Ana sayfa Haberler Bankaların 20...

Bankaların 2020 Mevduat Faiz Oranları Ne Durumda?

 Güncel mevduat faiz oranları, birikimlerini bankaların vadeli mevduat hesaplarında değerlendirecek olan kişiler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Çünkü her bankanın müşterilerine sunduğu mevduat faiz oranı farklıdır. Dönem dönem değişikliğe uğrayan bu faiz oranları, birikimlerini bankaların vadeli mevduat hesabına yatıracak olan kişilerin bu işlem sonunda ne kadar kazanç elde edeceğini ifade etmektedir. Bu yüzden oldukça önemlidir.

Bankaların mevduat faiz oranları dönemsel olarak farklılığa uğramaktadır günümüzde faaliyet gösteren bazı bankaların güncel mevduat faiz oranları şu şekildedir:

  • Denizbank: %10,50
  • ING: %11,00
  • Yapı Kredi: %9,75
  • Garanti BBVA: %10,00
  • Şekerbank: %9,00
  • Ziraat Bankası: %9,40
  • Türkiye İş Bankası: %8,90
  • Vakıfbank: %9 65
  • Fibabanka: %11,00
  • Odeabank: %10,00

Bütün bankaların avantajlı hoşgeldin faizleri ve standart faiz oranları için https://www.uygunkrediler.com.tr/mevduat-faizi-hesaplama/ sayfasına gidebilirsiniz.

Mevduat, süresiz veya süreli olarak bankaya yatırılmış olan kıymetli maden, döviz veya para anlamına gelmektedir. Bir kişinin bu yatırım işleminden kazanç elde edebilmesi için tercih etmesi gereken; vadeli mevduat olmaktadır. Vadeli mevduat da; belirli olan bir süreyle bankaya yatırılan ve sonucunda karşılık beklenen para, döviz ve değerli maden hesabıdır. Bu hesaplar için söz konusu olan mevduat faizleri, paranın bankaya yatırılma süresine göre de belirlenmektedir. Genel olarak bankalar, 1 yıllık, 6 aylık, 3 aylık ve 1 yıllık gibi vade seçeneklerini müşterilerine sunmaktadır.

Mevduat Faizi Nedir?

Mevduat faizi, birikimi bulunan kişilerin ellerindeki meblağın büyüklüğüne, bu meblağın bankada tutulma süresine yani vadesine ve mevcut koşullardaki piyasa şartlarına göre bankanın belirlediği ve para yatışı gerçekleştiren müşterilerine verceği faiz oranıdır. Kısacası mevduat faizi, bankaya para yatıran kişilere, farklı değişkenler göz önünde bulundurularak uygulanacak olan faiz oranıdır, ana paranın üstüne eklenecek olan paradır.

Günümüzde, ülkemizde pek çok özel, devlet destekli ve katılım bankası olma özelliği taşıyan pek çok banka faaliyet göstermektedir. Dolayısıyla her bir bankanın kendi mevduat faiz oranı vardır ve bankalar arasındaki mevduat faiz oranları farklılık göstermektedir. Bu sebeple, birikimlerini bankanın vadeli mevduat hesabına yatırarak değerlendirecek olan kişilerin en yüksek mevduat faizini alabilmesi için iyi bir piyasa araştırması yapması gerekmekte ve tüm bankaların mevduat faiz oranlarını incelemesi gerekmektedir.

Bankaların müşterilerine sunduğu mevduat faiz oranları aslında bankaların ne kadar çok müşteriye ve paraya sahip olmak istediği ile doğru orantılıdır. Çünkü temelde bankalar, müşterilerinden alarak mevduat hesaplarında tuttuğu paraları, başka müşterilerine kredi olarak vermektedir. Bu sebeple bankalar, mevduat hesaplarındaki paralarının fazlalığına göre kredi verebilme imkânına sahip olmaktadır. Böylelikle bankalar zaman zaman mevduat faizi oranlarında değişikliğe gitmektedirler.

E-vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

E-vadeli mevduat hesabı, internet bankacılığı aracılığıyla açılmakta olan bir vadeli mevduat hesabı türüdür.  Bu vadeli mevduat hesabını bilindik  vadeli mevduat hesabından ayıran en önemli özellik daha yüksek faiz oranlarını sunmasıdır. Günümüzde hemen hemen her bankada internet bankacılığına özel olarak verilen bir hizmet olarak E-vadeli mevduat hesabı bulunmaktadır ve bankadan bankaya göre E-vadeli mevduat hesabı faiz oranları farklılık göstermektedir.

