Ana Sayfa Haberler AB Destekli İ...

AB Destekli İnsani Yardım Projesi Ankara ve İstanbul’da 20 Bin Mülteci ve Ev Sahibi Topluluğa Ulaştı

26.02.2020 – Save the Children, İstanbul ve Ankara’daki koruma ve psikososyal destek hizmetleriyle yirmi binden fazla mülteci ve ev sahibi topluluğa ulaştı. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen proje, Göçmenlerle Dayanışma ve Sosyal Uyum Derneği (GÖÇDER) işbirliğiyle yürütülmektedir.  

Proje, Ankara’da Keçiören, İstanbul’da Avcılar ve Ümraniye ilçelerinde yaşayan mültecilerin, sığınmacıların ve ev sahibi toplulukların mülteci hakları hakkında bilgilendirmesine, koruma ve psikososyal destek gibi hizmetlere erişiminin artırılmasına yardımcı olmaktadır. Proje, yerinden edilmiş insanlar, ev sahibi topluluklar ve hizmet sağlayıcılar arasında koordinasyonu güçlendirmektedir. Bu çerçevede, mevcut hizmet sağlayıcılara kapasite geliştirme, eğitim, tercüman ve danışman desteği verildi. Mültecilere hizmet veren kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliği, koordinasyon toplantıları ve çalıştaylar yoluyla artırıldı. Hedef topluluk üyelerinin hangi hizmetlere erişemediğini ve bu hizmetlere nasıl erişmek istediklerini anlamak suretiyle oluşturulan katılım stratejisi tüm faydalanıcıların hizmetine sunuldu. 

Bireysel koruma yardımına ihtiyaç duyan insanlar için temel hizmetlere erişimi iyileştirmek için, topluluklara, sağlık hizmetlerine veya kayıt prosedürlerine erişimlerini önleyen dil engelini aşmalarına yardımcı olan tercüme hizmetleri ve noter desteği sunuldu. Bireysel koruma yardımlarının tamamlayıcısı olarak, yapılandırılmış psikososyal destek faaliyetleri düzenlendi. Proje kapsamında, çocuk koruma ve sosyal hizmetler uzmanları ve psikologlar yararlanıcılara kendi dillerinde konuştu.  

Proje kapsamında, aile içi şiddetin önlenmesi, sağlık hizmetlerine erişim ve çalışan çocukların okula dönmelerine yardımcı olmaya yönelik bilinçlendirme faaliyetleri üzerinde de duruldu. Proje ayrıca, İstanbul ve Ankara illerindeki mevcut koruma risklerini ve boşluklarını haritaladı ve bulguları 20 Mart’ta İstanbul’ düzenlenecek çocuk koruma sempozyumunda tüm ilgili paydaşlarla paylaşılacak. 

Keçiören Belediyesi desteğiyle Ankara’da projeyi hayata geçiren GÖÇDER Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Başer, “Göçmen dostlarımıza büyük bir gayretle yardım eli uzatan sosyal refah sistemimize, en akılcı ve en etkin desteği vermeyi arzu ediyoruz. Hedefimiz, sürekli gelişen bir işbirliğinin temellerini atarken, ihtiyaç sahiplerine uzun vadeli ve sürdürülebilir bir fırsat sunmaktır” diye konuştu. 

Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Ofisi Başkanı Claudia Amaral da projeyle ilgili olarak şunları söyledi: “Koruma hizmetleri, Avrupa Birliği’nin insani müdahalesinin önemli bir parçasıdır. Türkiye’de, savaştan kaçmak için evlerini terk eden insanların temel ihtiyaçlarını karşılamaları için yardım ederken, kişisel güvenlik ve insanlık onuru gibi daha kapsamlı meselelerle de mücadele ediyoruz. AB destekli koruma müdahalelerinin amacı şiddet, yoksunluk ve istismarın risklerini ve sonuçlarını önlemek, azaltmak ve bunlara yanıt vermektir.” 

