Ana sayfa Haberler Bin Yıllık Ağ...

Bin Yıllık Ağaçlardan Sıkılan Zeytinyağları Müzayedede Satılacak

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden önce İzmir’in Seferihisar ilçesinde dikilen ve yaklaşık bin yaşına ulaşan zeytin ağaçlarından sıkılan zeytinyağları, düzenlenecek müzayedede satışa çıkarılacak.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Türkiye’nin en kaliteli zeytinyağlarının elde edildiği Seferihisar ilçesinde, uzun yıllar kapalı olan Beyler mahallesindeki zeytinyağı fabrikası, yeniden hizmete açıldı. Açılışa çok sayıda vatandaş katılırken, bin yıllık zeytin ağaçlarından zeytin toplandı. Bölgedeki asırlık ağaçlardan toplanan zeytinle elde edilen zeytinyağlarının düzenlenecek müzayedede satışa çıkarılacağı belirtildi. Seferihisar Belediyesi, zeytinleri ayrıca sıkacak, sonra paketlenecek olan zeytinyağları, açık artırmayla satılacak.

“FATİH İSTANBUL’U FETHETMEDEN ÖNCE BU AĞAÇLAR VARDI”

Etkinliğe katılarak 800 yaşında bir ağaçtan zeytin toplayan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, zeytin ağaçları hakkında bilgi verdi. Tarihi bir ağacın zeytinini topladıklarını ifade eden Soyer, “Bu ağaçlar zeytin vermeye başladığında henüz Kanuni Sığacık Kalesi’ni yapmamış, Fatih, İstanbul’u fethetmemişti. Tarihi bir ağacın zeytinini topluyoruz. İlçemizde bu yaşlarda birçok ağaç tespit ettik. Bu ağaçların zeytinlerini ayrıca sıkacağız ve paketlediğimiz kutularda açık artırmayla satacağız” dedi.

Zeytinyağı fabrikasını hayata geçirdikleri için çok mutlu olduğunu söyleyen Soyer, “Atıl durumda bulunan fabrikamızı yenileyerek hayata geçirdik. Yine burada üreticilerimize fayda sağlayacak bir adım atmaya çalıştık. Normalde zeytin üreticisi fabrikaya zeytinini teslim ettiğinde yüzde 15’ini işletme alır geri kalan yağı üreticiye verir. Biz burada yaptığımız alımlarda yüzde 8’ini alıp yüzde 92’sini üreticiye bırakıyoruz. Bu uygulama, diğer fabrikalara örnek oldu, onlar da bizim uyguladığımız modele yaklaştıkça, bütün ilçedeki üreticinin gelirini arttıracak bir sonuç ortaya çıkarmış olacağız” diye konuştu.

Asırlık ağaçlardan zeytin toplayan öğrencilerde keyifli dakikalar geçirdi. Ağaçlardan elde edilen zeytinyağlarının satışının yapılacağı müzayedenin tarihi ise önümüzdeki günlerde belirlenecek. İHA