Ana Sayfa Haberler Aselsan&#8217...

Aselsan’dan Mehmetciğin Yeni Süngüsü: Alkar

ALKAR, 120 mmlik havan sistemi araçlara monte edilerek ya da sabit olarak üslerde kullanılabilen, 360 derece ateş etme yeteneğine sahip modern bir otomatik havan silah sistemi olarak ASELSAN tarafından yerli ve milli olarak geliştirildi.

ALKAR, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ASELSAN tarafından geliştirilen Ateş Destek Komuta Kontrol Sistemi ADOP-2000 ile entegre olarak görev yapabilmektedir.

Hedefte Tam İsabet

ALKAR’ın namlusu hedefe milyem hassasiyetle otomatik yönleniyor. Merminin havada yol alacağı her santim hesaplanarak hedefte tam isabet sağlanıyor. ALKAR, haritadan komutanın seçtiği hedeflere anında yönlenerek hedefler ateş altına alınıyor.

Üç Silahın Görevini Yapıyor

ALKAR’da mermi namluya otomatik yükleniyor, gelişmiş hızlı ve hassas elektro-mekanik taret sistemi ile namlu 360 derece dönebiliyor, yüksek namlu açılarında atış yapabiliyor. Tüm bunlar geniş bir etki alanı sağlarken ALKAR’ın üç havanın yaptığı etkiyi tek başına yapabilmesini sağlıyor.

Tekerlekli ve Paletli Araçlarda Kullanılabiliyor

ASELSAN tarafından yerli ve özgün olarak geliştirilen geri tepme mekanizması sayesinde atış sırasında oluşan basınç en aza indiriliyor. Bu özellik Havan Silah Sisteminin tekerlekli ve paletli farklı araçlarda kullanımını sağlıyor. ALKAR, gece/gündüz koşullarında ve her türlü arazi ve hava şartlarında kullanım için tasarlandı. Önemli kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlayan ALKAR göreve çıkmak için gün sayıyor.

 

Aselsan ASELS Hisse Analiz ve Yorumları