Ana sayfa Haberler Albayrak: &#8...

Albayrak: “Çok Pozitif Bir Kasım Ayı Tablosu Göreceğiz”

17. MÜSİAD EXPO kapsamında hayata geçirilen IBF KONGRESİ’nde dünya para sisteminde çoğulculuk ve adalet masaya yatırıldı, Blockchain sistemi bir çıkış yolu olarak tartışmaların odak noktasını oluşturdu. Kongrede konuşan Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: “Çok pozitif bir Kasım ayı tablosu göreceğiz. Türkiye, umut ve örnek olmaya devam ediyor” dedi.

Albayrak konuşmasının devamında şunları söyledi: “22. International Business Forum (IBF)’a ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyor, MÜSİAD yönetimini bu çok uluslu platformdan ötürü tebrik etmek istiyorum. “Dünya Para Sisteminde Çoğulculuk ve Adalet” panelleri hepimiz için ufuk açıcı olacaktır. Türkiye sahip olduğu irade ile daha da güçlenerek yoluna devam etmektedir. Ekonomimiz. normalleşme sürecine girmiştir. Yeni Ekonomik Program’ın ortaya koyduğu hedefler son çeyrekte kendini göstermeye başladı. Bütçe gelirlerimiz, programda yer alan beklentilerimizin de üzerine çıkacak noktada iyi bir seviyeye ulaşmış durumda. Bu noktada, 630,5 milyar liralık vergi geliri beklentimiz aynı şekilde devam ederken, vergi dışı gelirlerde de 119 milyar lira hedefinin üzerine çıkacağımızı bekliyoruz. Reel ekonominin ve bankaların güçlendirilmesine ve bütçe disiplinine devam edeceğiz. Enflasyonla mücadele alanında mobilya, otomotiv, beyaz eşya gibi birçok sektörden olumlu sinyaller alıyoruz. Ekim ayında rekorlar kırabiliriz. Kurdaki şokları ve belirsizliği geride bıraktık. Çok pozitif bir Kasım ayı tablosu göreceğiz. Güvenli yatırım iklimini güçlenerek emin adımlarla yolumuza devam edeceğiz. Türkiye ile ticaret yapan tüm sermayedarlar ülkemizin desteği ve güvencesi altındadır. Hem Türkiye’nin hem paydaşlarının kazandığı Adaletli Yatırım İklimini destekleyecek ve değer üreteceğiz. Türkiye bölgesi için umut ve örnek olmaya devam edecektir.”

 

Albayrak, Faizler ve Bütçe Hedefleri ile İlgili Açıklamalarda Bulundu

17.11.2018 – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomideki gelişmeler çerçevesinde geçtiğimiz haftayı değerlendirdi ve ileriye yönelik açıklamalarda bulundu. Albayrak, uzman ve kurumların da bu hafta raporlarında dikkat çektiği Hazine ihaleleri ve tahvil faizlerindeki pozitif gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı. Maliye Bakanı, tahvil faizlerindeki kayda değer düşüşün altını çizerek gelişemlerin Yeni Ekonomi Politikası beklentilerinden daha iyi seyrettiğini belirtti. Albayrak şu açıklamalarda bulundu:

“Ekonomi politikalarımız açısından pozitif bir haftayı tamamladık. Bu hafta en önemli gelişmeler tahvil faizlerimizde oldu. %17.67 olarak gerçekleşen 5 yıllık tahvil faizlerimiz 5 ayın en düşük seviyesine geldi. 2 yıllık tahvil faizleri de 7.2 puanlık düşüşle %18.79 oldu.

Maliye politikalarımızda da, bütçe disiplininden taviz vermeden sıkı duruşumuzu devam ettiriyoruz. Bütçe gelirlerimiz YEP beklentilerimizden de iyi seyrediyor. 630,5 milyar TL olarak öngörülen vergi gelirlerimize ilişkin gerçekleşme beklentimiz aynı şekilde sürüyor.”