Save the Children Ülke Yöneticisi Serra Sutekin ise, projenin STK, uluslararası kurumlar ve kamu işbirliğiyle hayata geçirilen çok paydaşlı yanına atıfta bulunarak, “Tahayyülü zor, izahıysa mümkün olmayan böylesi bir insani krizi hayatlarının her noktasında en acı şekilde yaşayan Suriyeli göçmenlere ve ülkemizde yaşayan diğer göçmen ve sığınmacılaradestek verecek bu proje, Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle hayat buldu. Belediyelerimizin ve ortağımız GÖÇDER’in emekleriyle ihtiyaç sahiplerine ulaşacak. Böylesi bir işbirliğinin parçası olmak umut verici” dedi.

 

Birleşmiş Milletler: Türkiye Mültecilere Yönelik Yenilikçi Çözümlere Öncülük Ediyor

07.10.2019 – Türkiye, mültecilere yönelik yenilikçi çözümleri hızlandırarak SKA’lara ulaşmayı hedefleyen uluslararası kamu-özel sektör ortaklığına öncülük ediyor.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 74’üncü Olağan Oturumu

New York’ta BM Genel Kurulu’nun 74’üncü Oturumu esnasında T.C. Hükümeti ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) 23 Eylül 2019’da ortaklaşa düzenlediği yüksek düzeyli yan etkinlikte, Türkiye’de mültecilerin hayatını kolaylaştıracak yenilikçi çözümler sunuldu. Etkinliğin ev sahipliğini Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve UNDP Başkan Yardımcısı Mourad Wahba yaptı. Katar Kalkınma Fonu (QFfD) Genel Direktörü Khalifa bin Jassim Al-Kuwari, SKA Etki Hızlandırıcı’nın ortağı olmaya karar verdiklerini açıkladı. Etkinlikte, Bill ve Melinda Gates Vakfı Küresel Politika Direktör Yardımcısı Hassan Damluji ve Avrupa Komisyonu Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma Genel Müdürlüğü Direktörü Stefano Manservisi’nin yanı sıra LİMAK Holding ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’nın (WFP) temsilcileri de yer aldılar.

Temmuz 2019’da İstanbul’da tanıtımı yapılan SKA Etki Hızlandırıcı (SDG Impact Accelerator) programı sayesinde girişimciler, mültecilerin Dijital Kimlik sistemleri yoluyla geçim imkanlarına, yeniden tasarlanmış tuvaletler yoluyla taşınabilir atıksız sanitasyon sistemlerine erişebilmesini sağlayacak çözümler geliştirdiler. SKA Etki Hızlandırıcı, mültecilerin günlük yaşamlarında karşılaştıkları zorlukları gidermeye yönelik, sektörler ve disiplinler arası iş birliğini yönlendiren ve girişimcilik, inovasyon ve teknolojinin gücünden yararlanan yenilikçi ve çok paydaşlı bir plaformu temsil ediyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yan etkinlikte şunları söyledi: “Şirketlerin artık iş modellerini SKA’lar ile uyumlu kılmaları gerekiyor. Düşük gelirli kitlelere yönelik iş modelleri geliştiriyorlar. İşte bu nedenle SKA Etki Hızlandırıcı’yı başlattık. SKA Etki Hızlandırıcı’nın sözlerimizi eyleme dönüştürmede hepimize ilham kaynağı olacağını umuyoruz. SKA’ları gerçekleştirmek için, çabalarımızı hızlandırmalıyız.”

SKA Etki Hızlandırıcı, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile UNDP tarafından hayata geçirildi; Bill ve Melinda Gates Vakfı, WFP ve dünya genelinde yatırımları olan iki Türk şirketler grubu Limak ve Eczacıbaşı da platforma ortak oldular.

UNDP Başkan Yardımcısı Mourad Wahba ise “Kalkınma sorunlarını çözümlemeye yönelik araştırma, keşif ve ortak çalışma için şirketleri, düzenleyicileri ve diğer devlet kurumlarını bir araya getirmek, sistem girişimcilerinin yeni pazarlar yaratan yenilikler geliştirmesini sağlayabilir. Başarılı girişimlerin yanı sıra kamu ve özel kurumların iş birliği, SKA’lara yönelik benzersiz yenilikçi faaliyetleri ortaya çıkaracaktır. Bu yaklaşımın canlı bir örneği Türkiye’de doğan SKA Etki Hızlandırıcı’dır” dedi.

