Ana sayfa Haberler Berat Albayra...

Berat Albayrak: Son 2 Günde Kullandırılan Kredi Rakamı Ocak Ayına Denk

15.02.2019 – Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, İzmir’de katıldığı ekonomi konulu toplantıda gündeme ve ekonomideki sürece dair önemli açıklamalar yaptı.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Türkiye’nin son 6 ayda zor bir ekonomik süreçten geçtiğini anımsatan Albayrak, dengelenme sürecinin başarıyla devam ettiğini söyledi. Bakan Albayrak’ın yaptığı açıklamalardaki önemli notlar şu şekilde:

 • Cari açık rakamları Ocak ayından itibaren 20 milyarın altına düşecek.
 • Bu dönemi yeniden dengelenme için fırsat olarak görüyoruz.
 • Son 2 günde kullandırılan kredi rakamı neredeyse ocak ayına denk gelecek şekilde. Faizler düşüyor. Maliyetler düşüyor. Özel bankalar son bir haftada likidite vermeye başladı.
 • Bu faizler şu an için çok iyi ama yeterli değil, daha da düşmesi lazım. (faizlerdeki düşüş) Daha yeni başladık, daha da düşecektir
 • İkinci çeyrekle birlikte bir çok alanda rahatlamanın çok daha güçlü hissedildiğini göreceğiz.
 • Türkiye ekonomisi altyapısını güçlendirmeye devam ediyor. 2019 yılı yapısal dönüşümlerin ortaya konduğu bir yıl olacak.
 • Yeni hal yasası kısa zamanda çıkacak. Bu yasa ile tarımda planlama, üretimi artırma, seracılık altyapısını güçlendirecek projelerle gıda enflasyonundaki süreci de tarihe gömeceğiz.
 • İstanbul ve Ankara’da birçok noktada tanzim satış noktasını hayata geçirdik. Birçok büyükşehirden tanzim satışı için talep geldi. Bunların arasında İzmir de var.

 

Berat Albayrak Gıda Fiyatlarındaki Artışa Alınacak Önlemleri Açıkladı

06.02.2019 – Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Ankara’da ekonomi müdürleriyle bir araya geldi.

Berat Albayrak, enflasyon verilerinde dikkat çeken gıda fiyatlarına yönelik olarak söz konusu artışlara karşı haftaya önemli adımlar atılacağını söyledi. Albayrak, tarladan sofraya koordine bir zincir oluşturulacağını ve bu hafta (Ziraat Bankası öncülüğünde) seracılık yapılandırma planının açıklanacağını duyurdu.

Bankacılık, birilerinin paralarını toplayıp üzerine oturma yeri değildir

Albayrak bankacılık sektörüne yönelik olarak da önemli açıklamalarda bulundu. Albayrak, faizler düşerken bankaların kredi portföyleri artmıyor, konuyu yakından izliyoruz. Kredi maliyetlerinde son 3 ayda 10 puandan fazla iyileşme var. Bankalar kredi verme konusunda bir şeyden çekiniyor ise bize anlatsınlar, bankacılık, birilerinin paralarını toplayıp üzerine oturma yeri değildir ayrıca bankaların aldıkları lisans da paraları tutma amaçlı değil.

 

Berat Albayrak’ta Bütçe, Kur ve Ticari İlişkilere Dair Önemli Açıklamalar

24.01.2019 – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Davos’ta basın toplantısı düzenledi. Toplantının başında Davos ziyaretinde Türkiye olarak uluslararası oyunculara verilen mesajları derleyen Albayrak ekonominin güçlü yanlarının altını çizerek umut verici bir 2019 resmi ortaya koydu. Konuşmanın tamamında başta bütçe olmak üzere enflasyon, büyüme, dolar kuru ve reel ekonomideki etkilere değinen Hazine ve Maliye Bakanı, farklı ülkelerle yapılan yeni ticaret görüşmelerinin olduğunu da anlattı.

