Ana sayfa Haberler Avrupalılar T...

Avrupalılar Türklere Göre 8 Kat Fazla Kozmetik Tüketiyor

05.11.2016 – Dünyanın ilk ve en büyük kozmetik fuarı Cosmoprof Worldwide Bologna’nın, 50. Yılına özel tanıtım toplantısında; Avrupa’daki kişi başı kozmetik tüketiminin Türkiye’ye oranla 8 kat daha fazla olduğu, ancak potansiyel açısından Türk pazarının dünya için yatırım fırsatı sunduğunun altı çizildi. 

Dünyada kozmetik endüstrisinin en kapsamlı ve lider fuarı olan Cosmoprof Worldwide Bologna’nın 50. yılına özel, Türkiye’de ilk kez tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Türkiye’de bulunan köklü ve dev kozmetik firmalarından temsilcilerin de katıldığı toplantıda, Türk pazarındaki dinamik ve genç nüfus potansiyelinin yatırımcılar için cazibe merkezi olduğu kaydedildi.

İstanbul toplantısı, İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA) İstanbul Ofisi ev sahipliğinde, İtalya Başkonsolosu Federica Ferrari Bravo katılımıyla gerçekleşti. Moderatörlüğünü ekranların sevilen ismi, ünlü sunucu Ayşenur Yazıcı’nın yaptığı toplantıda konuşmacılar arasında, Cosmoprof Fuarı Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Mattia Miglio, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz yer aldı. 

Türkler Avrupalılara Göre Daha Az Kozmetik Tüketiyor

Türkiye’nin İtalyan üreticiler için önemli bir pazar olduğunu belirten Aniello Musella, 2014-2016 yılları arasında kozmetik sektörüne talep yüzde 6 oranında arttı. Kozmetik tüketim oranlarına bakıldığında, Türkiye’de kişi başı tüketim 18 euro iken, Avrupa’da bu rakam 145 euro görülüyor. Bu rakamlar bize sektörün büyüme potansiyelinin gücünü gösteriyor.”

Devletten İhracatını Arttırmak İsteyen Firmalara Teşvik

Kozmetiğin Türkiye’de en hızlı gelişen sektör olduğunu ifade eden Murat Akyüz, “Geçtiğimiz yıl 1.1 milyar dolar kozmetik ihracatı gerçekleşti. Fuarlara katılmanın, Türk şirketlerin daha hızlı ivme kat etmesi için iyi bir fırsat olduğu kanaatindeyiz. Devlet fuarlara katılıma teşvikler veriyor. Şirketler masraflarının 45 bin dolara kadar olan kısmını devletten alabiliyorlar.” dedi.

Cosmoprof hakkında;

http://www.cosmoprof.com

Cosmoprof Worldwide Bologna 50 yıldan beri, profesyonel güzellik sektöründe, kozmetik ve güzellik endüstrisinde sağladığı 360 derece içeriğiyle uluslararası bir platform olma özelliği taşıyor. Her sene, çok sayıda katılımcı, ziyaretçi ve alıcı için, iş geliştirmeye katkıda bulunan bir cazibe merkezi halini alıyor. Katılımcılar dünyanın dört bir yanına daha kolay ulaşma imkânının yanı sıra en karlı yatırımları yakalama fırsatı da buluyor. 

Cosmoprof Fuarı güzellik endüstrisinin çeşitli sektörlerine odaklanacak. Bunlar arasında; parfüm ve kozmetik, doğal ve organik ürünler, ambalaj, makine, ham madde, güzellik ve spa, saç ve tırnak, estetik ürünleri yer alıyor.

Cosmoprof Worldwide Bologna kapsamında, kozmetik sektörü açısından İstanbul gibi kilit pazarlarda tanıtım toplantıları yaparak, Cosmoprof ağının uluslararası liderliğini pekiştirmek ve kilit sektör firmaları ile ithalatçılar arasında işbirliğini arttırmak hedefleniyor.

İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA) Hakkında:

ICE-İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA), bağlı olduğu İtalyan Ekonomik Gelişme Bakanlığı’nın prensipleri dahilinde İtalyan firmalarının ürün ve faaliyetlerinin uluslararası platformda geliştirmeyi sağlamaktadır. ITA, İtalyan ve yabancı firmalara bilgi, destek ve öneri konusunda yardımcı olmaktadır. Roma Merkezi yanı sıra ITA dünya genelinde, İtalya Büyükelçiliklerine ve Başkonsolosluklarına bağlı geniş bir ağda faaliyetlerini sürdürmekte, yerel kurumlar ve özel şirketler ile sıkı işbirliğinde bulunmaktadır. Sağladığı çeşitli hizmetlerle İtalyan ve yabancı firmalara yatırım, ticaret ve ortaklık faaliyetlerinde yardımcı olmaktadır.