Yan etkinlikte, Katar Kalkınma Fonu (QFfD) Genel Direktörü Khalifa bin Jassim Al-Kuwari, QFfD’nin yeni ortak olarak SKA Etki Hızlandırıcı platformuna katılmaya karar verdiğini duyurdu. QFfD, bu inisiyatifin ortakları arasındaki ikinci devlet kurumu olarak SKA’larla ilintili ve mültecilere odaklanan programlar için kaynaklarını ve uzmanlığını seferber edecek.

Khalifa konuşmasında: “SKA Etki Hızlandırıcı gibi, Türkiye’de ve az gelişmiş ülkelerde özellikle mültecilere yönelik böyle bir inisiyatifin, yurttaşların bilgi birikimi, özel sektör ve devletlerin büyük verileri ve insan uzmanlığını birleştiren kolektif zekayı yönlendirmek suretiyle, mültecilerin karşı karşıya olduğu kalkınma sorunlarına etkili çözümler üreteceğine inanıyoruz. Günümüzde bu sorunları çözmek için böylesine yenilikçi yöntemlere çok ihtiyacımız var. Anılan aktörlerin bilgelik, akıl ve yaratıcılığını birleştirerek daha iyi çözümler yaratıyor” dedi.

Türk özel sektörünü temsilen konuşan Limak Yatırım ve Limak Vakfı Başkanı Ebru Özdemir: “Çok büyük önem taşıyan SKA gündemi, özel sektörün anlamlı katılımı olmadan gerçekleştirilemez. Alışılmış yöntemlerle iş yapmaya devam ederek SKA’ları başarmamız imkansız. Gelişim için bunun ötesine geçmemiz gerek. Özel sektör katılımı yeni ufuklar açabilir; yenilikçi, dayanıklılık temelli ve geleceğe dönük çözümleri şekillendirebilir” dedi.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) İnovasyon ve Bilgi Yönetim Direktörü Dominik Heinrich ise şunları vurguladı: “Dünyada bugün, tarihin hiçbir devrinde olmadığı kadar çok mülteci ve yerinden edilmiş insan var. 2030 yılına kadar SKA’ları başarmak istiyorsak, dünyanın en büyük mülteci kitlesine ev sahipliği yapan Türkiye’nin deneyiminden ders almamız ve bunu ileriye taşımamız gerekiyor. Mültecileri bir engel olarak görmek yerine, SKA’ları gerçekleştirmemize yardımcı olacak yaratıcı enerjilerini açığa çıkararak onları güçlendirmemiz gerek. İşte SKA Etki Hızlandırıcı, bu yönde atılan önemli bir adım.”

13 Eylül’de tamamlanan ilk ayağında SKA Etki Hızlandırıcı, 14 ülkeden 25 girişimci ekibin katılımına sahne oldu. Startup’lardan ikisi, etkinlikte deneyim ve çözümlerini sundular:

  • Dijital Kimlik kategorisi: Paris ve Nairobi’de yerleşik Gravity Earth, güvenli blokzincir dijital cüzdanda güvenilir dijital kimlik verilerini herkesin alabileceği, saklayabileceği ve yönetebileceği bulut platformu sunuyor. Gravity, İstanbul’dan Sertifier ve Washington DC’den Mark Labs ile iş birliği yaparak, yenilikçi çözümlerini Türkiye’de mülteciler için uygulayacak.
  • Taşınabilir sanitasyon kategorisi: Cambridge’de yerleşik change:WATER Labs, günlük atığın %90-95’ini yerinde buharlaştıran taşınabilir, atık küçültücü tuvalet geliştiriyor, böylelikle yerelleşmiş sanitasyon hizmeti daha ölçeklenebilir ve sürdürülebilir hale geliyor.

Bu iki startup’a ek olarak, kamu ve özel sektörün cömert ortaklığıyla, aynı sorunları farklı teknolojiler kullanarak farklı bakış açılarından ele almak üzere Türkiye’de mülteci topluluklarıyla sahada çalışan diğer startup’ları finanse etmek üzere toplam 250.000 ABD Doları fon sağlandı. SKA Etki Hızlandırıcı’nın yeni dönem programı Ocak 2020’de duyurulacak.