Albayrak’ın açıklamalarının satırbaşlarını değindikleri önemli konulara haline özetledik: 

Başarılı bir Davos ziyareti gerçekleştirdik. Türkiye olarak güçlü bir döneme gireceğimizin altını çizdik. Etkin, aktif ve stratejik bir hazinecilik ortaya koyacağız…. Sadece son çeyrekte bütçelediğimiz faiz giderlerinde 3 milyar TL’ye yakın tasarruf elde ettik…. Özellikle 4.çeyrek ve 2019 ilk çeyreği çok daha olumlu şekilde tamamlayacağız… Reel ekonomi ve büyümede 2019’u güçlü kapatacağız.”

Enflasyon ve Büyüme Açıklamaları

Bütçe disiplini, cari denge ve enflasyon konularında piyasadaki güvenin tesis edilmesi açısından beklenenin çok üzerinde güçlü neticeler aldık…Reel ekonomi yaşananlara çok güçlü bir cevap verdi. Ekonominin tüm paydaşlarını rasyonel bir politikayla yönetmek zorundayız… Enflasyonda aşağı yönlü süreç devam ediyor… Köpük büyümenin yerine reel ekonomiyle cari denge toparlanıyor.

Albayrak’ın bütçe konusundaki açıklamaları ise şu şekilde oldu:

 • 2019 bütçesinde tek seferlik gelir öngörmedik. 2019 bütçesi çok daha rahat bir bütçe olacak. Önceliğimiz hazine borçlanmalarında maliyet düşürmek. Birinci önceliğimiz bütçede faiz tasarrufu elde etmek.
 • KDV iadeleri basit bir konu değil. İadeler öncesinde rakamlarla ilgili bir çalışma yapılması gerekiyor.

Albayrak dolar kuru konusunda da açıklamalarda bulundu: “Kur konusunda stratejik bir akılla sahada olmalıyız. Kurun reel ekonomiye etkisini yakından takip edeceğiz.”

Ocak ayı itibari ile ortaya çıkan resim iyileşmenin beklenenden daha büyük olduğu yönünde. Kredi maliyetlerinin düşmesi piyasadaki iyileşmeyi gösteriyor….31 Mart’tan sonra çok daha etkin ve kazanımların güçlü bir şekilde realize olduğu döneme göreceğiz.

Berat Albayrak Türkiye’nin ticari ilişkilerine ve farklı ülkelerle yapılan görüşmelere de değindi:

Üçüncü ülkelerle sessizce yürüttüğümüz görüşmeler devam ediyor….Davos’ta verimli görüşmeleriniz oldu, görüşlerimizin olumlu etkileri başladı. Almanya ve Fransa ile verimli görüşmeler yaptık. Çin ve Güney Kore ile ticaret açığı konusunda çok ciddi bir çalışma yürütmeye başladık. Çin ve Güney Kore’ye karşı bu tarz bir açıkla devam edemeyeceğimizi söyledik. Bundan sonra çok daha aktif bir Güney Kore ve Çin politikası gözlemleyeceğiz.

 

Berat Albayrak: İdari Para Cezası İadeleri Başladı

11.01.2019 – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, köprü geçiş ihlalleri nedeniyle kesilen idari cezalarda iade sürecinin başlatıldığını söyledi. Köprü ihlal cezalarını geri almak isteyen vatandaşların iade için 28 Şubat 2019 tarihine kadar, kendilerine en yakın vergi dairesine başvurmaları yeterli olacak.

Köprü cezalarının iade kapsamı şu şekilde:

02.11.2016 – 31.12.2018 yatihleri arasından 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden araç sınıfları itibari ile kullanılması yasak olduğu halde geçiş yapan araçlara ilişkin olarak çıkarılan kanun gereğince idari para cezası verilmesi gereken kişilere:

 • İdari para cezası verilmeyecek
 • Verilmiş olan cezalar tebliğ edilmeyecek
 • Tahsil edilen idari para cezası tutarları iade edilecektir.

Başvuru Dilekçeleri Nasıl Hazırlanacak?

