Ana Sayfa Güncel Piyasa Yorumları Kamu Mevduat ...

Kamu Mevduat Bankaları Zarar Açıkladı

BDDK, Mayıs Ayı Bankacılık Sektörü Verilerini Açıkladı

30.06.2021 – BDDK Bankacılık Sektörü Mayıs ayı bankacılık verilerini açıkladı. Sektörün Mayıs ayında net karı 4,027 milyar TL olarak gerçekleşti.

Açıklanan net kar rakamı aylık bazda %6,9 azalışı işaret ederken yıllık bazda %48 gerilemeyi göstermektedir. Yılın ilk beş ayında sektörün net karı %9 azalmıştır. Mayıs ayında, bankacılık sektörünün öz kaynak karlılığı %7,8 olurken, sene başından bu yanaki 5 aylık Ocak-Mayıs döneminde öz kaynak karlılığı %9,7 olarak gerçekleşmiştir.

Bankacılık sektörünün sorunlu kredi oranı ise sorunlu kredileri intikallerine yönelik devam eden destek, tahsilatlar ve kredi büyümesine bağlı olarak düşmeye devam ederek – aylık bazda 4 baz puan – %3,65 olarak gerçekleşmiştir. Son olarak, sektörün çekirdek sermaye yeterliliği ve sermaye yeterliliği rasyoları, sırasıyla, %13,6 ve %17,9 olarak kaydedilmiştir.

Şeker Yatırım, Mayıs ayına ait sektör verilerini değerlendirdi:

Bankacılık sektörü karı Mayıs ayında yıllık bazda %9,5 azaldı, kamu mevduat bankaları 647 milyon TL zarar açıkladı. Aylık olarak yayınlanan BDDK datasına göre, Türk bankacılık sektörü net kar rakamı Mayıs ayında 4,0 milyar TL olarak gerçekleşti. (Aylık bazda %6,9 azalma).

Kamu mevduat bankaları Mayıs ayında en zayıf performansı gösteren segment oldu. Bu segmentte yer alan bankalar önemli ölçüde artan kredi karşılıklarının etkisiyle Nisan ayındaki 431 milyon TL tutarındaki zararı takiben Mayıs ayında 647 milyon TL zarar açıkladı.

Özel mevduat bankalarında aylık bazda %20 kar artışı yaşanırken yabancı mevduat bankalarında ise %15 kar daralması gerçekleşti. Mayıs ayında çekirdek bankacılık gelirlerinde toparlanma (+%9,6) ve faaliyet giderlerinde gerileme, kredi karşılık giderlerindeki önemli ölçüde artışın (+%83,7) negatif etkisini dengelemede başarısız oldu. Ticari zarar Nisan ayındaki TRY4,99 milyar TL seviyesinden %10,3 azalarak 4,48 milyar TL seviyesine geriledi ancak karlılığı baskılamaya devam etti. Son olarak, efektif vergi oranı Nisan ayındaki %15 seviyesinden Mayıs ayında %13 seviyesine geriledi.

Türk bankacılık sektörünün 5 aylık kümülatif karı Mayıs ayında 24,7 milyar TL olarak gerçekleşti (Yıllık: %9,5 azalma). Sektörün kümülatif özkaynak getirisi aylık bazda 65 baz puan zayıflayarak Mayıs ayında %9,9 seviyesine geriledi. Sermaye yeterliliği oranı ve çekirdek sermaye yeterliliği oranları aylık bazda 7 ve 10 baz puan gerileyerek %17,9 ve %13,6 seviyelerinde gerçekleşti. Yıllık bazda karşılaştırmada kamu mevduat bankalarında Mayıs ayı itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre %93 seviyesinde önemli ölçüde bir kar daralması gerçekleşirken, yabancı ve özel mevduat bankalarında net kar yıllık bazda %54 ve %23 oranında artış göstermiştir.

Çeyreksel bazda karşılaştırmada ise bankacılık sektörü karı 2Ç21’in ilk iki ayında (Nisan-Mayıs) 1Ç21’in ilk iki ayına göre çeyreksel bazda %9 oranında azaldı. Çekirdek bankacılık gelirlerinde toparlanma ve kredi karşılıklarındaki gerileme pozitif unsurlar olarak öne çıkmaktadır. Ancak ticari zarar toplam 9,5 milyar TL seviyesinde gerçekleşmiştir ve karlılığı olumsuz etkilemiştir. 1Ç21’in ilk iki ayında ticari zarar 7,2 milyar TL seviyesindeydi.

Segment bazında, kamu mevduat bankaları çeyreksel karşılaştırmada en zayıf performansı gösterdi ve zarar açıklayan tek segment oldu. Öte yandan yabancı mevduat bankaları göreceli en kuvvetli performansı gösterdi. Kredi karşılıklarındaki sektör üstü gerilemenin de etkisiyle çeyreksel bazda %14 seviyesinde kar artışı gerçekleşti. Özel mevduat bankalarında çeyreksel bazda %9 kar artışı gerçekleşti. Katılım bankalarında ise çeyreksel bazda %2 oranında kar artışı yaşandı. 188 milyon TL ticari kar ve çekirdek bankacılık gelirlerinde zayıflama gerçekleşti.