Birikimlerini bankaların vadeli mevduat hesabına koyarak değerlendirmek isteyen kişiler, E-vadeli mevduat hesabı ürünü sayesinde belirdi vadelerle daha yüksek kazanç elde edebilme şansına sahip olmaktadır.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili mevduat hesabı, kurumsal ya da bireysek olması fark etmeksizin banka müşterisi olan kişilerin, genel kredi kapsamında yararlanabildiği ek bir hesap olarak bilinmektedir. Kredili mevduat hesabı halk arasında ek hesap ya da avans hesap olarak da bilinmektedir. Banka müşterilerinin bu ek hesap hizmetinden ve kredi imkanından yararlanabilmesi için bir mevduat hesabına sahip olması gerekmektedir.

Kredili mevduat hesabı kısaca; bir mevduat hesabı ile ilişkilendirilmiş olan kredi anlamına gelmektedir. Bankalar bu ürününe oldukça önem vermektedir ve özellikle de kendisinden maaş almakta olan tüketicilerine kredili mevduat hesabı açması için teşvikte bulunmaktadır. Kredi mevduat hesabına sahip olan kişiler, mevduat hesaplarında paranın bulunmadığı durumlarda önceden belirlenmiş olan limit ile nakit çekim yapabilmektedir. Bu bankacılık ürününde kredi kartından çekilen nakit avans hizmetine göre daha az faiz uygulandığı için müşteriler yoğun olarak tercih etmektedir. 

Mevduat Faizi Stopaj Kesintileri Ne Kadar?

Günümüzün bankacılık işlemlerinde mevduat hesaplarından kesilmekte olan stopaj ücreti, elde edilen kazancın %15’ine kadar olabilmektedir. Mevduat faizi stopaj kesintileri, bankaların vadeli mevduat hesaplarına değerli maden, para ve döviz yatırılması durumunda elde edilen kazancın gelir vergisi olması amacıyla kesilmektedir. Kişi ve kurumların bankalarda bulunan vadeli mevduat hesabı kazançlarından alınan bu stopaj direkt olarak devlete ödenmektedir.

Mevduat faizi stopaj kesintileri her kazanç için aynı değildir ve bu kesinti oranı, vade süresine göre farklılaşmaktadır. Stopaj oranı, vadenin uzamasıyla birlikte düşmektedir.

Katılım Bankalarının Mevduat Hesapları Nasıl Açılır?

Sahip olduğu birikimi güvenli bir ortamda güvence altına almak ve aynı zamanda değerlendirmek isteyen fakat bunu yaparken faiz geliri elde etmek istemeyen kişiler ve kurumlar, katılım bankalarının mevduat hesabı seçeneğinden yararlanmaktadır. Katılım bankalarının mevduat hesaplarına, katılım hesabı adı verilmektedir. Katılım hesapları, hesap açmak isteyen kişilerin katılım bankalarına giderek şahsen başvuru yapmasıyla veya internet başvurusu yapmasıyla açılabilmektedir.

Katılım hesapları, mevduat hesaplarından oldukça farklıdır çünkü bunda faiz yoktur. Katılım hesaplarında kâra ve zarara ortak olma vardır. Dolayısı ile paranın bankaya yatırılması sırasında ne kadar kazanç elde edileceği belli olmamaktadır.

Bankaların Mevduat Ürünleri

Mevduat ürünleri, bankaların birikim sahibi olan kişilerin birikimlerini değerlendirmek için sunduğu ürünlerdir. Bir miktar paranın, değerli madenin ve dövizin bankada güvence altında tutulması, değerlendirilmesi ancak mevduat ürünleri sayesinde mümkün olmaktadır. Dolayısı ile bankaların birbirinden farklu şekillere sahip mevduat ürünleri bulunmaktadır ve tüketicilere sunulmaktadır.

Ticari mevduat, ticari özellikteki kurumların bankalarda nakit bulundurmasını sağlayan bir mevduat ürünüdür. Tasarruf mevduatı da, bankaların kendisi için kaynak olarak kullanabildiği ve bu kullanım sonucunda hesap sahiplerine bir ödeme yaptığı mevduat ürünüdür.

Mevduat ürünleri içerisinde en çok bilindik olan hesaplar; vadeli mevduat hesabı ve vadesiz mevduat hesabı olmaktadır. Vadeli mevduat hesabı, hesap sahibi olan kişi ya da kurumların bankaya yatırdığı değerli maden, para veya döviz karşılığında belirli bir faiz oranı ile kazanç elde ettiği mevduat ürünüdür. Bu mevduat ürününde hesap sahiplerinin ne kadar süre içerisinde yani vadede ne kadar faiz oranı ile kazanç elde edeceği baştan bellidir. Vadesiz mevduat hesabı ürünü ise kişilerin ve kurumların, birikimlerini güvence altında tuttuğu fakat karşılığında kazanç elde etmediği bir hesaptır. Bu mevduat ürünü genellikle para yatırmak, para çekmek, parayı muhafaza etmek, parayı biriktirmek, EFT veya havale yapmak ve benzeri gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

Kaynak: uygunkrediler.com.tr