Vergi dairesine, bankalara veya PTT’ye yapılmış ödemeler için, motorlu taşıtlar vergisi yönünden bağlı bulunulan vergi dairesine hitaben,

Karayolları Genel Müdürlüğü sanal POS’u üzerinden veya KGM posta çeki hesabına yapılmış ödemeler için Ankara Vergi Dairesi Başnakanlığı Veraset ve Harçlar Vergi Dairesine hitaben hazırlanacaktır.

 

Berat Albayrak, KOBİ Destek Paketini Açıkladı

10.10.2018 – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün bahsettiği KOBİ’ler için teşvik paketini açıkladı. Albayrak, sosyal medyadan yaptığı paylaşımla da duyurduğu KOBİ teşvik paketine dair şu sözleri söyledi:

“Tüm sektörlerden yıllık cirosu 25 milyon TL’nin altında olan KOBİ’ler için başlattığımız uygun finansmanlı Kobi Değer Kredisi hayırlı uğurlu olsun. Bankacılık sektörü ve reel sektörümüzün küresel dalgalanmalardan etkilenmemesini sağlayacak güçlü altyapıyı tesis edeceğiz.”

Son açıklanan PMI ve imalat sanayi verilerinde iyileşme göstermeyen sektörlerin KOBİ Nefes Kredisi adı verilen bu uygulamada öncelendiği görülmekte. İşte kredi destek paketinin kapsam ve özellikleri:

 • Destek paketi yıllık cirosu 25 milyon TL altında olan şirketlere finansman desteği sağlayacak.
 • Paketin büyüklüğü toplamda 20 milyar TL olacak.
 • KOBİ’lere verilecek bu kredinin 6 ay kredi ödemesi olmayacak ve aylık faiz oranı yüzde 1,54 olacak.

Hangi KOBİ’ler destekten faydalanabilecek?

 • İmalat ve ihracat sektöründeki firmalara 1 milyon TL, diğer sektörlere ise 500 bin TL kredi verilecek.
 • Paketten 40 bin işletme faydalanacağı düşünülüyor.

KOBİ’lere kredi desteği paketine Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, TEB Bankası, Vakıf Katılım, Yapı Kredi,Alternatif Bank, Ziraat Katılım, Al Baraka olmak üzere 13 banka destek veriyor.

 

Bakan Albayrak’tan YEP Hedefleri ve Yeni Teşviklere Dair Önemli Açıklamalar

09.01.2018 – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2019 yılı değerlendirme toplantısında Yeni Ekonomi Programı‘ndaki hedefleri yakalama konusundaki durum ve önümüzdeki dönemdeki ekonomi politikalarına ait önemli açıklamalarda bulundu.

YEP Hedefleri

Büyüme: “Sağlıklı, sürdürülebilir ve dengeli bir büyüme için önümüzdeki bir kaç yıl potansiyelimizin daha altında bir büyüme hedefi koyduk. “

Birileri sürekli negatif algıyı hakim kılmaya çalışıyor. Hiçbir şekilde YEP’te ortaya koyduğumuz hedeflerden taviz vermeyeceğiz. Bütçe disiplini çerçevesinde duruşumuz devam ediyor, bütçedeki esneme alanı dışında yeni bir alan yok.

Cari açık/GSYH YEP’te söylediğimiz yüzde 4,7 oranının çok daha altında yüzde 3,0’lerde yılı tamamlamayı bekliyoruz.

Bütçe

Bakan Albayrak Merkez Bankası’ndan Hazine’ye devredilecek temettü gelirinin 37 milyar liralar seviyesinde olduğunu ve bu rakamın da 20 milyarlık beklentinin çok daha üzerinde olduğunu belirtti.

Hatırlanırsa Merkez Bankası genel kurul toplantısını Nisan ayından Ocak ayına çektiğini açıklamış bu konuda da piyasada çeşitli spekülasyonlar yapılmıştı. (İlgili haber)

TCMB’den temettü geliri olarak gelecek 37 milyar TL’lik kaynağın önemli bir kısmının Ocak ayında devreye gireceğini söyleyen Albayrak bu uygulamadaki amacın kamu yatırım ve ödemelerinin hızlandırılarak piysaya likiditenin daha hızlı sunulması olduğunu açıkladı.

