Ana sayfa Güncel Piyasa Yorumları BDDK, Mayıs A...

BDDK, Mayıs Ayı Bankacılık Sektörü Verilerini Açıkladı

Mayıs Ayı Bankacılık Sektörü Verileri

29.06.2020 – BDDK, 2020 yılının Mayıs ayına ait Bankacılık Sektörü verilerini açıkladı. Buna göre; Bankacılık sektörünün Mayıs ayı net dönem karı bir önceki aya göre %78,3 oranında artarak 7,7 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Bu yüksek artışta koronavirüs şoku sonrası ücret ve komisyon gelirleri ve karşılık giderlerindeki normalleşme ile ticari zarardan ticari kara dönülmesi ana etken olmuştur. Kovid-19 salgının en çok hissedildiği Nisan ayından sonra normalleşme adımları ile birlikte Mayıs ayında ücret ve komisyon gelirleri 671mn TL artarak 3,1 milyar TL’ye yükselmiştir. Ayrıca Nisan ayındaki 1,7milyar TL’lik ticari zarardan Mayıs ayında 1,1 milyar TL ticari kara geçilmiştir. Ek olarak karşılık giderleri de Nisan ayındaki 9 milyar dolardan normalleşerek 6,6milyar dolara gerilemiş ve karlılığı desteklemiştir. Diğer taraftan net faiz gelirleri 438mn TL azalarak, alınan kar payları da 1,6 milyar TL’den 135mn TL’ye gerileyerek karın daha yüksek gelmesini engellemişlerdir.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Sektörde kamu – özel dağılımına bakıldığında, kamu bankalarının karı yüksek kredi büyümesinin de katkısıyla Nisan ayındaki 1.974mn TL’den Mayıs ayında 4.097mn TL’ye yükselirken, özel sektörün karı da %52’lik artışla 3.569mn TL’ye yükselmiştir. Mayıs ayında TL kredilerde %3,8’lik artış yaşanırken, tüketici kredileri ve KOBİ kredileri büyümeye katalizörlük yapmaya devam etmişlerdir. Bireysel Kredi kartı portföyünde ise bir önceki ayın aksine %1’lik artış kaydedilmiştir. Mevduatlar tarafında ise TL mevduatlarda %0,9 oranında gerilemiştir.  Bankacılık sektörünün kredi/mevduat oranı aktif rasyosunun da katkısıyla artmaya devam etmiş ve Mayıs ayı sonu itibarıyla 190 baz puan yükselerek %103,5 olarak gerçekleşmiştir. Bankacılık sektörünün özsermeye karlılığı ve aktif karlılığı sırasıyla yüksek kar rakamının etkisiyle nisan ayındaki %12,0 ve %1,2 seviyesinden %13,2 ve %1,3 seviyesine yükselmiştir. Net faiz marjı ise %4,37 ile 10 baz puan hafif düşüş göstermiştir. Mevduat maliyetlerindeki düşüş net faiz marjını desteklemesine karşın, kredilerdeki yeni fiyatlamalar net faiz marjını baskılamaktadır. Bankacılık sektörü sorunlu kredi oranı ise kredilerdeki artışın da etkisiyle aylık olarak 10 baz puan düşerek %4,48’e gerilerken, sermaye yeterlilik oranı 79 baz puan artmış ve %19,44 olarak gerçekleşmiştir.  

Mart ve Nisan ayında koronavirüs sonrası süreç için tampon oluşturmak amacıyla Bankaların yüksek karşılıklar ayırmasının ardından, Mayıs ayında karşılık giderleri kısmen de olsa normalleşme işaretleri vermiştir. Ayrıca aktif rasyosu bilanço kalemlerinde değişikler yaratmaya devam devam ederken, menkul kıymetlerde Nisan ayındaki %12,5’lik aylık artışın ardından Mayıs ayında da %8,2 oranına artış kaydedilmiştir. Ek olarak, Mayıs ayındaki yüksek kar rakamı ikinci çeyrek banka finansallarının oldukça iyi geleceğine işaret etmektedir. Önümüzdeki dönemde mevduat maliyetlerindeki düşüş ve vadesiz mevduatlardaki artış eğilimi marjlara olumlu etki etmeye devam edecek olsa da, kredi faizlerindeki geri çekilme karlılığı baskılayabilir.