Maliye Bakanı ayrıca bütçe hedeflerine ve vergi dışı gelirlere de değindi: “119,1 milyar TL’lik vergi dışı gelir hedefinin de bir miktar üzerine çıkacağız. Bedelli askerlikte 9 milyar TL’lik beklentimizin 500 milyon TL, İmar Barışında 6 milyar TL’lik beklentimizin de 4 milyar TL üzerinde gerçekleşme olacağını tahmin ediyoruz.

Bugün yayınlanan sanayi üretim rakamları özellikle Eylül ayında bir küçülmeyi gösterse de, dengelenme süreci beklentilerimizin çok ötesinde değildir. YEP’te net ihracatın büyümeye 1,4 puanlık etki yapmasını bekliyorduk. Son gerçekleşmeler ışığında beklentimiz 2,4 puan oldu.

Yatırımcı güvenini güçlendirecek, özellikle Avrupa’daki yavaşlamanın ve kur şoklarının sanayicimize etkisini en aza indirecek adımlarımıza devam edeceğiz. YEP’te ilan ettiğimiz prensiplerimizi yatırımlar ve bütçe disiplini başta olmak üzere tüm alanlarda tavizsiz sürdüreceğiz.”

 

Albayrak: Gıda Enflasyonu ile Mücadelede Kararlı Politikalar Hayata Geçireceğiz

07.11.2018 – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gıda enflasyonuyla mücadelede çok daha kararlı politikalar hayata geçirileceğini bildirdi. Albayrak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ilgili kurum başkanlarının katılımı ile Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplantımızı gerçekleştirdik. Gıda enflasyonu ile mücadelede önümüzdeki süreçte çok daha kararlı politikaları hayata geçireceğiz.” sözlerine yer vererek bilgilendirme yaptı.

Son açıklanan enflasyon rakamları beklentilerin üzerinde gelmiş, gıda ve alkolsüz içecekler grubunda %3,22 fiyat artışı kayıtlara geçmişti.

 

Bakan Albayrak KDV ve ÖTV İndirimlerine Dair Açıklamalarda Bulundu

31.11.2018 – Bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önemli birçok kesimi ilgilendiren KDV ve ÖTV vergilerinde indirimlere dair açıklamalarda bulundu. Albayrak Vergi Denetim Kurulunun Strateji Değerlendirme toplantısının gerçekleştirildiğini bildirerek vergiler konusunda önemli yeni kararlardan bahsetti. Albayrak: “Hedefimiz çok daha mükellef odaklı, etkin, hızlı ve daha adaletli denetim süreçlerini temin etmek. Hedeflerimize ulaşmak, istediğimiz reformları hayata geçirmek için VDK’yı yeniden kurgulayacağız.” dedi ve ardından bir dizi KDV ve ÖTV indiriminin devreye sokulacağını söyledi:

“Bugün, otomotiv, beyaz eşya, ticari araç, mobilya ve konut sektörülerinde bir dizi KDV ve ÖTV indirimlerini başlatıyoruz.

Altı başlıkta uygulanacak indirimlerle amacımız, Enflasyonla Topyekun Mücadeleye, ekonomide dengelenmeye ve istihdama destek vermektir.

Yıl sonu için ortaya koyduğumuz gelir ve faiz dışı fazla hedeflerimizden, bütçe disiplini duruşumuzdan sapma olmayacaktır. Ekim ayı rakamlarını da dikkate aldığımızda, 2018 yılı için koyduğumuz yüzde 1,9’luk bütçe açığı/GSYH oranı hedefimizi gerçekleştireceğiz.”

Yapılan açıklamaların ardından Borsa İstanbul, vergi indirimlerinin iç talebi canlandıracağı ve ilgili sektörlere hareketlilik getireceği beklentisiyle yükseldi, ancak Hazine’nin KDV ve ÖTV gelirlerinin azalacağı ve bütçe açığı hedefinin tutturalamayacağına yönelik kaygılar nedeni ile dolar kuru yükseldi. Yapılan açıklamalar Türk Lirası ve tahvil/bono getirileri açısından negatif fiyatlandı….