Sonuç olarak piyasanın ihtiyacı olan kaynak ve likidite piyasa oyuncuları sıkışmadan devreye girecek ve ekonominin ihtiyacı olan canlanma tetiklenecek.

Yeni Bir Paket Geliyor

Hazine Bakanı açıklamalarının devamında Kobilere yönelik çok önemli bir kredi paketinin de açıklanacağını duyurdu.

 

Bakan Albayrak 2019 Devlet Destekleri ve Sosyal Yardımlar Hakkında Açıklama Yaptı

08.01.2019 – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabından 2019 yılında başlayacak ve bir kısmı da 2018’deki gibi devam edecek olan devlet destekleri ve sosyal yardımlar hakkında açıklama yaptı. Albayrak açıklamasında uygulamaların bütçe disiplininden tavizler içermediğinin altını çizerken şu sözleri paylaştı:

“Sayın Cumhurbaşkanımız 2019’u da müjdelerle başlattı. Ekonomide dengelenme döneminin sağladığı her pozitif gelişmeyi vatandaşlarımıza yansıtmaya devam ediyoruz. Bütçe disiplininden taviz vermeden, ortaya koyduğumuz hedeflere emin adımlarla ilerliyoruz.”

Bakan Albayrak’ın paylaştığı destek ve yardımlar şu şekilde:

 • Düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahiplerinin 150kwh’a elektrik tüketimini devlet karşılayacak
 • Ziraat Bankası aracılığıyla kredi kartı borcunu ödeme güçlüğü yaşayanlara uzun vadeli kredi sağlanacak. (Birleştiren İhtiyaç Kredisi)
 • Halk Bankası, 350 bin Esnaf ve Sanatkarın işletme ve yatırım kredisi ihtiyaçlarını açılacak 22 milyar TL’lik kredi ile karşılayacak.
 • Sigorta Prim Teşviki uygulaması kapsamında 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerleri için ouan desteği 5 puana çıkarılacak. 500 altı sigortalı çalıştıran yerler için 5 puan uygulması devam edecek.
 • Çiftçilerin borçlarına yıllık %11 faiz ile 1 yıla kadar tekrar yapılandırma imkanı sağlandı.

Kredi Kartı Borcu Olanlar İçin Birleştiren İhtiyaç Kredisi Nedir?

Kredi kartı borcu olanlar için sunulacak uzun vadeli kredi imkanına dair Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün öğlen saatlerinde açıklama yapmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarında da yer alan kredi imkanı ile ilgili detaylar belli oldu:

Ziraat Bankası tarafından kredi kartı borçlularına 24 aya kadar ödeme vadesi isteyenler için aylık yüzde 1,1 olacak. 60 aya kadar ise yüzde 1,2 faiz oranıyla ‘birleştiren ihtiyaç kredisi’ sunulacak.

Bankadan yapılan yazılı açıklamada, uygulamanın Ziraat Bankası’na kredi kartı borcu bulunan müşterilerin yanı sıra diğer bankalara kredi kartı borcu bulunan ve ödeme güçlüğü çekenleri de kapsayacağı belirtildi.

 

Bakan Albayrak Bütçe ile İlgili Bir Açıklama Yaptı

17.12.2018 – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabından bütçe ile ilgili bir açıklama yaptı. Albayrak açıklamasında “Bütçe disiplinindeki sıkı duruşumuzun sonucu olarak bütçemiz, Kasım ayında 7,6 milyar TL fazla verdi. Haziran’da gerçekleşen seçimlere rağmen, bu sıkı duruşumuzu koruyarak yüzde 1.9 olan Bütçe Açığı / Milli Gelir oranı hedefimizi yakalayacağız.” dedi.

