Ana sayfa Haberler BDDK, Kredi K...

BDDK, Kredi Kartına Taksit Sınırlamasında Değişiklik Yaptı

Kredi Kartlarında taksit sınırları değişti. Yeni durumda mal ve hizmet gruplarına göre yeni taksit sınırlamaları ile bu değişikliklerin etkilerine dair yorumları aşağıda bulabilirsiniz. 26.11.2018

BDDK yayınladığı Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı’nda değişiklik yaptı. Taslağa göre:

  • tablet ve bilgisayar: tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 altı ay
  • cep telefonu: fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altı 6 ayı aşamayacağı ve cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerde altı ay olan vade sınırı 31 Ocak 2019’a kadar on iki 12 ay olarak uygulanacağı belirtildi.
  • havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda
  • sağlık ürünü alımlarında,
  • vergi ödemelerinde dokuz 9 ay olarak uygulanacağını belirtildi.

İş Yatırım’ın konu ile ilgili yorumu şu şekilde oldu:

BDDK bazı hizmet ve mal alımlarındaki maksimum kredi kart taksit sürelerini uzattı. Buna göre yurtiçi turizm aktivitelerini kapsayan tüm hizmetler için maksimum kredi kart taksit sayısı altıdan dokuza çıkarılırken, yurtdışına yapılacak turizm aktivite harcamaları için altıya yükseltildi. Çeşitli elektronik eşya alımlarında taksit sayısı üç olarak belirlenirken, bilgisayarlar için altıya çıkartıldı.

Ekonomik yavaşlama nedeniyle bazı önlemlerde gevşeme yapıldığı gözlemlenirken bunun özellikle turizm sektörü ve elektronik eşya perakendecileri için olumlu olduğunu düşünüyoruz.

Oyak Yatırım’ın konuyu hisseler açısından ele aldı:

BDDK, yönetmelik değişikliğiyle yurt içine ilişkin havayolları, seyahat acentaları ve konaklamalarla ilgili harcamalarda altı ay olan taksit sayısını dokuza çıkarmıştır. Yurtiçi turizmi desteklemeyi amaçlayan bu uygulama havayolları için de hafif pozitiftir. Haber, petrol fiyatlarındaki ciddi gerilemenin de etkisiyle havayolları hisselerini Cuma günü ciddi oranda desteklemiştir.

 

BDDK, Kredi Kartına Taksit Sınırlamasını Esnetti

Kredi Kartları Sanal Refah Getiriyor27.10.2015

Kredi kartı ile yapılan eğitim ve öğrenim ücreti, mobilya ve beyaz eşya harcamalarında taksit sayısının 9’dan 12 aya çıkarılmasını öngören yönetmelik taslağı görüşe açıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), ’Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Taslağı’nı internet sitesinde yayımlandı.

Taslağa göre, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 9 ayı geçemeyecek. Kuyumla ilgili harcamalarda bu süre 4 ay, beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda ise 12 ay olarak uygulanacak. Böylece, beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda taksit sayısı 9’dan 12’ye çıkmış olacak.

Taslakta, değişikliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla yürürlüğe gireceği açıklandı.

Mevcut tebliğde beyaz eşya, mobilya ve eğitim/öğretim harcamaları ile ilgili özel bir ifade bulunmuyor ve kuyum dışındaki harcamaların taksitlendirilmesi dokuz ay ile sınırlandırılıyor. Gıda, telekomünikasyon ve akaryakıt harcamalarında ise taksitlendirilmesine izin verilmiyor.

Açıklanan taslağa göre 10/03/2007 tarihli ve 26458 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26. maddesinin yedinci ve sekizinci fıkrası şu şekilde değiştirildi:

“Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez. Kuyumla ilgili harcamalarda bu süre dört ay, beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda ise bu süre on iki ay olarak uygulanır. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyonla ilgili harcamalarda ve yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz.

Kurumsal kredi kartları ile, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez. Bu süre, beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda on iki ay olarak uygulanır”.