Ana sayfa Haberler Avrupalılar T...

Avrupalılar Türklere Göre 8 Kat Fazla Kozmetik Tüketiyor

PAYLAŞ

Dünyanın ilk ve en büyük kozmetik fuarı Cosmoprof Worldwide Bologna’nın, 50. Yılına özel tanıtım toplantısında; Avrupa’daki kişi başı kozmetik tüketiminin Türkiye’ye oranla 8 kat daha fazla olduğu, ancak potansiyel açısından Türk pazarının dünya için yatırım fırsatı sunduğunun altı çizildi. 

Dünyada kozmetik endüstrisinin en kapsamlı ve lider fuarı olan Cosmoprof Worldwide Bologna’nın 50. yılına özel, Türkiye’de ilk kez tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Türkiye’de bulunan köklü ve dev kozmetik firmalarından temsilcilerin de katıldığı toplantıda, Türk pazarındaki dinamik ve genç nüfus potansiyelinin yatırımcılar için cazibe merkezi olduğu kaydedildi.

İstanbul toplantısı, İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA) İstanbul Ofisi ev sahipliğinde, İtalya Başkonsolosu Federica Ferrari Bravo katılımıyla gerçekleşti. Moderatörlüğünü ekranların sevilen ismi, ünlü sunucu Ayşenur Yazıcı’nın yaptığı toplantıda konuşmacılar arasında, Cosmoprof Fuarı Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Mattia Miglio, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz yer aldı. 

Türkler Avrupalılara Göre Daha Az Kozmetik Tüketiyor

Türkiye’nin İtalyan üreticiler için önemli bir pazar olduğunu belirten Aniello Musella, 2014-2016 yılları arasında kozmetik sektörüne talep yüzde 6 oranında arttı. Kozmetik tüketim oranlarına bakıldığında, Türkiye’de kişi başı tüketim 18 euro iken, Avrupa’da bu rakam 145 euro görülüyor. Bu rakamlar bize sektörün büyüme potansiyelinin gücünü gösteriyor.”

Devletten İhracatını Arttırmak İsteyen Firmalara Teşvik

Kozmetiğin Türkiye’de en hızlı gelişen sektör olduğunu ifade eden Murat Akyüz, “Geçtiğimiz yıl 1.1 milyar dolar kozmetik ihracatı gerçekleşti. Fuarlara katılmanın, Türk şirketlerin daha hızlı ivme kat etmesi için iyi bir fırsat olduğu kanaatindeyiz. Devlet fuarlara katılıma teşvikler veriyor. Şirketler masraflarının 45 bin dolara kadar olan kısmını devletten alabiliyorlar.” dedi.

Cosmoprof hakkında;

http://www.cosmoprof.com

Cosmoprof Worldwide Bologna 50 yıldan beri, profesyonel güzellik sektöründe, kozmetik ve güzellik endüstrisinde sağladığı 360 derece içeriğiyle uluslararası bir platform olma özelliği taşıyor. Her sene, çok sayıda katılımcı, ziyaretçi ve alıcı için, iş geliştirmeye katkıda bulunan bir cazibe merkezi halini alıyor. Katılımcılar dünyanın dört bir yanına daha kolay ulaşma imkânının yanı sıra en karlı yatırımları yakalama fırsatı da buluyor. 

Cosmoprof Fuarı güzellik endüstrisinin çeşitli sektörlerine odaklanacak. Bunlar arasında; parfüm ve kozmetik, doğal ve organik ürünler, ambalaj, makine, ham madde, güzellik ve spa, saç ve tırnak, estetik ürünleri yer alıyor.

Cosmoprof Worldwide Bologna kapsamında, kozmetik sektörü açısından İstanbul gibi kilit pazarlarda tanıtım toplantıları yaparak, Cosmoprof ağının uluslararası liderliğini pekiştirmek ve kilit sektör firmaları ile ithalatçılar arasında işbirliğini arttırmak hedefleniyor.

İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA) Hakkında:

ICE-İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA), bağlı olduğu İtalyan Ekonomik Gelişme Bakanlığı’nın prensipleri dahilinde İtalyan firmalarının ürün ve faaliyetlerinin uluslararası platformda geliştirmeyi sağlamaktadır. ITA, İtalyan ve yabancı firmalara bilgi, destek ve öneri konusunda yardımcı olmaktadır. Roma Merkezi yanı sıra ITA dünya genelinde, İtalya Büyükelçiliklerine ve Başkonsolosluklarına bağlı geniş bir ağda faaliyetlerini sürdürmekte, yerel kurumlar ve özel şirketler ile sıkı işbirliğinde bulunmaktadır. Sağladığı çeşitli hizmetlerle İtalyan ve yabancı firmalara yatırım, ticaret ve ortaklık faaliyetlerinde yardımcı olmaktadır.

PAYLAŞ