 

Bakan Albayrak: “Çok Pozitif Bir Kasım Ayı Tablosu Göreceğiz”

20.11.2018 – 17. MÜSİAD EXPO kapsamında hayata geçirilen IBF KONGRESİ’nde dünya para sisteminde çoğulculuk ve adalet masaya yatırıldı, Blockchain sistemi bir çıkış yolu olarak tartışmaların odak noktasını oluşturdu. Kongrede konuşan Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: “Çok pozitif bir Kasım ayı tablosu göreceğiz. Türkiye, umut ve örnek olmaya devam ediyor” dedi.

Albayrak konuşmasının devamında şunları söyledi: “22. International Business Forum (IBF)’a ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyor, MÜSİAD yönetimini bu çok uluslu platformdan ötürü tebrik etmek istiyorum. “Dünya Para Sisteminde Çoğulculuk ve Adalet” panelleri hepimiz için ufuk açıcı olacaktır. Türkiye sahip olduğu irade ile daha da güçlenerek yoluna devam etmektedir. Ekonomimiz. normalleşme sürecine girmiştir. Yeni Ekonomik Program’ın ortaya koyduğu hedefler son çeyrekte kendini göstermeye başladı. Bütçe gelirlerimiz, programda yer alan beklentilerimizin de üzerine çıkacak noktada iyi bir seviyeye ulaşmış durumda. Bu noktada, 630,5 milyar liralık vergi geliri beklentimiz aynı şekilde devam ederken, vergi dışı gelirlerde de 119 milyar lira hedefinin üzerine çıkacağımızı bekliyoruz. Reel ekonominin ve bankaların güçlendirilmesine ve bütçe disiplinine devam edeceğiz. Enflasyonla mücadele alanında mobilya, otomotiv, beyaz eşya gibi birçok sektörden olumlu sinyaller alıyoruz. Ekim ayında rekorlar kırabiliriz. Kurdaki şokları ve belirsizliği geride bıraktık. Çok pozitif bir Kasım ayı tablosu göreceğiz. Güvenli yatırım iklimini güçlenerek emin adımlarla yolumuza devam edeceğiz. Türkiye ile ticaret yapan tüm sermayedarlar ülkemizin desteği ve güvencesi altındadır. Hem Türkiye’nin hem paydaşlarının kazandığı Adaletli Yatırım İklimini destekleyecek ve değer üreteceğiz. Türkiye bölgesi için umut ve örnek olmaya devam edecektir.”

 

Albayrak, Faizler ve Bütçe Hedefleri ile İlgili Açıklamalarda Bulundu

17.11.2018 – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomideki gelişmeler çerçevesinde geçtiğimiz haftayı değerlendirdi ve ileriye yönelik açıklamalarda bulundu. Albayrak, uzman ve kurumların da bu hafta raporlarında dikkat çektiği Hazine ihaleleri ve tahvil faizlerindeki pozitif gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı. Maliye Bakanı, tahvil faizlerindeki kayda değer düşüşün altını çizerek gelişemlerin Yeni Ekonomi Politikası beklentilerinden daha iyi seyrettiğini belirtti. Albayrak şu açıklamalarda bulundu:

“Ekonomi politikalarımız açısından pozitif bir haftayı tamamladık. Bu hafta en önemli gelişmeler tahvil faizlerimizde oldu. %17.67 olarak gerçekleşen 5 yıllık tahvil faizlerimiz 5 ayın en düşük seviyesine geldi. 2 yıllık tahvil faizleri de 7.2 puanlık düşüşle %18.79 oldu.

Maliye politikalarımızda da, bütçe disiplininden taviz vermeden sıkı duruşumuzu devam ettiriyoruz. Bütçe gelirlerimiz YEP beklentilerimizden de iyi seyrediyor. 630,5 milyar TL olarak öngörülen vergi gelirlerimize ilişkin gerçekleşme beklentimiz aynı şekilde sürüyor.”

