Ana sayfa Haberler Bitcoin fiyat...

Bitcoin fiyatları nasıl yükseldi?

Bitcoin fiyatları nasıl yükseldi?

Kripto paralar 2010’lu yılların başından itibaren hayatımıza girmiş, değişiklik arayan finans dünyası ile sürekli gelişen teknoloji dünyasının insanlığa bir armağanıdır. Prensip olarak ekonominin temel yapı taşlarından arz talep dengesiyle çalışan kripto paralar, teknolojik açıdan ise birçok yeniliği içerisinde barındırmaktadır.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Dünya üzerinde milyonlarca insan kripto para haberleri ile yatıp kalkarken, gerek yatırım gerekse para transferi konusunda sağladıkları ile son yılların en büyük icatlarından biri diyebiliriz.

Bitcoin 2009 yılında 0.03 dolardı

Kripto para kavramının hepimizin hayatına girişi, Bitcoin’in sansasyonel yükselişiyle oldu. 2008-2009 yıllarında oluşturulan Bitcoin yapısı, 2009 yılında henüz 0,03 dolar seviyelerinde ve yolun başındaydı. Bitcoin fiyatları 1 doları ilk geçtiğinde ise takvimler 2011 yılının şubat ayını gösteriyordu. İnişler çıkışlar yaşasa da 2013 yılının Mayıs ayına gelindiğinde Bitcoin ne kadar diye soracak olsaydınız, o tarihlerde ilk kez 1000 doları geçti diyecektik.

Sonrasında mı ne oldu, Bitcoin tartışılmaya başlandı. Ama hala küçük bir kitleden ibaretti ve yeniden gerileyen fiyatlar bir daha 1000 doları görmek için 4 yıl bekleyecekti.

2017 yılında ilk kez 1000 doları aştı

2017 yılının başlarında Bitcoin dikkatini çekmeye başladı. Bu kez çok daha etkili bir şekilde geliyordu ve sadece yatırımcıları değil, sistemi keşfedip madencilik de yapanlarla birlikte fiyatlar adeta uçuşa geçti. 2017’ye 1000 doların üzerinde başlayan Bitcoin, her ay neredeyse katlanarak büyüyordu. Nitekim artık durdurulamazdı ve Kasım ayı geldiğinde Bitcoin 10 bin doları görmüştü.

Bu arada kripto para piyasaları da hareketlendi, her gün yeni kripto paralar piyasaya çıkıyordu. Birçoğu Bitcoin gibi zirve yapabilir umuduyla yeni yatırımcılar kazanmaya devam etti.

Kripto paraların geleceği ne olacak?

Bitcoin, 2017 yılının sonlarına doğru 20 bin dolarlara kadar dayandı. Ancak sonrasında gelen hızlı düşüşlerle bugün günümüzde 5 bin dolar seviyelerini gördü. Fiyatları düşmüş olabilir ancak Bitcoin ve arkadaşları çok uzun süreler hayatımızda kalacaklar. Ve hayatımızda olmaya devam ettikçe Bitcoin ne kadar olacak sorusunu sormaya devam edeceğiz. Fiyatı kadar, kripto para piyasaları spekülasyonlarıyla, finans piyasaları uzmanlarının öngörüleriyle haber olarak ekonomi haberleri arasındaki yerini de her zaman koruyacak. 

Anahtar kelimeler: Kripto para haberleri, Bitcoin ne kadar, Bitcoin fiyatları