, elektronik imza sonrası imza süreçlerinin iş yükü içindeki payının oldukça azaldığının görülmesi. Katılımcıların yüzde 82’si e-imza sonrasında imza süreçlerinin iş yükü içindeki payının yüzde 10’un altına indiğine dikkat çekiyor. Katılımcıların yüzde 73’ü e-imza sonrasında imza süreçlerinin bir saatten daha az sürdüğünü belirtiyor.

Bireyler ortalama 4,5 yıldır e-imza kullanıyor

Bireysel kullanıma ilişkin verilerin de açıklandığı araştırmaya göre, e-imza sahipliğinde bireylerin çok büyük kısmının tek, üst düzey yöneticiler ve kendi hesabına çalışan profesyonel meslek sahiplerinin ise birden fazla e-imzası mevcut. E-imza, ortalama 4,5 yıldır bireyler tarafından kullanılıyor. Ayrıca bireylerin beşte biri imza gerektiren süreçlerde e-imza kullanmayı tercih ediyor. 

Elektronik imza kullanıcılarında bilinç ve farkındalık artmış durumda

Araştırma sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, “Araştırmanın genel sonuçlarına bakıldığında, e-imza kullanımının önceki yıllara göre gelişen teknoloji ve kullanım alanlarının çoğalmasıyla kanıksandığı ve içselleştirildiği görülüyor. E-imza sahibi olanların arasında yüzde 16’lık bir grubun birden fazla e-imzası olması, bu veriyi teyit ediyor. Araştırma, e-dönüşüm uygulamalarının merkezinde yer alan e-imzanın kullanım alışkanlıklarına ve kullanıcılarına ne tür avantajlar sağladığına ışık tutuyor. Veriler, sadece kurumları değil, bireyleri de kapsadığı için e-imzaya olan tümleşik bir referans sunuyor. Araştırma sonuçları, genelde e-dönüşüm, özelde e-imza konusunda önemli bir yol haritası niteliğinde.” dedi.

 

Blockchain ile E-imza Entegre Edilecek

10.11.2017 – BTK verilerine göre, elektronik ve mobil imza sayısı beş yılda yüzde 372 arttı. Ayda 500.000 mobil imzalama ve 25 milyon doğrulama işlemi gerçekleştiren E-GÜVEN, sunduğu çözüm ve hizmetlerle bankacılık sektöründe ıslak imzadan e-imzaya geçişi hızlandırıyor.

E-imza finans sektörüne tasarruf ve hız sağlıyor

Bu yıl “REkonomi Başlıyor!” mottosuyla ve “Yıkıcı ve Yenilikçi Dijital Ekonomi” ana teması ile gerçekleştirilen Bilişim Zirvesi’nde, güncel ve farklı konu başlıklarıyla teknolojinin işletmelere sağladığı katma değerler anlatıldı. E-GÜVEN İş Geliştirme, Satış ve Pazarlama Direktörü Ayşegül Topoğlu Tüzün, Zirve’nin ikinci gününde Dijital Finans Platformu’na konuşmacı olarak katıldı. Tüzün, e-imza ve mobil imzanın finans dünyasındaki kullanım alanlarını, sunduğu avantajları; tasarruf, güvenlik, iş sürekliliği ve mobilite başlıkları altında aktardı. Blockchain teknolojisine de değinen Tüzün, Blockchain üzerinden kimliğin kesin olarak doğrulanabileceği bir teknolojiyi hayata geçirmeyi hedeflediklerini, bu alanda araştırma ve tasarım aşamasını tamamladıklarını, geliştirme aşamasında olduklarını belirtti.

Ayda 500.000 mobil imzalama ve 25 milyon doğrulama

Elektronik ortamda ticari işlemlerin ve bilgi alışverişinin güvenli biçimde yapılabilmesi için elektronik sertifika üreten ve BTK tarafından yetkilendirilen ilk Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı olduklarını söyleyen Tüzün, “Ayda 500.000 mobil imzalama ve 25 milyon doğrulama işlemi gerçekleştiriyoruz. Islak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip e-imza, elektronik işlemlerde gönderilen bilginin yolda değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkâr edilemeyeceğini garantiliyor. Teknolojinin sağladığı olanaklardan en çok yararlanan bankacılık sektöründe, elektronik ve mobil imzayı kullanan aktif müşteri sayısı ve işlem hacmi her yıl katlanarak artıyor.” dedi.

Bankalar süreçlerini ıslak imzadan e-imzaya taşıyor, işlemler hızlanıyor

E-imza ve mobil imzanın finans sektöründe yaygınlaştığına dikkat çeken Tüzün, katılımcılara bankacılık sektörüne sağladıkları avantajları anlattı: “Bankalar artık müşterilerden gelen imzalı dokümanların kontrolünü manuel yapmak zorunda değil. E-imza’lı dokümanlar doğrulama uygulaması sayesinde anında otomatik olarak kontrol ediliyor ve işleme alınabiliyor. Önceden bankaya talimat gönderebilmek için yöneticilerin ofiste olmasını bekleniyordu. Şimdi ise yöneticiler diledikleri yerden mobil cihazları ile talimatlarını imzalıyorlar ve bu şekilde talimatlarını gönderebiliyorlar. Ekspertiz raporlarının işleme alınması günler sürüyordu. E-GÜVEN’in e-imza ve mobil imza yazılım kütüphaneleri sayesinde sahadaki eksperler raporlarını anında imzalayıp bankanın sistemine yükleyebiliyorlar ve hemen işleme alınabiliyor. Süreçleri ıslak imza ile gerçekleştirmek ve imzalı belgelerin transferi, saklanması çok büyük iş yükü oluştururken e-imza kullanılarak dokümanlar anında imzalanabiliyor ve istenilen şekilde saklanabiliyor.”

E-GÜVEN, Blockchain ile e-imzayı entegre edecek

Kurulduğu günden bu yana yenilikçi ve fayda odaklı ürünleriyle hayatı kolaylaştıran E-GÜVEN, çözümlerini dünya ekonomisinde bir devrim yaratma niteliğine sahip olduğu öngörülen Blockchain ile entegre etmek üzere çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Blockchain’in kamu, özel, ölçek bağımsız her sektörde kullanılabileceğini, işletmelerle birlikte bireylerin de hayatını değiştirebilecek bir sistem olduğunu söyleyen Tüzün, bu konudaki hedeflerine ilişkin “Blockchain, kimliksiz, bağımsız, dağıtık yapıda işleyen bir ortam. Biz bu ortamı kimlikli hale getirmek istiyoruz. Blockchain sisteminde bireyin veya herhangi bir kurumun kendi beyanıyla belirttiği kimlik belgesi, mevzuat açısından bakıldığında, yasal olarak geçerli değil. Blockchain tüm Dünya’nın bildiği gibi çok güvenli ancak regülasyonu olmayan bir yapı. Kamu ile iş yapmak veya borsa, aracı kurumlar, bankalar ve diğer finansal kurumlar ile Blockchain yapısı üzerinden işlem gerçekleştirmek için süreçleri regüle bir mimaride sürdürmek zorundayız. Regüle olmayan bir sistem, yasal düzenlemesi olan bir sistemle kullanılmak istendiğinde arada bir birleşene ihtiyaç duyulacak. Biz bu bileşenin e-imza olduğunu düşünüyoruz. Mevcut sisteme, yeni bir mimari katman ekleyerek Blockchain ile e-imzayı entegre etmek üzere çalışmalarımıza hızla devam ediyor ve bunun ilk meyvelerini 2018 yılı içerisinde almayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bitcoin Haberleri Güncel Yorumları