Maliye Bakanı ayrıca bütçe hedeflerine ve vergi dışı gelirlere de değindi: “119,1 milyar TL’lik vergi dışı gelir hedefinin de bir miktar üzerine çıkacağız. Bedelli askerlikte 9 milyar TL’lik beklentimizin 500 milyon TL, İmar Barışında 6 milyar TL’lik beklentimizin de 4 milyar TL üzerinde gerçekleşme olacağını tahmin ediyoruz.

Bugün yayınlanan sanayi üretim rakamları özellikle Eylül ayında bir küçülmeyi gösterse de, dengelenme süreci beklentilerimizin çok ötesinde değildir. YEP’te net ihracatın büyümeye 1,4 puanlık etki yapmasını bekliyorduk. Son gerçekleşmeler ışığında beklentimiz 2,4 puan oldu.

Yatırımcı güvenini güçlendirecek, özellikle Avrupa’daki yavaşlamanın ve kur şoklarının sanayicimize etkisini en aza indirecek adımlarımıza devam edeceğiz. YEP’te ilan ettiğimiz prensiplerimizi yatırımlar ve bütçe disiplini başta olmak üzere tüm alanlarda tavizsiz sürdüreceğiz.”

 

Albayrak: Gıda Enflasyonu ile Mücadelede Kararlı Politikalar Hayata Geçireceğiz

07.11.2018 – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gıda enflasyonuyla mücadelede çok daha kararlı politikalar hayata geçirileceğini bildirdi. Albayrak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ilgili kurum başkanlarının katılımı ile Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplantımızı gerçekleştirdik. Gıda enflasyonu ile mücadelede önümüzdeki süreçte çok daha kararlı politikaları hayata geçireceğiz.” sözlerine yer vererek bilgilendirme yaptı.

Son açıklanan enflasyon rakamları beklentilerin üzerinde gelmiş, gıda ve alkolsüz içecekler grubunda %3,22 fiyat artışı kayıtlara geçmişti.

 

Bakan Albayrak KDV ve ÖTV İndirimlerine Dair Açıklamalarda Bulundu

31.11.2018 – Bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önemli birçok kesimi ilgilendiren KDV ve ÖTV vergilerinde indirimlere dair açıklamalarda bulundu. Albayrak Vergi Denetim Kurulunun Strateji Değerlendirme toplantısının gerçekleştirildiğini bildirerek vergiler konusunda önemli yeni kararlardan bahsetti. Albayrak: “Hedefimiz çok daha mükellef odaklı, etkin, hızlı ve daha adaletli denetim süreçlerini temin etmek. Hedeflerimize ulaşmak, istediğimiz reformları hayata geçirmek için VDK’yı yeniden kurgulayacağız.” dedi ve ardından bir dizi KDV ve ÖTV indiriminin devreye sokulacağını söyledi:

“Bugün, otomotiv, beyaz eşya, ticari araç, mobilya ve konut sektörülerinde bir dizi KDV ve ÖTV indirimlerini başlatıyoruz.

Altı başlıkta uygulanacak indirimlerle amacımız, Enflasyonla Topyekun Mücadeleye, ekonomide dengelenmeye ve istihdama destek vermektir.

Yıl sonu için ortaya koyduğumuz gelir ve faiz dışı fazla hedeflerimizden, bütçe disiplini duruşumuzdan sapma olmayacaktır. Ekim ayı rakamlarını da dikkate aldığımızda, 2018 yılı için koyduğumuz yüzde 1,9’luk bütçe açığı/GSYH oranı hedefimizi gerçekleştireceğiz.”

Yapılan açıklamaların ardından Borsa İstanbul, vergi indirimlerinin iç talebi canlandıracağı ve ilgili sektörlere hareketlilik getireceği beklentisiyle yükseldi, ancak Hazine’nin KDV ve ÖTV gelirlerinin azalacağı ve bütçe açığı hedefinin tutturalamayacağına yönelik kaygılar nedeni ile dolar kuru yükseldi. Yapılan açıklamalar Türk Lirası ve tahvil/bono getirileri açısından negatif fiyatlandı….

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here