Ana Sayfa Haberler Bankalarda Dö...

Bankalarda Döviz Bozulur mu?

Bankalarda döviz bozulur mu?

Bankalarda paraya dair tüm işlemleri yapabilirsiniz. Hem kendi ülkemize ait olan para birimi ile hem de tüm dünyada geçerli olan tüm para birimleri ile ilgili en güvenirlik işlemleri her zaman bankalar aracılığı ile yapabilirsiniz.

Eğer elinizde bir miktar döviz yani başka ülkeye ait bir para birimi varsa, bunları TL’ye çevirmenin iki yolu olacaktır. Ya bulunduğunuz bölgede aktif olarak çalışan bir döviz bürosuna uğrayabilirsiniz ve burada döviz alım satım işleri yapabilirsiniz. Ya da sizlere en yakın bir banka şubesine uğrayarak elinizdeki dövizleri TL’ye çevirebilirsiniz. Her iki yöntem de sizin için her zaman en güvenilir olan yöntem olacaktır. Elinizdeki dövizleri banka ya da bir döviz bürosu haricinde bozdurmak ya da değerlendirmek yanlış bir yol olabilir. Bunun için mutlaka iki yöntemden birisini tercih etmelisiniz.

Öncelikle bankalar ve bankalarda yapılan döviz işlemlerine göz atacak olursak tüm bankalarda döviz alma ve döviz bozdurma işlemleri yapabilirsiniz. Elinizde ne kadar döviziniz olursa olsun, karşınıza ilk çıkan banka şubesine girebilirsiniz. Ve burada döviz bozdurma işlemlerinizi, o bankanın o gün açıklamış olduğu döviz kuru üzerinden yapabilirsiniz. Kısacası bankalar döviz bozar mı ve döviz bozan bankalar hangileridir diye merak ediyorsanız, bu işlemler ülkemizde hizmet veren tüm bankalar tarafından yapılmaktadır. Burada önemli olan farklılık banka şubesine gitmeden sizlere en yakın olan ATM’de dövize dair bir işlem yapabiliyor olup olmadığınızdır.

ATM’de döviz işlemleri yapılır mı?

Bankalar her zaman hem ülkemiz para birimi, hem de yabancı tüm para birimleri ile ilgili en güvenilir işlem alanlarıdır. Gelişen teknoloji ile birlikte bankacılık hizmetleri hepimiz için artık daha kolay bir hal almaya başlamıştır. İnternet bankacılığı ve banka ATM’leri üzerinden bir şubede yapabileceğiniz tüm işleri neredeyse yapabilir hale geldiniz. Döviz işlemleri de şubelere gitmeden banka ATM’leri üzerinden yapılabilecek bir işlem olarak karışımıza çıkıyor.

Öncelikle döviz işlemleri kapsamında döviz alma işlemlerine bir göz atalım. Bir banka şubesine gitmeden günün her saatinde var olan paranıza döviz almak istiyorsanız bunun için sizlere sunulan en hızlı ve güvenilir yöntem internet bankacılığı olacaktır. Hangi döviz türünden satın almak istiyorsanız, o para birimine bağlı bir hesap açarak, hesabınızda olan TL karşılığına denk gelecek kadar bir döviz alımı yapabilirsiniz. Ve bunun için günün her saatinde işlem yapabilirsiniz.

Döviz bozdurma işlemleri içinse, eğer elinizde bulunan bir miktar dövizi hemen TL’ye çevirmek istiyorsanız bunun için döviz bozan ATM’ler kullanabilirsiniz. Bir ATM aracılığı ile o an elinizde bulunan dövizi, o anki kur değeri üzerinden TL’ye çevirebilirsiniz.

Döviz bozulan ATM’ler hangileri

Elinizde bir miktar döviziniz varsa ve bunu acil bir şekilde TL’ye çevirmeniz gerekiyorsa döviz bozan ATM’lerde işlem yapabilirsiniz. ATM’ler sizlere 7/24 hizmet veren uygulama alanlarıdır. Ve banka şubelerine uzak olduğunuzda, banka şubelerinin kapalı olduğu saatlerde işlem yapmak istediğiniz de ya da şubelerde uzun kuyruklar beklemek istemediğinizde ilgili bankalara ait olan tüm ATM’lerde işlem yapabilirsiniz.

Elinizde olan dövizlerinizi bir ATM aracılığı ile bozdurmak istiyorsanız ve bunun için hangi banka ATM’lerinin hizmet verdiğini merak ediyorsanız işte döviz bozan banka ATM listeleri;

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Türkiye Finans
 • Yapı Kredi Bankası
 • CEPTETEB
 • Garanti BBVA
 • Akbank
 • QNB Finansbank
 • com (Finansbank ATM’lerinden)
 • Türkiye Ekonomi Bankası

 

Bu bankalardan herhangi birinde bir hesabınız ve bu hesaba bağlı bir bankamatik kartınız arsa, karşınıza ilk çıkan ATM’de döviz bozdurabilirsiniz. Bunun için kartınızın bankamatik girişini yapmanız ve burada yer alan döviz menüsü üzerinden ilerlemeniz gerekmektedir.

Döviz çekilen ATM’ler

Bir banka ATM’sinde döviz işlemleri bölümü varsa, bu bölüm üzerinden döviz yatırma ve döviz çekme işlemlerini yapabilirsiniz. Eğer mevcutta bir döviz hesabınız varsa bu hesaba ilişkin tüm ATM işlemlerini elinizdeki bankamatik kartı ile bankaya ait olan tüm ATM’lerden yapabilirsiniz. Döviz çekilebilen ATM listeleri ve bu ATM’lerde nasıl işlem yapıldığı konusunda en detaylı bilgiyi banka ATM’lerinden alabilirsiniz. Şöyle ki, sizlere en yakın olan banka ATM’sine giriş yapabilirsiniz. Burada yer alan döviz işlemleri bölümünde o ATM için verilen tüm yetkilere ulaşabilirsiniz.