 

Avrupalılar Ev Dışında Bizden 8 Kat Fazla Tüketiyor

05.11.2017 – Ev dışı tüketim pazarı araştırmasına göre Türkiye’de ev dışında tüketim harcamaları kişi başına 528 TL’yi bulurken bu rakam Avrupa’da 4 bin 265 TL’ye ulaştı.

‘Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği’ (ETÜDER), Ipsos Araştırma Şirketi ortaklığıyla hayata geçirdiği Food Service Monitor 2016 adlı ev dışı tüketim pazarı araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Türkiye’nin 7 büyük ilinin 81 ilçesindeki 2 bin 751 sokak ve 92 bin 948 Ev Dışı Tüketim noktasını temsilen seçilen 2700 EDT noktasında yapılan araştırmaya göre, 2016 yılsonu itibariyle ev dışı tüketim harcaması 2015 yılına göre 11 milyar TL gerileyerek 44 milyar TL oldu. Türkiye’de bir kişinin ortalama ev dışında yaptığı yıllık harcama 528 TL (150 dolar) iken; bu rakam Avrupa’da 4 bin 265 TL (1198 dolar), ABD’de ise 7 bin 233 TL’ye (2 bin 26 dolar) ulaştı.

Ev dışı tüketimde il performanslarına göre İstanbul toplam cironun yüzde 41’ini oluşturuyor. İstanbul’u İzmir, Antalya, Ankara, Bursa ve Muğla illeri takip ediyor. 2016 yılı verilerine göre geçtiğimiz yıl turizmde yaşanan sorunlardan en çok etkilenen iller Antalya ve Muğla olurken, iç turizmin ön plana çıktığı İzmir büyüyen tek il oldu. Ipsos ile gerçekleştirdikleri araştırmanın Türkiye ev dışı tüketim sektörünü inceleyen tek ve en kapsamlı çalışma olduğunu belirten ETÜDER Başkanı Melih Şahinöz, “Türkiye’de ev dışı tüketim sektörünün büyüme ortalaması geçtiğimiz senelere baktığımızda Dünya ve Avrupa ortalamalarının hep önündeydi fakat geçtiğimiz sene ülkemizde yaşanan hain darbe girişimi, terör saldırıları sonrasında turizmde yaşanan sorunlar sektörümüzün bu sene geçtiğimiz seneye göre daralmasına sebep oldu” dedi.

Sektörde ki bu daralmanın dönemsel olduğuna vurgu yapanMelih Şahinöz, “Sektör ortalama her yıl yüzde 10-15 büyüyordu. Dünya da sektörün büyüklüğü 2 milyar 934 milyon euro, Avrupa pazarı ise 594 Milyar Euro. Hanelerin tüketim harcamalarının dağılım oranlarını ABD ve Avrupa ile karşılaştırdığımızda EDT sektörünün daha çok gelişeceğini görüyoruz” diye konuştu.

Sektör Antalya’da daralırken İzmir’de büyüdü

ETÜDER ve IPSOS tarafından 92 bin 948 Ev Dışı Tüketim noktasını temsilen seçilen 2 bin 700 EDT noktasına yapılan 11Binziyaretle gerçekleştirilen araştırmadan çıkan çarpıcı sonuçlar ise şu şekilde: Ev Dışı Tüketimde il performanslarına göre İstanbul toplam cironun yüzde 41’ini oluşturuyor. İstanbul’un İzmir, Antalya, Ankara, Bursa ve Muğla takip ediyor. 2015 yılı verilerine göre geçtiğimiz yıl Antalya ve Muğla en çok daralan iller olurken, bir başka turizm bölgesi İzmir büyüyen tek il oldu.

Ev dışı tüketim harcamalarının yarısından fazlası restaurantlar ve fast food mekanlarında yapılıyor. Tüketimin, yüzde 27’si restaurant, yüzde 30’u fast food, yüzde 14’i otel, yüzde 7’si cafe, yüzde 2’si eğlence, yüzde 7’si pastane, yüzde 4 eğitim kurumu, yüzde 4 büfe/kiosk, yüzde 4 catering mekanların da gerçekleştiriliyor. Ev dışı tüketim noktalarının alımlarının yüzde 58’i gıda, yüzde 40’ı içecek, yüzde 2’si ise temizlik ve kağıt ürünlerinden oluşuyor. Ev dışı tüketimde gıda kategorilerinde düşüş var ancak yine de daralmadaki en büyük pay ve en yüksek ciroya sahip olan kategori et ve taze gıdalar. Ev dışı tüketimde içecekler kategorisinde gazlı meşrubatlar yüzde 31, ayran yüzde 16, su yüzde 15, kahve yüzde 11, çay ise yüzde 10’luk paya sahip. Ev dışı tüketimde temizlik ve kağıt ürünleri kategorisinde ise en yüksek payı yüzde 47 ile kağıt ürünleri alıyor. Bulaşık yıkama ürünleri yüzde 28, genel temizlik ürünleri yüzde 20, çamaşır yıkama ürünleri ise yüzde 5’e sahip. En fazla daralan kanallar otel, büfe/kiosk ve restaurant oldu. İHA